Zavrieť

Porady

dobrovolna dražba bytu

vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

slavica Pozri príspevok
No Stanko bol si ešte ďalej než mimotémy s tým pitím a fajčošením, tak nám tu netrhaj myšlienky
No nič máme to my alkoholicI veru ťAžké...,nikto nás nepochopí...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

slavica Pozri príspevok
Jar ,sorry, ty čo tu riešiš? ty už si len aký správca alebo predseda domu si ďaleko na hony od reality...
Asi nečítaš, ale len píšeš a pritom moralizuješ.
Neplatič je vagabund, však.
Ta pani čo založila tému, bola slušný človek do chvíle, čo mala peniaze. Nastal jej problém so zablokovaným účtom (pravdepodobne dočasný) a namiesto toho, aby jej susedia pomohli, dajú ju na dražbu, pred ktorou sa nemá ako brániť. (nemá peniaze je vagabund) Pritom susedia majú istotu, že zaplatí a ak nie, vždy majú možnosť získať svoju investíciu do susedky späť (ručí im bytom).
-----------------------------------------------------------------
Druhý prípad, čo tu popisuje Lívia, je za úbohých 400 € a byt možno aj za 100 až 200 násobok ceny.
------------------------------------------------------------------
Ja sa len pýtam, prečo sa majú na susedke nabaliť úžerníci, advokáti, špekulanti, exekútor a trebárs aj dražobná spoločnosť a nie susedia. Veď dohodnúť je možné všeličo.
-----------------------------------------------------
Veď byt dlžníka, môže byť prepísaný aj na spoluvlastníkov (susedov) a stane sa z neho platiaci nájomník vo svojom bývalom byte.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jar88 Pozri príspevok
Asi nečítaš, ale len píšeš a pritom moralizuješ.
Neplatič je vagabund, však.
Ta pani čo založila tému, bola slušný človek do chvíle, čo mala peniaze. Nastal jej problém so zablokovaným účtom (pravdepodobne dočasný) a namiesto toho, aby jej susedia pomohli, dajú ju na dražbu, pred ktorou sa nemá ako brániť. (nemá peniaze je vagabund) Pritom susedia majú istotu, že zaplatí a ak nie, vždy majú možnosť získať svoju investíciu do susedky späť (ručí im bytom).
-----------------------------------------------------------------
Druhý prípad, čo tu popisuje Lívia, je za úbohých 400 € a byt možno aj za 100 až 200 násobok ceny.
------------------------------------------------------------------
Ja sa len pýtam, prečo sa majú na susedke nabaliť úžerníci, advokáti, špekulanti, exekútor a trebárs aj dražobná spoločnosť a nie susedia. Veď dohodnúť je možné všeličo.
-----------------------------------------------------
Veď byt dlžníka, môže byť prepísaný aj na spoluvlastníkov (susedov) a stane sa z neho platiaci nájomník vo svojom bývalom byte.
Ja moralizujem a ty nemáš páru o spravovaní domu !! Nemusíš sa hašteriť v každej téme, kde zabrdneš...

Vždy je možnosť sa dohodnú, ak má neplatič problémy, ale aj záujem dohodnúť sa a plniť dohodu, dražba je posledné riešenie!!!...dovoľ, ale mám na rozdiel od teba véééľmi dlhoročné skúsenosti s vymáhaním pohľadávok

Pre SVB je napríklad 400€ jedna faktúra za spotrebu vody celého paneláku za mesiac...
Naposledy upravil Halli : 17.06.10 at 17:10
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
No nič máme to my alkoholicI veru ťAžké...,nikto nás nepochopí...
Stanko, na zdravie, nech slúži, zdravie.
2 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

slavica Pozri príspevok
Ja moralizujem a ty nemáš páru o spravovaní domu !! Nemusíš sa hašteriť v každej téme, kde zabrdneš...

Vždy je možnosť sa dohodnú, ak má neplatič problémy, ale aj záujem dohodnúť sa a plniť dohodu, dražba je posledné riešenie!!!...dovoľ, ale mám na rozdiel od teba véééľmi dlhoročné skúsenosti s vymáhaním pohľadávok

Pre SVB je napríklad 400€ jedna faktúra za spotrebu vody celého paneláku za mesiac...
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Čo je na tom neužitočné ? To ako riešiť neplatičov, až ich budú tisíce ? To budete robiť dražby a hon na nezamestnaných ?
Veď Fico povedal, že občania za krízu nemôžu. Vy tých nezamestnaných, budete linčovať a učiť poriadku ?
Naposledy upravil jar88 : 17.06.10 at 17:42
0 2
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.
Že cigánsku osadu!

V Bratislave je vidieť cigáňa tak často ako Putina.

Malo by, pribúdať, aby prebudilo vaše cítenie s ostatnou častou Slovenska.

Ako to budete riešiť? Slováci! Alebo už ste vyriešili?
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jar88 Pozri príspevok
To spravuješ cigánsku osadu, či čo ?
-------------------------------------
Tu v Bratislave, aspoň si myslím, to musí byť ojedinelé.
Možno časom toho bude pribúdať, lebo kríza, a to som potom zvedavý, ako to budete riešiť.
Ach jaj, brbleš, ani nevieš čo...a čo keď som kedysi robila tam, kde bolo cca 6000 bytov?...viac nebudem písať, lebo by sa ťa to dotklo... blááávak...
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

slavica Pozri príspevok
Ach jaj, brbleš, ani nevieš čo...a čo keď som kedysi robila tam, kde bolo cca 6000 bytov?...viac nebudem písať, lebo by sa ťa to dotklo... blááávak...
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete, že nemá z čoho. To nie je dohoda...?, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

jar88 Pozri príspevok
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete nemá z čoho. To nie je dohoda, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
"blááávak" To ako že malomocný....? alebo máš komplex....
---------------------------------
Ja som len napísal, že iné riešenie ako dražba, vás ani nenapadne.
Preto sa hneď musíš uraziť a napadnúť ma že sa hádam ?
-----------------------------------------------------------
Veď je to pravda, že s iným riešením ani nerátaš a pritom napíšeš, že dražba je to posledné. Najskôr sa treba dohodnúť a tu dohodu vidíš v tom, že musí zaplatiť, aj keď viete, že nemá z čoho. To nie je dohoda...?, to je diktát z pozície sily.
------------------------------------------------------------
To ja nazývam hyenizmom najhrubšieho zrna. Mysli si o tom čo chceš, ale je to tak.
Jar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zamestnávateľ to nerobí, mzdu poukazuje len na jeden účet; iné riešenie bolo upratovanie spoločných priestorov - nebola snaha zo strany neplatičov; exekúcia zrážkami zo mzdy tiež neprichádza v úvahu, lebo keďže neplatičov príjem je malý a nepravidelný, z toho sú ešte nepostihnuteľné čiastky na neho a manžela, z rozdielu je možná zrážka len v 1/3, tak by sa tá dlžná čiastka takto zrážala min. 3 roky, lenže popritom by zase rástol dlh na neuhradených mesačných zálohových platbách,
5. tých cca 400 EUR je dlh k dnešnému dňu. O pár dní je splatný mesačný preddavok za 7/2010 + keď mu k tomu narátame úroky z omeškania, hneď to bude cez 450 EUR. Ideme robiť vodu - mesačný predpis sa zvýši, ale na jeho spotrebovanú vodu sa budeme skladať všetci (myslíš si, že bude mať nejakú snahu s vodou šetriť, keď vie, že za ňu aj tak nezaplatí?!). Dražobná spoločnosť sa vyjadrila, že dražba trvá tak 4 mesiace, to by zvýšilo dlh o skoro ďalších 200 EUR - spolu máš už skoro 700 EUR (náklady na dražbu sú cca 800 EUR),
6. čokoľvek na našom dome urobíme z prostriedkov fondu opráv, do ktorého ostatní prispievajú, zvýši hodnotu bytu aj neplatiča bez toho, aby on niečo zaplatil.

Takže tu láskavo negrcaj niečo o tom, akí sme my všetci zlí a aký je neplatič strašný chudák!
Naposledy upravil Llívia : 19.06.10 at 13:24
1 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

sito Pozri príspevok

V Bratislave je vidieť cigáňa tak často ako Putina.
éj sitečko, máš ty pravdu, odkedy odišiel Rudy "Koro" Ulehla, Blava už nikdy nebude taká ako bývala
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Musím sa priznať, že v tejto téme som obodoval od posledného prihlásenia najviac príspevkov od svojho pôsobenie na Porade. A to som si pozrel poledné 2 dny.
Asi nás niekto označí za mafiu - ahoj Slávka a Sito a možno aj iní.
2 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

jar88 Pozri príspevok
To exkluzívne postavenie máte len vy a vaši susedia.
Prečítaj si zákon 182 - je to niečo o spoločenstvách vlastníkov bytov.
------------------------------------------------------------------
Tá dražba je naozaj to najúbohejšie riešenie a naviac aj neetické.
jar88, kúpou bytu pristupuješ na "pravidlá hry", ktoré určuje zákon 182/1993 napr. zriadenie záložného práva zo zákona v prospech ostatných vlastníkov podľa §15. Vlastnícto bytu nie je neobmedzené, vyplývajú z neho aj povinnosti voči ostatným vlastníkom. Nejde o samoúčelné - exkluzívne postavenie vybraných vlastníkov, ale o ochranu práv každého vlastníka bytu v dome. V prípade neplnenia si finančných povinností ide o uplatnenie si záložného práva, presne tak, ako to robí napr. banka. Banke nikto nevyčíta, že koná neeticky, ak si uplatní záložné právo a odpredá byt aby si uspokojila svoje nároky.

Zoberme to aj z druhej strany. Náš bytový dom je zaťažený úverom, ktorý mesačne musíme splácať. Úver je nastavený tak, že musí byť minimálna mesačná tvorba FPOaU domu o 20% vyššia, než je mesačná splátka úveru. Už 5 vlastníci, kt. neplatia zálohové platby (nech je dôvod akýkoľvek), môžu za určitých okolností dosiahnúť, že nebudeme schopný splácať úver. Treba si uvedomiť, že neplatením zálohových platieb, nejde len o tvorbu fondu, ale sú v nich zahrnuté aj platby za služby a energie spojené s užívaním bytu, ktoré v prípade potreby sa za neplatiča uhrádzajú z fondu opráv (§10 ods.3). Ja teda nič neetické nevidím na tom, aby si platiaci vlastníci bytov uplatinli svoje právo voči neplatičom, najmä ak sa sami vystavujú značnému riziku, že prídu o svoje bývanie. Samozrejme stotožňujem sa sa s tým, že vykonať dobrovoľnú dražbu je možné až po vyčerpaní všetkých reálnych možností na vymoženie dlhu.
4 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Pekne si to napísal, ale zabúdaš že zákon má viac paragrafov a že aj správca má svoje povinnosti. Napríklad v § 8
(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
------------------------------
Myslím si že to znamená, že je správca povinný pre vlastníkov zabezpečiť dohodu s neplatičom a ak neplatič odmieta, musí sa v mene vlastníkov domáhať ich práva na súde. Je to jeho povinnosť zo zákona a zo zmluvy, ktorú je povinný s vlastníkmi uzavrieť.
-------------------------------
Po rozhodnutí súdu (získa exekučný titul) a ak toto rozhodnutie nebude neplatič plniť, môže pristúpiť k dobrovoľnej dražbe.
majkii Pozri príspevok
jar88, kúpou bytu pristupuješ na "pravidlá hry", ktoré určuje zákon 182/1993 napr. zriadenie záložného práva zo zákona v prospech ostatných vlastníkov podľa §15. Vlastnícto bytu nie je neobmedzené, vyplývajú z neho aj povinnosti voči ostatným vlastníkom. Nejde o samoúčelné - exkluzívne postavenie vybraných vlastníkov, ale o ochranu práv každého vlastníka bytu v dome. V prípade neplnenia si finančných povinností ide o uplatnenie si záložného práva, presne tak, ako to robí napr. banka. Banke nikto nevyčíta, že koná neeticky, ak si uplatní záložné právo a odpredá byt aby si uspokojila svoje nároky.

Zoberme to aj z druhej strany. Náš bytový dom je zaťažený úverom, ktorý mesačne musíme splácať. Úver je nastavený tak, že musí byť minimálna mesačná tvorba FPOaU domu o 20% vyššia, než je mesačná splátka úveru. Už 5 vlastníci, kt. neplatia zálohové platby (nech je dôvod akýkoľvek), môžu za určitých okolností dosiahnúť, že nebudeme schopný splácať úver. Treba si uvedomiť, že neplatením zálohových platieb, nejde len o tvorbu fondu, ale sú v nich zahrnuté aj platby za služby a energie spojené s užívaním bytu, ktoré v prípade potreby sa za neplatiča uhrádzajú z fondu opráv (§10 ods.3). Ja teda nič neetické nevidím na tom, aby si platiaci vlastníci bytov uplatinli svoje právo voči neplatičom, najmä ak sa sami vystavujú značnému riziku, že prídu o svoje bývanie. Samozrejme stotožňujem sa sa s tým, že vykonať dobrovoľnú dražbu je možné až po vyčerpaní všetkých reálnych možností na vymoženie dlhu.
Tak že to nie je len o neplatičoch, ale aj o správcoch a predsedoch spoločenstiev a naviac aj o členoch spoločenstiev.
Jar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
členovia spoločenstva niesu povinní, ale mali by mať záujem a mali by aspoň upozorniť svojho správcu, že si má plniť zmluvu
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
ak bude na súde hrať "mrtvého brouka" budete mať pravdu
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
na súd musí prísť
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zrážky zo mzdy môže nariadiť len súd a predseda asi nieje exekutor zamestnávateľ to nerobí,(dodržiava zákon) mzdu poukazuje len na jeden účet; iné riešenie bolo upratovanie spoločných priestorov - nebola snaha zo strany neplatičov; exekúcia zrážkami zo mzdy tiež neprichádza v úvahu, lebo keďže neplatičov príjem je malý a nepravidelný, z toho sú ešte nepostihnuteľné čiastky na neho a manžela, z rozdielu je možná zrážka len v 1/3, tak by sa tá dlžná čiastka takto zrážala min. 3 roky, lenže popritom by zase rástol dlh na neuhradených mesačných zálohových platbách,
5. tých cca 400 EUR je dlh k dnešnému dňu. O pár dní je splatný mesačný preddavok za 7/2010 + keď mu k tomu narátame úroky z omeškania, hneď to bude cez 450 EUR. Ideme robiť vodu - mesačný predpis sa zvýši, ale na jeho spotrebovanú vodu sa budeme skladať všetci (myslíš si, že bude mať nejakú snahu s vodou šetriť, keď vie, že za ňu aj tak nezaplatí?!). Dražobná spoločnosť sa vyjadrila, že dražba trvá tak 4 mesiace, to by zvýšilo dlh o skoro ďalších 200 EUR - spolu máš už skoro 700 EUR (náklady na dražbu sú cca 800 EUR),
6. čokoľvek na našom dome urobíme z prostriedkov fondu opráv, do ktorého ostatní prispievajú, zvýši hodnotu bytu aj neplatiča bez toho, aby on niečo zaplatil.

Takže tu láskavo negrcaj niečo o tom, akí sme my všetci zlí a aký je neplatič strašný chudák!
Myslím si že si neuvedomuješ, že žijeme na slovensku a že slovensko je právny štát. To znamená, že právo ktoré máš, sa uplatňuje prostredníctvom súdu (nie linčovaním a grcaním)
Naposledy upravil jar88 : 20.06.10 at 06:33
0 1
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

182/1993, § 8b


(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.

(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,
b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,

c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,
d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Je jasné napísané, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou vlastníkov. Môže správca predložiť návrh na súd.

Ak je v dome SVB Predseda, statutár predloží návrh na schválenie Zhromaždeniu. Ak zhromaždenie schváli, môže podať na súd.

Sudca môže dražbu zamietnuť, ale kto vyplatí dlh??? Zamedzí prípadnej neschopnosti domu plniť si svoje záväzky voči dodávateľom služieb, opráv.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
ar88, ty stále nechápeš niektoré podstatné veci:
1. nikto nie je povinný moje/tvoje/hocikoho iného problémy riešiť za mňa/teba/jeho,
členovia spoločenstva niesu povinní, ale mali by mať záujem a mali by aspoň upozorniť svojho správcu, že si má plniť zmluvu
Nemám šajnu, o čom hovoríš. Asi si zle prečítal a pochopil po svojom, čo som písala. Takže, skús to chápať takto: ak ja/ty/hocikto iný nemôže platiť mesačné zálohové platby, nikto nie je povinný tento môj/tvoj/hocikoho iného problém riešiť za neho. Prvý krok by mal urobiť neplatič.
2. keď už má problém, nemá robiť zo seba "mrtvého brouka", ale sám neplatič sa má snažiť tento problém riešiť,
ak bude na súde hrať "mrtvého brouka" budete mať pravdu
???
3. ako mu máme dať nejaké riešenia, keď ani na schôdzu/zhromaženie nepríde?!,
na súd musí prísť
Prečo pletieš dokopy zhromaždenie a súd?! (A ani na ten súd nemusí prísť.)
4. predsa len sme sa snažili nájsť riešenia (napr. predseda bol za mzdárkou neplatičovho zamestnávateľa informovať sa na možnosť zrážok z neplatičovej mzdy - nepochodil, zrážky zo mzdy môže nariadiť len súd a predseda asi nieje exekutor A čo povieš na § 131 ods 3 Zákonníka práce? S týmto postupom súhlasíl aj neplatič zamestnávateľ to nerobí,(dodržiava zákon)Nie je pravda. Zamestnávateľ môže poukazovať po dohode so zamestnancom jeho mzdu na viac účtov.mzdu poukazuje len na jeden účet;
-------------------------------
Po rozhodnutí súdu (získa exekučný titul) a ak toto rozhodnutie nebude neplatič plniť Exekúciu zrážkami zo mzdy vykonáva zamestnávateľ, ktorému túto jeho povinnosť oznámi exekútor spolu so sumou a účtom, kam má tieto peniaze zaslať, takže sa nemôže stať, že by neplatič toto rozhodnutie neplnil, môže ho neplniť zamestnávateľ, môže pristúpiť k dobrovoľnej dražbe. Kde je napísané, že SVB problém s neplatičom nemôže riešiť hneď dražbou?!

Tak že to nie je len o neplatičoch, ale aj o správcoch a predsedoch spoločenstiev a naviac aj o členoch spoločenstiev. ???

Myslím si že si neuvedomuješ, že žijeme na sSlovensku a že sSlovensko je právny štát A jeho obyvatelia majú nejaké práva a nejaké povinnosti, napr. povinnosť platiť mesačné zálohové platby. To znamená, že právo ktoré máš, sa uplatňuje prostredníctvom súdu (nie linčovaním a grcaním)
Odpovede v texte. Takže to, čo si zase napísla, je len taký neužitočný blaf. Howgh!
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Trochu Dostali sme od exekútora list, v ktorom žiada SVB o udelenie súhlasu záložného veriteľa, aby mohol pristúpiť k odpredaju nehnuteľnosti dlžníka.
Podľa zákona o vlastníctve bytov § 7c ods. 2: Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.
V tomto prípade však nejde o návrh na exekúciu/dražbu so strany SVB, ale len o udelenie súhlasu na jej vykonanie. Môže, príp. musí, predseda dať zhromaždeniu hlasovať o udelení tohto súhlasu?
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

luciafabisikova Pozri príspevok
presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..
Bez obáv, vždy ste prví ako záložný veriteľ. Zo zákona je zriadené záložné právo v prospech SVB alebo v prospech ostatných vlastníkov bytov:

§ 15
(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

(2) Záložné právo k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome možno zriadiť aj v prospech tretej osoby.

Toto je zo zákona o dobrovoľných dražbách:
§ 32 Odovzdanie výťažku dražby
(1) Výťažok dražby po uhradení nákladov dražby, po uspokojení pohľadávok záložného veriteľa a po zaplatení ceny dosiahnutej vydražením bez zbytočných prieťahov dražobník odovzdá predchádzajúcemu vlastníkovi predmetu dražby, ak osobitný zákon13a) neustanovuje inak.

Toto je zo zákona - exekučný poriadok (Piaty diel - Exekúcia predajom nehnuteľnosti):
§ 157 (1) Podľa výsledkov rozvrhového pojednávania sa z podstaty uspokojujú pohľadávky v tomto poradí:
a) súdne trovy a trovy exekúcie,
b) pohľadávky z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov slúžiace na krytie menovitej hodnoty hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií vydaných bankou vrátane výnosov z nich,
c) pohľadávky zabezpečené záložným právom zákonným, zmluvným, sudcovským alebo exekučným, zabezpečovacím prevodom práva, postúpením pohľadávky, prípadne obmedzením prevodu nehnuteľností vcelku podľa času vzniku záložného práva, prípadne vzniku obmedzenia prevodu nehnuteľností,
d) pohľadávky oprávneného, dane, poplatky, clá a pohľadávky na poistnom na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie,
e) nedoplatky výživného splatné ku dňu rozvrhu,
f) ostatné pohľadávky štátu,
g) ostatné pohľadávky.
(Už mi je jasné, prečo sa ten "náš" doteraz nečinný exekútor zrazu ponáhľa s predajom bytu "nášho" dlžníka.)

Navyše pre zápis do katastra nehnuteľností pri zmene majiteľa musí SVB vydať potvrdenie, že pôvodný vlastník nemá dlhy voči SVB (len teraz narýchlo neviem nájsť §). A niekto tie dlhy musí vyrovnať
Naposledy upravil Llívia : 30.07.10 at 07:45
1 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

založne pravo našťastie máme.. len neviem, či ma dražobná nedomietne, tak ako teba, že ten dlh je malý.. Nemáte prípadne niekto kontakt na nejakú dražobnú spoločnosť v BA??? a prípadne nájde sa niekto kto už dával takto neplatiča na dražbu, kto ma s tým skúsenmostí, aby som vedela čo ma čaká . Nerada by som, aby nás to stálo viac ako je samotný dlh . dakujem pekne
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať