Zavrieť

Porady

dobrovolna dražba bytu

vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
Usporiadat
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

My sme oslovili len jednu dražobku tu z nášho okolia, a keďže tá nás hneď poslala kade ľahšie :-), ďalej sme to neriešili. Cez nejaký vyhľadávač si nájdeš aj v Blave dosť dražobiek. Niektoré majú priamo na stránke popísané, ako to prebieha. A aj pri telefonáte, príp. osobnom stretnutí ti povedia, čo k tomu potrebujete. Pre istotu ich hneď upozorni, o akú sumu ide - keď to nebudú chcieť vziať, aspoň nebudeš zbytočne márniť čas. Asi sa dražobky boja kvôli prípadom, ktoré sa stali - ľudia si nabrali pôžičky a aj kvôli menšiemu dlhu prišli o drahú nehnuteľnosť, ktorá sa predala za lacný peniaz.
Prajem ti pevné nervy, nech sa ti to podarí doviesť k úspešnému koncu. :-)
A potom napíš, ako to celé prebiehalo, určite to zaujíma viacej ľudí než len mňa :-)
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu??
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

luciafabisikova Pozri príspevok
dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu??
Troška si to mýliš- exekútor musí VŽDY konať na základe rozhodnutia súdu, nikdy nie samovoľne...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

luciafabisikova Pozri príspevok
dakujem pekne.. budem musieť niečo pozistovat a uvidime. A Vám to nakoniec vzal exekútor?? ste ho oslovili, ale to šlo cez súd?? Lebo na súde sme to už mali ale nakoniec som to stiahla, ešte to podával totiž bývalý predseda, bolo to tam cez rok nič sa nedialo, a len právnik stál cez 80 tisic korún, čo pre mňa boli úplne nezmyselne vyhodené peniaze, potom som mu dala splátkový kalendár, zaplatil asi 2x a potom opet neplatil.. Prípadne by som to mohla skúsiť aj cez exekútora, ak to nepôjde cez dražobnú. Len to budem asi musieť potrebovať nove uznesenie, leto to, čo sme včera odsuhlasili týkalo sa dražobnej, myslíš že to možem použit aj na exekuciu??
U nás to dopadlo tak, že neplatič (resp. jeden z manželov - vlastníkov) má exekúciu z iného titulu. Keď to dražobka odmietla, obrátili sme sa na neho, čo mieni robiť ďalej vo veci exekúcie, či bude byt predávať, alebo to máme spraviť my. Ako som písala, asi sa zľakol, že príde o peniaze, tak napísal, že to vydraží on. Ďalej sme to neriešili. Pre nás je to výhodné, lebo SVB vopred nič nemusí platiť, nič vybavovať. Exekútor asi pred mesiacom poslal aj oznámenie o začatí exekúcie, ktorá začala v r. 2007! a mal ju na SVB poslať hneď. Podľa jeho nákladov uvedený v oznámení o začatí exekúcie, ktoré si bude z výťažku z exekúcie uplatňovať, vychádza, že bude uspokojená aj pohľadávka SVB. Vyjadril sa, že dražba (ak nebudú prekážky) bude začiatkom septembra.
Od nás bude len potrebovať vedieť výšku neplatičovho nedoplatku. Ti však presne neviem, čo mu napíšeme (ešte to od nás nežiadal), keď napr. k dnešnému dňu je pohľadávka XYZ EUR, ale kým príde skutočne ku dražbe, pribudnú k nej ďalšie mesiace. Čo som si narýchlo pozerala o dobrovoľných dražbách, tam tiež "prihlasuje" SVB svoju pohľadávku, ktorá sa ma uspokojiť, ale tiež prejde nejaký čas od návrhu na dražbu po samotnú realizáciu dražby. Neviem, či sa potom dá žiadať z výťažku z dražby viac.

Čo sa týka uznesenia pre exekúciu: keby som bola predsedom SVB, radšej by som si to dala schváliť. Myslím si, že v prípade exekútora budú výdavky vyššie, tak by ma aspoň nikto nemohol obviniť, že som konala svojvoľne a bolo to drahé. A tiež, nech sú si aj ostatní vlastníci vedomí svojho rozhodnutia - určite by ma nepotešilo dozvedieť sa, že kvôli mne prišiel XY o strechu nad hlavou, lebo som ho dala na exekúciu. Takto to bude rozhodnutie všetkých (alebo aspoň väčšiny) a všetci hlasujúci "ZA" budú zodpovední.
Naposledy upravil Llívia : 30.07.10 at 09:18
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

ja viem že exekutor musi konat na zaklade sudneho rozhodnutia, preto ma zaujímalo ako to riešila Llívia, kedže nespomínala žiadne súdny proces. No mám to objasnené, úplne ideálna situácia.
Mňa tiež zaujíma ako to prebieha na dražbe, nakoľko to chviľu trvá, kým sa byt vydraží, a tiež by ma zaujímalo kto platí poplatky dražobnej, či je to na úkor neplatiča alebo to musí platiť SVB a potom opat vymahat od neplatiča.. no som zvedava.. stale mi z toho vychadza, že nijake paky na neplatiča nie su, a budeme sa nanho musiet poskladat mi všetci
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

luciafabisikova Pozri príspevok
ja viem že exekutor musi konat na zaklade sudneho rozhodnutia, preto ma zaujímalo ako to riešila Llívia, kedže nespomínala žiadne súdny proces. No mám to objasnené, úplne ideálna situácia.
Mňa tiež zaujíma ako to prebieha na dražbe, nakoľko to chviľu trvá, kým sa byt vydraží, a tiež by ma zaujímalo kto platí poplatky dražobnej, či je to na úkor neplatiča alebo to musí platiť SVB a potom opat vymahat od neplatiča.. no som zvedava.. stale mi z toho vychadza, že nijake paky na neplatiča nie su, a budeme sa nanho musiet poskladat mi všetci
V zákone o dobrovoľných dražbách je napísané, čo sa z výnosu uspokojuje, možno je to v tom. Určite ti to však povie dražobka - skús si do hociakej len tak informatívne zavolať (aspoň v tej, čo volal náš predseda SVB, to boli ochotní povedať aj do telefónu). Tiež v zákone - exekučnom poriadku - by malo byť napísané, kto znáša poplatky.
Zákony v aktuálnom znení hľadaj na www.justice.gov.sk
vľavo klikni na "JASPI"
(Pozor, mne to nefunguje cez Mozzilu.)
1 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

dakujem
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Troška si to mýliš- exekútor musí VŽDY konať na základe rozhodnutia súdu, nikdy nie samovoľne...
To by ma zaujímalo, ako taký súd prebieha, keď takmer každý týždeň v nejakých TV novinách/príp. tu na Porade, dávajú reportáž/pribudne téma o ľuďoch , ktorým zrazu exekútor zablokoval účet, zostali úplne bez peňazí, lebo im zablokoval aj tú nepostihnuteľnú sumu 111,22 EUR a nikto ich vopred o ničom neinformoval. Myslela som si, že ak je na súd doručený návrh na začatie exekučného konania, tak je súd povinný toto oznámiť aj druhej strane a dať jej možnosť sa k tomu vyjadriť. Ale očividne to tak nie je.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Trochu
luciafabisikova Pozri príspevok
presne tak ako píše Llívia.. my máme jedného neplatiča, ktorý neplatí už 2 roky, dokonca sa odstahoval, nakolko ho dlži všade kam sa pozrie a nastahoval si tam nájomníkov.. sme mala bytovka, počet bytov 15 a nakolko je to novostavba tie zalohy nie su vysoke, jeho dlh je cca 600 eur.. nastastie konečne včera sa odsuhlasilo, že ho dame na dražbu alebo exekuciu, snad to pomože a bude to vystraha pre všetkých ostatných.. a kedže neplatí ani HU musíme konat rýchle, aby banka nebola prva..
Do tejto témy som dávala otázku, keď náš neplatič mal dlh cca 400 EUR a bola som obviňovaná z toho, že sme bytová mafia, z nemorálnosti tohto kroku (t.j. návrhu na dražbu) a pod. Tvoj neplatič dlží tiež malú sumu, lenže či to je 400 EUR, 600 EUR alebo 5.000 EUR, treba pamätať na to, že predseda SVB je povinný konať a čím skôr, tým lepšie. Veď:
Llívia Pozri príspevok
Toto je zo zákona - exekučný poriadok (Piaty diel - Exekúcia predajom nehnuteľnosti):
§ 157 (1) Podľa výsledkov rozvrhového pojednávania sa z podstaty uspokojujú pohľadávky v tomto poradí:
a) súdne trovy a trovy exekúcie,
b) pohľadávky z hypotekárnych úverov a komunálnych úverov slúžiace na krytie menovitej hodnoty hypotekárnych záložných listov a komunálnych obligácií vydaných bankou vrátane výnosov z nich,
c) pohľadávky zabezpečené záložným právom zákonným, zmluvným, sudcovským alebo exekučným, zabezpečovacím prevodom práva, postúpením pohľadávky, prípadne obmedzením prevodu nehnuteľností vcelku podľa času vzniku záložného práva, prípadne vzniku obmedzenia prevodu nehnuteľností,
d) pohľadávky oprávneného, dane, poplatky, clá a pohľadávky na poistnom na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a pohľadávky na príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie,
e) nedoplatky výživného splatné ku dňu rozvrhu,
f) ostatné pohľadávky štátu,
g) ostatné pohľadávky.
Tomuto rozumiem tak, že ak je na neplatiča vedená nejaká exekúcia a exekútor bude rýchlejší než SVB, môže exekútor vydražiť byt a z jej výnosu si najskôr uspokojí svoje pohľadávky a pohľadávky súdu, potom písm. c a až potom nasledujú pohľadávky SVB zo zákonného záložného práva. Ak však nebude výťažok z exekúcie v takej výške, aby boli pokryté aj pohľadávky SVB, kto tieto pohľadávky vyrovná? Pre zápis do katastra nehnuteľností pri zmene majiteľa musí SVB vydať potvrdenie, že pôvodný vlastník nemá dlhy voči SVB. Ale kto ich vyrovná, keď pôvodný dlžník nič nemá a nie sú to záväzky nového majiteľa bytu? To ich má vyrovnať predseda SVB za to, že včas nekonal a tým spôsobil SVB škodu?
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

no tak to teda fakt neviem ako by to bolo, nakoľko pre dražobnú je to nízka pohľadávka, takže sa opat budeme musieť obrátiť na súd, čo ale potrvá pár rokov ako zvyčajne všetko v našom súdnictve
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

luciafabisikova Pozri príspevok
no tak to teda fakt neviem ako by to bolo, nakoľko pre dražobnú je to nízka pohľadávka, takže sa opat budeme musieť obrátiť na súd, čo ale potrvá pár rokov ako zvyčajne všetko v našom súdnictve
Ani my sme nedopadli nejako dobre. Exekútor (dlžník ho má kvôli inej exekúcii) začína teraz vymýšľať, aby mu SVB dalo súhlas pre nejakú dražobnú spoločnosť (chápem to tak, že dražba by nebola podľa exekučného poriadku (t.j. zákon o exekúciách), ale podľa zákona o dobrovoľných dražbách). Takže sme asi tam, kde sme boli na začiatku: dražobka to nezoberie kvôli nízkej výške pohľadávk. Exekútor = súd = presne, ako píšeš s tým súdom, dlho sa to ťahá a stále len poplatky také a onaké
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Llívia Pozri príspevok
Ani my sme nedopadli nejako dobre. Exekútor (dlžník ho má kvôli inej exekúcii) začína teraz vymýšľať, aby mu SVB dalo súhlas pre nejakú dražobnú spoločnosť (chápem to tak, že dražba by nebola podľa exekučného poriadku (t.j. zákon o exekúciách), ale podľa zákona o dobrovoľných dražbách). Takže sme asi tam, kde sme boli na začiatku: dražobka to nezoberie kvôli nízkej výške pohľadávk. Exekútor = súd = presne, ako píšeš s tým súdom, dlho sa to ťahá a stále len poplatky také a onaké
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....-doteraz som to nepochopil...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....-doteraz som to nepochopil...
Zaplať dlh za nášho dlžníka, potom možno pochopíš.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....-doteraz som to nepochopil...
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ...však vieš...
Naposledy upravil Halli : 05.08.10 at 09:43
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

slavica Pozri príspevok
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ...však vieš...
Ja som mal raz tú poistnú udalost slávka, čo som ti raz vravel,že zhorel komplet celý byt aj s vlastníkom- aj on mal odpojenú elektrinu a svietil sviečkami...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

slavica Pozri príspevok
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ...však vieš...
Slávi, ked mi to takto vysvetlíš,tak hneď sa na to začínam inak pozerať...
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ja som mal raz tú poistnú udalost slávka, čo som ti raz vravel,že zhorel komplet celý byt aj s vlastníkom- aj on mal odpojenú elektrinu a svietil sviečkami...
no vidíš, to je potom iný problém... a viď aj toto:
http://www.porada.sk/1472107-post3.html
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ten náš neplatič má odpojený plyn + dlžobu na plyne, že to nevyrovná. V zime kúrili elektrickou rúrou = zvýšená spotreba elektriky = zvýšený účet, ktorý nebude mať z čoho zaplatiť = odpoja im elektriku = budú svietiť sviečkami = sakra prúser, lebo u nás kvôli nízkemu tlaku vody nejde napojiť hadice na hydrant. Božínku, nestrašte ma, že prídem o strechu nad hlavou!

(Keby ste nepísali o tých sviečkach, ani by mi nenapadlo, že sa takéto niečo (vyhorený byt) reálne môže stať.)
Naposledy upravil Llívia : 06.08.10 at 07:25
0 0
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

kludne možeš platit zanho.. aj 400 euro su prachy, a ked namiesto jedneho prestanu platit 10 x400 to je stale podla teba nic??
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Alebo nech vyrovná našich 400 + vašich 700
a nech sa stane pravidelným mesačným sponzorom nášho aj vášho
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať