Zavrieť

Porady

dobrovolna dražba bytu

vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...
Ááá, nemáš pravdu. Klepem ťa po pleci. Vyššie nedočiahnem, alebo nechcem??? [/QUOTE]

0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
Napísal som tam svoj názor, aj ked sa ti asi nebude páčiť...
Ááá, nemáš pravdu. Klepem ťa po pleci. Vyššie nedočiahnem, alebo nechcem??? [/QUOTE]

rukou, či nohou? to je rozdiel...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

A zasa máš pravdu. Rukou sa klepe a nohou kope. Len tak pokračuj.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ked'sme dali návrh na dražbu najskôr sme to odhlasovali na schodzi a oznámili sme to dlžníkom. Ale aj dražobná urobila vyrozumenie dlžníkov. Musím však povedať, že to preťahovali až do doby keď sa dlh vyšplhal na 50 000.- Sk a potom to nabralo pekne rýchly spád. Boli do toho započítané aj platby ktoré neplatili podľa predpisu. Nakoniec bola dražba zastavená ale dlžníci museli zaplatiť ešte aj výlohy ktoré mala dražobná spoločnosť bolo to okolo 11 500.- Sk.
Naposledy upravil Orim : 07.08.10 at 18:00
3 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

sito Pozri príspevok
Jaro, každý rok prichádza jaro, nikdy neprinesie nič nové, ale čo prinesie je všetko vždy nové. Ale ty nie si jaro.

Zbaviť sa suseda nie je také jednoduché ako to vidíš ty.

A vieš, že mi tie výbory nejak nevadili, vlastne je to to isté, len iný názov a ľudia. Na hrabliach sa nič nezmenilo. Alebo ty si na niečo prišiel???

Nova doba, právny štát??? "my" máme právo, ale aj "oni" majú právo. ty si bohový demokrat. A kto má povinnosti, keď každý ma len práva.

Nie je to náhodou tak že "MY" máme práva a povinnosti. Povinnosti musíme plniť ( nemusíme ), práva sa môžeme domáhať ( nemusíme) Ale súdy máme, nevieš na čo???
Takto to vyzerá, keď niečo spravujú ľudia s chabým právnym vedomím.
Nevedia si ani poriadne spísať zmluvu (dohodu), ako budú spravovať svoje vlastné spoločenstvo. Nevedia nič predvídať, nevedia čo asi tak všetko môže v budúcnosti nastať a ako sa také veci riešia po právnej stránke. Jednoducho právny analfabetizmus.
Čo iné môžeš od takého zadubeného spolku očakávať.
--------------------------------------------------------------------
Penále na zálohovú platbu? (koho také niečo môže napadnúť)
Lívia má problém s 300 € a dražba?
--------------------------------------------------------------------
Sito, vždy platilo, že dobré účty robia priateľov.
No a neviem si dosť dobre predstaviť, dobré účty, bez dobrej dohody (zmluvy).
Všetko sa dá, len musíš vedieť, ako na to. Ty preferuješ riešenie o ktorom sa už skoro každý presvedčil, že je neschodné, ale nakoľko iné nepoznáš, búchaš po stole a nadávaš.
--------------------------------------------------------------------
Ak máš iba kladivo, všetko vyzerá ako klinec.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Llívia Pozri príspevok

Ten zákon konkrétne hovorí: § 14 ods. 4: Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká
...
Nejde o to, či s niečim nesúhlasíš, ale o tomto "niečom" musí byť hlasované na schôdzi (príp. písomne), musíš sa tej schôdze zúčastniť a až ak si prehlasovaný, máš právo obrátiť sa na súd.

Nemyslím si, že by v tomto prípade bol úspešný. Keď sa poskytujú úvery napr. na zatepľovanie alebo ako to bolo u nás - na strechu, tak nikto za úver neručí svojím bytom alebo nebytovým priestorom. Konkrétne u nás je ručenie:
- pohľadávkami voči vlastníkom z úhrad za plnenia a platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv. Úhrady za plnenia sú napr. úhrady za dodávku el. energie, vody. Táto pohľadávka bude vždy, lebo vždy bude nejaký mesačný predpis, takže vlastník nebude zadĺžený o nič viac než by bol pred podpisom zmluvy o úvere.

Moje akékoľvek záujmy sú, aby si plnil svoje povinnosti , ktoré mu vyplývajú zo zákona. Aby na neho nedoplácali ostatní napr. tým, že vďaka nemu nebudú prostriedky na účte na splácanie úveru, veriteľ siahne na prostriedky na účte, ktoré vlastníci uhradili za plnenia a sme bez vody a elektriky, lebo to nebude z čoho zaplatiť. Ďalší môj akýkoľvek záujem je to, aby sa tiež finančne podieľal na opravách, rekonštrukciách, revíziách atď., ktoré sa platia z fondu a robia sa aj pre neho a aj on ich využíva. A keď na ne nebude prispievať, tak sa tu nič neurobí. Ďalší môj akýkoľvek záujem je, aby prispieval na poistenie domu, lebo poistenie domu je tiež vinkulované v prospech veriteľa (poskytovateľa úveru) a bez úhrady poistného môže poisťovňa zmluvu zrušiť, v dôsledku čoho by veriteľ mohol žiadať zabezpečenie úveru iným spôsobom.

Iná vec je to, že si neviem predstaviť, ako by ho súd donútil k podpisu úverovej zmluvy, ktorú musia podpísať všetci.
Lívia, ani nevieš, aké šťastie ťa stretlo, že ja nie som tvoj neplatič.
Za tých 300 € dlhu by som z vás vyťahal najmenej 1500 € čistého zisku a pre advokáta aspoň 2000 €. Ty si jednoducho nepoučitelná.
-----------------------------------------------------------------
Nikde som nepísal, že niekoho donútiš k podpisu úverovej zmluvy. Ja som napísal, že môžete, ale bez neho. (na súde by ti výhovorka, že si niečo prehliadla, alebo zle pochopila či opomenula, neprešlo) Aj ta najmenšia chybička by ťa stála peniažky.
Naposledy upravil jar88 : 07.08.10 at 22:15
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
Takto to vyzerá, keď niečo spravujú ľudia s chabým právnym vedomím.
Nevedia si ani poriadne spísať zmluvu (dohodu), ako budú spravovať svoje vlastné spoločenstvo. Nevedia nič predvídať, nevedia čo asi tak všetko môže v budúcnosti nastať a ako sa také veci riešia po právnej stránke. Jednoducho právny analfabetizmus.
Čo iné môžeš od takého zadubeného spolku očakávať.
--------------------------------------------------------------------
Penále na zálohovú platbu? (koho také niečo môže napadnúť)
Lívia má problém s 300 € a dražba?
--------------------------------------------------------------------
Sito, vždy platilo, že dobré účty robia priateľov.
No a neviem si dosť dobre predstaviť, dobré účty, bez dobrej dohody (zmluvy).
Všetko sa dá, len musíš vedieť, ako na to. Ty preferuješ riešenie o ktorom sa už skoro každý presvedčil, že je neschodné, ale nakoľko iné nepoznáš, búchaš po stole a nadávaš.
--------------------------------------------------------------------
Ak máš iba kladivo, všetko vyzerá ako klinec.
Škoda, že nemôžeš byť všade a vždy.

Penále za neuhradenú zálohovú platbu, nie na zálohovú platbu. A tie narastajú, ako zhubný nádor.

Dobré účty? V bytovom dome po ročnom vyúčtovaní a dobe splatnosti by sa mali rovnať nule v každom byte. Ak sa stane prípad, že niektorý byt je v mínuse, tak sa nič nedeje, ak je v kase dosť, že. Ak niekto dlží ostatným vlastníkom 1 500 - 2 000 € čo navrhuješ, aby boli priatelia?
Naposledy upravil sito : 07.08.10 at 21:52
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
Lívia, ani nevieš, aké šťastie ťa stretlo, že ja nie som tvoj neplatič.
Za tých 300 € dlhu by som z vás vyťahal najmenej 1500 € čistého zisku a pre advokáta aspoň 2000 € Tak toto ma zaujíma, ako si myslíš, že by si to dokázal. Napísal si za A - čo chceš, napíšeš aj za B - ako to chceš dosiahnuť?. Ty si jednoducho nepoučitelná.Veď ma pouč. Stále tu melieš, že sú aj iné spôsoby, treba mať dobrú zmluvu atď., ale ani raz si nedal radu, ktorá by bola k niečomu, ktorá by sa dala použiť na vymoženie pohľadávky od neplatiča - dlžníka.
-----------------------------------------------------------------
Nikde so nepísal, že niekoho donútiš k podpisu úverovej zmluvy To som netvrdila ani ja. Len som napísala, že si neviem predstaviť, ako by ho súd donútil k podpisu úverovej zmluvy, ktorú musia podpísať všetci. Ale možno ju predsa len nemusia podpísať všetci: zákon o vlastníctve bytov § 14 ods. "3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome." Možno by stačilo, že 2/3 vlastníkov úver odsúhlasia a zvyšok sa musí prispôsobiť. . Ja som napísal, že môžete, ale bez neho Podľa vyššie uvedeného § asi aj môžme.. (na súde by ti výhovorka, že si niečo prehliadla, alebo zle pochopila či opomenula, neprešlo) ??? Tomuto vážne nerozumiem. Kde som písala o akej výhovorke, nepochopeniu čohokoľvek, opomenutí? Aj ta najmenšia chybička by ťa stála peniažky.
V texte.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Pre Orima:
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Chobot
Re: Dražba bytu- mám alebo nemám pravdu??? Právnici,čo vy na to?
...Nech si livia píše čo chce, na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byť ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne. Jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie. A livia s mýli aj v tom, že FO nepodlieha ročnému zúčtovaniu - na ročnom zúčtovaní je aj predpis a príspevky do FO.

Je to z praxe správcovskej spoločnosti. Dlhy zo zálohových predpisov nemohli vymáhať súdne...
Orim Pozri príspevok
Ked'sme dali návrh na dražbu najskôr sme to odhlasovali na schodzi a oznámili sme to dlžníkom. Ale aj dražobná urobila vyrozumenie dlžníkov. Musím však povedať, že to preťahovali až do doby keď sa dlh vyšplhal na 50 000.- Sk a potom to nabralo pekne rýchly spád. Boli do toho započítané aj platby ktoré neplatili podľa predpisu. Nakoniec bola dražba zastavená ale dlžníci museli zaplatiť ešte aj výlohy ktoré mala dražobná spoločnosť bolo to okolo 11 500.- Sk.
Chobot písal, že na základe neuhradených mesačných zálohových platieb nie je možné dať byt do dražby. Ty píšeš, že ste ich započítali do dlhu na dražbu. A bolo to tak skutočne správne? Nikto to nenapadol, že ten dlh z neuhradených mesačných zálohových platieb je možné určiť v správnej výške až po ročnom zúčtovaní?
Ak jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie a v priebehu roka dôjde k zmene vlastníka bytu, kde pôvodný vlastník neplatil mesačné zálohové platby, tak mu predseda SVB, resp. správca, dá potvrdenie, že má všetko vyrovnané?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.
0 1
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

jar88 Pozri príspevok
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.
chceš povedať akože, že, lívia je suchá???
0 1
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.
Super, konečne si to pochopil, tak vieš aj poradiť presne tú radu, akú hľadáme? Najmä, keď nie si právnik a na 100 % som presvedčená, že s dražbami nemáš vôbec žiadne skúsenosti a taktiež ani s vymáhaním nedoplatkov z mesačných zálohových platieb.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Stanislav 1975 Pozri príspevok
chceš povedať akože, že, lívia je suchá???
Nie, nie to je reakcia na príspevok 148 a 149.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

jar88 Pozri príspevok
Konečne som pochopil o čo vám ide.
Akú radu vlastne hľadáte.
------------------------------------------------------------------
Vy čakáte radu, ako byť suchý, keď ste už zmokli.
No paráda. Stačí nezmoknúť a budete suchí.
Nepochopil, ale chápeš, že vysycháš.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
chceš povedať akože, že, lívia je suchá???
Stanko, Ty si borec! Zaslúžiš si zvonec.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Llívia Pozri príspevok

Super, konečne si to pochopil, tak vieš aj poradiť presne tú radu, akú hľadáme? Najmä, keď nie si právnik a na 100 % som presvedčená, že s dražbami nemáš vôbec žiadne skúsenosti a taktiež ani s vymáhaním nedoplatkov z mesačných zálohových platieb.
Lívia, asi nevieš pochopiť, že ak zmokneš, musíš byť mokrá.
No a keď si už mokrá, zmoknutá, tak je logické, že nemôžeš byť suchá.
Suchá zmoknutá budeš až keď uschneš. To dá rozum, nie?
-----------------------------------------------------------------------
Mne sa ešte nestalo, aby som sa s niekym dohodol že mi zaplatí a on by naozaj beztrestne nezaplatil. Treba sa vedieť dohodnúť (napísať si vopred, aké je výhodné zaplatiť načas). Potom už je neskoro honit bzcha.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

jar88 Pozri príspevok
Lívia, asi nevieš pochopiť, že ak zmokneš, musíš byť mokrá.
No a keď si už mokrá, zmoknutá, tak je logické, že nemôžeš byť suchá.
Suchá zmoknutá budeš až keď uschneš. To dá rozum, nie? Toto tvoje konštatovanie v tejto téme a po všetkých mojich a ostatných príspevkoch mi vážne nedáva žiaden rozum..
-----------------------------------------------------------------------
Mne sa ešte nestalo, aby som sa s niekym dohodol že mi zaplatí a on by naozaj beztrestne nezaplatil. Treba sa vedieť dohodnúť (napísať si vopred, aké je výhodné zaplatiť načas). Potom už je neskoro honit bzcha.
Je tu 11 strán príspevkov. Začala som sem písať asi na 3. strane (?) a niekde medzi touto stranou a poslednou stranou som vysvetlila, prečo nie je možná dohoda o zaplatení dlhu (kde nič nie je, ani kura nehrabe).

Zatiaľ som tu len zistila, že pre dražbu nie je potrebná žiadna minimálna suma dlhu, takže aj kvôli 400 EUR dlžobe môže ísť neplatičov byt do dražby.

A ešte, čo písal Chobot, že na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byt ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne, a že jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie (skúšala som si to overiť v nejakom inom príspevku na internete, ale nič som nenašla). Máte niekto s týmto osobnú skúsenosť?
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Llívia Pozri príspevok

Je tu 11 strán príspevkov. Začala som sem písať asi na 3. strane (?) a niekde medzi touto stranou a poslednou stranou som vysvetlila, prečo nie je možná dohoda o zaplatení dlhu (kde nič nie je, ani kura nehrabe).
(jar88 - vraj kde nič nieje - ten byt si prehliadla?)

Zatiaľ som tu len zistila, že pre dražbu nie je potrebná žiadna minimálna suma dlhu, takže aj kvôli 400 EUR dlžobe môže ísť neplatičov byt do dražby. (jar88 - máš pravdu, dražiť sa dá čokoľvek)

A ešte, čo písal Chobot, že na základe neuhradených zálohových predpisov nie je možné vydražiť byt ani dať návrh na súd na vydanie plat. rozkazu - súd to zamietne, a že jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie (skúšala som si to overiť v nejakom inom príspevku na internete, ale nič som nenašla). Máte niekto s týmto osobnú skúsenosť?
Prečítaj si ešte raz celú diskusiu a podľa možnosti s otvorenou mysľou.
Vidím že pri čítaní mojich príspevkov, máš krvavé oči a strácaš súdnosť.
Nič to však nemení na tom, že rozumní ľudia sa vždy dohodnú s prízvukom na to "rozumní" ľudia.
-----------------------------------------------------------------------
Si žiarivý príklad našinca. Našinec sa bude vadiť o posunutý plot a pritom mu spadne strecha na hlavu. No a až potom si uvedomí, ak si vôbec niekedy niečo uvedomí, že pred tým plotom mal riešiť strechu.
Máme ale aj takých našincov, čo povedia, že kvôli plotu im spadla strecha na hlavu a predstavte si nikto s tým nič nerobí.
-----------------------------------------------------------------------
Ak by si mala naozaj veľký záujem zistiť, kde je pravda a nie len sa vadiť, začala by si zisťovať a hľadať návrh zákona, dôvodovú správu a prípadne poslanecké návrhy a pripomienky k zákonu. Tak by si najlepšie zistila o čo zákonodarcom v zákone naozaj išlo. Možno sa budeš čudovať, ale budeš mať istotu. Nie len názor, jedna pani povedala.
Naposledy upravil jar88 : 08.08.10 at 08:29
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Llívia Pozri príspevok
Pre Orima:
Chobot písal, že na základe neuhradených mesačných zálohových platieb nie je možné dať byt do dražby. Ty píšeš, že ste ich započítali do dlhu na dražbu. A bolo to tak skutočne správne? Nikto to nenapadol, že ten dlh z neuhradených mesačných zálohových platieb je možné určiť v správnej výške až po ročnom zúčtovaní?
Ak jednoznačným dokladom o dlhu je ročné zúčtovanie a v priebehu roka dôjde k zmene vlastníka bytu, kde pôvodný vlastník neplatil mesačné zálohové platby, tak mu predseda SVB, resp. správca, dá potvrdenie, že má všetko vyrovnané?
V živote som nedal mikomu potvrdenie pri sťahovaní, že má všetko vyrovnané ak neplatil predpísané zálohy, aj keď mal všetko ostatné vyrovnané.
Každý je zo zákona povinný platiť. Ak nezaplatíš včas napríklad plynárňam dajú ti penále, kto by ich mal podľa teba zaplatit, podľa mňa ten čo spôsobil škodu, ak niekoľko ľudí neplatí tak ako má platitť a ani v FO nemáte dostatok peňazí z čoho to máš zaplatit ak si ostatné veci (voda, elektrika, ďaľšie faktúry) zaplatil? Podľa mňa táto škoda ide na vrub neplatičov.
Podľa mňa je dlh aj to čo určujú predpísané zálohy, však sa to schvalovalo na schôdzi. Pri ročnom vyúčtovaní sa to upresní a buď bude preplatok alebo nedoplatok, to je ale tá horšia správa ťažko sa vymáha.
Celá dražba sa odvíja od výšky dlhu. Dražobná vyzve správcu pred dražbou na upresnenie výšky dlhu, tam sa to dá vcelku dosť presne odhadnú či bude preplatok alebo nedoplatok, (na základe súčastných faktúr a spotreby) viac je treba riešiť prípadný nedoplatok.
Naposledy upravil Orim : 08.08.10 at 20:19
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
V živote som nedal mikomu potvrdenie pri sťahovaní, že má všetko vyrovnané ak neplatil predpísané zálohy, aj keď mal všetko ostatné vyrovnané.
Každý je zo zákona povinný platiť. Ak nezaplatíš včas napríklad plynárňam dajú ti penále, kto by ich mal podľa teba zaplatit, podľa mňa ten čo spôsobil škodu, ak niekoľko ľudí neplatí tak ako má platitť a ani v FO nemáte dostatok peňazí z čoho to máš zaplatit ak si ostatné veci (voda, elektrika, ďaľšie faktúry) zaplatil? Podľa mňa táto škoda ide na vrub neplatičov.
Podľa mňa je dlh aj to čo určujú predpísané zálohy, však sa to schvalovalo na schôdzi. Pri ročnom vyúčtovaní sa to upresní a buď bude preplatok alebo nedoplatok, to je ale tá horšia správa ťažko sa vymáha.
Celá dražba sa odvíja od výšky dlhu. Dražobná vyzve správcu pred dražbou na upresnenie výšky dlhu, tam sa to dá vcelku dosť presne odhadnú či bude preplatok alebo nedoplatok, (na základe súčastných faktúr a spotreby) viac je treba riešiť prípadný nedoplatok.
Ide o to, čo je dlh, ktorý sa môže z dražby uspokojiť, keďže Chobot napísal, že až na základe ročného zúčtovania sa dá zistiť jeho presná výška. Nie som úplne presvedčená o jeho pravde, lebo načo by potom zákonom boli stanovené mesačné zálohové platby? Ak má Chobot pravdu, tak napr.:
- niekto by kľudne mohol byť 17 mesiacov "vysmáty" (12 mesiacov = celý rok nezaplatí ani jednu platbu + 5 mesiacov za predpokladu, že ročné zúčtovanie bude v máji nasledujúceho roka), nikto by od neho 17 mesiacov túto pohľadávku nemohol vymáhať a toto určite nebolo zámerom zákona,
- jedinou možnosťou, ako by predseda SVB/správca mohol vymáhať nedoplatky na mesačných platbách by boli upomienky (ktoré aj tak nič nevyriešia),
- písala som tu o exekúcii predajom nehnuteľnostit neplatiča - v exekučnom poriadku je napísané poradie uspokojovania pohľadávok - 1. exekútor, 2. hypotéky, 3. záložný veriteľ, čo je aj SVB, príp. ostatní vlastníci, ak sa nezriaďovalo SVB. Podľa toho, čo napísal Chobot, by SVB (vlastníci) nemalí nárok na úhradu pohľadávok z nezaplatených mesačných platieb, keďže nebolo ročné zúčtovanie a teda nie je známa presná výška dlhu.

Preto som aj napísala názor, že pohľadávka vznika zo zákona, keďže mesačné zálohové platby sa zo zákona platia vopred a fond opráv ani nepodlieha ročnému zúčtovaniu (v tom zmysle, že ak je napr. jeho tvorba 1.000 EUR, čerpanie 600 EUR, tak rozdiel 400 EUR sa nemôže rozdeliť medzi vlastníkov, ale sa prevádza do ďalšieho roka).
Lenže v zákone je to "nešťastné" slovíčko "preddavky" (aj pri fonde opráv).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať