Zavrieť

Porady

dobrovolna dražba bytu

vie mi tu niekto poradiť ?
je možne dať navrh na dobrovolnu dražbu bytu bez zvolania schodze a hlasovania vlastníkov bytov ? je toto akceptovatelne napr .po " tajnom hlasovaní "resp podpisovej akcii ? akým sposobom potom by mal byť vyrozumený dotyčný vlastnik bytu ? dakujem za akekolvek nazory .
priamo sa ma dotyka uvedený pripad nakolko z titulu exekučneho zablokovania učtov ( problem podnikania ) mi 5 mesiacov neodchadzaju zalohove platby na byt a tak sa moji sudedia rozhodli to riešiť takto
a viem že členovia rady argumentovali vlastnikom tým ,že ak nepodpišu tak sa zvyšia ich zalohove platby .
Podotykam že som komunikovala / ale, nie pisomne - moja chyba ) s ludmi s rady s tým že o mojom probleme s učtom vedia a povedala som že som si toho vedoma ale skor ako koncom roka ked budem mať uvolnený učet to nemam možnost riešiť , nakolko mi ako FO potom hrozí vlastne exekucia nehnutelnostou ..
Usporiadat
luciafabisikova luciafabisikova

luciafabisikova je offline (nepripojený) luciafabisikova

Llivia ako som už spomenula,dražobkami to vzala,a k tomu ročnemu vyučtovaniu - nechceli ho po mne, len chceli výčislenie dlhu na istinu a príslušenstvo. ani slovo o ročnom vyučtovaní. Keby aj mám, dokonca aj doklad o tom, že samesa dohodli na splátkovom kalendáry,ale ani 1. splátku nezaplatil. Ja som spravila všetko preto,aby platil a daža bola jediné posledné východisko, pretože komu niet rady, tomu niet pomoci.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

luciafabisikova Pozri príspevok
Llivia ako som už spomenula,dražobkami to vzala,a k tomu ročnemu vyučtovaniu - nechceli ho po mne, len chceli výčislenie dlhu na istinu a príslušenstvo. ani slovo o ročnom vyučtovaní. Keby aj mám, dokonca aj doklad o tom, že samesa dohodli na splátkovom kalendáry,ale ani 1. splátku nezaplatil. Ja som spravila všetko preto,aby platil a daža bola jediné posledné východisko, pretože komu niet rady, tomu niet pomoci.
Takže ako dlh si dala nezaplatené mesačné preddavky z tohto roka (+ príp. nedoplatky z ročného zúčtovania za minulý rok)?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Musím súhlasiť s Chobotom, že presná dlžoba sa zistí z ročného vyúčtovania. Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka.
Ročné vyúčtovanie sa robí na základe konkrétnych spotrieb. Tieto spotreby sú vyjadrené príslušným číslom za jednotlivé položky ktoré vlastník spotreboval a čo bolo dodané a zaplatené príslušným dodávateľom. To je matematika a číslo nepustí.
U jednotlivých majiteľov sú tieto položky rozdielne a prečo? Napr. niekto spotrebuje na umytie viac vody iný menej, niekto sa umýva častejšie niekto menej často a podobne je to so všetkým. Stáva sa, že jednotlivé zálohy sú u niektorých majiteľov rovnaké, (rovnaká veľkosť bytu a počet osôb v byte). Skutočné vyučtovanie ukáže na "presnú" spotrebu ktorú musí majiteľ doplatiť, alebo sú mu peniaze vrátené. Z toho vznikajú preplatky a nedoplatky.

Musím povedať že dražobnú spoločnosť nezaujímalo ročné vyúčtovanie zaujímala ich len výška dlžoby a bolo im to jedno akými výpočtami sme k nej prišli.
Chceli to po jednotlivých rokoch a spolu.
napr.:
rok 2005 - xxxx
rok 2006 - yyyy
Spolu - zzzzz

pre nás to bolo vlastne takto:
rok 2005 - nedoplatok z ročného vyúčtovania
rok 2006 - nedoplatok na základe neplatenia podľa mesačného predpisu + ostané dlžoby.
Spolu - sa to sčítalo
Naposledy upravil Orim : 09.08.10 at 17:57
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Dražobnej spoločnosti môže byť jedno spôsob výpočtu pohľadávky, pretože záložný veriteľ zodpovedá za správnosť sumy:

Zákon o dobrovoľných dražbách § 7 Navrhovateľ dražby
(2) Navrhovateľ dražby je povinný písomne vyhlásiť, že predmet dražby je možné dražiť. Ak je navrhovateľom dražby záložný veriteľ, je povinný písomne vyhlásiť aj pravosť, výšku a splatnosť pohľadávky, pre ktorú sa navrhuje výkon záložného práva podľa tohto zákona (§ 16 ods. 3).


Takže ak v tých pohľadávkach nemajú byť mesačné preddavkové platby, lebo sú len odhadom platieb, a my by sme ich v rámci dražby zahrnuli do pohľadávky voči dlžníkovi, tak by on mohol namietať na súde nesprávne určenú výšku pohľadávky a následne by bola celá dražba zrušená? Alebo keby dražba prebehla a až po nej by dlžník na súde napadol nesprávnu výšku pohľadávky, tak by predseda SVB alebo správca mal z toho prúser?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ten mesačný "odhad platieb" nie je niečo čo si niekto vycucá z prsta. To čo som napísal:"Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka." (zaujímala ma len tvoja reakcia) je vlastne mesačný predpis, ktorý sa spracováva na základe predchádzajúcich skutočných spotrieb a platieb za služby. Nerobí sa to na základe údajov len z predchádzajúceho roka. Po jeho schválení je pre každého majiteľa bytu záväzný.
Dlžník by síce mohol namietať nesprávne určenú výšku pohľadávky, ale musel by si nechať vypracovať odborníkom inú ktorá by sa nemala líšiť od tej vašej, pretože podklady z ktorých sa vychádza musia byť rovnaké. Tie platby sa totiž ešte konkretizujú tesne pred dražbou a to sa dá celkom presne vypočítať. Takže žiadny prúser sa nekoná.
Mňa nestraší to, že by sme niekomu stanovili vyšší nedoplatok ako to že by sme stanovili nižší. Pri konečnom vyúčtovaní by sme mu museli aj tak ten preplatok vrátiť, ale ťažko by sa nám vymáhal jeho nedoplatok. Možno by stálo za úvahu dať o jednu mesačnú platbu naviac s tým, že po konečnom vyúčtovaní by sa mu príslušný preplatok vrátil. Toto oficiálne uviesť aj s dovetkom, že je to preto lebo nie sme si istý, že v prípade nedoplatku by nám bol tento vrátený pretože dotyčný majiteľ neplatil svoje náležitosti X mesiacov.
Musím však pripomenúť, že dražobná spoločnosť do dlžoby započítava aj príslušné penále za neplatenie.
Naposledy upravil Orim : 09.08.10 at 17:34
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
Ten mesačný "odhad platieb" nie je niečo čo si niekto vycucá z prsta. To čo som napísal:"Mesačné platby sú len taký odhad platieb za spotrebu v priebehu roka." (zaujímala ma len tvoja reakcia) je vlastne mesačný predpis, ktorý sa spracováva na základe predchádzajúcich skutočných spotrieb a platieb za služby. Nerobí sa to na základe údajov len z predchádzajúceho roka. Po jeho schválení je pre každého majiteľa bytu záväzný.
Dlžík by síce mohol namietať nesprávne určenú výšku pohľadávky, ale musel by si nechať vypracovať odborníkom inú ktorá by sa nemala líšiť od tej vašej, pretože podklady z ktorých sa vychádza musia byť rovnaké. Tie platby sa totiž ešte konkretizujú tesne pred dražbou a to sa dá celkom presne vypočítať. Takže žiadny prúser sa nekoná.
Mňa nestraší to, že by sme niekomu stanovili vyšší nedoplatok ako to že by sme stanovili nižší. Pri konečnom vyúčtovaní by sme mu museli aj tak ten preplatok vrátiť, ale ťažko by sa nám vymáhal jeho nedoplatok. Možno by stálo za úvahu dať o jednu mesačnú platbu naviac s tým, že po konečnom vyúčtovaní by sa mu príslušný preplatok vrátil. Toto oficiálne uviesť aj s dovetkom, že je to preto lebo nie sme si istý, že v prípade nedoplatku by nám bol tento vrátený pretože dotyčný majiteľ neplatil svoje náležitosti X mesiacov.
Musím však pripomenúť, že dražobná spoločnosť do dlžoby započítava aj príslušné penále za neplatenie.
Orim, ďakujem za rady.
Mesačný predpis je to, nad čím sedíme počas vianočnej dovolenky s predsedom a dumáme a dumáme, aby sme už 3x dospeli k záveru, že ak ho necháme rovnaký ako predchádzajúce 2 roky, tak to bude OK (ak sa nestane nič skutočne výnimočné, budú preplatky do max. 20 EUR, možno aj menej, a nedoplatky nebudú vôbec).
Tvoj popis zistenia dlhu je vlastne také neoficiálne ročné zúčtovanie v priebehu roka. To vieme urobiť s jednou malou výnimkou (elektrika za spoločné zariadenia, ktoré máme s inou bytovkou - vyúčtovanie chodí až po skončení roka, ale to je malá položka).
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Preplatky a nedoplatky závisia od nastavenia mesačného predpisu a konkrétnej spotreby v jednotlivých bytoch. Treba však počítať aj s výnimkami keď o nich vieme. Či budú preplatky alebo nedoplatky, alebo len preplatky zavisí to od nastavenia celého systému. Pretože spotreba v jednotlivých bytoch býva rôzna, je na tých ľudoch ktorí spracovávajú financie ako nastavia jednotlivé platby. Ak si stanovíme nejaký priemer vždy je niekto nad priemerom a niekto pod priemerom a z toho vyplývajú príslušné preplatky alebo nedoplatky. Ak mesačné platby nastavíme do vyššej polohy ako je priemer záleží to od rozdielu môžu sa všetci dostať do polohy nadpriemer a budú mať preplatky, tieto preplatky však u jednotlivých bytov budú mať rôznu výšku. Rozhodne je to lepší stav ako by všetko malo byť pod priemerom. Takzvaný ideálny stav je nulový rozdiel, podľa mňa je lepšia tá plusová varianta. Nie je však dostatočne motivujúca na šetrenie. Motivujúcejšie je to ak ľudia dostanú preplatky ale aj vidia že sú tu takí čo musia doplácať. My sme skončili tento rok pri spočítaní všetkých preplatkov a nedoplatkov v pluse 34.89.- €, približne niečo nad 1000.- Sk. mohol som to stiahnuť na nulu ale musia vidieť, že sme trocha v pluse. aby sa nevykrikovalo, že koľko opatrení sme prijali a žiadny výsledok nie je vidieť.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

U nás sa asi nedožijeme toho, aby boli mesačné zálohové platby stanovené skoro na nulový rozdiel pri ročnom zúčtovaní. Toto totiž u nás záleží od vývozu žumpy a tam sa skutočne nedá stanoviť dopredu, koľko vývozov a v akej cene bude (mení sa počet bývajúcich v jednotlivých bytoch a na žumpu sú napojené 2 bytovky, obecná kanalizácia nebude asi v najbližšom tisícročí a vlastná čistička - príliš veľké náklady). Ale zase preplatky na žumpe sa použijú na nedoplatky na inom.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Plne v tejto diskusii súhlasím so sitom a Llíviou. Aj my sme už 2x hlasovali a dali návrh dražobke za 3 nezaplatené mesačné platby. K dražbe síce nedošlo pretože tí, čo boli v omeškaní s platbami /teda nie dlžníci/ pohladávku uhradili.
Keď nezaplatíš el. energiu - odpoja ťa, zrovna tak plynári. SVB ťa môže na uspokojenie svojich pohladávok dať na dobrovolnú dražbu.
Na exekúciu sa dostali mohí za menej ako je 400 - 600 € neuhradených ako záloha na byt.
1 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň prajem, sme SVB s 10 bytmi, a teraz som zistila, že na jednom byte je vypísaná dobrovoľná dražba.
Môžem požiadať skúsenejších, aby mi vysvetlili, čo to vlastne presne znamená? Za odpovede ďakujem
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Čo znamená dobrovoľná dražba je špecifikované tu.
  • File Type: Z (58.0 KB, 18 videní)
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, sme SVB s 10 bytmi, a teraz som zistila, že na jednom byte je vypísaná dobrovoľná dražba.
Môžem požiadať skúsenejších, aby mi vysvetlili, čo to vlastne presne znamená? Za odpovede ďakujem
Vlastník bytu neplatil minimálne tri mesiace do fondu opráv a za energie za spoločné priestory. Podľa § 15 zákona o vlastníctve bytov vzniká zo zákona k bytu záložné právo v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov pri inej správe. Ak vlastníci využijú svoje právo, dajú byt do dražby a tak si uspokoja svoje pohľadávky.

Dražby sú dobrovoľné a nútené. Pri nútených sa vždy dražba organizuje za účasti štátneho orgánu (súd, daňový úrad). Dobrovoľná dražba je jednoduchšia, rýchlejšia. Dobrovoľná je preto, že majetok je založený dobrovoľne a vlastník vie, že ak nesplní to čo má, záloh môže byť vydražený. Byt v bytovom dome je založený zo zákona, čiže každý, kto si taký byt kúpi, dobrovoľne súhlasí s prípadnou dražbou, ak nebude riadne platiť.
7 0
Eric Bugsy Eric Bugsy

Eric Bugsy je offline (nepripojený) Eric Bugsy

Dobry vecer!Chcel som sa spytat,ako ste dopadla s tym vasim problemom ohladne Drazby?je to strasne dlhe vlakno a popravde som uz po piatom prispevku uplne zabludil!Jedna sa mi o to,ze mam podobny problem,kde dlh v rocnom vyuctovani v sume 890 eur(mesacne splatky boli uhradene),som s predsednickou ustne dohodol splacat bud mesacne zvysenym najomnym,alebo jednym vlozenim do doby,ktora by trvala aj zvysenymi splatkami!Doslova sme sa ustne dohodli,ze to vodne -stocne uhradim tak,aby bolo vsetko do dalsieho vyuctovania vyrovnane!Dalej som platil 110 eur bez energii ako predtym a cakal som na vyriesenie financii s bankou!Ake ale bolo moje prekvapenie,ked som si za necele 4 mesiace na nastenke domu nasiel svoje meno a byt,davany do drazby!!! tak isto ako vo vasom pripade chodila predsednicka po bytoch a pytala pod hrozbou,ze to budu platit ostatni,podpisy na suhlas s drazbou!Absolutne som nemal tusenie,co sa deje za mojim chrbtom,pokial som to nenasiel napisane na nastenke!Ani pol listu,ani oznamenie...nic!Siel som za nou s tym,nech to nedava na drazbu,ze ja do tyzdna tych 900 eur zozeniem,a ona s tym suhlasila.A zasa ma podviedla,pretoze za tri dni moj pripad dala pravnikovi a poziadali o drazbu,napriek slubu!Ja som dlh uhradil bankovym prevodom den predtym,ako som nasiel v schranke zlty papier od Drazobky,kde ma informovali,ze zacala priprava Drazby!Neuverite,ale nasledne,po ziadosti o upusteni od drazby z dovodu uhradenia,mi poslali oznamenie,ze su ochotni upustit,ked zaplatim ich a pravnikove naklady v sume 4600!!! 4600eur! To vsetko sa konalo v dlzke asi 2 a pol tyzdna a ich naklady vyuctovali takto!!! ja neviem,ale sud Drazbu pozastavil a teraz 7.7. je pojednavanie,kde som ziadal upustenie od drazby!Byt si nadalej poctivo platim a aj tento rok som mal 390 eur nedoplatok a uhradil som ho!Zda sa vam to korektne,alebo ako aj ja a moje okolie si myslite,ze tato drazba mala byt a mozno bude cisto ucelova?
0 0
Eric Bugsy Eric Bugsy

Eric Bugsy je offline (nepripojený) Eric Bugsy

Halli
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ale keď som vravel,že dávať niekomu byt na dražbu kvoli nedoplatku na nájomnom 400 eur je blbosť, tak som bol zlý...Kvoli 400 eurám niekoho dávať na dražbu-ježíš, mária józef....-doteraz som to nepochopil...
Stanko, dražba sa dá kedykoľvek stopnúť a dlh zaplatiť...je to jediná šanca ako prinútiť vlastníkov-neplatičov nezneužívať ostatných k tomu, aby si on bral z domu" pôžičky",a ostatní všetko platili... nehľad na to tak, že zákonite ten človek príde o byt...pre 400€?? bol by blbec...Mám jedneho čo dlží ďaleko viac a zvažujem kde začať, je to ožran, bol v base, rozbíja v dome dvere, elektrikári mu zobrali elektromer a hotovo...svieti sviečkou, vieš čo sa môže stať ak to raz s tou sviečkou nezvladne?? Toto nieje tvoja parketa, tak prosím, nechaj to na nás , oki? ...však vieš...

drazba sa da kedykolvek stopnut? Vy ste vsetci tuna bud chori,alebo absolutne bezcitni!Ja som sa dostal s bytom do drazby za vodne-stocne 890 eur,aj po dohode,ze to do dalsieho vyuctovania uhradim,ma poza chrbat hospodarka na tu drazbu dala!Chodila po susedoch a polopravdami ich popresviedcala,aby to podpisali a mne ani slovickom nespomenula,pokial som to nenasiel na nastenke!Do dvoch tyzdnov som dlh vyplatil ale Drazobka odo mna pyta cca 4600 eur za ich naklady a naklady pravnika,inac bude v Drazbe pokracovat! Teraz mi povedzte vy mudrlanti a socialne citiaci spoluobcania,aka je dobrovolna drazba skvela a napomocna vec!Je to zbran pre bytove mafie v kabate Drazobnych spolocnosti,hospodarov a ich pravnikov!!!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať