Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Musi si zakúpiť ERP aj zakazková krajčírka ktorá je v združení ešte s kolegyňou a doteraz všetko riešia iba cez paragon
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

slavkavar Pozri príspevok
Musi si zakúpiť ERP aj zakazková krajčírka ktorá je v združení ešte s kolegyňou a doteraz všetko riešia iba cez paragon
Táto služba nie je v prílohe k zákonu, takže nie. Treba čítať diskusiu, je tu už na to odpovedané http://www.porada.sk/928987-post168.html
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Dakujem už som to našla. Je to pekne napísané aj v príspevku 128 a 130.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Dobre chápem, že dodávateľ, ktorý fakturuje za svoje výrobky a služby a zaplatí sa mu v hotovosti, nemusí mať registračnú pokladňu? Ide o strojársky priemysel. Lebo na školení hovoril prednášajúci, že na príjmovom pokladničnom doklade treba uviesť zajtrajší čiže dátum nasledujúci po úhrade a nie skutočný deň úhrady. Môžem dať rovnaký dátum na PPD pri úhrade v hotovosti za faktúru?
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Túto istú otázku som sa pýtala aj ja. Potom som listovala v Porade a našla som odpovede takého charakteru, že už asi 2 roky neplatí táto klauzula, že PPD sa vystavuje až nasledujúci deň po vystavení faktúry. Teda že je možné vystaviť PPD s tým istým dátumom, s akým je vystavená Fa. Myslím, že poraďáci sú múdri ľudia, lebo mi už veľa pomohli a preto usudzujem, že aj táto info je vierohodná.
0 0
55klara 55klara

55klara je offline (nepripojený) 55klara

moje nervy... No teda som sa normálne zapotila pri čítaní tejto témy... No teda je mi jasne, že my patríme do tejto kategorie,teda mám povinnosť mať registračnu pokladňu.... Máme video a fotoslužby (svadby,stužkove) Aaaaale keď berieme uhradu zálohy cez účet a vyúčtovanie-odovzdanie hotoveho diela cez dobierku, alebo cez úhradu bankou (ked dôverujeme,že neujdu ..... teda vôbec cez cash .... A teraz blbá otázka: Musím si ju vôbec kupovať, registrovať.... ked nebereme hotovosť? Teda mať ju doma a nepoužívať?
Kujééééém

A prajem veľa účtovného zdaru
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

SzabM Pozri príspevok
Túto istú otázku som sa pýtala aj ja. Potom som listovala v Porade a našla som odpovede takého charakteru, že už asi 2 roky neplatí táto klauzula, že PPD sa vystavuje až nasledujúci deň po vystavení faktúry. Teda že je možné vystaviť PPD s tým istým dátumom, s akým je vystavená Fa. Myslím, že poraďáci sú múdri ľudia, lebo mi už veľa pomohli a preto usudzujem, že aj táto info je vierohodná.
Zabudla si dať 1 pred tú 2-jku. Posunutie dátumov neplatí už od r. 1997, t.j. ideme na 12-násty rok Takže prednášajúci sa minul realite. Môžete dať ten istý dátum na PPD za úhradu pohľadávky /faktúry/, ale len do 31.12.2010, potom je evidencia tržieb aj úhrada faktúry v hotovosti cez ERP, ak máte povinnosť..
Naposledy upravil evina : 11.02.09 at 21:27
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

55klara Pozri príspevok
moje nervy... No teda som sa normálne zapotila pri čítaní tejto témy... No teda je mi jasne, že my patríme do tejto kategorie,teda mám povinnosť mať registračnu pokladňu.... Máme video a fotoslužby (svadby,stužkove) Aaaaale keď berieme uhradu zálohy cez účet a vyúčtovanie-odovzdanie hotoveho diela cez dobierku, alebo cez úhradu bankou (ked dôverujeme,že neujdu ..... teda vôbec cez cash .... A teraz blbá otázka: Musím si ju vôbec kupovať, registrovať.... ked nebereme hotovosť? Teda mať ju doma a nepoužívať?
Kujééééém

A prajem veľa účtovného zdaru

NIE
0 0
SzabM SzabM

SzabM je offline (nepripojený) SzabM

Ak neprijímaš hotovosť, logicky nemusíš kupovať ERP!
0 0
alebac alebac

alebac je offline (nepripojený) alebac

Zdravím všetkých!
Téma živnostníkov a pokladníc ma zaujala a bytostne sa ma dotýka.
Som živnostník a distribuujem tovar do prevádzok na ich ďalší predaj.Je to formou priameho stretnutia na prevádzke,resp. prostredníctvom e-mailu.
Trosku som študoval zákon ale aj tak mám otázku na vás otázku-kto vie nech mi poradí: budem mať aj ja povinnosť si zadovážiť reg.poladnicu ak nepredávam konečnému spotrebiteľovi iba do obchodov?
A otázka trošku mimo- nie som platca DPH,viacerí obchodníci kôli tomu nechú obchodovať so mnou?Môžte mi poradiť pokiaľ robí veľko obchod v malých množstvách-oplatí sami registrovať ako platiteľ dph?
ďakujem za odpovede
alebac
0 0
Gia1carangi Gia1carangi

Gia1carangi je offline (nepripojený) Gia1carangi

Krásny deň,
ešte by som Vás poprosila o jedno ujasnenie, ako je myslený bod 6.2 Reklamné a súvisiace fotografické služby, v prílohe 1 z.? Mám grafické štúdio a vyrábam reklamu /vizitky,tabule.../ ale nemám živnosť na Fotografické služby (31.10 - volne ziv.) ale len na Reklamné a marketingové služby (31.5), dočítala som sa taktiež, že do bodu 6. Fotografické služby nespadá kopírovanie. Budem potrebovať ERP? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
eop eop

eop je offline (nepripojený) eop

Dobrý deň, mám z tohoto už veľký chaos. Potrebovala by som poradiť v týchto prípadoch, či je potreba používať ERP:
1.) účtovníčka, ktorá vystavuje fa za služby - príjma úhradu aj v hotovosti (musí používať erp?-nenašla som to v prílohe č.1 k zákonu),
2.) colné-špedičné služby - vystavujú fa, tiež sú úhrady niekedy v hotovosti, alebo príde šofér, dá si vypísať cmr a vystavíme im len paragón -hotovostný doklad - nie faktúru, platba je v hotovosti.
3.) oprava autoskiel - väčšinou sa platí bezhotovostnou výmenou, že firma zaplatí iba dph v hotovosti a poisťovňa pošle zvyšok na účet
4.) krajčírska dieľňa - predáva hotové výrobky na faktúru (úhrady bývajú väčšinou prevodom)
Moc ďakujem. Už som to tu počítala, ale stále som si neni istá, či tomu aj vôbec chápem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
majkamajka Pozri príspevok
Úhrada faktúr v hotovosti je stále aktuálna. Ale aj tak je to chaos, jediní "bohom" chránení sú lekári, tí nemajú problém, ich sa totižto takéto problémy vôbec netýkajú. Inkasujú stále na základe obyčajných príjmových dokladov bez faktúr a bez pokladníc.
Pri citani tejto diskusie ma napadlo:

Lekar (sro), ktory okrem poskytovania zdravotnej starostlivosti aj predava pacientom zdravotnicke potreby (zubar - zubne pasty..., ocny - kontaktne sosovky a pod.) a platby prijima v hotovosti, je povinny pouzivat ERP?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

http://www.porada.sk/928987-post168.html

... ERP potrebuje len ten, kto sa nájde v prílohe zákona - viď link
Naposledy upravil liba2 : 18.02.09 at 16:28
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
liba, ta priloha zakona hovori o sluzbach... a co tovar?
Mam tomu rozumie tak, ze ked v prilohe nie je rec o sluzbe - poskytovanie zdrav. starostlivosti, tak ani nie je povinnost pouzivat ERP pri predaji tovaru v suvislosti s poskytov. tejto sluzby?
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
My máme strojnú dieľňu, keď urobím zákazku, beriem platbu v hotovosti ale vystavujem cez PC faktúru a vypíšem príjmový pokl.doklad. Bude to aj nadalej takto stačiť ? Nemusím hádam kupovať pokladňu.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

Lianka Pozri príspevok
liba, ta priloha zakona hovori o sluzbach... a co tovar?
Mam tomu rozumie tak, ze ked v prilohe nie je rec o sluzbe - poskytovanie zdrav. starostlivosti, tak ani nie je povinnost pouzivat ERP pri predaji tovaru v suvislosti s poskytov. tejto sluzby?
§ 2 písm. h zákona č 289/2008
Na účely tohto zákona sa rozumie tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby.
V § 3 uvedeného zákona je uvedený tovar, na predaj ktorého sa nevzťahuje povinnosť evidencie tržby ERP.
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

lubinami Pozri príspevok
My máme strojnú dieľňu, keď urobím zákazku, beriem platbu v hotovosti ale vystavujem cez PC faktúru a vypíšem príjmový pokl.doklad. Bude to aj nadalej takto stačiť ? Nemusím hádam kupovať pokladňu.
Pozri: http://www.porada.sk/t102701-registr...anky-drsr.html
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
liba precitala som si, dakujem.

Aj tak mi z toho vychadza, ze ak lekar, ambulancia - sro
(§ 1, ods. 2 Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu...)

predava vo svojej ambulancii zdravotnicke potreby ako doplnok k sluzbe poskytovania zdravot. starostlivosti = tovar
(§ 2, ods. i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom),
je povinny pouzivat ERP.

Mam pravdu? Moze mi to niekto potvrdit?

(Radsej by som nemala... )
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Lianka Pozri príspevok
liba precitala som si, dakujem.

Aj tak mi z toho vychadza, ze ak lekar, ambulancia - sro
(§ 1, ods. 2 Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu...)

predava vo svojej ambulancii zdravotnicke potreby ako doplnok k sluzbe poskytovania zdravot. starostlivosti = tovar
(§ 2, ods. i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom),
je povinny pouzivat ERP.

Mam pravdu? Moze mi to niekto potvrdit?

(Radsej by som nemala... )
Môj názor- áno je povinný pri predaji tohto doplnkového tovaru používať ERP event. v závislosti aj od množstva predaného tovaru do 31.12.2010 prostredníctvom faktúry a PPD, po tomto termíne ERP..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať