Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

jacekova Pozri príspevok
budem teraz za nechápavú ale aj tak položím otázku:

Vediem účtovníctvo. Vystavím faktúru a niektorí klienti mi uhrádzajú v hotovosti. Kvôli nim by som si mala kúpiť ERP alebo mi to MUSIA uhradiť na účet?

Ďakujem
Treba si pozrieť prílohu zákona č.289/2008 kde su vymedzené služby, ktorých sa používanie ERP týka, čo sa týka tovarova tam sa to týka všetkých, ale tí čo poskytujú služby , niektorí majú výnimku.

Príloha č. 1
k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch
a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na
prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych
a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom
podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí
sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie
diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných
výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto
služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov
okrem farbenia vlákien a priadzí
Strana 2302 Zbierka zákonov č. 289/2008 Čiastka 111
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
? IURA EDITION, spol. s r. o.
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť
a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
Čiastka 111 Zbierka zákonov č. 289/2008 Strana 2303
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne IURA EDITION, spol. s r. o.
? IURA

vedenie účtovných služieb pod túto prílohu nespadá, takže tí čo vedú účtovníctvo nemusia používať ERP, ale pokračujú podľa starého zákona, v prípade, že prijmem hotovosť za uhradenú faktúru vypíšem prijmový pokladničný doklad...
8 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Par prispevkov dozadu je napisane, ze ak niekto musi pouzivat ERP podla zakona, tak musi aj prevod z BU do pokladne a naopak robit cez ERP?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

nika.sum Pozri príspevok
Par prispevkov dozadu je napisane, ze ak niekto musi pouzivat ERP podla zakona, tak musi aj prevod z BU do pokladne a naopak robit cez ERP?

Ak nemas povinnosť používať ERP podľa nového zákona tak kvôli prevodu z pokladne na ucet a opacne nie si povinná mať ERP, to sa týka len tých, ktorým to vyplýva zo zákona: napr. sú i takí ktorím všetko platia cez banku a napr. nepoužívajú ERP, ale nový zákon im to ukladá, tak budú mať ERP pužitú len na tieto učely, je to podľa mňa postavené tak trošku na hlavu.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Do pozornosti s najvätšou pravdepodobnosťou podľa vyhlasenia ELCOMU bude nutne používať nové ERP v zmysle zákona 289/2008 od 1.1.2012


Vážení obchodní partneri,
som rád, že sa s vami môžem podeliť o pozitívnu správu. Po dlhých a náročných rokovaniach s politickými stranami sa nám podarilo vybojovať kompromis ohľadom termínu posunutia povinnosti používania fiškálnych registračných pokladníc podľa zákona č.289/2008 Z.z.

Dnes našu dohodu verejne potvrdil minister financií Ivan Mikloš.

Naša snaha priniesla úspech

Výsledkom našich rokovaní sa nám podarilo dosiahnúť dohodu s ministrom financií Ivanom Miklošom a predsedom SaS Richardom Sulíkom, ktorou sa pôvodne navrhovaný termín účinnosti zákona č. 289/2008 Z. z. skracuje z dvoch na jeden rok. Povinnosť pre podnikateľov používať fiškálne pokladnice sa teda posúva na 1. január 2012. Správu o dohode sme dodali aj médiám, pričom už dnes od popoludnia ju zverejňuje televízia TA3.

Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc.
Ing. Miloslav KARAFFA
riaditeľ ELCOM, spoločnosť s ručením obmedzeným, Prešov
13 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

VieraPopluharova Pozri príspevok
Ak nemas povinnosť používať ERP podľa nového zákona tak kvôli prevodu z pokladne na ucet a opacne nie si povinná mať ERP, to sa týka len tých, ktorým to vyplýva zo zákona: napr. sú i takí ktorím všetko platia cez banku a napr. nepoužívajú ERP, ale nový zákon im to ukladá, tak budú mať ERP pužitú len na tieto učely, je to podľa mňa postavené tak trošku na hlavu.
Ja mam klienta, ktory ma ERP na prevadzkach, neviem si predstavit, ze ked vyberu peniaze z banky alebo vlozia peniaze na ucet, budu to robit cez ERP. Ved dobre vieme ako funguju vybery z uctu.
Tiez mam klienta ktory predava tovar na faktury, sem-tam sa stane mozno za Q asi 5x, ked mu uhradia v hotovosti. Chce sa vyhnut ERP, myslela som, ze staci ked bude mat uhrady cez banku. Podla toho co pisete, aj tak bude musiet mat ERP kvoli vyberom z banky a vkladom na ucet? To je naozaj na hlavu postavene.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

To je nielen na hlavu postavené, ale aj totálna .....
Aký má zmysel výber/vklady z/na BÚ evidovať cez ERP? Veď tieto sú vždy napísané na výpise z BÚ a podľa výpisu sa dajú odkontorolovať.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja to chapem podla zakona tak, ze len ked vlozim peniaze do ERP alebo z nej vyberam, tak to tam treba evidovat. Ale napr. aj teraz ma firma dve prevadzky a na kazdej ma ERP, trzby z nich odvadzaju do spolocnej firemnej pokladne. Vyber a vydaj z BU/na BU evidujem vo firemnej pokladni.
0 0
MUKU MUKU

MUKU je offline (nepripojený) MUKU

po prečítaní všetkých príspevkov som viac zamotaný ako predtým . Chcem sa iba uistiť či tomu dobre chápem som stolár a mám jednoduchú výrobu doteraz som vystavoval Fa -platba v hotovosti . FA+PPD po novom by som mal mať všetko buď cez BU alebo ERP?
A mám ešte jednu otázku Od kedy je to v platnosti môžem ešte vystavovať FA na hotovostnú platbu? Ďakujem za odpoveď
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

MUKU Pozri príspevok
po prečítaní všetkých príspevkov som viac zamotaný ako predtým . Chcem sa iba uistiť či tomu dobre chápem som stolár a mám jednoduchú výrobu doteraz som vystavoval Fa -platba v hotovosti . FA+PPD po novom by som mal mať všetko buď cez BU alebo ERP?
A mám ešte jednu otázku Od kedy je to v platnosti môžem ešte vystavovať FA na hotovostnú platbu? Ďakujem za odpoveď
Ak máte stolársku výrobu a predávate výrobky aj s montážou, ERP nepotrebujete. Ak ale vyrábate výrobky a tie ako tovar predávate (bez montáže) ERP potrebujete. O dátume odkladu povinností podľa zákona 289/2008 sa ešte vedú jednania.
Naposledy upravil JankaO : 03.11.10 at 12:51
0 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

VieraPopluharova Pozri príspevok
Do pozornosti s najvätšou pravdepodobnosťou podľa vyhlasenia ELCOMU bude nutne používať nové ERP v zmysle zákona 289/2008 od 1.1.2012


Vážení obchodní partneri,
som rád, že sa s vami môžem podeliť o pozitívnu správu. Po dlhých a náročných rokovaniach s politickými stranami sa nám podarilo vybojovať kompromis ohľadom termínu posunutia povinnosti používania fiškálnych registračných pokladníc podľa zákona č.289/2008 Z.z.

Dnes našu dohodu verejne potvrdil minister financií Ivan Mikloš.

Naša snaha priniesla úspech

Výsledkom našich rokovaní sa nám podarilo dosiahnúť dohodu s ministrom financií Ivanom Miklošom a predsedom SaS Richardom Sulíkom, ktorou sa pôvodne navrhovaný termín účinnosti zákona č. 289/2008 Z. z. skracuje z dvoch na jeden rok. Povinnosť pre podnikateľov používať fiškálne pokladnice sa teda posúva na 1. január 2012. Správu o dohode sme dodali aj médiám, pričom už dnes od popoludnia ju zverejňuje televízia TA3.

Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc.
Ing. Miloslav KARAFFA
riaditeľ ELCOM, spoločnosť s ručením obmedzeným, Prešov

a posúva sa aj povinnosť evidencie na erp pohľadávok , aj keď faktúry neuhradia v deň vystavenia faktúry a evidencia prevodu z bu do pokladne a naopak????
no mám v tom chaos toto bude určite viacerých zaujímať.

ďakujeme za správu
0 0
ade ade

ade je offline (nepripojený) ade

dobrý deň som tu nová a šte neviem ako to tu na porade chodí. Mám od septembra internetový obchod kde predávam svoje výrobky platby sú hlavne cez BU ale čoraz viac chcú platiť zákazníci v hotovosti ako osobný odber stačí ak im vystavím Fa+PPD ako platba v hotovosti a nemusím mať ERP alebo je nutné ERP si zakúpiť a zaregistrovať sa a dokedy ďakujem
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Nerozumiem, preco tu mate problem s výberom z účtu. Ved vedenie zostatok pokladne v uctovnictve nema nič spoločne s ERP. To platí len, vtedy ak do pokladne prinesies peniaze - napr drobne tak. v pripade kontroly Ti musi súhlasit zostatok hotovosti so zostatkom ktorý so vytlačíš z pokladne. Tak isté ak Ti pride dodavatel a zaplatiš mu za tovar v hotovosti ale zoberieš Eura z pokladne musiš to zaznamenat na ERP ako odvod hotovosti. To ma služit DU aby velmi rýchlo zistili koľko si zaregistrovala predaj na ERP a koľko nie.
2 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

Vkladam jednoznacne vysvetlenie ako postupovat pri uhrade pohladavky, pre tých ktorí musia mat ERP. je to na ministerstve financii.
Je možné pri úhrade faktúry – pohľadávky vystaviť zákazníkovi iný ako pokladničný doklad?

Zákon o ERP rieši problematiku evidencie prijatých tržieb na pokladnici a ustanovuje, aké doklady má pokladnica vytlačiť a ako musia byť označené.

Podľa § 8 ods. 1 zákona o ERP pokladničný doklad – fiskálny doklad musí obsahovať najmenej údaje uvedené v tomto ustanovení; takýto pokladničný doklad môže obsahovať aj nefiskálne riadky. Ak pokladničný doklad – fiskálny doklad bude takéto riadky obsahovať, bolo by vhodné, aby tieto boli vhodným spôsobom odlíšené od ostatných.

Pri úhrade pohľadávky je potrebné prijatú tržbu evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, a to s prihliadnutím na to, že v prípade uhradenia vystavenej faktúry (pohľadávky) dochádza následne k prijatiu tržby za predaj tovaru alebo poskytnutie služby. V takomto prípade podnikateľ k pohľadávke (vystavenej faktúre) vyhotoví pre zákazníka pokladničný doklad (§ 8 ods. 1 zákona o ERP) a podnikateľovi odporúčame vyhotoviť kópiu pokladničného dokladu, ktorú pripojí k predmetnej faktúre. Z pokladničného dokladu musí byť zrejmé, že tento patrí k predmetnej faktúre. Zo zákona o ERP vyplýva, že pri úhrade pohľadávky, nie je možné vyhotoviť nefiskálny pokladničný doklad.
3 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja len doplním uctokrajana, toto je zdroj: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
je tam toto viac, odporúčam prečítať.
9 0
ema_ema ema_ema

ema_ema je offline (nepripojený) ema_ema

uctokrajan Pozri príspevok
Vkladam jednoznacne vysvetlenie ako postupovat pri uhrade pohladavky, pre tých ktorí musia mat ERP. je to na ministerstve financii.
Je možné pri úhrade faktúry – pohľadávky vystaviť zákazníkovi iný ako pokladničný doklad?

Zákon o ERP rieši problematiku evidencie prijatých tržieb na pokladnici a ustanovuje, aké doklady má pokladnica vytlačiť a ako musia byť označené.

Podľa § 8 ods. 1 zákona o ERP pokladničný doklad – fiskálny doklad musí obsahovať najmenej údaje uvedené v tomto ustanovení; takýto pokladničný doklad môže obsahovať aj nefiskálne riadky. Ak pokladničný doklad – fiskálny doklad bude takéto riadky obsahovať, bolo by vhodné, aby tieto boli vhodným spôsobom odlíšené od ostatných.

Pri úhrade pohľadávky je potrebné prijatú tržbu evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, a to s prihliadnutím na to, že v prípade uhradenia vystavenej faktúry (pohľadávky) dochádza následne k prijatiu tržby za predaj tovaru alebo poskytnutie služby. V takomto prípade podnikateľ k pohľadávke (vystavenej faktúre) vyhotoví pre zákazníka pokladničný doklad (§ 8 ods. 1 zákona o ERP) a podnikateľovi odporúčame vyhotoviť kópiu pokladničného dokladu, ktorú pripojí k predmetnej faktúre. Z pokladničného dokladu musí byť zrejmé, že tento patrí k predmetnej faktúre. Zo zákona o ERP vyplýva, že pri úhrade pohľadávky, nie je možné vyhotoviť nefiskálny pokladničný doklad.

Ak účinnosť tohto zákona posunuli o jeden rok tak mi logicky z toho vyplýva že platí zatial to čo je takže ked máme úhrady fa - pohľadávok ale nie v deň vystavenia ale neskôr a dáme potom pPD vypísaný rukovu že sme prijali úhrady za faktúru tak môžeme ešte rok takto to mať.
Logicky ked ešte niečo neplatí lebo je to posunuté tak platí to čo je doteraz nie????
ako teda máme postupovať, to kvôli teraz 10 pokl. blokom za rok máme kúpiť erp??
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ema_ema Pozri príspevok
Ak účinnosť tohto zákona posunuli o jeden rok tak mi logicky z toho vyplýva že platí zatial to čo je takže ked máme úhrady fa - pohľadávok ale nie v deň vystavenia ale neskôr a dáme potom pPD vypísaný rukovu že sme prijali úhrady za faktúru tak môžeme ešte rok takto to mať.
Logicky ked ešte niečo neplatí lebo je to posunuté tak platí to čo je doteraz nie????
ako teda máme postupovať, to kvôli teraz 10 pokl. blokom za rok máme kúpiť erp??
ja mám pocit, že hlavne treba počkať, čo vylezie z parlamentu. ale na programe tejto schodze to nevidím...
0 0
uctokrajan uctokrajan

uctokrajan je offline (nepripojený) uctokrajan

ja tiež som toho nazoru, že vláda len rozpráva, vyplňa obsah novin, ale doteraz ešte nič z toho nie je schválené v zákone - odvody, dohody, dochodky, pracujúci dochodcovia,.... Počkajme si na konečný výsledok.
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
Neviem, či je to ešte pre Poraďákov zaujímavá informácia, ale mám pre všetkých, ktorí nemajú povinnosť evidovať svoje tržby prostredníctvom ERP (napr. účtovníci a podobne) stanovisko MF SR pri prijímaní hotovosti na úhradu pohľadávok podľa zákona č. 289/2008 Z.z. v znení neskorších predpisov. Citujem záver listu, ktorý som z MF SR dostala: "Ak prijímate úhrady pohľadávok za činnosti, ktoré nepodliehajú povinnosti evidencie tržieb na elektronickej registračnej pokladnici, nevzťahuje sa na Vás povinnosť používať pri takýchto úhradách elektronickú registračnú pokladnicu podľa zákona č. 289/2008 Z.Z. v znení neskorších predpisov."

Symona
8 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Žasnem od úžasu nad toľkou logikou MF
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

rozalka... pripájam sa k tvojmu úžasu... (mi nedalo)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať