Zavrieť

Porady

Podnikatelsky prispevok, ako dostat viac.

Ahoj mam momentalne zivnost, ale uz sa mi tak neoplati. Co chcem urobit:

1. Zrusit zivnost.
2. Prihlasit sa na urad prace ako nezamestnany.
3. Dostat prispevok na podnikanie a zacat od znova.

Pokial zmenim trvaly pobyt do mesta, kde je vacsia nezamestnanost, mal by som dostat vacsi prispevok.
To iste plati pokial si dam miesto prevadzky mimo mesta myslim. Problem je, ze ho potom nemozem zmenit 2 roky. Preto by som preferoval zmenu bydliska. Rozdiel je az 40tisic korun.

Otazka:

Mate s tymto niekto skusenosti?
Ake velke problemy moze priniest zmena trvaleho bydliska?
Mozem dostat podnikatelsky prispevok a nasledne jednoducho zmenit trvaly pobyt na moj povodny?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marina8 Pozri príspevok
ja by som sa chcela opytat, ci mozem dostat prispevok ak mam teraz zivnost a som konatelkou a spolocnickou s.r.o.
dumala som, ze by som zivnost zrusila, nahlasila sa na UP ako nezamestnana a poziadala o prispevok, ale neviem ci nie je prekazkou ta s.r.o.
dakujem za odpoved
na úrade práce ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie, lebo si považovaná za SZČO :
pozri § 5 Zákona o službách zamestnanosti :

5
Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)

b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)

c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)

d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
nemusí to byť pravidelný príjem. V akej oblasti chce podnikať ?

Ak by to bola napr. dotácia na prevádzku nejakého obchodu a po pol roku ho zatvorí, asi by ťažko preukazoval prevádzkovanie živnosti počas 2 rokov.
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
0 1
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

dakujem za odpoved, aj som si myslela, ze to asi nepojde.....
teraz to mam potvrdene na 100%
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
Na odvody celú dotáciu neminie, povinne bude platiť iba zdr.poistenie a to si môže počas zamestnania na prac.zmluvu znížiť na 0, rozdiel doplatí v roč.zúčtovaní zdr.poistenia. Výplata od zamestnávateľa nie je príjem pre účely dotácie.
Ak by mal živnosť na opravu aut, musí mať aspoň zopár uhradených faktúr v roku na živnosť - a asi aj nejakú prevádzku, na ulici ich opravy robiť nebude...
Viem, že suma príspevku od UP je lákavá, ale ak by mal mať po čase problém s vydokladovaním použitia, nech to radšej neskúša a zamestná sa na pracovnú zmluvu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
Všetko záleží od podnikateľského plánu - tam čo sa uvedie, to treba dodržať Čiže, ak uvedie v pláne (zámere), že časť dotácie použie na poistné, tak je to OK. Pozri témy o ponikateľskom pláne, resp. zámere .. sú tu aj vzory, ktoré si pre seba prispôsobí
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

ale cisto teoreticky, ak by som kompletne prepisala firmu, pockala na prevod v ORSR, a cca mesiac na to zrusila zivnost, tak by sa to mohlo dat? )
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marina8 Pozri príspevok
ale cisto teoreticky, ak by som kompletne prepisala firmu, pockala na prevod v ORSR, a cca mesiac na to zrusila zivnost, tak by sa to mohlo dat? )
Ak nebudeš konateľom ani mať živnosť, môžeš sa zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a po 3 mesiacoch evidencie požiadať o príspevok na prevádzkovanie samostatne zárobkovej činnosti
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Na odvody celú dotáciu neminie, povinne bude platiť iba zdr.poistenie a to si môže počas zamestnania na prac.zmluvu znížiť na 0, rozdiel doplatí v roč.zúčtovaní zdr.poistenia. Výplata od zamestnávateľa nie je príjem pre účely dotácie.
Ak by mal živnosť na opravu aut, musí mať aspoň zopár uhradených faktúr v roku na živnosť - a asi aj nejakú prevádzku, na ulici ich opravy robiť nebude...
Viem, že suma príspevku od UP je lákavá, ale ak by mal mať po čase problém s vydokladovaním použitia, nech to radšej neskúša a zamestná sa na pracovnú zmluvu
Ved v tom je ten problem, na pracovnu zmluvu sa nemoze zamerstnat, jedine toto mu ponukaju. Bol by garazmajster, ake faktury? jemu jedine mozno daju faktutu o tom, ze mu zaplatili za jeho robotu. Sorry, za tieto primitivne otazky, no ja som z toho mimo..
0 1
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Katy a R Pozri príspevok
Všetko záleží od podnikateľského plánu - tam čo sa uvedie, to treba dodržať Čiže, ak uvedie v pláne (zámere), že časť dotácie použie na poistné, tak je to OK. Pozri témy o ponikateľskom pláne, resp. zámere .. sú tu aj vzory, ktoré si pre seba prispôsobí
Dakujem velmi pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Ved v tom je ten problem, na pracovnu zmluvu sa nemoze zamerstnat, jedine toto mu ponukaju. Bol by garazmajster, ake faktury? jemu jedine mozno daju faktutu o tom, ze mu zaplatili za jeho robotu. Sorry, za tieto primitivne otazky, no ja som z toho mimo..
Jemu nedajú žiadnu faktúru, faktúru musí vystaviť ako živnostník on a firma v ktorej "pracuje" na živnosť mu ju /možno/ uhradí.
V tomto prípade zase ide o závislú prácu
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Jemu nedajú žiadnu faktúru, faktúru musí vystaviť ako živnostník on a firma v ktorej "pracuje" na živnosť mu ju /možno/ uhradí.
V tomto prípade zase ide o závislú prácu
Dakujem pekne, mam v tom chaos, snad to tu docitam.
Takze, ak to zhrniem, ak by moj brat pracoval na zivnost u niekoho, kto ma autoopravovnu, plus dopravnu spolocnost a fakturoval by im svoje sluzby, napr. konzultacie a pod., tak tu dotaciu nemoze dostat?
Uviedol by tam tie odvody a este nieco, co by sme nastudovali v tych planoch.
No naozaj tam kde byva ho v jeho veku na zmluvu nikto nezamestna.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

dakujem veronikasad
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem pekne, mam v tom chaos, snad to tu docitam.
Takze, ak to zhrniem, ak by moj brat pracoval na zivnost u niekoho, kto ma autoopravovnu, plus dopravnu spolocnost a fakturoval by im svoje sluzby, napr. konzultacie a pod., tak tu dotaciu nemoze dostat?
Uviedol by tam tie odvody a este nieco, co by sme nastudovali v tych planoch.
No naozaj tam kde byva ho v jeho veku na zmluvu nikto nezamestna.
Na ÚP odovzdáva podnikateľský plán - na garážmajstra mu dotácia určite neprejde. Musí vymyslieť niečo iné, na čo nepotrebuje prevádzku. Možno tie poradené služby v oblasti autodopravy by prešli.
Fin.prostriedky môže použiť na odvody /okrem preddavkov na zdr.poistenie môže sa prihlásiť aj ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni - doporučujem aspoň nem.poistenie/, nájomné /potrebuje priložiť nájomnú zmluvu/, nákup PC, tlačiarne. Cena jedného zariadenia nesmie presiahnuť 30 tis.SK/prepoč.na €/.
Dotáciu môže čerpať počas 2 rokov.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

veronikasad Pozri príspevok
Na ÚP odovzdáva podnikateľský plán - na garážmajstra mu dotácia určite neprejde. Musí vymyslieť niečo iné, na čo nepotrebuje prevádzku. Možno tie poradené služby v oblasti autodopravy by prešli.
Fin.prostriedky môže použiť na odvody /okrem preddavkov na zdr.poistenie môže sa prihlásiť aj ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni - doporučujem aspoň nem.poistenie/, nájomné /potrebuje priložiť nájomnú zmluvu/, nákup PC, tlačiarne. Cena jedného zariadenia nesmie presiahnuť 30 tis.SK/prepoč.na €/.
Dotáciu môže čerpať počas 2 rokov.
velka vdaka vsetkym.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať