Zavrieť

Porady

Prosím, veľmi súrne

Mám problém v tom, ak vystavím zálohovú fa na 1000 Sk za službu a stáva sa, že zákazník nám uhradí niekedy buď o 10 Sk viac alebo niekedy o nejakých 10 Sk menej. Ostrú faktúru faktúru vystavím na sumu, ktorú zaplatí. Ale čo so službou? My vlastne vystavujeme zál. fa na 100% ceny a vyúčtovanie potom už nerobíme.
*Je možné, že by sme si stavili nejak v obchodných podmienkach alebo nejakej internej smernici, že ak zákazník uhradí napr. o 15 alebo 20 Sk viac, tak peniaze nevraciame (len ak by o to požiadali) a službu poskytneme v cene v akej mal zaplatiť.
A Ak sa stane, že uhradí o 10 Sk menej, tak mu poskytneme službu v plnej kvalite?
Prosím, napíšte aspoň svoj názor. Ja sa neviem pohnúť a teraz musím vystaviť fa - neviem aké obdobie mám na nej uviesť...
Ďakujem
Usporiadat
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

AVO
A) --------------
Bude to chyba, ak vystavím fa na sumu, ktorú aj prijmem a službu webhosting predĺžim o tú sumu čo uhradili?
Po "zoznámení sa" s tvojím problémom si myslím: ak máte cenník na deň atď. a ty si vieš z uhradenej ceny prepočítať, za čo ti zákazník vlastne zaplatil (chvalabohu, že nemáte zmluvy), tak to podľa mňa môžeš.
Ale môže sa stať, že ešte stále nerozumiem dokonale problému. Pozri sa na úvod - kde som napísala, čo mi nie je jasné.
Problém je v tom, že cenník na deň nemáme. Cenník máme len na mesiac. To len ja som to chcela takto riešiť.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre tento prípad nie. Ak deň prijatia zálohy a dátum dodania služby nie sú "vzdialenejšie" ako 15 dní, teda stačí jedna faktúra. Ale záznamovka platí. T.j. zápis jednej aj druhej skutočnosti pre účely DPH.
Čo sa týka tohto výkladu, tak nevyplýva priamo zo zákona, ale už som túto problematiku konzultovala s DR a postačuje záznamovka.

Nemocme sa s predplatným a rôznymi vydavateľstvami. Tí dodávajú tovar (a mimochodom fakturujú dobre a v texte faktúr sa hrajú na slovíčka).
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mickya
Ty si mi písala, že treba vystaviť nie zálohovú faktúru, ale hneď ostrú faktúru. Takže som písala k tomu, že ak by som to začala robiť tak, že vystavím rovno ostrú faktúru, tak by som v tomto prípade musela vystaviť dobropis, pretože zákazník o doménu nemá záujem.
Bože, ale sa moceme.
Ostrú faktúru môžeš vystaviť iba keď začneš poskytovať službu. Ak nič neposkytuješ, nevystavuješ ostrú faktúru.
Z toho, čo si napísala sa asi jedná "o ten nešťastný prvý mesiac". Pozor na slovíčka, aby nakoniec námaha nevyšla úplne nazmar.
V tomto prípade by som si ošetrila text faktúry a ostala by som v rovine zálohy. Dôvod na to máš.
Ale predtým, sme sa hrali so slovami "služba poskytnutá od - do" atď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mickya
Problém je v tom, že cenník na deň nemáme. Cenník máme len na mesiac. To len ja som to chcela takto riešiť.
Postačuje. Matika nepustí. Pomerná časť sa dá vždy prepočítať.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

AVO
Bože, ale sa moceme.
Ostrú faktúru môžeš vystaviť iba keď začneš poskytovať službu. Ak nič neposkytuješ, nevystavuješ ostrú faktúru.
Z toho, čo si napísala sa asi jedná "o ten nešťastný prvý mesiac". Pozor na slovíčka, aby nakoniec námaha nevyšla úplne nazmar.
V tomto prípade by som si ošetrila text faktúry a ostala by som v rovine zálohy. Dôvod na to máš.
Ale predtým, sme sa hrali so slovami "služba poskytnutá od - do" atď.
Keď som volala, do poradcu podnikateľa, a pýtala som sa, že ak vystavím zálohovú faktúru, zákazník ju uhradí a či mám k tejto platbe vystaviť len faktúru k prijatej zálohe a keď začnem poskytovať službu ostrú faktúru. Dotyčná pani mi povedala, že mám vystaviť faktúru a nie faktúru k prijatej platbe.
-------------------
Nie je mi to úplne jasné, či môžem aj ja vystavovať len 1 faktúru napr. aj v takom prípade, zákazník mi zaplatí, ale ja začnem službu poskytovať o 3 týždne. Nechcem motať zbytočne vydavateľstvá, ale ide mi napr. o to, že ak ja zaplatím v septembri PP, vystavia mi fa ešte v septembri a tovar dodávajú až o tri mesiace, tak tiež tam nie je tá lehota 15 dní. V zákone o DPH v §71 (1) je spomenutý tovar aj služby. Nie len služby.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V § 71 sa hovorí o prípade:
... ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím platby a zároveň aj dodaním služby, na ktoré prijal platbu, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo služby v tomto kalendárnom mesiaci ...
Toto rieši iba fakturáciu v jednom mesiaci. Ale podľa výkladu DR - postačuje jeden doklad aj na prelome mesiacov, ak je splnená podmienka, že do 15 dní od prijatia platby došlo aj k dodávke.
Odvod DPH a odpočítanie DPH však musí byť podrobne rozvedené v záznamovej povinnosti. Tu sa však už opakujem.

Tvoj problém sa v priebehu diskusie vyvíjal a myslím si, že sme dospeli k tomu istému záveru ohľadom jednej faktúry za podmienky uvedenej v citovanom § a s doplnením prelomu mesiacov z mojej strany.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

ĎAKUJEM ZA POMOC!!!
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Asi mi nebudete veriť, ale práve som volala na daňový úrad. Volala som s osobou, ktorá chodí prednášať. Tá mi povedala, že vraj v mojom prípade (ak vystavím zál. fa na 100 % sumy) nemusím vystavovať 2 fa. Stačí vraj len 1 a to k prijatej platbe. Povedala mi, že zákon je neúplný a vraj je to nelogické vystavovať faktúru po roku na sumu 0...
------------------
AVO, inak fakt sorry, ale fakt mi ešte stále nie je jasné, že PP vystavuje len 1 faktúru a keď dodá poslednú knihu, nevystaví vyúčtovaciu fa, pretože § 71 nehovorí len o službách, ale aj o tovare.
Naposledy upravil Mickya : 27.05.05 at 12:23
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať