Zavrieť

Porady

pausalove vydavky

Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
ivustek Pozri príspevok
Poradca č.7-8, rok 2010
Našla som tu takýto komentár:

Vychádzajúc z definície daňovej straty a z definície daňového výdavku je zrejmé, že daňová strata môže vzniknúť iba pri príjmoch dosahovaných podľa §6 ZDP a to iba pri tých, pri ktorých si daňovník uplatňuje skutočne vynaložené výdavky, a to výdavky na základe vedeného účtovníctva alebo evidencie vedenej podľa §6 ods.11ZDP.
V prípade, ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov a okrem týchto výdavkov má nárok navyše si odpočítať poistné a príspevky, nemôže mu z tohto titulu vznikúť strata. Poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške a to až po odpočítaní výdavkov percentom z prijmov maximálne do výšky príjmov.

Mne sa komentár celkom pozdáva.
Myslím si, že ten komentár nemá oporu v zákone.
Definície zo ZoDP :
daňová strata:
k) daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období,
daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Naposledy upravil ego.mc : 13.03.10 at 05:27
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ego.mc Pozri príspevok
Myslím si, že ten komentár nemá oporu v zákone.
Definície zo ZoDP :
daňová strata:
k) daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období,
daňový výdavok:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
definícia daňovej straty hovorí - pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zd.príjmov a daň.výdavkov - čo o pauš.výdavkoch nemožno povedať, nakoľko z nich nemožno určiť vecnú ani časovú súvislosť.Tak si to vysvetľujem ja, tak skúste ma opraviť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ach chlapci a dievčatá ....zasa sme pri tej strate .

Ja ešte stále v tejto oblasti straty nemám jasno a to ma štve , ešte dobre že nemám taký prípad a nemusím ho riešiť .
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
ivustek Pozri príspevok
definícia daňovej straty hovorí - pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zd.príjmov a daň.výdavkov - čo o pauš.výdavkoch nemožno povedať, nakoľko z nich nemožno určiť vecnú ani časovú súvislosť.Tak si to vysvetľujem ja, tak skúste ma opraviť.
Ale no tak, takto snáď nie.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ego.mc Pozri príspevok
Ale no tak, takto snáď nie.
No nemôžem si pomôcť, ale ja z paušálneho výdavku neviem určiť čo konkrétne to bolo a kedy konkrétne to bolo. Či to mám chápať ináč?Ako prosím?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ivustek Pozri príspevok
definícia daňovej straty hovorí - pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zd.príjmov a daň.výdavkov - čo o pauš.výdavkoch nemožno povedať, nakoľko z nich nemožno určiť vecnú ani časovú súvislosť.Tak si to vysvetľujem ja, tak skúste ma opraviť.
Tak ja ti to zväčším.
A matematicky podľa §6 ods.10)
príjem 10 €
paušálne výdavky=40% 4€
odvody napr. 100
zisk= 10-4-100=-94 €
ak je zisk menší ako nula, tak je to strata 94 €.

Všetko podľa zákona. Nie podľa nejakého komentára.(ktovie kto ho vôbec napísal)
A nejde sa podľa toho, čo sa nám viac pozdáva, ale čo je písané v zákone. A iba v zákone.
----------------------------
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak/
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Aby bolo jasno , riešime stratu , kedy daňovník , ktorý je v roku uplatňovania paušálnych výdavkov bez príjmu a do straty ho dostali platby do ZP resp.SP .

P.S.Takto stála otázka , neviem kde , ale chlapci si pamätajú .Vtedy som s tým nesúhlasila, že také niečo môže byť možné .
Naposledy upravil Zita5 : 13.03.10 at 08:42 Dôvod: Doplnenie P.S.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
ivustek Pozri príspevok
No nemôžem si pomôcť, ale ja z paušálneho výdavku neviem určiť čo konkrétne to bolo a kedy konkrétne to bolo. Či to mám chápať ináč?Ako prosím?
Vecne súvisia s príjmami (koniec koncom, počítaš ich z nich).
Časovo súvisia so zdaňovacím obdobím, v ktorom si dosiahla tie zdaniteľné príjmy.
Čisto teoreticky: Ku každému konkrétnemu príjmu by si mohla zaevidovať výdavok vo výške 40% v deň, kedy sa príjem uskutočnil.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Aby bolo jasno , riešime stratu , kedy daňovník , ktorý je v roku uplatňovania paušálnych výdavkov bez príjmu a do straty ho dostali platby do ZP resp.SP .

Zitka tak ti to upravím.
Navyše mu nič nebráni priznať príjem 1 €. A bude to potom OK?

príjem 0 €
paušálne výdavky=40% 0 €
odvody napr. 100
zisk= 0-100=-100 €
ak je zisk menší ako nula, tak je to strata 100 €.


V čom vidíš rozdiel?
Ja iba nechcem meniť spôsob uplatňovania výdavkov.
Ak by som išiel na skutočné, tak to vyjde tak isto. Ak by sa to kontrole DÚ nepáčilo, tak to môžem zmeniť na skutočné (aj keď nevidím žiadny dôvod)

Pridajte § ktorý takýto postup neumožňuje(zakazuje). Ja som to tak urobil a bolo to OK. Stratu som umoril v nasledujúcom roku. A neviem, čo tu riešite. Veď pre daňovníka je to nevýhodné byť v strate. Prišiel tým vlastne o odpočítateľnú položku.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Tak to sa treba spýtať pani Adamíkovej z čoho vychádzala.
Ja som postupoval podľa §6 ods.10) a mne vyšla strata. Všetko podľa zákona. Možno som niečo prehliadol v iných paragrafoch, ale o tom pochybujem.
Súhlasím s tým, čo napísala p. Adamíkova. Treba si tu však uvedomiť, že ona uvádza prípad kedy živnostník príjmy dosiahol v určitej výške, t.j. nemôže mu samozrejme z toho titulu nikdy vzniknúť strata.

Teraz problém tu riešený, že príjmy sú nula /neriešila som ešte/. Matematicky mi vychádza strata z titulu odvodov, t.j. nula príjem nula výdavok plus odvody strata. Nenašla som nikde takýto riešený príklad, ale zatiaľ nie som si istá či je to správny postup.
Nemala som žiadne príjmy, žiadne výdavky vlastne nie som ani povinná podať DP.
Na druhej strane, ak by som viedla účtovníctvo, odvody zaúčtujem a vznikne mi strata.
Celý zákon hovorí o rozdiele príjmov a výdajov a tá nula mi tam nesedí. Nesedí mi v tom, to, že som si vlastne neuplatnila žiadne paušálne výdavky, a teda nepripočítavam odvody.
Možno ak sa nájde čas bude zaujímavé stanovisko DRSR.
Ale myslím si v závere, že správne je to, čo odcitovala Ivuštek z Poradca pohnikateľa v príspevku 180 .
Naposledy upravil evina : 13.03.10 at 09:31
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Zitka tak ti to upravím.
Navyše mu nič nebráni priznať príjem 1 €. A bude to potom OK?

príjem 0 €
paušálne výdavky=40% 0 €
odvody napr. 100
zisk= 0-100=-100 €
ak je zisk menší ako nula, tak je to strata 100 €.


V čom vidíš rozdiel?
Ja iba nechcem meniť spôsob uplatňovania výdavkov.
Ak by som išiel na skutočné, tak to vyjde tak isto. Ak by sa to kontrole DÚ nepáčilo, tak to môžem zmeniť na skutočné (aj keď nevidím žiadny dôvod)


Pridajte § ktorý takýto postup neumožňuje(zakazuje). Ja som to tak urobil a bolo to OK. Stratu som umoril v nasledujúcom roku. A neviem, čo tu riešite. Veď pre daňovníka je to nevýhodné byť v strate. Prišiel tým vlastne o odpočítateľnú položku.
No práveže niet takého paragrafu .Takže ste ma presvedčili .

Idem dovariť obed , lebo rodina spokojná nebude , že tu riešim na úkor ich hladu paušálne výdavky a stratu .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evina Pozri príspevok
Súhlasím s tým, čo napísala p. Adamíkova. Treba si tu však uvedomiť, že ona uvádza prípad kedy živnostník príjmy dosiahol v určitej výške, t.j. nemôže mu samozrejme z toho titulu nikdy vzniknúť strata.

Teraz problém tu riešený, že príjmy sú nula /neriešila som ešte/. Matematicky mi vychádza strata z titulu odvodov, t.j. nula príjem nula výdavok plus odvody strata. Nenašla som nikde takýto riešený príklad, ale zatiaľ nie som si istá či je to správny postup.
Nemala som žiadne príjmy, žiadne výdavky vlastne nie som ani povinná podať DP.
Na druhej strane, ak by som viedla účtovníctvo, odvody zaúčtujem a vznikne mi strata.
Celý zákon hovorí o rozdiele príjmov a výdajov a tá nula mi tam nesedí. Nesedí mi v tom, to, že som si vlastne neuplatnila žiadne paušálne výdavky, a teda nepripočítavam odvody.
Možno ak sa nájde čas bude zaujímavé stanovisko DRSR.
Ale myslím si v závere, že správne je to, čo odcitovala Ivuštek z Poradca pohnikateľa v príspevku 180 .
Joj evina ďakujem za Tvoje vyjadrenie .Však v tom tápem ako začiatočník Tak teraz som čo presvedčená , alebo nie ?
Napíšeme dopyt na DRSR, som zvedavá ako sa vyjadria .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Tak ja ti to zväčším.
A matematicky podľa §6 ods.10)
príjem 10 €
paušálne výdavky=40% 4€
odvody napr. 100
zisk= 10-4-100=-94 €
ak je zisk menší ako nula, tak je to strata 94 €.

Všetko podľa zákona. Nie podľa nejakého komentára.(ktovie kto ho vôbec napísal)
A nejde sa podľa toho, čo sa nám viac pozdáva, ale čo je písané v zákone. A iba v zákone.
----------------------------
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak/
No a aký príjem máš zaevidovaný? Na čo si vlastne uplatňuješ výdavky?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Zita5 Pozri príspevok
Joj evina ďakujem za Tvoje vyjadrenie .Však v tom tápem ako začiatočník Tak teraz som čo presvedčená , alebo nie ?
Napíšeme dopyt na DRSR, som zvedavá ako sa vyjadria .
Ani ja zatiaľ celkom nie , ale viac sa prikláňam k názoru, že nem§že mi v tomto prípade vzniknúť z titulu odvodov strata ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
Súhlasím s tým, čo napísala p. Adamíkova. Treba si tu však uvedomiť, že ona uvádza prípad kedy živnostník príjmy dosiahol v určitej výške, t.j. nemôže mu samozrejme z toho titulu nikdy vzniknúť strata.

Teraz problém tu riešený, že príjmy sú nula /neriešila som ešte/. Matematicky mi vychádza strata z titulu odvodov, t.j. nula príjem nula výdavok plus odvody strata. Nenašla som nikde takýto riešený príklad, ale zatiaľ nie som si istá či je to správny postup.
Nemala som žiadne príjmy, žiadne výdavky vlastne nie som ani povinná podať DP.
Na druhej strane, ak by som viedla účtovníctvo, odvody zaúčtujem a vznikne mi strata.
Celý zákon hovorí o rozdiele príjmov a výdajov a tá nula mi tam nesedí. Nesedí mi v tom, to, že som si vlastne neuplatnila žiadne paušálne výdavky, a teda nepripočítavam odvody.
Možno ak sa nájde čas bude zaujímavé stanovisko DRSR.
Ale myslím si v závere, že správne je to, čo odcitovala Ivuštek z Poradca pohnikateľa v príspevku 180 .
Pochybujem, že kvôli takejto "prkotine" budú vymýšľať § ktorý by tomu zamedzil. Ak by sa tak stalo, tak prejdem na skutočné výdavky a tú stratu si aj tak vyrobím. Nemyslím si, že na podobných prípadoch štát zarobí.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Pochybujem, že kvôli takejto "prkotine" budú vymýšľať § ktorý by tomu zamedzil. Ak by sa tak stalo, tak prejdem na skutočné výdavky a tú stratu si aj tak vyrobím. Nemyslím si, že na podobných prípadoch štát zarobí.
No to čo píšeš je filozofia Nemusí byť na všetko §, ktorý to zakazuje. Z existujúci § mne vyplýva že si na neexistujúci príjem neuplatňujem neexistujúci paušál.

Preto som písala o účte. Ja by som nahodila tie odvody do účta a je vymaľované.

P.s. takých prkotím tu máme ajajááj ,,,
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
Ani ja zatiaľ celkom nie , ale viac sa prikláňam k názoru, že nem§že mi v tomto prípade vzniknúť z titulu odvodov strata ...

Ak nemám príjmy a odvody musím platiť, tak logicky to vychádza na stratu. Len to inak vykážem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Ak nemám príjmy a odvody musím platiť, tak logicky to vychádza na stratu. Len to inak vykážem.
No keď zabudnem na zákony a zoberiem logiku, tak tie odvody platíš z minulých príjmov. To, že mám teraz nula príjmov bude mať za následok minimálne odvody, A tu sme pritom, nie je problém DzP, ale tie nešťastne postavené odvody. Nikoho nezaujíma z čoho ich má živnostník platiť, ak sa mu práve nedarí. Dokonca môže nastať prípad, že bude musieť na základe minulého príjmu platiť vysoké odvody v danom období a príjem nula. Zaujíma to niekoho....

P.s. Strašne sa mi páčia tie paušálové výdavky
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
No keď zabudnem na zákony a zoberiem logiku, tak tie odvody platíš z minulých príjmov. To, že mám teraz nula príjmov bude mať za následok minimálne odvody, A tu sme pritom, nie je problém DzP, ale tie nešťastne postavené odvody. Nikoho nezaujíma z čoho ich má živnostník platiť, ak sa mu práve nedarí. Dokonca môže nastať prípad, že bude musieť na základe minulého príjmu platiť vysoké odvody v danom období a príjem nula. Zaujíma to niekoho....

P.s. Strašne sa mi páčia tie paušálové výdavky
Veď ja som to už povedal, že tie zákony niekedy nie sú logické. Ale my sa musíme nimi riadiť, na rozdiel od tých, čo ich schválili. Tí majú svoju imunitu. Idem aj ja robiť niečo "užitočné".

P.S. Aj mne sa ten výraz páči. Už od začiatku.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Tak som si tu všetko prečítala a aj tak neviem čo teraz
Prave mám taký prípad. Príjem zo závislej činnosti + živnosť. Minulý rok mala paušálne výdavky. Nestihla ukončiť živnosť do konca roka a tak do 8.1.2009 bola ešte SZČO. Prijem žiadny len poistné. Niekde som čítala aj príspevok, kde v takom prípade podala DP - A a v poznámkach uviedla, že zo SZČO neboli žiadne príjmy. Mohla by som to urobiť tak? Alebo to musí byť na DP - B?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať