Zavrieť

Porady

pausalove vydavky

Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Usporiadat
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ak nemala príjmy alebo stratu ako SZČO, môže podať DP A.
Ak nechce vyrábať stratu, odvody si do nákladov nemusí dať.
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Ahojte, aj ja chcem poprosiť o radu. Keď má paušálne výdavky, manželku mal tri mesiace na materskom príspevku a teraz je na rodičovskom príspevku, má možnosť uplatniť nezdaniteľnú položku na manželku? Materský príspevok sa berie do základu dane? Rodičovský príspevok sa neberie?
Ďakujem.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Môže si uplatniť nezd.položku na manželku. Materská sa ráta do prijmu, rodičovský príspevok nie. Teda od čiastky 4025,70 odráta materskú a tento rozdiel si uplatní ako nezdaniteľnú čiastku na manželku.
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Mám to potvrdené, ďakujem krásne.
0 0
MIRKA. MIRKA.

MIRKA. je offline (nepripojený) MIRKA.

Ahojte, SZČO má príjmy zo živnosti a z prenájmu nehnuteľnosti ako FO nepodnikateľ. Môžem skombinovať výdavky nasledovne:
- príjmy zo živnosti - preukázateľné výdavky
- príjmy z prenájmu - paušálne výdavky ???
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nenašla som nič podobne (teda ak som niečo neprehliadla :-) )
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
MIRKA. Pozri príspevok
Ahojte, SZČO má príjmy zo živnosti a z prenájmu nehnuteľnosti ako FO nepodnikateľ. Môžem skombinovať výdavky nasledovne:
- príjmy zo živnosti - preukázateľné výdavky
- príjmy z prenájmu - paušálne výdavky ???
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nenašla som nič podobne (teda ak som niečo neprehliadla :-) )

áno, môžeš.
Ako SZČO si bude viesť riadne účtovníctvo a údaje z neho vpíše do DP §6

Z prenájmu si tiež dá príjmy do §6 (uplatní oslobodenú časť 894,60 €) a uplatní 40% paušál.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

[QUOTE=MIRKA.;1335571]Ahojte, SZČO má príjmy zo živnosti a z prenájmu nehnuteľnosti ako FO nepodnikateľ. Môžem skombinovať výdavky nasledovne:
- príjmy zo živnosti - preukázateľné výdavky
- príjmy z prenájmu - paušálne výdavky ???
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nenašla som nič podobne (teda ak som niečo neprehliadla :-) )[/QUOTE

Áno
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

MIRKA. Pozri príspevok
Ahojte, SZČO má príjmy zo živnosti a z prenájmu nehnuteľnosti ako FO nepodnikateľ. Môžem skombinovať výdavky nasledovne:
- príjmy zo živnosti - preukázateľné výdavky
- príjmy z prenájmu - paušálne výdavky ???
Pozerala som aj staršie príspevky, ale nenašla som nič podobne (teda ak som niečo neprehliadla :-) )
Ale výdavky sa nepočítajú že len 40 %. Prečítajte si poučenie pre vypísanie DP pri prenájme sa výdavky zistia rovnakým pomerom, ako je pomer P z prenájmu zahrnovaných do ZD k celkovým takýmto príjmom.
0 0
MIRKA. MIRKA.

MIRKA. je offline (nepripojený) MIRKA.

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
No to čo píšeš je filozofia Nemusí byť na všetko §, ktorý to zakazuje. Z existujúci § mne vyplýva že si na neexistujúci príjem neuplatňujem neexistujúci paušál.

Preto som písala o účte. Ja by som nahodila tie odvody do účta a je vymaľované.

P.s. takých prkotím tu máme ajajááj ,,,
Evina je to iba formálna vec. Ak nechcem meniť spôsob uplatňovania výdavkov. Môžem mať napríklad neuhradené odberateľské faktúry a ak by som zmenil spôsob uplatňovania výdavkov, tak by som ich musel zahrnúť do príjmu. Ako by som sa tomu mal vyhnúť?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

V tomto pokyne DRSR je napísané, že pri paušalnych výdavkoch sa nemôže vykázať strata. Je to na druhej strane hneď hore.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp_uct0110.pdf
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tu je to a citujem :

Daňovou stratou podľa § 2 písm. k) ZDP je rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období. V nadväznosti na cit. ustanovenie a na § 2 písm. i) ZDP, v ktorom je definovaný pojem daňový výdavok, daňovú stratu môže vykázať len daňovník s príjmami podľa § 6 ZDP a to za podmienky, že pri týchto príjmoch uplatňuje preukázateľné daňové výdavky.


P.S. Mariana vďaka .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

mariana11 Pozri príspevok
V tomto pokyne DRSR je napísané, že pri paušalnych výdavkoch sa nemôže vykázať strata. Je to na druhej strane hneď hore.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...mp_uct0110.pdf
....ja len, aby reč nestála....veď poistné je preukazateľný výdavok
či??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
....ja len, aby reč nestála....veď poistné je preukazateľný výdavok
či??
nemprovokuj lebo už od víkendu kvôli "paušálovým výdavkom" -strata nespím
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
nemprovokuj lebo už od víkendu kvôli "paušálovým výdavkom" -strata nespím
Zituš,
priznávam, že som tentokrát dosť málo na porade /skôr nakúkam či si nič nepridala do stavebného denníka /, lebo môj ho už celý prečítal

Ale evinka ma upozornila na túto tému a dnes aj Ty. Ale ja si ozaj myslím, to čo som napísala.

Je jasné, že sa nemôžem dostať do straty, keď použijem paušálne výdavky, ale ak mi stratu nadväzne urobia zdokladované daňové výdavky za poistné, tak......
Naposledy upravil Muška : 15.03.10 at 20:52 Dôvod: P.S. Úprava kvoli zrozumiteľnosti.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Jaj, vaša diskusia mi pripomína jednu §§§§§-ovú debatu spred roka . Budem vás tíško sledovať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zituš,
priznávam, že som tentokrát dosť málo na porade /skôr nakúkam či si nič nepridala do stavebného denníka /, lebo môj ho už celý prečítal

Ale evinka ma upozornila na túto tému a dnes aj Ty. Ale ja si ozaj myslím, to čo som napísala.

Je jasné, že nemôžem zostať v strate, keď použijem paušálne výdavky, ale ak mi stratu nadväzne urobia zdokladované daňové výdavky za poistné, tak......
Pozdravuj doma, v stavebnom denníku budem pokračovať onedlho .

Ja sa Ti už ani neviem k tomu vyjadriť a bolo by fajn , keby sa nám tu viacej poraďákov vyjadrilo .

Pri nulovom príjme môže prísť ku strate , vo výške odvodov minimálne za daný rok , v ktorom uplatňuje paušálne výdavky.Viac si myslím, že nie , lebo k prechodu na paušálne výdavky by mal mať všetko daňovník vysporiadané úpravou základu dane .No ale .....či to tak môže byť ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
Ja sa Ti už ani neviem k tomu vyjadriť a bolo by fajn , keby sa nám tu viacej poraďákov vyjadrilo .
Zituš, ja si myslím, že sa nás tu taká malá hŕstka "sebavzdeláva",
Ale nech....mne to celkom vyhovuje
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zita5 Pozri príspevok
Pri nulovom príjme môže prísť ku strate , vo výške odvodov minimálne za daný rok , v ktorom uplatňuje paušálne výdavky. no...veď to som myslela, že pri vedení paušálnych výdavkoch môžeš prísť do straty priznaním uhradených daňových výdavkoch na poistnom
..v texte


Zita5 Pozri príspevok
Viac si myslím, že nie , lebo k prechodu na paušálne výdavky by mal mať všetko daňovník vysporiadané úpravou základu dane . No ale .....či to tak môže byť ...
..Zituš, túto vetu som nepochopila.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Ja som sa nad tým ešte nezamýšľala, ale je to tiež zaujímavá téma. Tak pridám aj svoj názor. Červené je citácia zo zákona o dani z prijmu.

k) daňovou stratou rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období,


i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,



Podľa toho by daňová strata nebola možná, keďže pri paušálnych výdavkoch nie sú daňové výdavky zaúčtované v účtovníctve. A pri paušálnych výdavkoch sa nehovorí o daňových výdavkoch, ale len o výdavkoch.


Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,

Ak by nemohla výjsť daňová strata , prečo je potom uvedené, ako sa zisťuje daňová strata u daňovníka, ktorý uplatňuje paušálne výdavky.


10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Nikde nie je uvedené, že výdavky za poistné sa môžu uplatniť len do výšky rozdielu medzi prijmami a 40/60/% výdavkami.

Nikde som nenašla, že pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch nesmú byť výdavky väčšie ako príjmy.
Naposledy upravil mariana11 : 15.03.10 at 20:56
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať