Zavrieť

Porady

pausalove vydavky

Dobry den.
Chcel by som si overit ci rozumiem pausalovym vydavkom.Mam volnu zivnost takze si mozem uplatnit pausalove vydavky 40 percent.Takze ak zarobim napriklad 500 000sk za rok tak s toho odpocitam 40 percent a to co mi ostane tak s toho platim po danovom priznani danovu vyrovnavku 19 percent? a neda sa ta dan este ovplivnit ak mam dieta a zenu na materskej ? dik
Usporiadat
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Áno, nie je dôvod opakovane robiť zápis osob. vklad, keď môžeš jednorázove vložiť vyššiu sumu ....
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

IKA K Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Zita5 Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?
Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009

A druhý dôvod je, že pri pokračovaní JÚ by nedosiahol kladný základ dane a nemal by nárok na daň. bonus.
V učtovníctve za r. 2008 mal neuhradené záväzky 200 tis. Sk a tie nestihol uhradiť do 31.3.2009, takže by som musela upravovať ZD k 31.3.2009 o tieto záväzky a vznikla by mu strata za r. 2009. Doplňujem - má povinnosť daňovník pri ukončení živnosti v r. 2009 upraviť základ dane o neuhradené záväzky z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia ? Je možné, že by túto možnosť nevyužil, keby mu to pomohlo aby získal kladný základ dane a nárok na DB?

Pokiaľ podá DDP za r. 2008, kde si zahrnie nevyrovnané záväzky 200 tis.Sk do výdavkov, vznikne mu strata za r. 2008. ktorú si ale nemusí uplatniť v DP za r. 2009. Je to správne ? Vyjde mu za r. 2009 kladný základ dane a nárok na DB. Prosím potvrďte mi moju úvahu, lebo stresujem, už pomaly rozmýšľam i o tom aký je dnes deň /dátum je mi jasný/
posúvam ... a ďakujem
Naposledy upravil IKA K : 30.03.10 at 15:37
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

IKA K Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: Zita5 Nerozumiem skončeniu živnosti , prechádza na paušál a aj končí živnosť , či ako ?

Áno Zitka, skončil živnosť 31.3.2009, v r. 2008 viedol JÚ, a z časovej tiesni prechádza na paušál. výdavky pri spracovaní DP za r. 2009

A druhý dôvod je, že pri pokračovaní JÚ by nedosiahol kladný základ dane a nemal by nárok na daň. bonus.
V učtovníctve za r. 2008 mal neuhradené záväzky 200 tis. Sk a tie nestihol uhradiť do 31.3.2009, takže by som musela upravovať ZD k 31.3.2009 o tieto záväzky a vznikla by mu strata za r. 2009. Doplňujem - má povinnosť daňovník pri ukončení živnosti v r. 2009 upraviť základ dane o neuhradené záväzky z predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia ? Je možné, že by túto možnosť nevyužil, keby mu to pomohlo aby získal kladný základ dane a nárok na DB?

Pokiaľ podá DDP za r. 2008, kde si zahrnie nevyrovnané záväzky 200 tis.Sk do výdavkov, vznikne mu strata za r. 2008. ktorú si ale nemusí uplatniť v DP za r. 2009. Je to správne ? Vyjde mu za r. 2009 kladný základ dane a nárok na DB. Prosím potvrďte mi moju úvahu, lebo stresujem, už pomaly rozmýšľam i o tom aký je dnes deň /dátum je mi jasný/
posúvam ... a ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IKA , ak chcete prejsť v roku 2009 na paušálne výdavky , tak upravujte ZD rok predtým, t.j. rok 2008 podľa Zákona o dani z príjmu /už som to nespočetne veľa krát priložila do príspevkov /



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

To znamená , že pri úprave základu dane v roku 2008 upravujete aj o neuhradené záväzky, ktoré by boli výdavkami podľa §19.
A mám pocit,že Vám hlavne o tie záväzky ide.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
V roku 2009 ukončí 31.3.2009 živnosť a upravuje základ dane - toto obdobie má paušálne výdavky



(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).


Takže v roku 2008 sa jednoducho povedané zbavíte záväzkov , ktoré by boli výdavkom a v roku ukončenia živnosti vlastne upravíte o nespotrebované zásoby a neuhradené pohľadávky + od januára do marca vediete evidenciu príjmov a zohľadníte paušálne výdavky + skutočne zaplatené poistné.
Naposledy upravil Zita5 : 30.03.10 at 16:33
1 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.

Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Naposledy upravil IKA K : 30.03.10 at 17:36
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IKA K Pozri príspevok
Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.
Ak by viedol aj v roku 2008 JU a rovnako aj v roku 2009 a ukončí živnosť , tak upravuje základ dane okrem iného aj o záväzky .Zostatok záväzkov v roku 2008 sa prenáša do roku 2009 ako počiatočný stav .
Ak v roku 2008 nemal uhradené všetky záväzky , tak je samozrejmé , pokiaľ ich neuhradí do konca podnikania , tak ZD upravuje o všetky záväzky , ktoré mu ku dňu podnikania zostanú nevysporiadané v Knihe záväzkov .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IKA K Pozri príspevok
Je mi jasné, že pri prechode na paušál upravuje ZD o neuhradené záväzky za r. 2008, text písaný červeným bol myslený tak, že ak by pokračoval vo vedení JÚ a pri zániku živnosti ku 31.3.2009 má povinnosť upraviť ZD o neuhradené záväzky z r. 2008? Ak by mal možnosť neupraviť ZD o tieto neuhrad. záv. za r. 2008, vyšiel by mu kladný základ dane, v opačnom prípade mu vychádza strata a nemá nárok na DB.

Pri uplatnení paušál. výdavkov za 1-3/2009 mu vzniká pomerne vysoký základ dane na platenie ZP, v RZZP mu vyšiel vysoký nedoplatok okolo 400 €. Preto tá úvaha.
Snažím sa o to, aby výsledok DP bol v jeho prospech najvýhodnejší.

Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Prihliadate na veľa aspektov v jeho prospech . Lenže niekedy sa to nedá , aby aj platil nízku daň, aby nemal vysoký daňový základ z dôvodu RZZP , a ešte aby aj dostal daňový bonus .To si musí uvedomiť aj živnostník .
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu nesmiernu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Ešte raz ďakujem.....

Nebola som si istá, že ste čítala moju úpravu príspevku, tak oceňujem duplicitne.
Naposledy upravil IKA K : 30.03.10 at 17:38
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
IKA K Pozri príspevok
Zitka, som Vám vďačná za Vaše profesionálne odpovede a oceňujem Vašu nesmiernu trpezlivosť, ochotu s akou prikladáte ku každému dotazu znenie zákona, vyjadrenia DÚ, mnohé som pochopila vďaka Vám, veľmi mi pomohli a som si istá, že nielen mne.
Ešte raz ďakujem.....
Účel Porady je pomáhať si navzájom .
Lenže teraz neviem výsledok , že ako ste sa rozhodli to uzavrieť .
0 0
IKA K IKA K

IKA K je offline (nepripojený) IKA K

Podá DDP za r. 2008, v r. 2009 si uplatní paušálne výdavky, vyjde mu kladný základ dane, má nárok na DB za 10 mes. na 2 deti vo výške 391,84 € /za 2 mes. si uplatnila partnerka u zamestnávateľa/ a doplatí RZZP približne 390 €, ZP za 1-3/2009 neplatil, tak má vlastne zvýšené odvody len o 266 €, lebo 3x41,37€ by mal povinnosť aj tak zaplatiť.
Tak to vidím ja, z môjho pohľadu pre neho najlepšie riešenie. Ešte sa musí vyjadriť, či s tým súhlasí daňovník -živnostník.
Prajem pekný večer ....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať