Zavrieť

Porady

výpovedná doba a odstupné

Prosím o radu - zamestnávateľ dal 3-mesačnú výpoveď pracovníčke z organizačných dôvodov. Počas tohoto obdobia bude dostávať mzdu, ale nebude pracovať, pretože nemá kde. Po uplynutí tohoto obdobia má nárok aj na 3-mesačné odstupné?
Ďakujem.
Usporiadat
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

[quote=Chobot;934157]
michelle84 Pozri príspevok

Na to štandardný návod neexistuje, lebo sa to vymyká bežným pravidlám.

Teoreticky ako firma by ste to teda mali vyúčtovať každý mesiac, aj keď už nebudú zamestnancami. To znamená, že každý mesiac dostanú výplatnú pásku, kde bude uvedené odstupné a zrazená daň a toto im pošlete na účet.

Keby ste to zahrnuli do poslednej výplaty a v nej zdanili, tak by bol problém, že papierovo by tie peniaze akože dostali, ale v skutočnosti by ste mali voči nim dlh. Ak to budete robiť prvým spôsobom, tak to bude aspoň papierovo a z pohľadu daní v poriadku (teda zdaní sa im to, čo v tom mesiaci dostanú).
A keď je v dohode o skončení PP podpísané aj zamestnancom aj zamestnávateľom, že odstupné bude vyplácané postupne v najbližších mesiacoch, je to tam po mesiacoch rozpísané a v akej výške. Tak by sme to mohli spraviť? Lebo v zákonníku práce je uvedené, že sa môžeme dohodnúť na vyplácaní odstupného. Neviem, či je možné, aby som zamestnancovi ešte pol roka robila pásku každý mesiac, keď už nebude našim zamestnancom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

[quote=michelle84;934190]
Chobot Pozri príspevok

A keď je v dohode o skončení PP podpísané aj zamestnancom aj zamestnávateľom, že odstupné bude vyplácané postupne v najbližších mesiacoch, je to tam po mesiacoch rozpísané a v akej výške. Tak by sme to mohli spraviť? Lebo v zákonníku práce je uvedené, že sa môžeme dohodnúť na vyplácaní odstupného. Neviem, či je možné, aby som zamestnancovi ešte pol roka robila pásku každý mesiac, keď už nebude našim zamestnancom.
Keď je dohoda, tak je to v poriadku z hľadiska ZP.

Ale ak niekomu napíšeš v januárovej výplatnej páske, že dostal 60.000, zdaníš to a dostane na výplatu len 5.000, pričom nevyplatených zostane ešte 40.000, tak je to trochu nezrovnalosť, nie? Prečo by mali zamestnanci už v januári odviesť daň z celej sumy, keď ju v skutočnosti dostanú až v nasledujúcich mesiacoch? AK im to ale nevadí, tak to tak urobte. Dlžnú sumu dostanú neskôr, v splátkach.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

[quote=Chobot;934200]
michelle84 Pozri príspevok

Keď je dohoda, tak je to v poriadku z hľadiska ZP.

Ale ak niekomu napíšeš v januárovej výplatnej páske, že dostal 60.000, zdaníš to a dostane na výplatu len 5.000, pričom nevyplatených zostane ešte 40.000, tak je to trochu nezrovnalosť, nie? Prečo by mali zamestnanci už v januári odviesť daň z celej sumy, keď ju v skutočnosti dostanú až v nasledujúcich mesiacoch? AK im to ale nevadí, tak to tak urobte. Dlžnú sumu dostanú neskôr, v splátkach.
K páske by dostali ešte na papieri rozpísané, koľko dostanú každý mesiac na účet. Ide mi hlavne o to, že toto by bolo jednoduchšie, nemusela by som ich už evidovať vo mzdách, keďže ani skutočne už nebudú našimi zamestnancami. Len neviem, či je to možné podľa zákona.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

[quote=michelle84;934205]
Chobot Pozri príspevok

K páske by dostali ešte na papieri rozpísané, koľko dostanú každý mesiac na účet. Ide mi hlavne o to, že toto by bolo jednoduchšie, nemusela by som ich už evidovať vo mzdách, keďže ani skutočne už nebudú našimi zamestnancami. Len neviem, či je to možné podľa zákona.
Akého zákona?

Určite to nie je úplne v poriadku, lebo príjem by sa mal zdaňovať v tom mesiaci, kedy bol prijatý a nie vopred zdaňovaný.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Ešte mám otázočku k tejto problematike- zamestnanci dostali výpoveď podľa <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cuser1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]-->§ 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP. Pri preberaní boli všetci spolu osobne prítomní, výpovede sú podpísané zamestnávateľom. Potrebujem vedieť, či nie je podmienka platnosti výpovede, aby ju zamestnanec odsúhlasil svojim podpisom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

LUBY Pozri príspevok
Ešte mám otázočku k tejto problematike- zamestnanci dostali výpoveď podľa <META content=Word.Document name=ProgId><META content="Microsoft Word 11" name=Generator><META content="Microsoft Word 11" name=Originator><LINK href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5Cuser1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsoh tml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" rel=File-List><STYLE> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </STYLE>§ 63 ods.1 písm. b) ZP a ustanovením § 63 ods.2 písm. a) ZP. Pri preberaní boli všetci spolu osobne prítomní, výpovede sú podpísané zamestnávateľom. Potrebujem vedieť, či nie je podmienka platnosti výpovede, aby ju zamestnanec odsúhlasil svojim podpisom?
Áno, doklad o prevzatí- doručení je potrebný.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
A čo robiť v prípade keď zamestnanec odmietne výpoveď z org. dôvodov podpísať? Nemôže byť predsa v pracovnom pomere keď sa firma ruší... A je x svedkov, že výpoveď od zamestnávateľa prevzal
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Našla som §38 odst. 4, takže platí aj bez podpísania zamestnancom...dúfam?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

LUBY Pozri príspevok
Našla som §38 odst. 4, takže platí aj bez podpísania zamestnancom...dúfam?
Platí to, ale bude dobre, ak svedok na výpovedi potvrdí, že zamestnanec výpoveď odmietol prevzať, inak bude ťažko dokázať, že ste mu ju doručili.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Jasne, dakujem
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

JulcoZulco Pozri príspevok
moj nazor, ale mozno sa mylim, alebo teda ja si to vysvetlujem tak, ze ako sa pise - je to rozdelene na kalendarne stvrtroky, cize ak chces dnes vyratat priemernu mzdu, bude sa to ratat z obdobia 1.10 - 31.12 2008. a tiez si myslim, ze sa tam bude ratat tych 60%, pokial boli v tom obdobi..

Nesúhlasím s tvojím názorom, nakoľko sa pre výpočet priemerného zárobku § 134 použije iba mzda a obdobie odpracované zamestnancom to znamená, že ak to je náhrada mzdy nespadá to do odpracovaného obdobia zamestnanca a tým by ani nemalo byť zahrnuté vo výpočte priemrného zárobku.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Prosim Vas potrebovala by som surne poradit,

bola mi dnes vyplatena mzda za 3/2009 a v nej aj odstupne. Potrebovala by som, ale vediet ci sa odstupne rata z hrubej alebo cistej mzdy, lebo mzdarka mi to vyratala z cistej, co sa mi zda sprostost. Pracovala som v danej firme od 22.5.2006 a vypoved som dostala 30.1.2009 s 2-mesacnou vyp. lehotou, ktora skoncila 31.3.2009 a za tento vyplanty mesiac mi bola vyplatena nevycerpana dovolenka a spominane odstupne. Rozhodujucim obdobim by mal byt stvrty stvrtrok 2008? Ak ano tak sa mi to rata za ktore mesiace, kedze sa jedna o 2-mesacne odstupne za 11/2008 a 12/2008? Pokial viem, tak sa odvody z odstupneho neodvadzaju len sa zdanuje. Ked bol moj prijem za dva mesiace, z ktorych by sa malo vyplatit odstupne 26 000 v hrubom a zdanim to 19% danou tak to co mi vynde je moje odstupne? Mzdarka mi uviedla vo vyplatnej paske vysku odstupneho 590 EUR (cca 17 000,- Sk) za 2 mesiace, co je podla mna totalna sprostost, neviem ako k takej sume prisla, stale mi to vychadza, ze to ratala z cistej mzdy. Tak z coho sa teda vypocitava z hrubej ci cistej. Dakujem moc, surne to potrebujem uz na zajtra.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AVRIL Pozri príspevok
Prosim Vas potrebovala by som surne poradit,

bola mi dnes vyplatena mzda za 3/2009 a v nej aj odstupne. Potrebovala by som, ale vediet ci sa odstupne rata z hrubej alebo cistej mzdy, lebo mzdarka mi to vyratala z cistej, co sa mi zda sprostost. Pracovala som v danej firme od 22.5.2006 a vypoved som dostala 30.1.2009 s 2-mesacnou vyp. lehotou, ktora skoncila 31.3.2009 a za tento vyplanty mesiac mi bola vyplatena nevycerpana dovolenka a spominane odstupne. Rozhodujucim obdobim by mal byt stvrty stvrtrok 2008?Áno, odstupné malo byť z priemeru miezd 4.Q.08. Ak ano tak sa mi to rata za ktore mesiace, kedze sa jedna o 2-mesacne odstupne za 11/2008 a 12/2008? Pokial viem, tak sa odvody z odstupneho neodvadzaju len sa zdanuje. Nepočíta sa príjem, ale ako som už uviedla, kvartálny priemer. Odstupné odvodom nepodlieha, len dani. Ked bol moj prijem za dva mesiace, z ktorych by sa malo vyplatit odstupne 26 000 v hrubom a zdanim to 19% danou tak to co mi vynde je moje odstupne? Mzdarka mi uviedla vo vyplatnej paske vysku odstupneho 590 EUR (cca 17 000,- Sk) za 2 mesiace, co je podla mna totalna sprostost, neviem ako k takej sume prisla, stale mi to vychadza, ze to ratala z cistej mzdy. Tak z coho sa teda vypocitava z hrubej ci cistej. Dakujem moc, surne to potrebujem uz na zajtra.
Odpovede v texte.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Akú máš na páske priemerku na dovolenku?
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

mzdarka renca Pozri príspevok
Akú máš na páske priemerku na dovolenku?

Prepac, vypadol nam doma internet, tak som nemohla odpovedat hned: priemer je 1,6980 EUR/hod ( cca 52,- Sk) mala som nevycerpanych 8 dni (64 hod) a za tychto 8 dni mi bola vyplatena suma 108,68 EUR.
Naposledy upravil AVRIL : 07.04.09 at 18:57
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

AVRIL Pozri príspevok
Prepac, vypadol nam doma internet, tak som nemohla odpovedat hned: priemer je 1,6980 ( cca 52,- Sk) mala som nevycerpanych 8 dni a za tychto 8 dni mi bola vyplatena suma 108,68 EUR.
Ak je táto suma za osem dní, tak dovolenkový priemer si mala:
108,68 : 8dní : 8 hod. = 1,6981

výpočet dvojmesačného odstupného:
1,6981 x 8 x 21,74 x 2 = 590,67€

Vyzerá to tak, že ti to vypočítali správne a je to v hrubom, nie v čistom.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

mzdarka renca Pozri príspevok
Ak je táto suma za osem dní, tak dovolenkový priemer si mala:
108,68 : 8dní : 8 hod. = 1,6981

výpočet dvojmesačného odstupného:
1,6981 x 8 x 21,74 x 2 = 590,67€

Vyzerá to tak, že ti to vypočítali správne a je to v hrubom, nie v čistom.
Diky moc, mas pravdu je to tak, uz som si to overila tu u vas na porade. Nevedela som, ze sa do vypoctu berie, priemer a nie prijem. Dakujem ti moc, ze si nesla este spat a bola ochotna mi poradit. AVRIL
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

AVRIL Pozri príspevok
Diky moc, mas pravdu je to tak, uz som si to overila tu u vas na porade. Nevedela som, ze sa do vypoctu berie, priemer a nie prijem. Dakujem ti moc, ze si nesla este spat a bola ochotna mi poradit. AVRIL
rada
0 0
kvitko kvitko

kvitko je offline (nepripojený) kvitko

Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na takúto vec ohľadom výpovede. Zamestnankyňa dostala výpoveď - na papieri bolo napísané len výpoveď podľa § 63, dôvod ako taký tam nebol udaný. Výpovedná lehota už trvá, teraz k 30.4.2009 by mala končiť. Zamestnávateľ jej však napísal list, že nakoľko neboli pri výpovedi dodržané všetky podmienky, t.j. udanie dôvodu, tak sa táto výpoveď stáva neplatnou. Má na to zamestnávateľ právo? Vraj ak už nesúhlasí s trvaním pracovného pomeru, tak nech si dá výpoveď sama, lebo oni ju neprepúšťajú. Zdá sa mi to trochu nefér.
0 0
AVRIL AVRIL

AVRIL je offline (nepripojený) AVRIL

Ahoj Renca, tak uz som zistila preco som mala take nizke odstupne. Priemer za dovolenku som mala za 1/2009 a 2/2009 2,4597 EUR !!!!! a tato suma mala byt rovnaka aj za marec 2009, ale za marec mi napisali na paske, ze je to len 1,6981 !!!, celkovu sumu odstupneho mi vypocitali sice spravne, ale priemer z ktoreho to ratali bol nespravny.

Takze po spravnosti by to malo byt takto: 2,4597*8*21,74*2 = 855,58 EUR

Ak som nieco zle napisala tak ma prosim ta oprav. Volala som uctovnicke, ze preco mam uvedeny iny priemer za merec ako za januar a februar, nevedela mi to vysvetlit, potom povedala, ze kazdopadne je to chyba, a ze nastala v programe v akom spracovala mzdy (program sa vola OLYMP od Krosu). Vcera som si vobec nevsimla, ze mam za merec uvedeny iny priemer, ale nastastie si odkladam stare pasky a podla toho som to zistila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať