Zavrieť

Porady

Palenie odpadu

Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Usporiadat
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ešte že som nezadal GPS súradnice kde ma nájdeš, lebo by si ma bonzol. Každý sused je rád že chcem zničiť burinu a udržiavať pozemok. Vysadím stromky a budem obrábať a kosiť. Napoprvé neviem ako by si kompostoval to pichľavé malínčie a iné svinstvo. Teraz mi to práve traktor orie. A aj na kompost treba urobiť miesto. A že sa semeno zničí teplom v komposte? Tomu ani sám neveríš.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ako som uz pisal, malincie a iny hrubsi odpad, sa daju podrvit zahradnym drvicom, ktory dnes v porovnani s ostatnou zahradnou technikou, nestoji az tak vela. Ver mi, nebudem sa v tom vyzivat ked niekoho ohlasim, kto bude vo velkom vypalovat. Ja len odmietam velku cast jari a jesene, dychat na zahrade kde si idem oddychnut smog. Ak hasici povedia ze ziaden zakon nie je porusovany, necham to tak.
Inak deane7, ak mas zaujem nastuduj si nieco o kompostovani, lebo este si ani nezacal, a uz vies ze sa semena v komposte neznicia. Ja mam odskusane ze velka vätsina semien sa pri tleni (co je vlastne proces ktory prebieha vo vnutri kompostu), kde je teplota bezne aj 50°C, znici.
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Keby si si poriadne prečítal čo som napísal a aj nad tým skôr premýšľal tak by si takto neodpovedal.
1) žiaden chatár, jediný chalupár tam je v dome ktorý som ja predal po dedovi, kúsok ďalej je ešte jeden a aj ten má záujem na tom aby som tú burinu zničil.
2) pred pálením som sa uistil že dym na nich nejde lebo vietor fúkal smerom do poľa a kus ďalej je les. (ale ďaleko na to, že by som ho ohrozil)
3) zo susedovho komína valil opravdu hnusný dym z uholnej pece. Nezamýšľam sa moc nad tým, lebo keď bude na záhrade teplo ani on nebude kúriť.
4) zatiaľ tam nič nemám a ani čas na kompostovanie, nebudem začínať od kompostiska, najskôr musím oplotiť a urobiť aspoň búdu a latrínu.
5) sám som napísal že v budúcnosti chcem kompostovať.
6) záhradný drvič kupovať nebudem. Prípadné haluze zhoria aj v piecke. Aj opekať na nich môžeme.
Naposledy upravil deane7 : 09.04.13 at 18:34
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deane7 Pozri príspevok
Keby si si poriadne prečítal čo som napísal a aj nad tým skôr premýšľal tak by si takto neodpovedal.
1) žiaden chatár, jediný chalupár tam je v dome ktorý som ja predal po dedovi, kúsok ďalej je ešte jeden a aj ten má záujem na tom aby som tú burinu zničil.
2) pred pálením som sa uistil že dym na nich nejde lebo vietor fúkal smerom do poľa a kus ďalej je les. (ale ďaleko na to, že by som ho ohrozil)
3) zo susedovho komína valil opravdu hnusný dym z uholnej pece. Nezamýšľam sa moc nad tým, lebo keď bude na záhrade teplo ani on nebude kúriť.
4) zatiaľ tam nič nemám a ani čas na kompostovanie, nebudem začínať od kompostiska, najskôr musím oplotiť a urobiť aspoň búdu a latrínu.
5) sám som napísal že v budúcnosti chcem kompostovať.
Takú islandskú sopku ani austrálske požiare nikto nežaluje a tu sme. Som proti vypaľovaniu ale najmä v nevodný čas, inak prvý krát vypáliť zanedbaný pozemok nie žiadna katastrofa potom to už len udržovať v ďalších rokoch,
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Samozrejme niečo iné by bolo prísť a bezohľadne začať páliť a dymom obťažovať iných. Ale ak sa suseda spýtam či mu bude vadiť ak by sa dym na chvíľu obrátil a on mi povie že kľudne môžem a som si istý že oheň sa šíriť ďalej nemá kam tak normálne zapálim. Žiaden veľký oheň som nepripustil, to je iba samý dym, oheň bol pod kontrolou.
0 0
SkJozef SkJozef

SkJozef je offline (nepripojený) SkJozef

"Zák. 314/2001 §8 Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba nesmiec) spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve bez predchádzajúceho písomného súhlasu okresného riaditeľstva,"
- to znamená, že ak súhlas majú tak spaľovať môžu v zmysle vykonávacej "vyhlášky č.121/2002 §7 Pri činnostiach spojených so spaľovaním horľavých látok a odpadov na voľnom priestranstve vykonáva právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba tieto opatrenia:..." a takéto povolenia sa vydávajú, over si to na OR HaZZ.


A ako sa chápe toto: "Zák. 223/2001 §1 (2) Tento zákon sa nevzťahuje na b) nakladanie s látkami znečisťujúcimi ovzdušie, /2/ "?


Či chceme alebo nie zatiaľ to nie je nikde jednoznačne napísané "zakazuje sa spaľovať".(VZN neriešim, občiansky zákonník ..., aký je rozdiel ak spálim konáre v kotli, peci a na záhrade na kope?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
SkJozef Pozri príspevok
aký je rozdiel ak spálim konáre v kotli, peci a na záhrade na kope?
...veľký , niekedy až obrovský ....

Ale snáď sa nebudeme zapodievať tou termikou .......či ????
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

A to aj vatry na výročie SNP sú už zakázané?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deane7 Pozri príspevok
A to aj vatry na výročie SNP sú už zakázané?
"je humánne a nehumánne pálenie"
0 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Najskôr zakážu páliť slivovicu, potom suché konáre, čo nám ešte zakážu? Treba ich odvolať. Pred voľbami sa ich na mítingoch treba pýtať. Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu. Ja viem toho toľko nasľubovať čo ani Lipšic nedokáže splniť. Možno by som uspel.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Zákazy a nezákazy. Asi je to predovšetkým o ľudí ako sa k tomu stavajú. Aj u nás platia tie zákony a VZN-ka. Nikdy sa nič nepáli, akurát ak príde tá správna sobota a zapáli jeden sused, tak sa ďalší 10-ti zbadajú, že je ten správny deň a pridajú sa svojim dielom. A nesťažuje sa nikto...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
deane7 Pozri príspevok
Najskôr zakážu páliť slivovicu, potom suché konáre, čo nám ešte zakážu? Treba ich odvolať. Pred voľbami sa ich na mítingoch treba pýtať. Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu. Ja viem toho toľko nasľubovať čo ani Lipšic nedokáže splniť. Možno by som uspel.
...neblbni .......
Tieto činnosti sú zakázané už z čias socíku ...

Ale ak sa suseda spýtam či mu bude vadiť ak by sa dym na chvíľu obrátil a on mi povie že kľudne môžem a som si istý že oheň sa šíriť ďalej nemá kam tak normálne zapálim. Žiaden veľký oheň som nepripustil, to je iba samý dym, oheň bol pod kontrolou.
Normálny jedinec si na oheň predsa pozor dá , tí druhí riskujú so životom ...
Ide ale aj o to , kde a čo vypaľuješ ...
Keď sa pustíš do džungle , tak sa oheň môže šíriť tým koreňovým systémom a nevidí ho nik ...a keď ho už ten pálič zbadá , môže byť aj neskoro , nakoľko je už v v strede plameňov a udusí sa tými splodinami ...každý rok ich takto skončí zopár ...

Čo sa týka toho dymu v tých záhradkárskych lokalitách , nuž zažil som a nadával jak pohan na takých blbcov ...
Maniaci - debili ( nebrať osobne ) sa v sobotu vybrali na záhradu , hrabali a pálili ....všetok ten vlhký bordel davaj do ohňa ...fujtajbl , dymu jak udiarni ...
Ja som si príkladne pripravil na kopu to lístie , konáre a podobne ...vybral náhradné voľno v strede týždňa a veselo si spálil , nikoho poblízku neobťažujúc ...

Pálenie domácej pálenky ????....štát má na háku , či si nejaký jednotlivec dá po požití pálenky čierne okuliare alebo pečeň dokaličí ...štát hľadí iba na tie dane , ktoré je nutné zaplatiť ....
Je úplne jedno , či je to na Slovensku alebo v USA ...

Kto sľúbi že povolí páliť toho treba do parlamentu.
...ani nie .......kto niečo sľúbi ( politik ) , toho treba rovno upáliť ....
Politik nemá čo sľubovať , politik má konať .....
0 0
Heliox Heliox

Heliox je offline (nepripojený) Heliox

myslim,ze je to o tolerantnosti,podla mna ked niekto pali male mnozstvo sucheho odpadu zo zahrady tak to nemoze nikomu zo susedov vadit
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Všetci , čo ,, radi,, pálite odpad - zákon 223 Vám to ZAKAZUJE a bodka. Povinnosti so zberom odpadov aj BIOOdpadov má výlučne Vaša obec alebo mesto. Platíte poplatky za odpad ? Viete vlastne za čo platíte ? NIE ? Tak sa pýtajte . Máte na to právo. Myslím , že aj kvôli tomu sa štrngalo na námestí kľúčami.... Viete, že vôbec ,,páliť,, nemusíte ? Viete, že za to vlastne platíte v poplatku za odpad ? Ja nechápem, keď za to platím , chcem to.Na čo by som v horúčave pálila , stála pri tom štipľavom dyme , lopotila sa - celá červená a vydymená ?A riskovala 165 € pokuty ? Ledaže mám psychiatrickú poruchu - pyroman alebo inú deviáciu a pálenie mi poskytuje naplnenie ...... Ale to sa dá liečiť. A tým , ktorí odpovedajú, že na to kašlú a je im všetko jedno - odkazujem - pálte si , ale ten DYM SI NECHAJTE na svojom pozemku, vo svojom dome , vo svojom nose a pľúcach a kľudne si pritom aj vyvešajte svoje prádlo. Nám , ktorí triedia odpad, kompostujú a správajú sa harmonicky k životnému prostrediu a k ostatným ľuďom a deťom, nenúťte svoje návyky a dym.Dajte nám pokoj. Furča
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

[QUOTE="Furča"]Všetci , čo ,, radi,, pálite odpad - zákon 223 Vám to ZAKAZUJE a bodka.

Keď napíšeš zákon, tak ho napíš kompletný - aj rok, nie len nejaké číslo vytrhnuté z kontexu. Čo taký poraďák Ti má potom uveriť?
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Ďakujem za upozornenie wagner, a pripájam - Od 1. januára 2013 bude platiť zákon z 19. októbra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Rada vysvetlím ďalšie dotazy
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Furča
Ďakujem za upozornenie wagner, a pripájam - Od 1. januára 2013 bude platiť zákon z 19. októbra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Rada vysvetlím ďalšie dotazy
Teba na tej dedine majú majú susedia určite radi:-)) Viem si predstaviť tú harmóniu medzi tebou a susedmi . Kúp si radšej plynovú masku a nechaj tých nešťastných dedinčanov na pokoji alebo sa vráť do mesta odkiaľ si prišla. Z pozdravom , tvoj ctiteľ Juraj.
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Milý ctiteľ, som rada , že si sa ozval / trafená hus vždy zagága / a predstav si , že máš pravdu - majú ma ,, radi,, a odkazujú mi podobne ako Ty , aby som sa odsťahovala...... Dokonca mi hovoria , aby som si neotvárala okná a sedela dnu - aj s deťmi.... Inteligentné ? Áno? A prečo ? Ja som si kúpila legálne dom , legálne som porodila bábätko, legálne pracujem a platím dane a aj všetky poplatky ,aj za odpad. Nič zlé nikomu nerobím.... ,, Paliči ,, odpadov aj bio aj nebio porušujú zákon / pozri starší príspevok / , okrem toho vypúšťajú do vzduchu toxické emisie / asi sa teraz tomu smeješ/ a ten vzduch dýchame všetci , vrátane Teba a Tvojich detí /ešte viacej sa smeješ ./ V staršom príspevku som napísala , že ak chcete páliť - vrátane Teba - páľte si , ale ten dym si nechaj na svojom pozemku, dome, nose , pľúcach a kľudne si pritom vyvešaj aj svoje prádlo...Ja som si žiaden dym neprosila , spokojne si ho nechaj . S výrazom ,,nešťastní dedinčania ,, nesúhlasím - skôr neinteligentní.Pretože - ešte raz - platíme za odpad- aj podľa teba nešťastní podľa mňa neinteligentní dedinčania tiež platia - tak na čo pália - veď to nie nič príjemné???? Veď na celom Slovensku máme komunálny zber, separovaný zber - plasty, kovy, elektro, sklo, papier, pneumatiky, biologický odpad, tetrapaky .... Ten biologický sa predsa dá aj skompostovať - premeniť na kvalitné hnojivo ... Tak PREČO to spaľovať ? ... Ledaže majú deviáciu , ledaže chcú robiť druhým zle.... Ozaj , všimni si , keď ľudia pália - nik nestojí v smere dymu , každý ,, palič,, sa dymu vyhýba a uhýba a vždy stojí na tej strane , kde priamo neťahá dym . Asi prečo ? Milý ctiteľ - Ďurko , už si skúsil chodiť v plynovej maske ? A čo deti? A malé bábätká ? Vyskúšaj to Ty , určite sa budeš cítiť veľmi príjemne.To kvôli páleniu / ktoré sa dá na úrovni riešiť- a ešte za - to platíme / sa budeme cítiť ako vo vojne ? To čo je za prirovnanie ? To čo je za úroveň ? Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... Furča
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Furča
Veď na celom Slovensku máme komunálny zber, separovaný zber - plasty, kovy, elektro, sklo, papier, pneumatiky, biologický odpad, tetrapaky ....
Dovolím si oponovať...
Som celé leto na chalupe ....ale z toho všetkého vymenovaného sa realizuje snáď polovica ...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Žijem na dedine a obec nemá kompostovisko, jednoducho na vybudovanie tejto služby nie sú prostriedky. Zelený odpad sa likviduje doma. Áno kompostujem, ale len zdravý bioodpad. Stromy a rastiny napadnuté plesňami a chorobami je pestovateľ povinný SPÁLIŤ tak hovorí iný zákon. A tiež sa to týka inváznych rastlín, kde určité druhy sa ničia len ohňom. A kam so zeleným odpadom ktorý sa nedá kompostovať, do komunálneho odpadu tiež nesmie. Nie sú na vine tí čo pestujú, ale zlá rozporuplná legislatíva, jasné sú len sankcie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať