Zavrieť

Porady

Palenie odpadu

Ako je s palením odpadu na zahrade? vraj je to zakazane. Co s tym ak niekto bura starý dom a pali namorene hranoly zo strechy?
Usporiadat
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Ahojte, mám pocit, že táto téma je o spaľovaní odpadov, ktoré majú charakter komunálneho odpadu alebo separovaného odpadu . Tu nie je reč o chorobách a plesňach - sorry. Ja osobne kompostujem všetko od kuchynského zeleného , dokonca servítky , spolu s pokoseným , zoštiepkovaným odpadom. Nemám problémy, kompost každú jeseň zapracovávam do mojej záhradky .... Hovorí sa o orechoch , ktoré by mali tvoriť 1/3 / ja mám len jeden malý orech - listy dávam v pohode do kompostu/, a taktiež gaštanové lístie. Ale , čo nechceš dávať z nejakého dôvodu do kompostu tvorí zložku separovaného biologického odpadu. Dáš do vriec, príp. obec má mať tzv. zelené kontajnery a dáš tam. Vybavené. Treba páliť ? Ak sa separovaný zber nerealizuje podľa zákona - samospráva porušuje zákon. Treba konať, veď starosta robí starostu za výplatu, tak nech si plní svoje povinnosti. A my občania predsa platíme poplatok za odpad... Legislatíva je v tomto prípade jasná a za nič nemôže. Na oficiálnej stránke nášho Ministerstva životného prostredia si stiahnite - Príručka pre nakladanie s biol. rozložiteľným odpadom. Príručka pre obce a pre miestne a reg. samosprávy v SR. Twinning light projekt č. SR011001010011. A jednu verziu stiahnite Vášmu starostovi...... možno o tom ešte nepočul.... Furča
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pmajap
Žijem na dedine a obec nemá kompostovisko, jednoducho na vybudovanie tejto služby nie sú prostriedky. Zelený odpad sa likviduje doma. Áno kompostujem, ale len zdravý bioodpad. Stromy a rastiny napadnuté plesňami a chorobami je pestovateľ povinný SPÁLIŤ tak hovorí iný zákon. A tiež sa to týka inváznych rastlín, kde určité druhy sa ničia len ohňom. A kam so zeleným odpadom ktorý sa nedá kompostovať, do komunálneho odpadu tiež nesmie. Nie sú na vine tí čo pestujú, ale zlá rozporuplná legislatíva, jasné sú len sankcie.
Máš jedno ...
Furča je zeleno - ekologicko - organicko zaťažená ...
Na jednej strane aj takých je potrebné ...
No zelení sú dosť vyhranení a ohraničení v tej legislatíve ...niekedy až príliš , ako v tom vtipe .

Zabi bobra , zachrániš strom !

Starostovia by možno aj radi , no sú to práve tie financie , kvôli ktorým majú oklieštené možnosti ...
Predsa nemôže , nedá sa prišrktiť ( povedzme ) na deťoch v MŠ alebo ZŠ v obci ...a dalo by sa pokračovať ...
Proste peniaze svetom vládnu ...
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Furča to čo popisuješ je normálna súčasť kompostu, ale ako likviduješ dreviny napadnuté infekčnými chorobami bežná šárka, čierna škvnitosť, dúfam, že to neštiepkuješ a nerozširuješ nákazu po svojej a susedovej záhrade. UK SUPvydáva signalizačné správy o vzniku nebezpečných ochoreniach drevín a spôsobe ich likvidácie,
Kompostárne má na Slovesku pár obcí cez projekty EU, hlavne tie väčšie, pretože realizácia a prevádzka stojí ťažké desaťtisíce € a pre obce nie je zisková.
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Zeleno - ekologicko - organicko zaťažená ? Hm Hm. Tvoje jasnovidecké schopnosti sú na nízkej úrovni.. a čo tak iba mama, ktorá chce vychovať zdravé deti? Zabi bobra a zachrániš strom ? podľa mňa blbosť... Akurát s Tebou súhlasím, že peniaze svetom vládnu - ale je to v mnohých prípadoch fráza , za ktorú sa dá schovať vlastná lenivosť alebo nevedomosť. Nemôžeme všetkých starostov hádzať do jedného vreca, ale som presvedčená , že financie v tomto nehrajú hlavnú rolu. V tomto bode mi budú viacerí oponovať - tak do toho . Starosta musí v prvom rade poznať svoje povinnosti a nielen výšku svojho platu.Podľa mňa starosta nie je ten , kto iba plače - dajte nám peniaze , máme málo....Veď ak by na všetko dostali toľko, koľko potrebujú - to by asi zvládla prerozdeliť pracovníčka s tretinovým platom - aha ušetrili by sme na starostovom plate. Čo urobil starosta v Tvojej obci v oblasti odpadov ? Vieš za čo všetko platíš , vieš na čo všetko máš právo a nárok? alebo Ti príde len papier , v ktorom je napísaná suma , ktorú musíš uhradiť za odpad? Čo je na tom zelené , že ak si za niečo platím - chcem to v plnom rozsahu? Čo je na tom ekologické , že starosta si musí plniť svoje povinnosti , za ktoré dostáva výplatu , čo je organické na tom , že ak raz máme zákon treba ho dodržiavať ? Čo je na tom nepochopiteľné , že keď prídem uťahaná z roboty , chcem si sadnúť na terasu , dať si kávu a nemám záujem dýchať 3 hodiny a viac cudzie štipľavé smrady ? Čo je na tom, že chcem , aby moje prádlo nevoňalo po cudzom dyme , čo je na to , že nemám záujem ho 2- 3 krát prať ? Čo je na tom, že si chcem nechať otvorené vetračky , keď je horúco ?.............................................Fur a.
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
pmajap, ja nie so odborník na choroby stromov a rastlín. Osobne mám asi 50 stromov , prevažne jabloní a nemám problémy s citovanými chorobami. Ak budem mať budem to riešiť. Obráť sa na odborníkov s touto témou. Mňa skôr trápi netolerantné protizákonné spaľovanie odpadov , ktoré majú charakter komunálneho a separovaného odpadu - pet fľaše, tetrapaky , rôzny ,,bordel,,, pokosená vlhká tráva, igelity ., polystyrény....atď, ktoré ľudia pália spolu s pokosenou trávou a orezanými konármi. Kompostárne a ekodvory obce nemusia mať, obce sú povinné riešiť nakladanie s odpadmi takým spôsobom, ktorý vyhovuje občanom a je v súlade so zákonom.Aké riešenie navrhuješ Ty ? Ako by si to riešil? Furča
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Furča
oponovať - tak do toho
Oponovať ???
...nemá význam ....................................
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Robila som na pár projetoch zberných dvorov, je tu obrovský blok už s pozemkami, obce väčšinou v extraviláne s prístupovou cestou pozemky nevlastnia a končia.Ak majú sú limitované, chceš mechanizmy, musíš mať obrovský zberný dvor, ktorý nedokážeš využiť a nesplníš podmienky projektu z EU, keď malý, traktor s príslušenstvom, kosačky a ostatné mechanizmy kupuješ z obecných peňazí. Tu končia ďalší.A keď sa ti podarí ho vybudovať, náklady na prevádzku znáša v plnej miere obec a dostáva ju to do kolien. Jediné riešenie v dnešnej dobe vidím v tom, že by to prebral súkromný sektor.
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
buchač, dobrý úmysel, zdravie a naše deti - to vždy význam má..... Furča
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

pmajap
Robila som na pár projetoch zberných dvorov, je tu obrovský blok už s pozemkami, obce väčšinou v extraviláne s prístupovou cestou pozemky nevlastnia a končia.Ak majú sú limitované, chceš mechanizmy, musíš mať obrovský zberný dvor, ktorý nedokážeš využiť a nesplníš podmienky projektu z EU, keď malý, traktor s príslušenstvom, kosačky a ostatné mechanizmy kupuješ z obecných peňazí. Tu končia ďalší.A keď sa ti podarí ho vybudovať, náklady na prevádzku znáša v plnej miere obec a dostáva ju to do kolien. Jediné riešenie v dnešnej dobe vidím v tom, že by to prebral súkromný sektor.
lenže ak sa niečo oplatí súkromnému sektoru, potom sa to musí oplatiť obci všetko je o manažérovi
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Pavol, obce majú veľmi obmedzené možnosti podnikať
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pmajap
Pavol, obce majú veľmi obmedzené možnosti podnikať
Ja by som povedal inak....vravím o mojej chalupárskej obci ...

Nejde o podnikanie , obec má síce vlastnú skládku .... no nemyslím si , že by si v tom podnikaní nechávala doviezť ten bordel z iných lokalít ...
Neoplatí sa a ľudia by starostu hnali rýchlym krokom ...
1 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
pmajap,určite som mnou budeš súhlasiť, že každá obec je iná , ja keď píšem tieto riadky , mám na mysli hlavne ,, moju,, obec. Preto sa to nedá paušalizovať. Ja si však myslím, že starosta by mal byť manažér - ale stačil by mu aj zdravý sedliacky rozum , desať prstov alebo starý vynález -kalkulačka. Obce dostali niekoľkokrát odklad v povinnosti zberu biologického odpadu asi 6 rokov. Za ten čas starostovia mali nájsť vhodný a efektívny systém s nakladaním odpadov. Naša obec neurobila nič , dokonca starosta osobne z finančných dôvodov pálil kontajnery - čo sa spáli fakticky neexistuje a netreba zaň platiť a to radil aj ostatným....Čiže ani sa nesnažil to riešiť cez eurofondy, envirofondy atď.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2...etenka-na-mars .....Furča, aby si nepovedala že som sviňa , tak som našiel pre teba riešenie. :-)
0 1
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Milý Ďurko, špeciálne pre Teba šte raz - ,,Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... ,,
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Furča
Milý Ďurko, špeciálne pre Teba šte raz - ,,Milý ctiteľ, Ďurko , kamarát - Ty máš rád , ak Ti niekto robí zle? Tebe sa páči , ak Ti niekto ubližuje? Rád dýchaš čierny štipľavý dym ak sused páli použité pneumatiky a pet fľašky ? Rád porušuješ zákony? Rád vyhadzuješ ľudí a malé deti / ktoré nikomu nič nerobia / z domu ? Ak áno , potom je mi Ťa naozaj ľúto a potrebuješ zrejme pomoc... Ale to už nie je k téme - pálenie odpadu... ,,
Ja som ti chcel iba pomôcť.
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Komu ? Mne ? Ty nedýchaš vzduch ? Už na základnej škole sa deti učia predmet zvaný biológia a chémia ................................................. Spaľovanie suchej trávy, kríkov a iných porastov neprospieva ekosystémom, pretože sa poškodzuje štruktúra povrchovej pôdy, čím sa zvyšuje možnosť erózneho ohrozenia. Vypaľovaním trávy taktiež podporujeme výskyt odolnejších agresívnych druhov rastlín a ničíme i vývoje štádia mnohých drobných živočíchov. Tým výrazne narúšame životný cyklus v živočíšnej ríši, nakoľko vyhubením spomínaných mikroorganizmov berieme potravu ostatným vyšším živočíchom.
Týmto zneškodňovaním odpadu vypúšťame do ovzdušia toxické látky, ktoré škodia zdraviu ľudí. Vytvárame akýsi kokteil oxidov, dusičnanov, uhľovodíkov a ďalších nebezpečných látok. Tie postupným vdychovaním môžu viesť k porušeniu imunitného i nervového systému. Najväčším nežiaducim účinkom je vyvolanie R A K O V I N Y.
Každé ZLO musí niekde skončiť a inak to nie je ani pri spaľovaní tejto zložky odpadu. Nežiaduce plyny sa dostávajú do atmosféry a neskôr sa vracajú späť do pôdy v podobe dažďov, snehu či hmly.
Ak teda nechceme ubližovať sebe ako aj našim blízkym alebo zaplatiť mastnú pokutu je lepšie bioodpad nespaľovať. Oveľa účinnejšie, zdravšie, ekologickejšie a efektívnejšie je použiť ho na kompostovanie. Získate tak skvelé hnojivo, ktoré prekyprí vašu pôdu a dodá jej blahodarné živiny. Zadosťučinenie pocítite, keď zozbierate krásnu novú úrodu, ktorá nebude napadnutá škodcami ako aj pri dobrom pocite, že robíte niečo nielen pre seba, ale aj pre iných a životné prostredie .... A to potrebujeme k životu všetci a rovnako......
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Furča
Komu ? Mne ? Ty nedýchaš vzduch ? Už na základnej škole sa deti učia predmet zvaný biológia a chémia ................................................. Spaľovanie suchej trávy, kríkov a iných porastov neprospieva ekosystémom, pretože sa poškodzuje štruktúra povrchovej pôdy, čím sa zvyšuje možnosť erózneho ohrozenia. Vypaľovaním trávy taktiež podporujeme výskyt odolnejších agresívnych druhov rastlín a ničíme i vývoje štádia mnohých drobných živočíchov. Tým výrazne narúšame životný cyklus v živočíšnej ríši, nakoľko vyhubením spomínaných mikroorganizmov berieme potravu ostatným vyšším živočíchom.
Týmto zneškodňovaním odpadu vypúšťame do ovzdušia toxické látky, ktoré škodia zdraviu ľudí. Vytvárame akýsi kokteil oxidov, dusičnanov, uhľovodíkov a ďalších nebezpečných látok. Tie postupným vdychovaním môžu viesť k porušeniu imunitného i nervového systému. Najväčším nežiaducim účinkom je vyvolanie R A K O V I N Y.
Každé ZLO musí niekde skončiť a inak to nie je ani pri spaľovaní tejto zložky odpadu. Nežiaduce plyny sa dostávajú do atmosféry a neskôr sa vracajú späť do pôdy v podobe dažďov, snehu či hmly.
Ak teda nechceme ubližovať sebe ako aj našim blízkym alebo zaplatiť mastnú pokutu je lepšie bioodpad nespaľovať. Oveľa účinnejšie, zdravšie, ekologickejšie a efektívnejšie je použiť ho na kompostovanie. Získate tak skvelé hnojivo, ktoré prekyprí vašu pôdu a dodá jej blahodarné živiny. Zadosťučinenie pocítite, keď zozbierate krásnu novú úrodu, ktorá nebude napadnutá škodcami ako aj pri dobrom pocite, že robíte niečo nielen pre seba, ale aj pre iných a životné prostredie .... A to potrebujeme k životu všetci a rovnako......
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
pavol54
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
...Pali .....Furča je proste zelená ....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

buchač
pavol54
SPRÁVNE v žiadnom prípade nepáliť a nevystavovať organizmus takému zlu ako sú spaliny ktoré vzniknú zhorením trávy, zhorením semien rôznych burín a v neposlednom rade i zhorením rôznych živočíchov parazitujúcich na kultúrnych plodinách ďaleko bezpečnejšie sú chemické postreky obsahujúce rôzne účinné látky napríklad neonikonty, glyfosáty a iné veď u nich sa nepreukázali rakovinotvorné účinky a nepriaznivé účinky na včelstvá(lebo si to prajú tak chemické koncerny).Inak skús vyhrabať zanedbaný jarok okolo poľa cca 2 km potom povedz niečo o kompostovaní.
...Pali .....Furča je proste zelená ....
Pozerám na chúdence lastovičky chcú s uhniezdiť a nemajú kde a potom sa divíme že je toľko chrobače skrátka užitočné vtáctvo dokážeme od domov vyhnať aby nám autá neobsierali, keby sme tak dokázali ukázať selektívne tomu hmyzu kto je tu pánom, Čo preto spravia zelení?
0 0
Furča Furča

Furča je offline (nepripojený) Furča

Som žena, ktorá sa prisťahovala na dedinu s cieľom kľudne žiť v harmónii s každým... Ibaže všetci pália odpad .... ...viac
Buchač, pavol54, skúsme sa držať témy - spaľovanie odpadu a netolerantnosť vo forme púšťania produktu z nezákonnej činnosti - dymu ostatným ľuďom , ktorí si to neželajú. Inak vyššie spomínaný zákon 223 . Čo sa týka ,, odklonu,, od témy - keď iný robia nesprávne veci - budem robiť aj ja ? A po druhé - na tie lastovičky platí nejakí zákon ? Ich hovienka nesmrdia, ale za to ak sused páli pneumatiky a pet fľaše - to je smradu. Ja si vyberám radšej tie lastovičky - Vy´nie ? Ale držme sa témy. PS - ten odpad z jarka patrí do separovaného biologického zberu - odovzdaj ho svojej samospráve - veď platíš....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať