Zavrieť

Porady

Nástup po rodičovskej dovolenke do práce

Chcela by som vás poprosiť, ako argumentovať zamestnávateľovi, ktorý ma odmieta prijať do zamestnania po skončení materskej dovolenky? Mám súhlas od zamestnávateľa, kde je termín ukončenia RD 31.12.2008, dcéra má 2 roky. Určite chcem nastúpiť k 1.1.2009, viem, že mám na to právo zo zákona, len neviem, či je povinný ma zamestnať, keď dcéra ešte nemá 3 roky. V Zákonníku práce som túto povinnosť v par. 166-170 nenašla. Vlastne som nenašla nič ohľadom povinností zamestnávateľa po nástupe z RD, len sa o tom hovorí.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

zukana Pozri príspevok
na MD som nastúpila 17.1.2008. mám nárok na 20 dní.
Rok 2009 som už napísal, za rok 2008 si neodpracovala 102 dní, teda ročný nárok sa ti bude krátiť o 1/12. Takže budeš mať nárok na 18 resp. 18,5 dňa.

Od 1.1. do 17.1. si dúfam pracovala... Aj keby nie, tak ten nárok to už nezmení.
0 0
Ľudka75 Ľudka75

Ľudka75 je offline (nepripojený) Ľudka75

Dobrý deň,

dňa 4.9.2006 som nastúpila na MD s tým, že mi zostalo nevyčerpaných 17 dní dovolenky za rok 2006.
Dňa 19.3.2007 som nastúpila na RD, ktorá mi končí 29.9.2009.
Môj zamestnávateľ X (od ktorého som odišla na MD) so mnou končí prac.pomer k 30.9.2009, nakoľko mi nevie ponúknuť vhodné pracovné miesto.
Znamená to, že v mesiaci september dostanem vyplatené odstupné a taktiež by mi mali preplatiť i nevyčerpanú dovolenku 17 dní z roku 2006 a z roku 2007 koľko?

A ešte, 1.9.2008 som nastúpila u nového zamestnávateľa Y, ale zamestnávateľa X som si nechala otvoreného, kým neskončím RD. Aký bude teraz postup, keď mám Vyhlásenie.... podpísané u zamestnávateľa Y?

Ďakujem vopred za odpovede.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ľudka75 Pozri príspevok
Dobrý deň,

dňa 4.9.2006 som nastúpila na MD s tým, že mi zostalo nevyčerpaných 17 dní dovolenky za rok 2006.
Dňa 19.3.2007 som nastúpila na RD, ktorá mi končí 29.9.2009.
Môj zamestnávateľ X (od ktorého som odišla na MD) so mnou končí prac.pomer k 30.9.2009, nakoľko mi nevie ponúknuť vhodné pracovné miesto.
Znamená to, že v mesiaci september dostanem vyplatené odstupné a taktiež by mi mali preplatiť i nevyčerpanú dovolenku 17 dní z roku 2006 a z roku 2007 koľko?

A ešte, 1.9.2008 som nastúpila u nového zamestnávateľa Y, ale zamestnávateľa X som si nechala otvoreného, kým neskončím RD. Aký bude teraz postup, keď mám Vyhlásenie.... podpísané u zamestnávateľa Y?

Ďakujem vopred za odpovede.
Keďže do 19.3. 2007 si neodrobila 60 dní (iba 54 - za odpracované sa považujú aj dni na MD), nevzniká ti nárok na ročnú dovolenku, len za dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní 1/12 dovolenky. Teda za rok 2007 budeš mať nárok na 2/12 z ročného nároku dovolenky.

K tomu nástupu k Y nerozumiem, ako si mohla nastúpiť, ak si bola na RD? To si len uzatvorila pracovnú zmluvu?

Vyhlásenie k dani môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, aj keď máš viacero PP.
0 0
Ľudka75 Ľudka75

Ľudka75 je offline (nepripojený) Ľudka75

Chobot Pozri príspevok
Keďže do 19.3. 2007 si neodrobila 60 dní (iba 54 - za odpracované sa považujú aj dni na MD), nevzniká ti nárok na ročnú dovolenku, len za dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 dní 1/12 dovolenky. Teda za rok 2007 budeš mať nárok na 2/12 z ročného nároku dovolenky.

K tomu nástupu k Y nerozumiem, ako si mohla nastúpiť, ak si bola na RD? To si len uzatvorila pracovnú zmluvu?

Vyhlásenie k dani môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, aj keď máš viacero PP.

Ďakujem.
Takže dovolenka za rok 2007 mi vychádza na 3,33 dní. Akým priemerom bude počítaná? Posledným odrobeným kalendárnym štvrťrokom v roku 2006 alebo dákym predpokladom?

K zamestnávateľovi Y som nastúpila na pracovný pomer, čo je možné aj počas RD.
Znamená to, že zamestnávateľ X mi vyplatí odstupné bez zdanenia a ja si ho v roku 2010 iba dám do daňového priznania?

Ďakujem.
0 0
Santal11 Santal11

Santal11 je offline (nepripojený) Santal11

Dobry den,
Tymto by som Vas chcela poziadat o nasledovnu informaciu.
Nasa zamestnankyna pred nastupom na matersku dovolenku bola poistena v zdravotnej poistovni Apollo. Medzitym pocas rodicovskej dovolenky sa prestahovala do zahranicia. Po zaslani oznamenia o ukonceni rodicovskeho prispevku mi zo zdravotnej poistovne Apollo doslo vyrozumenie, ze uz nie je jej poistencom.
Predpokladam, ze je zdravotne poistena v zahranici.
Rodicovsku dovolenku ukoncila k 15.8.2009. Od 16.8.2009 si cerpala dovolenku a k 31.8.2009 ukoncila pracovny pomer. Ako mam postupovat co sa tyka odvodu zdravotneho poistenia z tejto vycerpanej dovolenky? . Ma sa na dane obdobie kedy dosiahla prijem opatovne prihlasit na zdravotne poistenie na Slovensku aby som jej mohla odviest platbu? Alebo je nejaka ina jednoduchsia volba?
Ak je poistena v zahranici, moze mat napr. na jeden mesiac dve zdravotne poistovne aj u nas aj v zahranici?

Vopred dakujem za promtnu odpoved.

Maťa
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ľudka75 Pozri príspevok
Ďakujem.
Takže dovolenka za rok 2007 mi vychádza na 3,33 dní. Akým priemerom bude počítaná? Posledným odrobeným kalendárnym štvrťrokom v roku 2006 alebo dákym predpokladom?
Priemer je predchádzajúci kalendárny kvartál. V zmysle ZP pokiaľ zamestnanec v predchádzajúcom kvartáli nemal žiadny príjem, tak sa berie predpokladaný príjem, teda mzda, ktorá je uvedená v prac .zmluve, viď § 134 ods. 2 a 3:


(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.



Ľudka75 Pozri príspevok
K zamestnávateľovi Y som nastúpila na pracovný pomer, čo je možné aj počas RD.
Znamená to, že zamestnávateľ X mi vyplatí odstupné bez zdanenia a ja si ho v roku 2010 iba dám do daňového priznania?

Ďakujem.
Jaj, tak to si ale zle vysvetľuješ. VYhlásenie sa podpisuje nie pre to, aby sa príjem zdaňoval, ale pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti dane. Takže z odstupného musí zamestnávateľ riadne odviesť daň, ale neuplatní ti nezdaniteľnú časť. Tú si uplatníš za celý rok v ročnom zúčtovaní dane.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ľudka75, u ktorého zamestnávatela máš podpísané vyhlásenie ? Môžeš mať len u jedného
0 0
Ľudka75 Ľudka75

Ľudka75 je offline (nepripojený) Ľudka75

Chobot Pozri príspevok
Jaj, tak to si ale zle vysvetľuješ. VYhlásenie sa podpisuje nie pre to, aby sa príjem zdaňoval, ale pre uplatnenie si nezdaniteľnej časti dane. Takže z odstupného musí zamestnávateľ riadne odviesť daň, ale neuplatní ti nezdaniteľnú časť. Tú si uplatníš za celý rok v ročnom zúčtovaní dane.

Ach, no jasné. Dáko sa mi to pomotalo. Ďakujem za ozrejmenie.

Ešte raz vďaka.
0 0
Ľudka75 Ľudka75

Ľudka75 je offline (nepripojený) Ľudka75

veronikasad Pozri príspevok
Ľudka75, u ktorého zamestnávatela máš podpísané vyhlásenie ? Môžeš mať len u jedného
Ahoj, no nakoľko momentálne pracujem u zamestnávateľa Y, tak iba u neho.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ak pracovníčka chce nastúpiť do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky ( po dovršení troch rokovo veku dieťaťa dňa 18.9.2009 ) a zamestnávateľ chce s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti. Má pracovníčka nárok na odstupné ??? aj na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej doby ??? Pracovníčka pracovala spoločnosti od roku 2002 z toho ale bola od roku 2006 na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke.

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcem sa spýtať ak pracovníčka chce nastúpiť do zamestnania po ukončení rodičovskej dovolenky ( po dovršení troch rokovo veku dieťaťa dňa 18.9.2009 ) a zamestnávateľ chce s ňou ukončiť pracovný pomer z dôvodu nadbytočnosti. Má pracovníčka nárok na odstupné ??? aj na náhradu mzdy počas plynutia výpovednej doby ??? Pracovníčka pracovala spoločnosti od roku 2002 z toho ale bola od roku 2006 na materskej dovolenke a následne na rodičovskej dovolenke.

Ďakujem
Áno, nárok na odstupné má, aj na čerpanie VD, ak bude PP skončený dohodou, t.j, bez čerpania VD, už plat za VD nebude mať.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Tweety Pozri príspevok
Áno, nárok na odstupné má, aj na čerpanie VD, ak bude PP skončený dohodou, t.j, bez čerpania VD, už plat za VD nebude mať.<!-- / message --><!-- #### start Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- #### koniec Richard zobrazit komentár k oceneniu #### --><!-- edit note -->
Ďakujem Tweety za odpoveď, ale čo v prípade , keď pracovníčka nebude súhlasiť s dohodou ?? a bude chcieť nastúpiť do zamestnania ?? a zamestnávateľ ju už nechce zamestnať, alebo lepšie povedané nemá t.č. žiadne voľné miesto.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evinka33 Pozri príspevok
Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)
Áno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety za odpoveď, ale čo v prípade , keď pracovníčka nebude súhlasiť s dohodou ?? a bude chcieť nastúpiť do zamestnania ?? a zamestnávateľ ju už nechce zamestnať, alebo lepšie povedané nemá t.č. žiadne voľné miesto.
Nastúpi do práce , ak dostane výpoveď, od 1. dňa nasl. mesiaca od dátumu výpovede jej bude plynúť VD. Pp sa skončí po jej uplynutí.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

evinka33 Pozri príspevok
Prosím o radu:
Som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn dovŕši tri roky 15. novembra a do toho dátumu mám nahlásenú u zamestnávateľa rodičovskú dovolenku. Syn však od 2.septembra nastúpil do škôlky (celodenná starostlivosť). Viem, že na rodičovský príspevok z ÚPSVaR už nemám nárok, ale môžem zostať na rodičovskej dov. do novembra? (s tým, že zamestnávateľovi zašlem oznámenie, že nastupujem od 16.nov.?)

Ak si na rodičovskej dovolenke a syn nastúpil 2.9.2009 do škôlky v prvom rade musíš túto zmenu nahlásiť na ÚPSVaR a zamestnávateľovi zašli oznámenie že chceš nastúpiť do zamestnania 16.11.2009. Samozrejme , že môžeš byť na rodičovskom príspevku do 3. rokov veku dieťaťa ( v niektorých prípadoch dokonca až do 6.rokov veku dieťaťa )
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Tweety Pozri príspevok
Nastúpi do práce , ak dostane výpoveď, od 1. dňa nasl. mesiaca od dátumu výpovede jej bude plynúť VD. Pp sa skončí po jej uplynutí.
Ako môže nastúpiť do práce, keď nie je žiadne voľné pracovné miesto ??
Mne sa skôr jedná o to, či pri ukončení PP dohodou jej nemáme vyplatiť aj náhradu mzdy za
plynutie VD ?? alebo jej vyplatíme iby odstupné ???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Ako môže nastúpiť do práce, keď nie je žiadne voľné pracovné miesto ??
Mne sa skôr jedná o to, či pri ukončení PP dohodou jej nemáme vyplatiť aj náhradu mzdy za
plynutie VD ?? alebo jej vyplatíme iby odstupné ???
Práve preto sa bavíme o dohode, teda dohodnete sa, za akých podmienok ona bude ochotná súhlasiť so skončením PP.

Zákonný nárok bude mať na odstupné či pôjde o výpoveď alebo dohodu. Ak jej ale ponúknete dohodu, príde o čas výpovednej doby, počas ktorej by mohla pracovať a dostávať mzdu. Ak chcete, aby súhlasila s dohodou, budete jej musieť ponúknuť nejakú kompenzáciu (ale nemusíte - potom ale ona nemusí súhlasiť s dohodou) za výpovednú dobu.

A je jedno, či máte voľné miesto alebo nie. Ona je váš zamestnanec a vy ste si počas jej RD mali tak zabezpečiť, aby sa mohla kedykoľvek vrátiť do práce.
0 0
thalia13 thalia13

thalia13 je offline (nepripojený) thalia13

Ahojte prosím Vás o radu dnes celý deň študujem okolo rodičovskej dovolenky. Mam taky prípad zamestnankyna nastupila na MD potom na RD. Prerušila RD a išla pracovať na HTTP ale pobera doteraz rodičovský príspevok lebo malinka nie je umiestnena v štátnom zariadeni. Do práce nastupula 01.04.2009 k 31.03.2009 poslala kolegyna RLFO do SP o ukončení RD aj ukončení prerušenia oznámila to aj do ZP. Teraz od 01.12.2009 by chcel isť na rodičovský dovolenku jej manžel lebo malinka je stale chora. Mojou povinnosťou je poslať RLFO do SP o začatí RD a vzniku prerušenia + oznámenie do ZP. Ako to bude z rodičovským príspevkom? Asi si to budu musieť nahlasiť na urade prace soc veci a rodiny však? je to všetko? prosím Vás o rady dakujem krásne
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať