Zavrieť

Porady

13 pokut za jedno danove priznanie

V roku 2006 sme sa oneskorili s podanim danoveho priznania k dani z MV o jeden den. Priznavali sme 13 aut. Dnes nam dosli pokuty za kazde jedno auto, teda 13 x 2000 Sk = 26 000 Sk.. Nemala by to byt len jedna pokuta? Cim by sme mohli argumentovat pri odvolani? Alebo odvolanie ani nema zmysel?
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
No podľa tohto to ja nevidím ružovo.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

johny18 Pozri príspevok
Vysledok zatial este ziadny. Uvediem tu zatial len odpoved od DR SR, kde som podal dopyt:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom v čase vzniku daňovej povinnosti daňovník bol povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti k VOZIDLU, ktoré bolo predmetom dane z motorových vozidiel alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane.
Ak daňovník podal daňové priznanie po lehote ustanovenej zákonom, správca dane mu uloží pokutu podľa ustanovenia § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Ak daňovník v daňovom priznaní prizná daň za viacero vozidiel, pričom daňové priznanie podá oneskorene, správca dane uloží pokutu za každé motorové vozidlo osobitne. Uvedený postup vyplýva zo skutočnosti, že v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel sa uvádza osobitne za každé motorové vozidlo dátum vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť a daň.
Toto mne ani jeden zákon nehovorí.
1. § 90 zákona o miestnych daniach hovorí o podaní DP:

90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
1/ Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

a to si podal. O.i. v Tvoj prospech hrá podľa mňa to, že všetky vozidlá majú v rovnaký deň DP. Daňová povinnosť bola daná v ten deň jedna....
Myslím, že toto by sa im tak ľahko v zmysle už tu povedanom nedokazovalo. To je len také tvrdenie ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Evka, citovaný § platí od 1.1.2008. Do 31.12.2007 sa priznania podávali vždy pri každom novom aute.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Rozalka Pozri príspevok
Evka, citovaný § platí od 1.1.2008. Do 31.12.2007 sa priznania podávali vždy pri každom novom aute.
Áno, ale vznik daňovej povinnosti u týchto 13 áut bol v ten istý deň a bolo podané jedno DP /to bolo na ilustráciu 1 DP/.a i v roku 2006 bolo tomu tak
§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť
(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane, uviesť všetky požadované údaje, daň si sám vypočítať a zaplatiť. Kategóriu vozidla daňovník uvádza z údajov zapísaných v dokladoch vozidla. Za zmenu skutočností rozhodujúcich na určenie alebo vyrubenie dane sa nepovažujú zmeny sadzieb dane, zmeny miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a zmeny podmienok oslobodenia od dane.

Ale to je už rozpísané i predtým. Mne jednoducho tvrdenie vyznačené hrubo v stanovisku DRSR nevychádza zo zákona...
Naposledy upravil evina : 06.01.09 at 08:49
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
johny18 Pozri príspevok
Vysledok zatial este ziadny. Uvediem tu zatial len odpoved od DR SR, kde som podal dopyt:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom v čase vzniku daňovej povinnosti daňovník bol povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti k VOZIDLU, ktoré bolo predmetom dane z motorových vozidiel alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane.
Ak daňovník podal daňové priznanie po lehote ustanovenej zákonom, správca dane mu uloží pokutu podľa ustanovenia § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Ak daňovník v daňovom priznaní prizná daň za viacero vozidiel, pričom daňové priznanie podá oneskorene, správca dane uloží pokutu za každé motorové vozidlo osobitne. Uvedený postup vyplýva zo skutočnosti, že v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel sa uvádza osobitne za každé motorové vozidlo dátum vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť a daň.



Odporúčam požiadať o vyjadrenie Ministerstvo financií, to bude orgán, ktorý bude príslušný konať v prípade, ak DR rozhodnutie úradu potvrdí, čo určite urobí. Ty však môžeš v takom prípade podať podnet na MF SR o preskúmanie rozhodnutia v mimoodvolacom konaní. V rámci riadneho odvolacieho konania to imho určite nedopadne v tvoj prospech ale na MF je reálna šanca.

A o to vyjadrenie požiadaj MF ešte teraz a skús sa v tej žiadosti o vyjadrenie poukázať vo všeobecnej rovine aj na judikatúru slov. súdov.
Naposledy upravil dana9 : 09.01.09 at 10:41
0 0
dada41 dada41

dada41 je offline (nepripojený) dada41

žena, SZČO
Nehovor to nahlas, lebo si to prečíta daňovák a dostane nápad ...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dada41 Pozri príspevok
Nehovor to nahlas, lebo si to prečíta daňovák a dostane nápad ...
Z toho by mal dostať jediný - jedno daňové, jedna pokuta Je to legálny postup, o.i. MF je kompetentným orgánom v rozhodovaní o niektorých pokutách ešte pred prípadným súdnym riešením.....
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
dada41 Pozri príspevok
Nehovor to nahlas, lebo si to prečíta daňovák a dostane nápad ...
mas pravdu, radsej som ten prispevok trosku upravila. :-)
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

evina Pozri príspevok
Hej tu sa treba odpichnúť
neviem, či sa podarilo niekomu neposlať aspoň jeden Prehľad neskôr o jeden deň /napr. pri starom znení zákona do 30 dní/.
Len pre ilustráciu-mne znížili pokutu na polovičku z Colnice, keď som to nasmerovala na dostatočný výchovný moment
Teraz si citam tuto temu som zvedava ako to dopadne aj ked je uz mesiac po tom. Chcem sa len priznat ze mne sa podarilo odovzdat prehlad o jeden den neskor (bola som v tom ze je 31.7. a bolo uz 1.8.) a keby len za seba, este za otca a kamaratku. Mne uz prisla pokuta tusim v novembri a cakam kedy pridu tie ostatne. Nepomohla som si, vraj system nepusti.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

johny18 Pozri príspevok
Vysledok zatial este ziadny. Uvediem tu zatial len odpoved od DR SR, kde som podal dopyt:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom v čase vzniku daňovej povinnosti daňovník bol povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti k VOZIDLU, ktoré bolo predmetom dane z motorových vozidiel alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane.
Ak daňovník podal daňové priznanie po lehote ustanovenej zákonom, správca dane mu uloží pokutu podľa ustanovenia § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Ak daňovník v daňovom priznaní prizná daň za viacero vozidiel, pričom daňové priznanie podá oneskorene, správca dane uloží pokutu za každé motorové vozidlo osobitne. Uvedený postup vyplýva zo skutočnosti, že v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel sa uvádza osobitne za každé motorové vozidlo dátum vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť a daň.
Dobry den, ja sice nie som pravnik, ale bolo tu spominane ze ta pokuta je od 0,2% do 10% min. ale 2000,- Sk. A nemalo by to byt vypocitane na kazde vozidlo zvlast (ked to tak chcu) ale spocitane dokopy, keby v tomto pripade to bolo to maximum tych 10% za kazde vozidlo tak by to vychadzalo cca 11800 (orientacne) aj ked aj to je dost. A pri tych 0,2% by to vychadzalo vlastne tych min. 2000 Sk
0 0
osvetka osvetka

osvetka je offline (nepripojený) osvetka

Tu je najoptimálnejšie žiadosť o odpustenie § 103 odst.1 písm. c- nesoprávna aplikácia..že daň.subjekt nepostrehol, že deň podania nie je v súlade s termínom na podanie stanoveným v zákone. + 500 ,- Sk kolok za každé rozhodnutie (13x).... + vyplnený prehľad o minimálnej štátnej pomoci...(13x)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
nika.sum Pozri príspevok
Dobry den, ja sice nie som pravnik, ale bolo tu spominane ze ta pokuta je od 0,2% do 10% min. ale 2000,- Sk. A nemalo by to byt vypocitane na kazde vozidlo zvlast (ked to tak chcu) ale spocitane dokopy, keby v tomto pripade to bolo to maximum tych 10% za kazde vozidlo tak by to vychadzalo cca 11800 (orientacne) aj ked aj to je dost. A pri tych 0,2% by to vychadzalo vlastne tych min. 2000 Sk
Pozri §110g. zákona 511/1992. platného od 1.9.2007.

V §35 nie sú obmedzenia max 10%. To bolo predtým.
Naposledy upravil marjankaj : 09.01.09 at 18:49 Dôvod: úprava
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

nika.sum Pozri príspevok
Teraz si citam tuto temu som zvedava ako to dopadne aj ked je uz mesiac po tom. Chcem sa len priznat ze mne sa podarilo odovzdat prehlad o jeden den neskor (bola som v tom ze je 31.7. a bolo uz 1.8.) a keby len za seba, este za otca a kamaratku. Mne uz prisla pokuta tusim v novembri a cakam kedy pridu tie ostatne. Nepomohla som si, vraj system nepusti.
Chcela by som len poznamenať, že v prípade zmeškania lehoty je možné požiadať o odpustenie zmeškania lehoty podľa § 13b zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Žiadosť je potrebné podať najneskôr do 30 dní odo dňa, keď odpadli dôvody zmeškania pôvodnej lehoty. V tej istej lehote je potrebné urobiť zmeškaný úkon. Zmeškanie však nemožno odpustiť, ak uplynul od posledného dňa pôvodnej lehoty jeden rok. Samozrejme na Váš konkrétny prípad sa to nevzťahuje, pretože už bola uložená pokuta...
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
johny18 Pozri príspevok
Vysledok zatial este ziadny. Uvediem tu zatial len odpoved od DR SR, kde som podal dopyt:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa ustanovenia § 90 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení účinnom v čase vzniku daňovej povinnosti daňovník bol povinný podať daňové priznanie správcovi dane do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti k VOZIDLU, ktoré bolo predmetom dane z motorových vozidiel alebo do 15 dní odo dňa zmeny skutočností rozhodujúcich na určenie dane.
Ak daňovník podal daňové priznanie po lehote ustanovenej zákonom, správca dane mu uloží pokutu podľa ustanovenia § 35 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Ak daňovník v daňovom priznaní prizná daň za viacero vozidiel, pričom daňové priznanie podá oneskorene, správca dane uloží pokutu za každé motorové vozidlo osobitne. Uvedený postup vyplýva zo skutočnosti, že v daňovom priznaní k dani z motorových vozidiel sa uvádza osobitne za každé motorové vozidlo dátum vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť a daň.

Podla tohoto by mohol udelit DU pokutu za oneskorene podanie Prehladu 3x2000 Sk, pretoze Uvedený postup vyplýva zo skutočnosti, že v Prehľade sa uvádza osobitne za každý mesiac dátum vzniku daňovej povinnosti, daňová povinnosť a daň.

Nemozem si pomoct ale cely tento pripad by si zasluzil podtitulok - hon na pokuty (na koncorocne premie?), pretoze uz samotna pracovnicka DU sa vyjadrila v zmysle - mame nariadenie davat cim najviac pokut - s nejakym nezmyselnym poukazanim, ze dovodom je prechod na euro!!!

Ja by som len zazelal danym aktivnym danovackam ak nahodou pozabudnu rozsvietit svetla pri jazde MV, aby dostali pokutu 4x500 Sk, lebo nemali rozsvietene 4 svetla.

Kazdopadne clovek, ktory da 13 pokut za jedno oneskorene DP si zasluzi ist na namestie do klietky aby si ho mohli vsetci obhliadnut aky je sikovny. A este mu dat dozivotny zakaz prace v statnom urade - nech si skusi hladat pracu u tych, z ktorych penazi zil a napriek tomu ich chcel sikanovat.

Tak, a zas nemusim pol roka prispievat, hehe. Caute
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Este nevieme výsledok?
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Stale nic nedoslo, netrpezlivo cakam.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím Vás poradiť, či musím účtovať pokuty z daňového hneď ako prídu, alebo až keď sú zaplatené? Dalo by sa o nich vlastne neúčtovať, keďže sú pripočítateľná položka k základu dane?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím Vás poradiť, či musím účtovať pokuty z daňového hneď ako prídu, alebo až keď sú zaplatené? Dalo by sa o nich vlastne neúčtovať, keďže sú pripočítateľná položka k základu dane?
a , ale odpoviem Ti.

Celé účtovníctvo je o tom aby poskytovalo pravdivý a neskreslený obraz o majetku a hospodárení účtovnej jednotky.

Takže zaúčtovať je potrebné, keĎ sa o danej skutočnosti dozvieš, napriek tomu, že to neplatíš. .... čiže aj pokutu. (má to vplyv na základ dane, tak ako uvádzaš)
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

evina Pozri príspevok
Este nevieme výsledok?
Ešte stále nič ???
0 0
Efinečka Efinečka

Efinečka je offline (nepripojený) Efinečka

55 rokov, daniar a účtovník
A ako ste podávali to daňové priznanie ? Na danovom úrade - ak máš prezenčnú pečiatku na kópii, tak neurobíš nič. Ak poštou, bráň sa v odvolaní, že podanie bolo podané poštou / nemusí byť doporučene / a doručenie trvá jeden až tri dni / poštový poriadok/ t.j. nebolo doručené včas a to nie je Tvoj problém. Už mi tak zrušili pokutu za podanie hlásenia, lebo obálky asi neschovávajú. To, že majú pečiatku na svojom priznaní, neznamená nič - ide len o zaevidovanie došlej pošty. Ja by som to takto skúsila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať