Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Miro mr, prosím Vás ešte tu bola otázka, čo s PO, ktoré vznikli po 1.1.2003 a nemajú reg. poriadok, majú ho ihneď zaslať na schválenie??? Keď nás strašia takými vysokými pokutami ???
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

dajana16.. ak ti mozem poradit, daj si to do poriadku cim-skor.. aj tak by si podla toho mala postupovat uz od svojho vzniku.. takze tak -ci tak si to budes musiet vypracovat... a naco sa zbytocne vystavovat riziku... inak.. neviem, odkial beriete ten termin 31.12.2005???
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

miro_mr, dakujem za odpoved. Trochu ma to ukludnilo.
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Lila
Miro mr, prosím Vás ešte tu bola otázka, čo s PO, ktoré vznikli po 1.1.2003 a nemajú reg. poriadok, majú ho ihneď zaslať na schválenie??? Keď nás strašia takými vysokými pokutami ???
Oblast registratur riadi pani Dr. Mrizova na MV SR. Ak si spomenieme co hovorila verejne v televizii - ake je stavovisko MV, tak oni pokutami nestrasia a ani ich nemienia zneuzivat. Konstatovala ze ak firmy do uvedeneho terminu predlozia smernice na schvalenie tak bude vsetko v poriadku a oni to budu tolerovat. Takze z toho vyplyva ze nic netreba trobit unahlene.
Firma by poriadok a plan mala mat, cize raz ho budete musiet urobit. Tak ho urobte a skuste ho dodrziavat - uvidite ze na prvy krat tam bude dost veci, ktore bude treba zmenit. Zmente ho a ak bude realny tak ho kludne poslite na schvalenie. Ale nerobte to v strese a hlavne neopisujte vzor ale urobte si to podla vasich konkretnych podmienok.
Cim skor navediete system, tym menej starosti budete nat s preusporiadavanim starej agendy od roku 2003 - pri vyradeni lebo to je proces, ktory podla zakona musite 1x5 rokov minimalne urobit - toto je problem o ktorom sa nehovori.
Cim neskor plan spracujete tym viac agendy ktora nemusi byt s nim v sulade vam prejde do registraturneho strediska a raz ju budete musiet vysporiadat.
Takze nehovorim ze nerobte - ale robte premyslene tak aby vam to bolo aj k uzitku a nemali ste to len preto lebo to zakon vyzaduje a nestali sa sluhami tohoto systemu.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

tinusa
miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
ok tinusa, ja som toho nazoru ze FO maju v tejto spolocnosti tolko problemov ze staci. Ak statny uradnik ma pochybnosti ze jeho vyklad je iny ako jeho nadriadeneho nemozno aby na to doplacal tzen najslabsi - FO. Uradnik neni na to aby vykladal zakon, lebo jemu sa zda ze ....
Ak mu je nieco nejasne ma si zdvihnuit telefon a zavolat vyssie, postupne az na MV kde mu daju stanovisko a on ako pracovnik dnes uz MV SR je podriadeny taak musi hovorit aj ked mu je to proti srsti to co jeho sefovia.
Zakon hovori ze FO musi vypracovat a MV SR predlozit na schvalenie - podstata tohoto ustanovenia je podla mna to schvalenie nie to predlozenie. A MV SR schvalilo pokyn ktory postacuje - cize schvalenie uz prebehlo, len vypracovanie smernice vykonalo samo MV. (cize nie FOani firma zaoberajuca sa spravou registratury im smernice nevypracovala ale samo ministerstvo och vypracovalo a schvalilo) ten proces schvalovania uz prebehol ale inak.
Ja by som s tym isiel kludne k sudu a nebal by som sa. Lebo dnes je tak ze zakon vyklada sud a nie jednotlivy archivari.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

miro mr, nerobíte náhodou aj tie reg. poriadky?
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

A teraz nieco mimo:
tato diskusia tu na porade ukazuje ze na Slovensku je obrovske mnozstvo poctivych podnikatelov.
Viete clovek obcas pri navsteve uradu ma dojem ze sa na neho ako podnikatela apriori pozeraju ako na podvodnika - systemom co podnikatel to podvodnik. Obcas mam tento dojem aj z televiznych sprav ale som rad ze to tak neni ako z tejto diskusie vidno ludi co to beru az moc poctivo je este stale vela - to je pre mna osobne velmi potesujuca skutocnost.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Tinusa, dakujem za nazor, nechcela som to odsunut. Samozrejme, ze sa na tom bude pracovat.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Lila
miro mr, nerobíte náhodou aj tie reg. poriadky?
ok robime ale ako spominam nie metodou hŕ na to. Cize nie ho rychlo spracovat a dat schvalit - to neni problem. To staci zobrat vzor a poprepisovat udaje o firme a je to.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

tinusa
inak.. neviem, odkial beriete ten termin 31.12.2005???
Vraj bolo cosi v slovenskom rozhlase
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

tinusa
miro.. osobne by som nesla do toho rizika, ze mi raz pridu na kontrolu, polozia mi na stol platny zakon.. a spytaju sa, preco som podla neho nepostupovala..
Este ma napada:
Pokuty uklada MV SR nie archiv - ten pokutu sam dat nemoze. Achiv ked zisti nedostatky nevydava rozhodnutie to prinalezi MV a to prehlasilo ze metodicky pokyn staci. Takze aj tak by sa na todalo pozerat.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

O.k., ale metodický pokyn zrejme u firiem, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona /pred 1.1.2003/, ale čo my ostatní ? Veď taká miliónová pokuta by nás asi položila na lopatky!
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Lila
O.k., ale metodický pokyn zrejme u firiem, ktoré vznikli ešte pred účinnosťou zákona /pred 1.1.2003/, ale čo my ostatní ? Veď taká miliónová pokuta by nás asi položila na lopatky!
Pokyn sa tyka len samostatne podnikajucich FO.
Pravnicke osoby ci uz podnikaju pre 1.1.2003 alebo po nom ti by smernice mali vypracovat ale ako spominala pani Dr. Mrizova tolerovat budu termin dany vo vyhlaske.
Ti co podnikali pred rokom 2003 to musia vysporiadat lebo aj v tedy platila nnovela zakona 149/75 (zak.č.332/1992), a tiez preto lebo kazdy sa musi postarat o reg. zaznanmy svoje a svojich pravnych predchodcov.
Ti do 1.1.2003 tam sa uvazovalo ze uz maju smernice vypracovane a ze ich len zosuladia s §9. Ti co vznikaju by si mali postupne smernice vypracovavat pocnuc svojim vznikom, najneskor do spominaneho terminu, po ktorom uz MV to nebude tolerovat.
Naposledy upravil miro_mr : 24.12.05 at 18:44
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ešte podotýkam, ten list s hrozbou pokút je z MV SR
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Lila
Ešte podotýkam, ten list s hrozbou pokút je z MV SR
No to mas pravdu - klasicky slovensky folklor ked je krik tak ine vyjadrenie a ked to utichne tak zase inak a ty bud mudry z toho. Zalezi na tom aka otazka mu bola polozena - ale inak odpovedat sa v zmysle zakona a vyhlasky nedalo.
Ale tiez zakon nehovori do kedy sa ma poriadok a plan vypracovat a predlozit - cize ak sa na to pozrieme z tejto strany a pozrieme si archiv Televizie napr. TA3 kde bolo povedane ze NV bude ochotne tolerovat do uvedeneho terminu aj tych co to nestihli vypracovat, tak som vcelku kludny.
Aj ked plan este napriklad nemam , ja nehovorim ze ho mat nebudem. Ja budem tvrdit ze na nom pracujem uz pol roka a ze podla vyjadrenia v televizii,talci, ktore sa da lahko dolozit sa to chystam predlozit v danom termine.
Zakon tak isto nehovori o tom do akeho terminu po vzniku firmy sa ma toto uskutocnit, a ja tu ulohu zrovna plnim - niekto to ma za pol dna niekto za pol roka.
Podstatne je nic nenicit nedovolene.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím Vás, ešte ste mi nadali odpoveď.Mám sa ako SZČO od roku 1995,zamestnavájuca zamestnancov držať toho Metodického postupu pre FO alebo mám mať vypracovaný red.poriadok a reg.plán? Mala by som to stihnúť do 12.2005 alebo mám čas ešte do 06.2007?
Ďakujem za Váš čas!!!
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Miro mr -je to fakt skvelo zdôvodnené.
Naposledy upravil Lila : 09.12.05 at 09:26
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Maxinka
Prosím Vás, ešte ste mi nadali odpoveď.Mám sa ako SZČO od roku 1995,zamestnavájuca zamestnancov držať toho Metodického postupu pre FO alebo mám mať vypracovaný red.poriadok a reg.plán? Mala by som to stihnúť do 12.2005 alebo mám čas ešte do 06.2007?
Ďakujem za Váš čas!!!
Maxinka, presnu odpoved ti neviem dat co sa tyka netodickeho pokynu.
Ak sa povazujes za Samostatne podnikajucu FO - lebo tento pojem mi neni jasny kto to vsetko je - tak nemusis robit v podstate nic iba sa riadit pokynom.
Ak si nieco ine tak by si mala vypracovat poriadok a plan a predlozit ho na schvalenie ale nikde neni termin 31.12. ani nijaky iny do kedy ma byt vypracovany.
Len vieme ze v televizii bolo povedane ze MV bude tych co to nestihnu tolerovat do 2007. Tak zacni na nom pracovat a robkaj v klude, raz ho budes stejne musiet mat. Cim skor ho zavedies tym skor to budes mat za sebou, ale nerob to v strese a hlavne nie "pre archiv" a nie o zavody s casom-terminom, ale realne pre svoju firmu tak aby si z toho mala aj uzitok ty nielen stat.
Naposledy upravil miro_mr : 09.12.05 at 09:39
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ďakujem veľmo pekne!!!K tomu SZČO-ja som tým myslela, že nie som PO ,ale som FO-platca DPH, ktorá má aj zamestnancov.Niečo podobné ako napr. s.r.o., len ja tam nemám nič - len meno a názov firmy, čiže FO. Tak tá odpoveď sa ma aj tak týka?
DAKUJEM!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať