Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte poradaci, vcera som sa zucastnila skolenia Sprava registratury a ochrana archivnych dokumentov. Prednášajúca bola Mgr.Bozena Malovcova, a Marta Bednarova, zo Štatneho archivu v Levoči-presnejsie z pobočky v Poprade, po tom minulotyzdnovom vyhlaseni v markize sa polovica ludi co boli prihlaseny nedostavila.
To skolenie bolo perfektne, vysvetlili nam celu registraturu, poriadok, plan, dennik...atd, cele archivovanie dokumentov, a vsetko co s tym suvisi,samozrejme ze sa mozno nestihlo vsetko, ale boli velmi zlate a vysvetlili nam, ze ak niecomu nebudeme rozumiet, kludne mozme zavolat, zamailovat, alebo dokonca prist osobne, vo vsetkom nam ochotne pomozu a ak budeme chciet prevedu nas aj ich archivom ako by to malo v nasej firme vyzerat.

Dalsiu vec, ktoru zdoraznili hned na zaciatku, je to ze to co vyhlasila markiza je uplna hlupost, pretoze hned potom v piatok im prisiel z MV SR do archivu mail, kde im vysvetlili, ze sa to o dva roky neposuva ako to vyhlasili v televizii, ze to je iba NAVRH zakona, ktory moze prejst a nemusi, takze myslim si ze viaceri si vydychli, ale....mozno to predlzia.
Takze ja tam tak ci tak pojdem, lebo nam povedali ze kludne si mozme dat datum od ktoreho sa budeme riadit 01.06.2005, a odvtedy zacneme archivovat, a od toho datumu aj vies registrat. dennik.
A aj keby to posunuli o tie dva roky, nikoho to asi neminie, takze lepsie zacat skor ako neskoro.

Fuuuha, ale som sa rozpisala , ale este jednu vec som chcela, hovorili nam aj o pokutach a vysvetlili nam, ze to ze nas niekto strasi s pokutami je riadna blbost, lebo oni ked pridu do nejakej firmy, skor pomozu a nie davaju pokuty,povedali ze pokuty...to uz by dali tej firme, ktora napriklad existuje 5-10 rokov a nema ani jeden doklad ulozeny, ak vsetko znicil. ...oni nechcu firmy strasit pokutami,ale chcu len aby si ludia uvedomili, ze ten archiv je na to,aby aj o nejakych 100 rokov sa vedelo ze ste existovali .

A to ze si niekto dal vypracovat reg.plan a poriadok,tak to boli len zbytocne vyhodene peniaze, pretoze nam dali aj disketu na tom skoleni a tam bolo vsetko.

Tak dufam, ze som Vas neunudila, pekny dnik praje *nikulik*
Naposledy upravil nikulik : 31.05.05 at 07:00
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

to: nikulik - a kde bolo to skolenie, lebo ja som z PP a nevedela som o tom...
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Pozvanka mi poslal Zväz poľnohospodárskych druzstiev a obchodnych spolocnosti SR regionalna rada, Patrizanska 690/87, Poprad, oni organizuju take seminare. Ale tie pani z archivu povedali ze uz skolenia nerobia, ze toto bolo posledne lebo ich uz vraj urobili strasne vela, ale treba tam zavolat, mozno este nejake budu robit, a aj ked nie, oni su tam strasne zlate, ochotne pomozu, aj vsetko vysvetlia.
0 0
Januš Januš

Januš je offline (nepripojený) Januš

To, že ten zákon je dlhšie je síce pravda, ale je tam taktiež napísané, že registratúrne poriadky a plány pripravené resp. schválené do 30.06.2005 ( čo momontálne je do 30.06.2007) a postupovať sa má začať od 01.01.2006. Je pravda že platí ale nás zaujíma od kedy je tá registratúra účinná.
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

ahojte vospolok..
ako tak citam vase nazory na moje prispevky.. neda mi nespomenut:
Hovorila som dnes s pani z jedneho statneho archivu, kam tiez davame na schvalenia RP a ta mi povedala, ze sa denno-denne stratava s ludmi, ktori pridu k nej, maju pred dochodkom a zufalo hladaju svoju dokumentaciu... pretoze 5 rokov robili tam, 5 rokov tam.. ... ziadna z firiem uz neexistuje.. a doklady su "bohviekde" .. Takze aj pre taketo pripady je cely ten zakon...ktoreho zrusenie, podla jej slov vobec nepripada do uvahy...Ako ona vravela, robia si evidenciu osob, ktore si uz povinnost splnili a RP predlozili a citujem: "tym uz daju pokoj a na tych ostatnych si posvietia.. " ... nemyslim tym, ze sa budu ohanat pokutami, ale len tym, ze si to tak- ci tak budu musiet dat naporiadok a zosuladit zo zakonom..
len tolko..
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Ľudkovia tak posúva sa ten termín účinnosti? Uverejnili to už niekde?
0 0
mackova mackova

mackova je offline (nepripojený) mackova

Ahojte, takze dobre som pochopila, aj male sro, maju odklad o 2 roky?
Nejako mi nekto nepovie na rovinu. Je to tak?
Dik.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Na stránke MV je oznam o tom, že predložia v najbližších dňoch novelu vyhlášky na predĺženie povinnosti predkladania re. plánov ku schváleniu do 30.6.2007. Pokiaľ to neschváli parlament samozrejme platí termín podľa teraz platných predpisov t.j. 30.6.2005. Keďže MV takúto novelu pripravuje nie je prepodklad, že by to však kontrolovalo a robilo problémy.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Podľa SME "Minister vnútra Vladimír Palko dal v piatok na medzirezortné pripomienkové konanie novelu vyhlášky, ktorou by sa mala o dva roky odložiť povinnosť drobných podnikateľov viesť registratúru. "Vyhláška by mala vstúpiť do platnosti v priebehu júna. V novom znení uloží podnikateľom povinnosť nechať si schváliť registratúrny plán a registratúrny poriadok do konca júna 2007. Podľa nových predpisov by sa potom malo začať postupovať od 1. januára 2008," povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia rezortu vnútra" - podrobnejšie http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2240143
0 0
Medulienka Medulienka

Medulienka je offline (nepripojený) Medulienka

Ja som registratúrny poriadok a registratúrny plán vypracovala manželovi - SZČO práve teraz v nedeľu 29.5.05 podľa metodického pokynu MV SR, celé mi to trvalo na počítači 15 minút a dúfam, že budem mať svätý pokoj !!! Preto by som Vám to odporúčala vypracovať a budete mať aj Vy pokoj !!!
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

čaute ľudkovia
tak po včerajšom školení registratúry vám môžem povedať že síce termín sa posúva o dva roky ale je to vraj z dôvodu aby archívy postíhali poschvalovať a pokontrolovať do roku 2007 reg.poriadky a plány aby sa podľa nich dalo od 01.01.2008 fungovať. Takže nikoho to neminie a čím skôr si to niekto spraví tým skôr bude mať pokoj, ale treba si to fakt urobiť presne na vašu firmu lebo kopírovať nejaké vzory je blbosť, každá firma je iná. Čo je plus, že sa nemusíme tento mesiac naháňať a rýchlo rýchlo volačo zbúchať. A ešte jedna novinka ak firma ešte nie je zaevidovaná na príslušnom archíve (to znamnená že ešte nikdy nič do archívu neposielala ani s ním nič nemala) tak by sa mala čím skôr dať zaevidovať nasledovnou formou: pošle sa listom prvý výpis z OR a posledný + sprievodný list (zasielame vám výpis z OR na zaevidovanie našej spoločnosti). Takže tak pekný deň
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Katty
A ešte jedna novinka ak firma ešte nie je zaevidovaná na príslušnom archíve (to znamnená že ešte nikdy nič do archívu neposielala ani s ním nič nemala) tak by sa mala čím skôr dať zaevidovať nasledovnou formou: pošle sa listom prvý výpis z OR a posledný + sprievodný list (zasielame vám výpis z OR na zaevidovanie našej spoločnosti). Takže tak pekný deň
Toto je najvacsi problem na slovensku. Ak neni v zakone ziadna povinnost tak si nejaku vymyslime. Pokial dobre citam zakon tak subjekt je povinny nahlasit zmenu obchodneho nazvu a nie vznik subjektu. Vznik subjektu je iny proces ako premenovanie alebo prestahovanie.
Stat tak vyzaduje od nas informacie, ktore uz davno ma jak v OR tak statisticky urad ich ma - to nevie jedna ruka co robi druha ci co. Posielanie zbytocnych listov tiez nieco stoji ci nie. Nezabudajme ze ze sukromnik musi robit iba to co je zakonom stanovene, kym uradnim moze robit len to co je v zakone stanovene.
Nikde v zakone neni uvedene ze sa povodca ma po svojom vzniku resp. potom niekam nahlasovat.
Naposledy upravil miro_mr : 02.06.05 at 06:56
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...na slovensku je vela veľkých problémov a mimochodom všetko niečo stojí, napr. aj tlačenie niekoľkostranového reg. poriadku a plánu, neviem prečo sa to nedá poslať mailom, navyše sa môže stať že sa to bude ešte niekoľkokrát prerábať lebo archívy s tým našim prepisom nemusia byť na prvýkrát spokojní. A je im asi jednoduchšie ak budú zakladať spis našej fy, opísať údaje z výpisu ako si ho vyhľadať na internete alebo vyžiadať od OR. V prípade akýchkoľvek otázok môžme kontaktovať p. Mgr. Hodasovú zo Štátneho archívu v BA.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Posledné správy:
http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.as...konomikaa_13_4
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ja som dnes počula takú iformáciu, že o zákone sa má rokovať 18.6. - údajne zmeny sa nechystajú, iba posunutie termínu o 2 roky.
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

Stihnu odklad uviest do platnosti do 30.6.2005? Ak nie, tak pokuty pre firmy, co nepodali na schvalenie RPaP?
0 0
Hanka Hanka

Hanka je offline (nepripojený) Hanka

Dufam, ze to stihnu a slubili, ze do platnosti urobia zmeny, prehodnotia zakon, aby sa to co urcuju uz platne zakony neduplovalo.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Je účinnosť zákona právoplatne presunutá až na 30. jún 2007, alebo je potrebné predložiť regist. poriadok do 30/6/2005?
0 0
dodo987 dodo987

dodo987 je offline (nepripojený) dodo987

No je to stále otázne, ale dnes som vyčitál:

Ministerstvo vnútra vydá do konca mesiaca vyhlášku, ktorá posunie termín vypracovania registratúrnych plánov a poriadkov na 30. jún 2007.
"Novela bola do utorka v pripomienkovom konaní. Teraz ju odobruje stála komisia pri legislatívnej rade vlády. Následne ju podpíše minister vnútra, aby nadobudla účinnosť najneskôr 30. júna tohto roku," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.

zdroj:
http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_plu..._sk_pludia_p01

...nechajme sa prekvapiť....
0 0
Magdaléna Teplanová Magdaléna Teplanová
ďakujem za informácie, pomohlo mi to
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať