Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Povinnosť evidovať všetky dokumenty súvisiace s podnikaním sa odsúva o dva roky. Ministerstvo vnútra vydá do konca mesiaca vyhlášku, ktorá posunie termín vypracovania registratúrnych plánov a poriadkov na 30. jún 2007.

Podľa platného zákona zatiaľ musia právnické a fyzické osoby vypracovať registratúrne plány a poriadky do konca júna.

"Novela bola do utorka v pripomienkovom konaní. Teraz ju odobruje stála komisia pri legislatívnej rade vlády. Následne ju podpíše minister vnútra, aby nadobudla účinnosť najneskôr 30. júna tohto roku," povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.

Podľa zástupcov podnikateľských združení predĺženie termínu problém len odďaľuje. "Vytvorí sa však priestor na prehodnotenie, či sa má všetko vykonávať tak, ako predpisuje zákon, alebo sa to celé zruší," povedal hovorca Republikovej únie zamestnávateľov Ľubomír Žitňan.

Koaličná rada sa minulý týždeň zhodla na tom, že vypracovanie týchto dokumentov je pre podnikateľov zbytočná administratívna záťaž. "Do konca roka by sme chceli obsah zákona zmeniť, prípadne celú povinnosť pre podnikateľov zrušiť," povedal Jirko Malchárek z ANO. Ministerstvo vnútra však podľa Koišovej o zrušení tejto povinnosti neuvažuje. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Havrana ani Ruskov rezort novelu zákona o archívoch a registratúre zatiaľ neplánuje predložiť.

Novelu zákona o archívoch a registratúre predložili do parlamentu poslanci Slobodného fóra. V ich návrhu sa povinnosť viesť registratúru týka len orgánov štátnej správy, štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií, samosprávy, právnických osôb zriadených zákonom a právnických a fyzických osôb, ktoré o to dobrovoľne požiadajú.
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Ten záver predchádzajúceho príspevku sa mi páči - FO a PO, ktoré o to dobrovoľne požiadajú .....
0 0
silva silva

silva je offline (nepripojený) silva

Minister vnútra v piatok ( 10.6.2005 ) podpísal vyhlášku o posunutí termínu na schválenie registratúrneho poriadku - viď www.minv.sk

silva
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

ESTER

Novelu zákona o archívoch a registratúre predložili do parlamentu poslanci Slobodného fóra. V ich návrhu sa povinnosť viesť registratúru týka len orgánov štátnej správy, štátnych rozpočtových a príspevkových organizácií, samosprávy, právnických osôb zriadených zákonom a právnických a fyzických osôb, ktoré o to dobrovoľne požiadajú.
Mohlo by im to prejsť.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Nika
Mohlo by im to prejsť.
Radsej nie. Zmeny to chce, ale zrusenie by prinieslo problemy napr. tym tisicom ludi, ktory este len pojdu do dochodku a robili v podnikoch, ktore uz neexistuju, alebo presli do sukromneho vlastnictva a pod.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ale veď sa posielali evidenčné listy do poisťovne(už si nepamätám ako sa vtedy volala), kde bola uvedená doba zamestnania, zárobok, rovnako ako dnes. Kde to všetko je. Všetko nahlasuje. Pomaly už nič iné robiť nebudem ako výkazy štatistiky.... Načo to potom robíme? Ja viem, že niektoré firmy v tom majú neporiadok a kašlú na to, ale kašlať budú aj na archívy. Aj tak postihujú iba poctivcov.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Nika
Ale veď sa posielali evidenčné listy do poisťovne(už si nepamätám ako sa vtedy volala), kde bola uvedená doba zamestnania, zárobok, rovnako ako dnes. Kde to všetko je. Všetko nahlasuje. Pomaly už nič iné robiť nebudem ako výkazy štatistiky.... Načo to potom robíme? Ja viem, že niektoré firmy v tom majú neporiadok a kašlú na to, ale kašlať budú aj na archívy. Aj tak postihujú iba poctivcov.
Vidis posielali aj posielame a predsa poistovna tieto udaje casto vyzaduje. Najma v pripade ak sa niekto odvola proti jej vymeru, ked niekomu chybaju dolozene roky a pod.
To ze v tom maju niektore firmy bordel a ze to plesnivie je stale este dobre. Horsie by bolo ak by to vyviezli do zberu lebo im to zabera miesto. Zatial im zakon o registraturach v zniceni brani.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Práve vyšlo v Zbierke zákonov pod číslom predpisu 251/2005 Z.z. zmena vyhlášky o registratúrach, termín posunutia je už teda čierny na bielom. Povinnosť vyhotoviť registratúrny poriadok a plán bude do 31.06.2007.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

Tak ako ste sa rozhodli tí, čo ste ešte nič nepodávali, posielate alebo nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ja som to uz mesiac krvopotne pripravoval, tak to nenechám zapadnút prachom. Dnes som to dal poslat spolu s výpisom z OR a organizacným poriadkom do Státneho archívu v BA.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ja ano, uz som to vysvetlila aj sefovi, a myslim ze cim skor zacneme tym lepsie. Zanesiem to tam do konca roka a datum od kedy sa tym budem riadit dam 01. 01. 2006, tak nam to poradili aj na skoleni, od 01.tiez zacnem viest poriadne dennik, a zatial co druhi budu v r.2007 zmätkovat ked sa bude blizit ten termin (co urcite budu) tak ja uz budem zabehana.....
...ej ale to krasne znie? vsak, len keby to aj tak bolo v skutočnosti, ale nie, teraz vazne, myslim si ze to netreba odkladat, lebo potom toho bude len viac a viac.
0 0
katika katika

katika je offline (nepripojený) katika

Ja som sa ešte stále nerozhodla a čo ty Marianna? Ja viem, že je to len odloženie povinností, ale možno sa zmení zákon. Ešte sa poradím so šéfom.
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

jééj, ako Vám je dobre. Ja som to chcela mať z krku. Dala som to schváliť pred tým ako sa začalo diskutovať o posunutí. A výsledok? Včera mi prišiel list že mi ten poriadok schvaľujú od 1.6.2005. Do poriadku som dátum nenapísala, lebo keď som tam mala od 1.1.2006 tak mi bolo na archíve povedané, že dátumom schválenia nadobúda platnosť. Volala som na archív. Tam mi povedali, že sa to len posúva dátum povinnosti dať schváliť a keď mám schválený, mám podľa neho postupovať. Všetko si nechávam na poslednú chvíľu a teraz keď som to poslala skôr, tak sa mi to vypomstilo. Vôbec neviem ako to mám robiť. Začala som zakladať spisy na každý jeden papier, čo mi dôjde a je z toho chaos. Takže ak ho predsa len budete posielať na schválenie, dajte dátum platnosti od 1.1.2006.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... ja som ešte s registratúrou ani nehla, ale bola som už na školení ... nie je to až taká hrôza ako vyzerá, len sa na to treba poriadne pripraviť. Keďže sa táto povinnosť posunula, budem mať (možno ) viac času na nájdenie systému ako to správne aplikovať u nás vo firme ... vypracovať reg. poriadok by nemal byť až taký problém, ale ak by som mala takto postupovať už od 1.1.2006, tak neviem, neviem čo by to s našou firmou urobilo ... a hlavne s mojimi nervami :p
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

vladan
... ja som ešte s registratúrou ani nehla, ale bola som už na školení ... nie je to až taká hrôza ako vyzerá, len sa na to treba poriadne pripraviť. Keďže sa táto povinnosť posunula, budem mať (možno ) viac času na nájdenie systému ako to správne aplikovať u nás vo firme ... vypracovať reg. poriadok by nemal byť až taký problém, ale ak by som mala takto postupovať už od 1.1.2006, tak neviem, neviem čo by to s našou firmou urobilo ... a hlavne s mojimi nervami :p
a najnovšia správa je, že túto povinnosť možno zrušia úplne....
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Sany
a najnovšia správa je, že túto povinnosť možno zrušia úplne....
Sany, ukáž skade máš túto najnovšiu správu!
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

vladan
Sany, ukáž skade máš túto najnovšiu správu!
Štyri vládne strany sa na stredajšom rokovaní zhodli, že zákon, ktorý podnikateľom a živnostníkom ukladá povinnosť vypracovať registratúrny poriadok a plán, je obsahovo zlý a treba ho zmeniť. Právnické aj fyzické osoby mali tieto dokumenty predložiť do 30. júna tohto roku.


"Zhodli sme sa, že ide o dedičstvo minulej vlády. V najbližších dňoch začne zatiaľ platiť vyhláška ministerstva vnútra, ktorá termín na predloženie registratúrnych plánov a poriadkov presúva o dva roky, na 30. jún 2007. Podnikatelia sa teda nemusia obávať," povedal Jirko Malchárek z ANO. Podľa neho koalícia ešte v tomto roku bude hľadať riešenie ako zákon obsahovo pozmeniť, či prípadne úplne zrušiť.


Podnikateľom by tak odpadla povinnosť evidovať všetky dokumenty vrátane záznamov schôdzí či zápisov školení. Povinnosť archivovať účtovníctvo upravuje totiž zákon o účtovníctve, zákon o DPH, zákon o zdravotnom poistení či zákon o sociálnom poistení.

Podľa podnikateľských združení je potrebné priestor, ktorý vznikne odkladom termínu, využiť na diskusiu. "Treba prehodnotiť, či sa má v danej oblasti všetko vykonávať tak, ako predpisuje zákon, alebo sa to celé zruší," povedal Ľubomír Žitňan z Republikovej únie zamestnávateľov.

Podľa Združenia podnikateľov Slovenska posunutie termínu nie je riešením. "Riešením je úplné zrušenie povinnosti pre podnikateľské subjekty. Ak štát chce ponechať túto povinnosť v prípade štátnych orgánov alebo organizácií a inštitúcií verejného sektora, nemáme výhrady," povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec. S návrhom predĺžiť termín na predloženie registratúrnych poriadkov a plánov prišlo ministerstvo vnútra pred týždňom po žiadosti ministra práce Ľudovíta Kaníka. Ten žiadal kolegu Vladimíra Palka, aby túto povinnosť pre firmy a živnostníkov zrušil po tom, čo mali viaceré podnikateľské združenia voči tejto povinnosti výhrady.
Zdroj: www.pravda.sk (upravené)
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

ja som tiež s registratúrou zatiaľ ani nehla, nechávala som si to na máj, potom sa začalo hovoriť, že sa to možno predĺži, alebo zruší, tak som čakala a predĺžili to ... zatiaľ

včera v správach bolo, že to možno celé zrušia, aj v jednom článku som to čítala, takže ja sa chystám aj naďalej s tým zatiaľ nehýbať
0 0
AlexS AlexS

AlexS je offline (nepripojený) AlexS

babetka
jééj, ako Vám je dobre. Ja som to chcela mať z krku. Dala som to schváliť pred tým ako sa začalo diskutovať o posunutí. A výsledok? Včera mi prišiel list že mi ten poriadok schvaľujú od 1.6.2005. Do poriadku som dátum nenapísala, lebo keď som tam mala od 1.1.2006 tak mi bolo na archíve povedané, že dátumom schválenia nadobúda platnosť. Volala som na archív. Tam mi povedali, že sa to len posúva dátum povinnosti dať schváliť a keď mám schválený, mám podľa neho postupovať. Všetko si nechávam na poslednú chvíľu a teraz keď som to poslala skôr, tak sa mi to vypomstilo. Vôbec neviem ako to mám robiť. Začala som zakladať spisy na každý jeden papier, čo mi dôjde a je z toho chaos. Takže ak ho predsa len budete posielať na schválenie, dajte dátum platnosti od 1.1.2006.
Registratúrny poriadok ste vypracovali preto, aby Vám zefektívnil činnosť. Ak Vám schválený RP nevyhovuje, pošlite schváliť nový RP, kde si určíte termín vhodný pre Vašu spoločnosť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať