Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Manual
Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
To uz sa musi rozhodnut kazdy sam, niektori to odovzdaju aby s tym zacali co najskor a mali to z krku, a ini zase pockaju do r.2007, lebo dufaju ze sa to dovtedy predlzi znova alebo dokonca zrusi, pravdupovediac, ja tomu neverim ze sa to zrusi, lebo co by robili tie archivy.Oni len chcu aby aj o 100 rokov sa vedelo ze tu nejaka taka firma xy bola, cim sa zaoberala atd.
Aj ked ja osobne nezavidim tym ktori pockaju a zacnu archivovat az po 30. 06. 2007, vsetko potom spätne archivovat, no nic moc
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nikulik
Oni len chcu aby aj o 100 rokov sa vedelo ze tu nejaka taka firma xy bola, cim sa zaoberala atd.
Aj ked ja osobne nezavidim tym ktori pockaju a zacnu archivovat az po 30. 06. 2007, vsetko potom spätne archivovat, no nic moc
zámer zákona je, aby sa zachovalo historické dedičstvo a prípadne, aby tieto archivované dokumenty mohli poslúžiť napríklad na odhaľovanie trestnej činnosti ...
... ja som archiváciu pochopila asi tak, že až po vypracovaní a schválení registratúrneho poriadku a plánu sa postupuje podľa nich ... dokumenty, ktoré máš vo firme a týkajú sa obdobia pred schválením a aplikovaním registratúrneho poriadku a plánu nemusíš uviesť do stavu aký ti predpisujú, až pri ich vyraďovaní by to malo byť podľa vecných skupín (síce aj to bude o držku, ale čo už)
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

AlexS
Registratúrny poriadok ste vypracovali preto, aby Vám zefektívnil činnosť. Ak Vám schválený RP nevyhovuje, pošlite schváliť nový RP, kde si určíte termín vhodný pre Vašu spoločnosť.
Vďaka Alex. Musím tam ešte zavolať. Poriadok som robila podľa vzorového, lebo na archíve mi povedali, že ak sa nebude odlišovať od vzoru, tak ho schvália. Alex myslíš, že by sa nejakým spôsobom dalo vyhodiť z poriadku zakladanie spisov? T.j. len by som číslovala došlé dokumenty a uvádzala číslo dokumentu predchádzajúceho, že sa to k tomu vzťahuje. Odpadlo by mi to, že napr. ak posielam ponuku zákazníkovi, tak musím dávať každú ponuku do osobitného spisu a podobné iné listy, z ktorých spis by tvoril iba jeden dokument.
0 0
marianna marianna

marianna je offline (nepripojený) marianna

No ja si to asi pripravím a nechám na stole ležať do konca roka. A možno aj do r. 2007. Uvidím čo ďalej. Ide o to, že sa mi nechce od januára viesť Reg. denník, a nútiť všetkých zamestnancov, ktorí korešpondujú, aby tam všetko zapisovali.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Prečítajte si dnes v Pravde /minister hospodárstva Rusko odpovedá na otázky diskutujúcich/ , na registratúrny poriadok, plán stany ANO predložiť na september
novelu tohto zákona.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Jano11
Prečítajte si dnes v Pravde /minister hospodárstva Rusko odpovedá na otázky diskutujúcich/ , na registratúrny poriadok, plán stany ANO predložiť na september
novelu tohto zákona.
Nečítala som to, ale myslím si že by mohli robiť poriadok niekde inde a nie v naších
spisoch, lebo aj bez takého komplikovaného zákona toho máme dosť.
Dúfam, že v tej novele nedostanú skvelý nápad a nezrušia posunutie termínu.
Iba ak by mali rozbehnutý biznis s registratúrnymi plánmi a klesol in dopyt alebo lobistov
ktorí boli aktívni a nateraz majú po veľkých zárobkoch. Však oni si nájdu niečo iné.....
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Stačí si kliknuť na internete. Naopak účtovníčka, podľa Ruska bude podaná novela,
aby táto podľa jeho vyjadrenia absurdnosť bola poslaná na smetisko dejín. Vraj
tak sa dohodli na koaličnej rade.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ako sa dohodli na koaličnej rade nie je pre našich politikov smerodatné. Aj tak si potom robia čo chcú.
0 0
AlexS AlexS

AlexS je offline (nepripojený) AlexS

babetka
Vďaka Alex. Musím tam ešte zavolať. Poriadok som robila podľa vzorového, lebo na archíve mi povedali, že ak sa nebude odlišovať od vzoru, tak ho schvália. Alex myslíš, že by sa nejakým spôsobom dalo vyhodiť z poriadku zakladanie spisov? T.j. len by som číslovala došlé dokumenty a uvádzala číslo dokumentu predchádzajúceho, že sa to k tomu vzťahuje. Odpadlo by mi to, že napr. ak posielam ponuku zákazníkovi, tak musím dávať každú ponuku do osobitného spisu a podobné iné listy, z ktorých spis by tvoril iba jeden dokument.
Babetka, podľa školiteliek zo štátneho archívu v BA je systém základného čísla, čiže čísla spisu základný systém evidencie a je povinný. Ja som sa dohodol v spoločnosti na systéme, že pracovníci evidujú iba dôležité dokumenty. Ponuky poslané zákazníkom sa neevidujú dokiaľ nepríde objednávka. Objednávka sa zaeviduje poradovým číslom v reg. denníku, ktoré sa stane základným čislom a pridelí sa číslo spisu. Objednávka sa pridelí určenému pracovníkovi a tým sa z objednávky stane prípad a potom sa všetky dokumenty do ukončenia zoskupia do daného spisu. Nechcem Ťa strašiť, ale dosť nám komplikuje, keď prípad neskončí v kalendárnom roku, čo je dosť bežné, a prechádza do následujúceho roku. Môj registratúrny poriadok som poslal na schválenie, ale zatial bez reakcie zo strany archívu. Majú toho veľa takže moje názory nemám vyvrátené, ale ani potvrdené.

Alex.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Manual
Došiel mi vypracovaný reg. plán + reg. poriadok. Mám ho zaslať na schválenie do štátneho archívu alebo s tým nerobiť nič, keď sa termín posúva.
Ďakujem
A nemozes ten schvaleny prilepit? Nam ho neschvalili, a pritom sme ho robili z ich vzorov, len sme nejake casti vypustili, asi boli dolezite:p , ale pre nas nemali napln.

Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

prikladám schválený poriadok a plán, len s jednou malou zmenou, archív mi dal účinnosť od 1.6.2005
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
S21
prikladám schválený poriadok a plán, len s jednou malou zmenou, archív mi dal účinnosť od 1.6.2005
Dakujem. Takze ti tym datumom vyrobili robotu navyse? Niekde som tu citala, ze sa ale moze zacat az od zaciatku roka. Takze to potom v tomto pripade treba dorobit od 1.1.2005?
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

ja som pôvodne dávala na schválenie poriadok s účinnosťou od 1.1.2006, ako je uvedené v zákone, ale oni so mnou vypiekli a určili dátum účinnosti od 1.6.2005.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
S21
ja som pôvodne dávala na schválenie poriadok s účinnosťou od 1.1.2006, ako je uvedené v zákone, ale oni so mnou vypiekli a určili dátum účinnosti od 1.6.2005.
A co konkretne teda uz od toho 1.6. robis?
0 0
S21 S21

S21 je offline (nepripojený) S21

ešte nič, to schválenie mi došlo 14.6.05
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

AlexS
základným čislom a pridelí sa číslo spisu. Objednávka sa pridelí určenému pracovníkovi a tým sa z objednávky stane prípad a potom sa všetky dokumenty do ukončenia zoskupia do daného spisu.

Alex.
Vynikajuco AlexS takto je to aj prakticke. Jedinu chybu to ma v tom ze dennik sa vedie na jeden kalendarny rok a to je zrejme ten problem co pises. Toto je v manualne vedenom systeme trochu brzda ale da sa vyriesit tym ze zavedies samostatnu evidenciu na zakazky ktora bude mat podobne parametre ale pojde cez roky.
Miro
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ala13
A nemozes ten schvaleny prilepit? Nam ho neschvalili, a pritom sme ho robili z ich vzorov, len sme nejake casti vypustili, asi boli dolezite:p , ale pre nas nemali napln.

Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?
Nemám schválený, rozhodujem sa, či ho mám zaslať na schválenie... keď sa termín posúva.
Pekný večer želám...
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

ala13

Citala som, ze to posunutie mali prerokovavat na koalicnej rade 18.6. Neviete prosim k comu dospeli a ci ten posun do 30.6. stihnu?
Už je to schválená v zbierke vyšlo v Čiastke 109:
http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?cc=109&ro=2005
0 0
Magdaléna Teplanová Magdaléna Teplanová
Ďakujem veľmi pekne za presné informácie, tiež som sa bála, že odklad neprejde.
Pomohla mi presná adresa zbierky (až potom som videla a uverila)
Magda
0 0
AlexS AlexS

AlexS je offline (nepripojený) AlexS

miro_mr
Toto je v manualne vedenom systeme trochu brzda ale da sa vyriesit tym ze zavedies samostatnu evidenciu na zakazky ktora bude mat podobne parametre ale pojde cez roky.
Miro
Problém prechodu do ďalšieho roku som navrhol riešiť tak, že v nasledujúcom roku k danému prípadu prijmem cez registratúrny denník celý spis k prípadu z predchádzajúceho roku.

Manuálne vedený denník je samozrejme brzda. Zatiaľ sa mi nepodarilo presvedčiť majiteľov o investovaní do SW. Riešil som to iba cez Excel, čo je minimálna pomoc, ale lepšie než papierová kniha. Podarilo sa mi z Internetu stiahnuť demo SW "Registratúrny denník", i cena bola priaznivá, ale než som mal čas si ho preveriť uplynula doba demoverzie.

Schválené posunutia najneskoršej povinnosti viesť registratúru nám možno dá viac priestoru na rozhodovanie o type SW pre registratúru. Čím skôr sa zavedie SW, tým lepšie. Veľmi dôležité je vybrať ten najvhodnejší. lebo potom sa ťažko prechádza na iný. Je to tak ako so SW účtovníctvo. Ja verím, že po čase si vytvoríme skupiny podľa typov SW pre registratúru, kde si budeme radiť tak ako v účtovníctve. Je potrebné počítať i s tým, že každý nový systém, hlavne pri zavádzaní, spôsobuje problémy.



Alex

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať