Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
Duša Duša

Duša je offline (nepripojený) Duša

mama štyroch detí
Ďakujem Viktoria za úplné informácie. Vrelá vďaka poslanci.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Prajem všetkým krásny deň.

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom predĺženia termínu spracovania archivácie.
Vzhľadom k tomu, že termín je posunutý a vyšlo to aj v zbierke zákonov, neviem sa rozhodnúť, či mám archiváciu podľa tohto zákona dobrovoľne robiť, alebo nie. Ako Ste sa rozhodli Vy?
Napíšte mi prosím Vaše názory a rozhonutia.
Srdečná vďaka.
0 0
Zabi Zabi

Zabi je offline (nepripojený) Zabi

normálna baba
Prečo by som mala robiť niečo, čo nemusím? Nikto mi nezaplatí viac, ak to robiť budem. Okrem toho tak či tak archivujem dokumenty podľa iných zákonov, len o tom nespisujem ďalšie dokumenty, ktoré by som potom musela tiež archivovať. V malej obchodnej firmičke nie je taká záľaha dokumentov, aby som k tomu, aby som sa v nich mohla vyznať potrebovala registratúrny poriadok a plán. A väčšie firmy ak chcú mať vo svojich dokumentoch poriadok, tak určite naň nejakú smernicu majú už dávno vypracovanú.
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Ak sa plán vypracuje teraz, potom môžu byť problémy , ked zákon novelizujú. Určite to spravia ešte inak, budú chcieť vylepšovať /či úspešnen nevieme/ A museli by sme ho nanovo doplňať , prepracovávať. Preto ja počkám. A okrem toho ak by bol plán archívom schválený musí sa už dodržiavať.
0 0
Siuzi Siuzi

Siuzi je offline (nepripojený) Siuzi

Ahojte všetci!
Chcem sa pripojit do diskusie o registratúre. Ja som bola na školení v Trnave (mimochodom nás tam prišlo 5 - už bolo oznámenie v televízii o posune) bolo nám pracovníkom archívu vysvetlené, že register sa musí viesť, povinnosť majú všetci a čo sa týka toho 30.6.2005 vraj to bolo zle prezentované v médiách - doplniť to mali tí, čo už mali registr. poriadky, mali to opraviť podľa nového zákona. A čo sa týka starých rokov a vyraďovania dokumentov, postupuje sa podľa plánu, ktorý trebárs odovzdám teraz. Už mám z toho fakt galimatiáš.
0 0
Bianka Bianka

Bianka je offline (nepripojený) Bianka

Prosim Vás ktorý zákon alebo vyhláška v zbierke hovorí o presunutí tohto termínu na rok 2007?
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Z.z. 251/2005
Naposledy upravil Hlinkovx : 24.08.05 at 08:28
0 0
dana hanakova dana hanakova

dana hanakova je offline (nepripojený) dana hanakova

Je to Vyhláška Ministerstva vnútra SR č.251/2005. Je zverejnená aj na stránke Min.vnútra SR.
0 0
ekonom1 ekonom1

ekonom1 je offline (nepripojený) ekonom1

žena
To je pekné že to predĺžili, ale mali to zrušiť.
0 0
evabie evabie

evabie je offline (nepripojený) evabie

Zdravím Ťa Tinusa, máme problém s celou registratúrou, ak ste firma, ktorá sa tým zaoberá, rada by som sa s Vami skontaktovala a oboznámila sa s Vašou ponukou.
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

evabie, kontakt ti posielam ako "sukromnu spravu" .. prijemny vecer vsetkym..
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

ekonom1
To je pekné že to predĺžili, ale mali to zrušiť.
Mám písomné vyjadrenie MV o špatnom výklade zákona . Posunutý termín platí len pre tie subjekty , ktoré už majú registratúru ale nie podľa teraz platných predpisov. Pre ostatných platí zákon , čiže pri vzniku firmy.
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Chvojkova
Mám písomné vyjadrenie MV o špatnom výklade zákona . Posunutý termín platí len pre tie subjekty , ktoré už majú registratúru ale nie podľa teraz platných predpisov. Pre ostatných platí zákon , čiže pri vzniku firmy.
Nemohli by ste prosím uverejniť na stránke to pisomné vyjadrenie, nie je mi to totiž celkom jasné. Čo znamená pri vzniku firmy - prihlásiť sa v archíve ako nová firma, alebo to znamená že nová firma má stále povinnosť odovzdať na schválenie reg. poriadok a plán, napriek tomu, že účinnosť zákona bola posunutá? Ďakujem.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

jananov
Nemohli by ste prosím uverejniť na stránke to pisomné vyjadrenie, nie je mi to totiž celkom jasné. Čo znamená pri vzniku firmy - prihlásiť sa v archíve ako nová firma, alebo to znamená že nová firma má stále povinnosť odovzdať na schválenie reg. poriadok a plán, napriek tomu, že účinnosť zákona bola posunutá? Ďakujem.
Nemám ho momentálne pri sebe, ale znenie vyjadrenia je asi takéto:povinnosť registratúry má každý zo zákona platného v pôvodnom znení, to znamená že firmy, ktoré vznikli počas platnosti tohto zákona mali mať registratúru automaticky./retroaktivita zákona je neprípustná/ Firmy, ktoré tak neurobili ,majú doporučené čim skôr urobiť registratúru a predošlé roky podľa nej vytriediť a archivovať. Posunutý termín ,o ktorom je toľko polemík, platí pre firmy , ktoré už mali registratúru vypracovanú, ale nie sú v súlade s platnými predpismi.
Je to všetko veľmi nezrozumiteľne vysvetľované v médiách.Existuje združenie registratúry , ktoré vstupuje do pripomienkovania zákona. Určite Vám budem vedieť povedať viac o tom na budúci týždeň, pretože dnes mali poradu štátne archívy a budú usmernené , akým spôsobom majú usmerňovať klientov. Je navrhnutých množstvo zmien/ napr. kategórie ludských zdrojov nebudú 70 rokov ale len 45 atď../ aj ja sa teším na tie úpravy, preto že už teraz každý archív má iné požiadavky .
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Ďakujem za informácie. Ak budete mať na budúci týždeň nové poznatky, podeľte sa s nami, myslím že nie som jediná, kto nevie, čo s registratúrou ďalej. Ešte raz ďakujem. Jana
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Na stránke Asociácie správcov registratúr som našla tento list, ktorý ste pravdepodobne mysleli:
http://www.asrsr.sk/index.php?page=list_mvsr
To naozaj vyzerá, že tú vyhlášku, ktorou posúvajú účinnosť zákona o 2 roky, nedotiahli poriadne do konca.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Asociácia zverejnila presne to isté znenie listu. Predpokladám že po školení pracovníčok v archívoch budeme múdrejší, preto že úpravy, ktoré robia v registratúrnich plánoch a poriadkoch tiež nie sú úplne v poriadku. Ťažko bude nezainteresovaná osoba z archívu posudzovať oprávnenosť položiek, keď ani netuší v čom subjekt podniká a aké sú jeho priority. Každý plán a poriadok by mal byť šitý na mieru.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Pokiaľ viem, účinnosť posunuli o dva roky, ale povinnosť spracovávať registratúru a dodržiavať zákon sa môže kontrolovať už od 01.01.2006.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Ano , kontrolovať začnú od januara 2006. Učinnosť, ktorú posunuli o dva roky
platí len pre subjekty , ktoré nemajú správnu registratúru a budú ju musieť prerobiť podľa nového. Takto je to uplne lopatisticky.
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Väčšina firiem si myslí, že sa ich registratúra ďalšie dva roky netýka a niečo takéto vôbec netušia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať