Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Ťažký omyl, ja som taká múdra tiež len kôli tomu , že robím účto firme čo robí registratúry, pripomienkuje zákon a je členom asociácie registratúry.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Chvojkova
Ťažký omyl, ja som taká múdra tiež len kôli tomu , že robím účto firme čo robí registratúry, pripomienkuje zákon a je členom asociácie registratúry.
Prosím môžeš polopate vysvetliť ten list, čo uvádza jananov v linku ? Je kopec firiem, čo si dali vypracovať reg. plán a poriadok, ale po odsunutí účinnosti zákona o 2 roky si ho nedali zámerne schváliť, pretože ak to bude parlament znova prerokovávať, pre drobné firmy možno nebude aktuálny. Aký dopad má ten list MV na tieto malé firmy.
Pekný večer želám...
0 0
Erika Mravcová Erika Mravcová

Erika Mravcová je offline (nepripojený) Erika Mravcová

vydatá, 2 synovia 18/20
tinusa
Ahojte vospolok.

Pracujem vo firme, ktora vypracovava registraturne poriadku a plany pre firmy . A bez ohladu na to, ci sa teraz nieco posunulo alebo nie, Vam vsetkym vrelo doporucujem, vypracovat si to .Nejde len o to, ze ako firma to musim mat, lebo mi to kaze nejaky zakon ( ktory je okrem ineho platny a ucinny od 01.01.2003), ale ide o to, ze mi to zeefektivni istu cast svojej prace. Nebudem zbytocne drzat vo firme doklady, ktore som mohol uz davno skartovat, a naopak viem, ktore mam podrzat ( napriklad dokumenty, ktora by som mohla potrebovat pri pripadnom sudnom spore, napriklad z titulu reklamaci )a nielen to. A ked tak nad tym premyslam, tak sa vlastne posunul len cas na sankcie. Ale ako firma by som mala podla toho postupovat uz vpodstate takmer tri roky. Takze ked sa teraz, ludovo povedane na to " vykaslem" a splnim si literu zakona az za dva roky ( lebo az vtedy mi hrozi za to nejaka pokuta), kde je napisane, ze mi nepride z archivu kontrala, ktora mi "presnori " agendu staru styri roky a bude ma sankciovat za to, ze som nepostupovala od roku 2003 podla platneho zakona, ze mi neudeli pokutu (az do vysky 1000000,- ) za to, ze som znicila nejake papiere bez vyradovacieho konania. A povedzme si "narovinu".. ved ja som vlastne o nejakom konani nemala ani ponatie. A myslim, ze archivy si nedaju ujst moznost prilepsit si... .
To je moj nazor.
Ahojte.
Ahojte, ja si tiež myslím, že zásada opatrnosti je na mieste. Aspon si na dodržiavanie tohto zákona zatial zvykneme. Napríklad na vedenie knihy
došlej a vyšlej pošty. A poupratovat archiv /resp. aspon ho vobec niekde
zriadit / tiež nezaškodí.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Všetko je na stránke www.asrs.sk. Ja som si dala schváliť reg. aj na SZČO. Bude to riadny nápor na archív, keď všetci pochopia , že mali mať reg. už dávno schválenú. A to malo kto tuší , že existuje aj štátna norma , ktorá určuje tvar dokumentov - vzhľad, tvar listov, spôsob komunikácie....Je toho veľa aj na koňa , nie len na nás. Naše mami, ktoré pracovali v štátnej správe len konštatujú , že to všetko tu už bolo.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Zdravím, môže mi niekto jednoznačne povedať, či som mala poslať registratúru na schválenie alebo ešte nemusela? Mám sro aj Fo. Začala som všetko chystať k termínu 30.6. a keď to potom posunuli tak som sa venovala iným veciam.
A teraz som našla vaše príspevky a neviem či som spravila dobre.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Určite ste mala poslať registratúry. Za s.r.o. určite a za Fo je to veľmi nejasné, nakoľko archív rozhodol, že ak Fo má registrat.poriadok a plán podľa ich šablóny, tak nemusí ho dávať na schválenie, čo je veľmi zavádzajúce, nakoľko je to len rozhodnutie archívu. Ja som žiadala od nich písomné potvrdenie, že mi Fo neschvália. Nechceli také potvrdenie vystaviť, tak mi ho nakoniec schválili.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
No nie je to sranda, myslím, že drvivá väčšina firiem postupovala tak, že to dala ako "zbytočnú záťaž" na 2 roky k ľadu
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Tak to ste ma nepotešili. Čo teraz mám urobiť?

A keď mám teraz založenú novú sro, mám aj hneď poslať registrat. poriadok?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Dobrý deň, prosím Vás ako viete, že až od 1.1.2006 začnú kontroly???

Čo ak "reg. poriadok...", ktorý povedzme v decembri zašleme na schválenie a k 1.1.2006 ho ešte nebudeme mať písomne schválený, budú pokuty tiež ?
0 0
912 912

912 je offline (nepripojený) 912

v podstate ani nič, len baba ...viac
Chvojkova
Všetko je na stránke www.asrs.sk. Ja som si dala schváliť reg. aj na SZČO. Bude to riadny nápor na archív, keď všetci pochopia , že mali mať reg. už dávno schválenú. A to malo kto tuší , že existuje aj štátna norma , ktorá určuje tvar dokumentov - vzhľad, tvar listov, spôsob komunikácie....Je toho veľa aj na koňa , nie len na nás. Naše mami, ktoré pracovali v štátnej správe len konštatujú , že to všetko tu už bolo.
Ja by som sa len chcela spýtať, či je tá stránka aktuálna, pretože mi vypisuje, že taká neexistuje.

Ďakujem.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
912
Ja by som sa len chcela spýtať, či je tá stránka aktuálna, pretože mi vypisuje, že taká neexistuje.

Ďakujem.
ani mne nefunguje...
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

Správny link na tú stránku je: http://www.asrsr.sk/
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

Hneď na začiatok sa ospravedlňujem za tú adresu, nejak to "r" vypadlo.
Registratúrny poriadok a plán je vlastne vntropodniková smernica , ktorá má byť vypracovaná na začiatku činnosti, ako aj iné smernice - účtovná, bezpečnostná........Pre toho, kto zakladá novú spoločnosť , je to ideálna chvíľa, od začiatku sa ním riadiť. Nebudete mať ten problém , ako ostatné spoločnosti s vytrieďovaním minulého obdobia.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

OK ak si precitate tuto diskusiu od zaciatku, aj tu je to niekolkokrat napisane.
Vyhlaska nehovori o ziadnom vypracovani smernic ale ich zosuladeni s paragrafom myslim 9 vyhlasky.
Teda ide o tie organizacie, ktore mali vypracovany tzv. spisovy poriadok a plan podla zakona 149/1975 Zb.
Kedze novy zakon nepozna znak hodnoty S a V ktore platili podla zakona 149/75, bolo treba upravit plany a poriadky uz existujuce aby tam neboli neplatne znaky hodnoty.
To je vsetko.
Zakon plati zatial stale a tam ziadne terminy nenajdete.
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

TIEž tak som vedel že sa zákon posuva o 2 roky, teraz (streda 10.00) na radio slovensko - stredy stale radia podnikatelôm , vraví že odklad bol (je) do 31.12.2005 a nie 2 roky viete o tom niekto nieco :???
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

Aj ja som sa to práve dopočula z rozhlasu. A riadne ma to zmiatlo.....
0 0
Dana K. Dana K.

Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

aladin
TIEž tak som vedel že sa zákon posuva o 2 roky, teraz (streda 10.00) na radio slovensko - stredy stale radia podnikatelôm , vraví že odklad bol (je) do 31.12.2005 a nie 2 roky viete o tom niekto nieco :???
Sem-tam to aj v časopisoch píšu, že to treba urobiť do 31.12.2005, ale v zbierke zákonov č.251/2005 je napísané, že termín 30.06.2005 sa nahrádza termínom 30.06.2007 a termín 01.01.2006 sa nahrádza termínom 01.01.2008. Schválne som bola pozrieť do zbierky na internete a žiadna novšia vyhláška tam ohľadom toho nie je.
0 0
Chvojkova Chvojkova

Chvojkova je offline (nepripojený) Chvojkova

V archíve je po tomto zverejnení v rozhlase poriadny zmätok.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Práve mi volal manžel, že tiež - ako aj iní v tejto diskusii - počul v Sl.rozhlase, že do konca roka má byť "vybavený" ten registratúrny poriadok. On je SZČO, prosím Vás, objasnite mi niekto - týka sa to aj SZČO do 31.12.2005, alebo ich vôbec nie?
Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
dubacik dubacik

dubacik je offline (nepripojený) dubacik

Mám taký dojem, že páni poslanci zase schválili niečo, čo si ani poriadne neprečítali. V snahe zahasit ohen rychlo schvalili nejake datumy, o ktorych si mysleli, ze posunu povinnost o dva roky. Lenze uradnicky simel v archive sa boji o svoj teply flek, vysvetluju si to po svojom. Takze hor sa zase do studovania zakonov. Nech zije kocurkovska byrokracia!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať