Zavrieť

Porady

Povinnosť registratúry sa posúva!!!

Práve skončili Televízne noviny na Markíze - povinnosť registratúry sa posúva o dva roky! Hurá!

Dopĺňam príspevok o informácie zo stránky MV.
Richard:
Termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov na schvaľovanie sa predĺži o dva roky


Ministerstvo vnútra v najbližších dňoch predloží návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30. jún 2007. Všetky povinné subjekty teda budú mať vypracovanie a schválenie svojich registratúrnych plánov a poriadkov ďalšie dva roky O úplnom zrušení registratúrnych povinností pre podnikateľské subjekty ministerstvo vnútra neuvažuje.

Zákon o archívoch a registratúrach je účinný od 1. januára 2003. Právnickým i fyzickým osobám ukladá povinnosť vypracovať si registratúrny plán a registratúrny poriadok. S ohľadom na množstvo pôvodcov registratúry aj na obmedzené možnosti štátnych archívov sme termín podania registratúrnych poriadkov vykonávacou vyhláškou č. 628/2002 určili až na 30. jún 2005. Pôvodcovia registratúry teda mali na splnenie tejto povinnosti dva a pol roka. Väčšina z nich však tento čas nevyužila.

Ministerstvo vnútra sa preto situáciu rozhodlo riešiť metodickým pokynom pre samostatne podnikajúce fyzické osobyživnostníkov. Spolu s ďalšími pomôckami pre pôvodcov registratúry z rôznych oblastí je dostupný na internete. Živnostníci preto nemusia predkladať svoje registratúrne plány a poriadky na schválenie, ak pri ich tvorbe postupovali podľa metodického návodu vypracovaného odborníkmi z MV SR. Tento metodický návod je najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu. Ak sa však živnostník od neho výrazne odkloní, musí si ho nechať schváliť.

Povinnosť používať registratúrny poriadok nie je nová. Predtým sa nazýval spisovým či kancelárskym poriadkom, jeho súčasťou bol aj skartačný poriadok. Novinkou je len to, že dnes si tento poriadok musí vydať každý pôvodca registratúry, a to so súhlasom štátneho archívu ako garanta vecnej správnosti.

Ministerstvo vnútra trvá na tom, aby pôvodcovia registratúry viedli nielen účtovné a daňové záznamy podľa príslušných zákonov, ale aj aj ďalšie registratúrne záznamy. Tie sú z hľadiska informácií veľmi dôležité nielen z hľadiska dokumentárneho či historického, majú tiež význam napríklad pri objasňovaní trestnej činnosti. Preto je potrebné, aby sa správa záznamov u každého pôvodcu registratúry riadila určitými pravidlami. Práve tie stanovuje registratúrny poriadok. O činnosti akéhokoľvek subjektu - aj z hospodárskej sféry - sa historik mapujúci hospodárske dejiny 20. a 21. storočia v Slovenskej republike napríklad o 200 rokov dozvie iba zo zachovaných dokumentov.
Naposledy upravil Richard : 27.05.05 at 07:30
Usporiadat
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Skoda ze som nepocuval rozhlas co tam vraveli , ale netreba "robit paniku". Stav sa vobec nezmenil - situacia je rovnaka aka bola pred mesiacom ci dvomi.
Zakon plati tak ako platil od roku 2003 a vyhlaska je taka ako bolo upresnene v lete.
Miro
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja som dnes poobede tiez pocula v rozhlase (stanica Slovensko 1), ze registraturny plan treba odovzdat do 31.12.2005, lebo od 1.1.2006 sa budu uplatnovat sankcie. Hovoril to nejaky pan, ale odkial bol, neviem, zapla som radio uz v priebehu rozhovoru toho pana s redaktorkou. Tiez ma to poriadne prekvapilo.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
až ma heglo od prekvapenia.... ja už túto tému ani nesledujem, veď sa teším , že dva roky je pokoj a zrazu pre istotu mrknem a čo nevidím..... kde je vlastne pravda ???
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

tak toto si precitajte.... http://www.asrsr.sk/index.php?page=list_mvsr , niekto tu vyssie spomenul zakon 251/2005 oni sa zas odvolavaju na 395/2005. ako teraz ??
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Len rýchlo zaslať reg.poriadok na schválenie.
Podotýkam, že sa to týka aj mňa.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Lila
Len rýchlo zaslať reg.poriadok na schválenie.
Podotýkam, že sa to týka aj mňa.
to ako vazne???
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Volala som archív,nič sa nezmenilo stále je čas 30.6.2007.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Áno, a vraj tieto sme mali poslať do 30.6.2005, čiže už teraz je jasné, že do 31.12.2005 nám ho Úrad nestihne schváliť. Sama ešte neviem ako sa budemem obhajovať v prípade kontroly.
Aj pre nás to predĺženie bolo zavádzajúce. Veď kto by si len pomyslel, že o dva mesiace neskôr po schválení novely / o oddialení na rok 2007/ , nejaká asociácia uverejní na web. stránke list riaditeľa tejto asociácie, v ktorom to riadne vysvetlia. Ja sa pýtam, prečo sa tejto novely asociácia pre registráciu nechytila skôr a hneď neupozornila, koho sa bude novela týkať !!! A riadne to publikovať ! Veď určite všetci to nechali ľadom.

Pre Lunu: Áno, ale len pre tých, ktorí majú firmy založené ešte pred účinnosťou zákona t.j. vykazujú činnosť pred 1.1.2003 .
0 0
aladin aladin

aladin je offline (nepripojený) aladin

Luna
Volala som archív,nič sa nezmenilo stále je čas 30.6.2007.
DALI TI TO PISOMNE ??
visd vyššie ten www.... ten pan je tam tusím sef.. ked sef píše take listy tak zamestnanci v archive asi sa musia prisposobit.... mna ide z toho slak trafiť...z tej neistoty.. nechcem sa do niecoho hrnut z coho by som v buducnosti sa len ťažko vycúval.
0 0
symona symona

symona je offline (nepripojený) symona

aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac
V zákone ani vo vyhláške nikde nie je uvedený termín, dokedy treba registratúrny plán a poriadok vypracovať a predložiť na schválenie (aspoň som ho teda nenašla). Hovorí sa tam iba o termíne na úpravu týchto dokumentov. To isté mi potvrdila pracovníčka archívu. Takže si myslím, že iba dezinformujú ľudí.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Prosím Vás, ja viem, že tu už bolo veľa ohľadne registrúry, ale chcela by som sa Vás opýtať:Sme malá firma SZČO od roku 1995(čiže nie sme PO), po čase máme 7 zamestnancov - máme mať vypracovaný registratúrny poriadok a plán podobný ako majú PO a dať ho aj potvrdiť do archívu alebo mi stačí mať metodický pokyn pe SZČO?Prosím Vás ak má niekto vytvorený ten RP pre takú podobnú malú firmu, tak ak môžte, prosím, prilepte mi ho.
Ďakujem

0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Prosím Vás, ako je to vlastne s tou registratúrou??? Robím účtovníctvo pre FO.
Čo s tým metodickým pokynom/vzorom/? Treba mať aj reg. denník? Aspoň to
nemusím dávať nikam schvaľovať, alebo sa mýlim? Prosím poraďte nám. určite nie som sama. Ďakujem!!!
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

taaak a už som z toho úplne zmagorená... prosím nenájde sa tu niekto kto to dokáže pekne ale zároveň čo najjednoduchšie zhrnúť, čo vlastne máme alebo nemáme a dokedy to máme spraviť? Ja osobne tu píšem za právnicku osobu, založenú pred 1.1.2003 (ak je teda tento dátum rozhodujúci)..

vopred veeeľmi pekne ďakujem
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Zrejme cela situacia vychadza z dopisu pana Dr. Kartouza, ktory je uverejneny na stranke asociacie spravcov registratury. V tomto liste pan Kartouz konstatuje sucasny stav. Ale na otazku ci mam mat firma vypracovany registraturny poriadok a plan on inu odpoved dat nemohol lebo by hovoril nieco ine ako je v zakone.
Skusim trochu z historie:
- rok 1975 zakon 149/75Zb. povinnost viest registraturu uradom a organizaciam atd.
- rok 1992 novela zakona 149/75 (zak.č.332/1992), kde bol zmeneny v paragrafe 6 pojem a bolo tam pridane "...a ine pravnicke osoby " - tymto nenapadnym slovnym spojenim sa tato povinnost zacala vztahovat aj na firmy co malokto zaregistroval. FO nic nemali.
- od roku 75 sa robil tzv. spisovy poriadok a plan a boli pojmy Skartacna lehota a skartacny znak. Skartacne znaky boli v tychto spisovych planoch "S","A", "V".
- od 1.1.2003 plati zakon 395, ktory zrusil stare pojmy a tiez ak znaky S a V.
- Vyhlaska MV 628 nikdy o termine na vypracovanie planu nehovorila (iba v koncepte, ktory nebol nakoniec schvaleny). Vyhlaska len hovori ze existujuce smernice je treba dat do suladu s prislusnym paragrafom uz spominaneho terminu, cize tento termin sa tyka upravenia smernic a nie ich vypracovania.
Moj nazor je taky:
kedze firmy po roku 90 kedy bol do zakona dany pojem "ine pravnicke osoby" toto nezaregistrovali a mysleli si ze predarchivna starostlivost o pisomnosti sa tyka len uradov, MV SR si dalo termin pre upravu poriadkov a planov aj ako termin pre vypracovanie tychto smernuic tam kde uz davno mali byt ale nechceli robit prilis velky "huriavk". To by potvrdzovalo aj to co pani Mrizova hovorila v TV ze oni nemaju zaujem nikoho buzerovat a ze do uvedeneho terminu budu tolerovat ak smernice niekto mat nebude.
To je vsetko - zakon hovori ze povodca je povinny vypracovat a predlozit smernice na schvalenie.
Registraturny zaznam je informacia, ktoru firma zaeviduje - napr. faktura, tym sa firma stava povodcom registraturnych zaznamov a tym je povinna na zaklade zakona vypracovat smernice.
Moj nazor je taky ze ked budeme verit tomu, co nam predstavitelia MV verejne prislubili, a ked nebudeme nedovolene skartovavat, ani inak zavazne porusovat zakon 395 a smernice predlozime do dalsieho terminu nic by sa nemalo stat.

A co ked by do firmy prisla oficialna kontrola? Nic ineho ako nesplnenie zakona by konstatovat nemohla.
V zapise by nam uviedli ze sme nedodrzali zakon lebo nemame smernice atd atd. Aby sme nedostatky odstranili musime v prvom rade vypracovat smernice.

A to sme zase tam kde sme boli v lete - voci stavu aky bol den po novelizacii vyhlasky sa vobec nic nezmenilo.
Naposledy upravil miro_mr : 24.12.05 at 18:46
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

ahojte, vospolok..
bendzi..zakon hovori, ze kazdy povodca registratury ma vypracovat a predlozit na posudenie a schvalenie reg.plan a reg.poriadok.. takze kazda firma, kedze kazda je povodcom registratury-by mala predlozit plan a poriadok na archiv..zakon nehovori, ze ci len pravnicke osoby.. kazdy povodca..Pokial ide o tie terminy, firma by mala uz od svojho vzniku podla planu a poriadku postupovat, takze by ho mala mat. Pokial ho mala vypracovany este pred 1.januarom 2003, tak ma cas do 30.juna 2007, aby si svoj povodny plan a poriadok prisposobila. Takze pokial ti mozem poradit, plan a poriadok si vypracuj a daj si ho schvalit na archiv...Povinnost zo zakona si splnis, a este ti aj archiv odobri tvoj poriadok a plan. Takze ked by ti aj prisli na kontrolu uz ti nepovedia "mas to zle, prerob si to".
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Zdeni
Prosím Vás, ako je to vlastne s tou registratúrou??? Robím účtovníctvo pre FO.
Čo s tým metodickým pokynom/vzorom/? Treba mať aj reg. denník? Aspoň to
nemusím dávať nikam schvaľovať, alebo sa mýlim? Prosím poraďte nám. určite nie som sama. Ďakujem!!!
Ak si FO staci metodicky pokyxn dodrziavat - riadit sa nim.
Ak by ti nevyhovoval, alebo nedal by sa vo firme FO aplikovat z neviem akeho dovodu, potom treba vypracovat poriadok a plan a nechat ich schvalit.
Kto sa riadi metodickym pokynom staci ak vedie evidenciu s rubrikami ake su uvedene v pokyne - je to jednoduchsie ako klasicky registraturny dennik.
Ak sa riadis pokynom nemusis nic davat na schvalenie iba ho dodrziavat, ak ti nepasuje a chces nieco zmenit .- robit inak treba dat schvalit.

Miro
0 0
tinusa tinusa

tinusa je offline (nepripojený) tinusa

prijemne ranko..ja len k tomu metodickemu pokynu.. ano staci, niektore archivy ho akceptuju.. ale z mojich skusenosti viem, ze niektorym archivom nestaci len metodicky pokyn a vyzaduju vypracovanie planu a poriadku aj pre fyzicke osoby..
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim Vas PO vznikla teraz v decembri. Takisto sa musi stihnut vypracovat a dat schvalit registraturny poriadok a plan do 31.12.2005?
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

dajana16
Prosim Vas PO vznikla teraz v decembri. Takisto sa musi stihnut vypracovat a dat schvalit registraturny poriadok a plan do 31.12.2005?
Mala by ho vypracovat a poslat ale tal strasne to nehori.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

tinusa
prijemne ranko..ja len k tomu metodickemu pokynu.. ano staci, niektore archivy ho akceptuju.. ale z mojich skusenosti viem, ze niektorym archivom nestaci len metodicky pokyn a vyzaduju vypracovanie planu a poriadku aj pre fyzicke osoby..
Ahoj bohuzial tie ostatne archivy, ktorym nestaci zabudaju na to ze su podriadene MV SR a ze oni su len prostrednikom pri schvalovani.
Schvaluje MV SR prostrednictvom archivu a MV SR uz schvalilo metodicky pokyn pre FO - uz neni co schvalovat.
Ale mnohi do toho chcu pridat vlastne JA a to je ten problem - tato prilisna iniciativa niektorych archivov skoro viedla k zruseniu povinnosti registratury ako sa pamatame.
Myslim ze neni na mieste stale pred uradnikmi, ktori ani nepocuvaju svojich nadriadenych sklanat chrbat. MV vydalo svoje stanovisko - je to pisomne.
Ak si niekto vyklada inak - mak by zdvihnut telefon a spytat sa svojich nadriadenych v prvom rade az potom tlacit na FO - FO tym vznikaju NAKLADY !!! tak by nemali srandovat.

Miro
Miro
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať