Zavrieť

Porady

Vratim sa k DIC a IC DPH na fakturach

Uz som tuto temu rozoberala v inych diskusiach. Jedna sa o uvedenie ci neuvedenie DIC a IC DPH na fakturu. Podarilo sa mi vymamit z DU jedno vyjadrenie a tak ho tu ponukam do plena.
Tu je usmernenie pre pracovnikov DU "Ďalej, mnohí platitelia sa pýtajú, či sú povinní na faktúre vyhotovenej za zdaniteľné obchody uskutočnené od 1. mája 2004 okrem IČ DPH uvádzať aj IČO aj nové DIČ, ktoré obdržali od daňového úradu spolu s IČ DPH. Dôvodom je skutočnosť, že nové DIČ, je vlastne totožné s IČ DPH s tým rozdielom, že neobsahuje predponu „SK“ a preto tu dochádza k určitej duplicite. Tento názor má svoju logiku, ale DIČ je povinný daňový subjekt uvádzať podľa § 31 ods. 11 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov na každom daňovom doklade (napr. na faktúrach, dobropisoch, vrubopisoch, pokladničných dokladoch a dodacích listoch) a tiež pri styku so správcom dane, čo v konečnom dôsledku znamená, že platiteľ DPH je povinný na faktúre uvádzať aj IČ DPH aj DIČ.
Povinnosť uvádzať IČO na obchodných dokumentoch ukladá každému podnikateľovi § 3a ods. 1 Obchodného zákonníka."
Naposledy upravil danasv : 20.05.04 at 07:52
Usporiadat
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Chcela by som zopakovať otázku, ktorú tu načrtol aj JUKO.
Musí byť DIČ uvedené aj na strane odberateľa? V zákone je písané len o "Platiteľovi" - vystaviteľovi fa - Tam IČO, DIČ aj IČ DPH.
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
V §71 ods.2 pís.a) a b) zákona 222/2004 je uvedené, že IČ DPH musí byť uvedené platiteľa aj príjemcu. V §31 ods.11 zákona 511/1992 je vyžadované uvádzanie DIČ na všetkých dokladoch, aj v styku so správcom dane. My vyžadujeme všetko: IČO, DIČ aj IČ DPH u platiteľa aj od príjemcu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A máme to tu znovu - spor, či na faktúre má byť uvedené aj IČO a DIČ kupujúceho. § 31 odsek 11 zákona 511/1992 hovorí o tom, čo má obsahovať daňový doklad zo strany predávajúceho. On musí uviesť svoje DIČ. Tento § podľa môjho názoru nežiada uvádzať DIČ kupujúceho.

Zaujímavý je ale zákon o účtovníctve č.431/2002.

§ 10 Účtovný doklad.

Odsek 1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať...
b) obsah účtovného prípadu a označenie ( pozn. JM) jeho účastníkov...atď.

Takže asi sa môžeme baviť, kedy máme podľa zákona o účtovníctve na doklade správne označených jeho účastníkov - ak uvedieme DIČ kupujúceho ? Je to otázka výkladu tohto zákona.

Je však fakt, že Slovenskom týchto dní sa šíri lavína názoru, že DIČ kupujúceho treba na faktúrach uvádzať - lebo "aj môj sused to na faktúrach má"....
Naposledy upravil Jozef Mihál : 28.06.04 at 17:13
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Áno, podľa § 71 písmena a/ ...jeho identifikačné číslo pre daň,
b/ ...jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené.

Nič sa nehovorí o povinnosti uvádzať "IČO", ale ktorý softwer Vás "pustí" zaučtovať faktúru bez IČA?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zvláštny to softvér, ktorý Vám nedovolí urobiť to, čo by ste chceli, napr. zadať faktúru bez IČO-a kupujúceho. A čo keď si od Vás kupuje čosi človek z ulice - ten predsa nemá IČO ani DIČ, ako potom v programe nahráte faktúru pre neho ?
0 0
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

Pán Mihál, vďaka za všetky vaše príspevky !
Ale tak, ako ste spomenuli aj Vy, názory na to, či na faktúrach má byť aj DIČ odberateľa/kupujúceho - ak ho má pridelené/ sú rôzne. Aj ja som sa stretla s názormi za i proti ( boli to dokonca ľudia z DÚ i auditor). Preto som dala túto otázku do diskusie. No zatiaľ som na to jednoznačne neprišla , kto má pravdu. Asi to bude v tom, ako hovoríte - je to otázka výkladu zákona.
Je škoda, že sa u nás príjmajú zákony také, ktoré majú rôzne výklady.....
Nuž tak moja prostá otázka: DIČ odberateľa - áno či nie???
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Myslím si, že všetci platitelia DPH by tento údaj na fa mali uvádzať, t.j. aj dodávateľ aj odberateľ. Samozrejme, komu bolo toto číslo pridelené.Zákonu je urobené zadosť a vy nemáte s DÚ problémy. Veď platiteľ DPH na fa uvádza IČ pre DPH, DIČ a IČO. Takže DIČ odberateľa áno!!!
Predpokladám, že obchodujete väčšinou s platiteľmi.
Čo sa týka softvéru-zvláštne, že Vám správca nevie poradiť.
Určite si sami, ako budete do databázy odberateľ-dodávateľ takýchto zákazníkov nahrávať. Ja namiesto IČA používam jednoduché číslovanie, 0,1,2.....alebo dátum dadania 28062004 atď.Predávame aj súkromným osobám. Softvér Vám na to nepovie nič.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Vrátim sa ešte k tomu softweru. Mám viazaný povinný údaj IČO pri účtovaní dodávateľských faktúr aj odberateľských. Ja som si už zvykla, že zadávam IČO i pri odberateľských faktúrach, aspoň nemám problémy s párovaním na úhrady a nerobí mi to chyby. Taktiež som sa vynašla pán Jozef, keď predávam tovar aj ľuďom z "ulice", zadám si vymyslené IČO, napr. 1,2, atď. Som spokojná so softwerom.

Ale riešime tu vlastne nedostatky v zákone. A na škodu veci, kompetentní sa k tomu vôbec nevyjadrujú...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jedna vec je, do čoho Vás "núti" SW, druhá vec sú naše zákony. Už niekoľko dní je jednou z hlavných tém nielen tu na Porade diskusia, či sa má uvádzať na faktúrach DIČ odberateľa. Všimnite si prosím, akým vývojom celá táto i predošlé diskusie prešli. Najskôr sme špekulovali, čo je to vôbec IČ DPH a čo s novým DIČ. Potom sme debatovali o tom, čo má uvádzať na faktúrach dodávateľ (výsledok - všetko - IČO, DIČ, IČ DPH). Dnes je hlavnou témou debaty, či uvádzať DIČ odberateľa. Táto debata sa šíri ako lavína, ešte pred týždňom tento problém neexistoval a nikoho netrápil. Môj aktuálny názor - áno, viď § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad má obsahovať označenie účastníkov.
Na záver - buďme nad vecou, pred 2 mesiacmi temer nikto netušil, čo spôsobí nový zákon o DPH. Odvtedy sa veľa vecí "samospádom" ustabilizovalo a vyjasnilo. Takisto sa vyjasní i tento problémik i ďalšie, ktoré ešte lavína z toho kopca netušených problémov nestrhla.

P.S. Bavme sa pri práci (a netrápme sa).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 29.06.04 at 06:57
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Pán Jozef, skvelá analýza.
Niet o čom diskutovať. Presne tak. Zvykneme si.
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

a ked nie je faktura, ale napr. doklad z ERP??? dopiseme nan kopec udajov o odberatelovi???
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Na doklade z ERP podľa § 71 ods. 5 nemusia byť uvedené údaje o príjemncovi.
0 0
karla24 karla24

karla24 je offline (nepripojený) karla24

Ahojte,
dnes Vsak uz DIC podla 511/1992 uvadzat nemusim, v pripade,ze uvadzam IC DPH na fakture. Dobre uvazujem?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať