Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
cyklomilo cyklomilo

cyklomilo je offline (nepripojený) cyklomilo

Rád by som pripomenu, že ešte je dobrý čas na vrúbľovanie - tak ak máte doma nejaké staré odrody, rozmnožte si ich. Naozaj sa nanávratne strácajú najmä staré krajové odrody z našich vidiekov. Ak niekto máte nejaké staré odrody, či odrody ktoré vznikli ako náhodné semenáče, odfoťte ich plody a spravte si stručný opis ovocia. V prípade ponúkam možnosť ma kontaktovať a poslať vrúble. Odrody budú navrúbľované na Skúšobnej stanici Veľké Ripňany a zadarmo im urobíme úradný opis. Následne budú začlenené do kolekcie odrôd za účelom uchovania genetických zdrojov. S pozdravom Ing. Miloš Kovačič.
0 0
cyklomilo cyklomilo

cyklomilo je offline (nepripojený) cyklomilo

Ahoj karino! Mohol by som ťa poprosiť o prípadný zoznam krajových odrôd aké máš? Mal by som možnosť ich zaradiť do kolekcie odrôd v práci - zhromažďujem odrody ako genetické zdroje... Díky moc..
0 0
cyklomilo cyklomilo

cyklomilo je offline (nepripojený) cyklomilo

Ak máte niekto doma nejaké krajové odrody, môžete ma kontaktovať na milos . kovacic @ centrum . SK
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ahoj cyklomilo. Iste je fajn zbierať nové staré odrody
Treba ich ale aj ďalej púšťať medzi ľudí. Nepáči sa mi, že inštitúcie síce zbierajú bohatstvo starých odrôd, ale neumožňujú bežným ľuďom, aby sa k nim potom dostali. Načo zhromažďovať bohatstvo drôd, keď potom sa tieto nemajú ďalej šíriť späť do záhrad.
Mám na to iný názor, ľuďom ktorí majú záujem umožňujem odobrať si vrúble, veď na stromoch je konárov dosť a žiaľ vrúbľovať vie pomerne málo ľudí...
Štátom dotované inštitúcie platené z našich daní, by mali podľa mňa nielen brať ale aj dávať...
Všade ale počujete len dajte nám krajové odrody, ale prečo nesprístupníte tieto génové rezervy pre záhradkárov?
Našťastie mám priateľov, ktorí tiež majú svoje vlastné zbierky a v malom niečo rozmnožia a vymeníme si...
Čo ponúkate? Umožníte prístup do vašich sadov?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

karino Pozri príspevok
aj ja trosku zbieram stare krajove odrody, mam STRIMKU,BATUL,KOZOVKU,to su jablone,z hrusiek mam MEDOVKU ,mam aj MISPULU .
Podpniky pouzivam semenace tzv.planky alebo si ich dopestuvam zo semienok.Je jasne ze rodit budu az za 10 =15 rokov ale mat kraasny velky strom je zase iny pocit...
Mám podobný názor. Treba ale povedať, že aj semenáčové podpníky s dobrou odrodou a starostlivosťou začnú rodiť oveľa sôr než za 10 rokov. Záleží ale samozrejme od odrody a od toho či bol stromček presádzaný, zalievaný v obdobiach sucha, hnojený a tak...
Môžeme sa spojiť a vymeniť niečo. Kde pestuješ?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Štepím teraz usilovne odrody ktoré som pozháňal, ak niekto potrebuje niečo naštepiť, dajte vedieť.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

no ja som skusal vrublovat orech do cierneho orecha a zatial nic moc,vies dat radu ??.... , inac ja robim kazdy rok tak 300 az 500 stromcekov ockujem a vrublujem v ktorom kolvek rocnom obdobi ale samozrejme ze ujatelnost je rozna podla obdobia .teraz som nahanal oskoruse a uz ich mam ,nie doma ale v chotari ja zijem asi 26 km od Nitry
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

Karino 26 km od Nitry a ktorým smerom???
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

26 km to je fakt blízko... Kde žiješ? Daj kontakt ak sa tomu nebrániš.
Orechy chcú mať počas zrastania vrúbla a podpníka stabilnú teplotu a vlhkosť a to je vo vonkajších podmienkách často problém - studené noci, horúce dni...
0 0
lubos1990 lubos1990

lubos1990 je offline (nepripojený) lubos1990

Ahoj wabi tvoja tema ma velmi zaujala a preto sa chcem opytat je u nas ovocny sad kde je vela starych odrod najma hrusiek su to odrody s ktorymi som sa nikdy nikde nestretol mesto sa koli vystavbe novych domov rozhodlo tento sad vyklcovat ja s tym ale niesom spokojny a rad by som tieto odrody zachranil moja otazka znie ako nato???
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Skús skočiť do knižnice a naštuduj si nejakú knižku o očkovaní, je ich tam plno. Rád ti v tomto poradím, len napíš čo potrebuješ a zaujíma ma aký počet hrušiek druhov tam rastie a ako vypadajú ale to je asi na dlhšie. Kľudne mi zavolaj na 0903/ 258 405 a zavolám ti naspäť, mám neobmedzené hovory.
0 0
bupi bupi

bupi je offline (nepripojený) bupi

Stretli ste sa niekto s morusou? Poznam bielu a ciernu, ale zial uz od detstva co sa u nas vytala ju nikde neviem najst.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám ich momentálne na sklade kvetináčované dostatok. Kam ju chceš koľko kusov a aké?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

bupi Pozri príspevok
Stretli ste sa niekto s morusou? Poznam bielu a ciernu, ale zial uz od detstva co sa u nas vytala ju nikde neviem najst.
Zaujíma ťa ešte tá moruša?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Objavil som starú odrodu višne, neidentifikovanú, veď ono sa to ani veľmi nedá identifikovať, ale dosť sa líši od súčasného sortimentu. Cuťovo je vinikajúca harmonicky sú zastúpené aj cukry aj "višňovitosť" je viac skoršia než neskorá a nedosahuje tak tmavočervenú farbu ani po úplnom dozretí. Má krásnu intenzívne svetločervenú farbu a veľké plody ako gorálky. Cutí dokonca aj našim deťom hoci tie majú radi len čerešne a nie normálne višne. Habytus stromu je viac na čerešňu, než višňu ale je to višňa.
0 0
Lubosko105 Lubosko105

Lubosko105 je offline (nepripojený) Lubosko105

Wabi, pisal si o zmladovani starych stromov. Mam staru 55 rocnu marhulu, strom je to riadny ale minuly rok mi ho trochu ocesal vietor a ked konare napadali susedovi do zahrady tak som ju musel toochu prezat. ako sa robi take zmladovanie? kmen ma pekny ale kedze je uz dost vysoka chcel by som ju tak o min. polovicu skratit. som z NM nemavas obcas cestu okolo? :-)
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Si priamo z NM? Kedysi som tam chodieval často v súčastnosti veľmi zriedka, hoci nie je vylúčené že sa v priebehu krátkej doby objavím.
V každom prípade mať 55 ročnú marhuľu, to je lepšie ako mať rovnako starú manželku!
Totiž manželky sa tohoto veku zvyknú dožívať bez problémov, horšie už manželia no a marhule... to je zriedkavosť! sa podarí iba málokomu. Ani nevieš akú máš vzácnosť. Marhuľu zvykne poraziť oveľa skôr. Ako si to dokázal? Nemá moniliózu vôbec a nestriekaš ju? Ako plodí pravideľne a bohato, plody má chutné a odroda? Maďarská?
No máš to dobré len si to neškrabkaj! Marhula sa zvykne opatrne prestrihať hneď po odrodení a to tak, že sa skrátia konáriky, ktoré prevísajú a to tak, že sa konáriok odstrihne až po najbližší bičný výhonok, ktorý preberie úlohu koncového a tým sa udržuje koruna kompaktnejšia.
Treba rezať opatrne. Kôskoviny sú vo všeobecnosti chúlostivejšie na rez vo vyššom veku ako jadroviny. Nedožívajú sa tak vysokého veku a u tak vzácne statom marhuľovom strome by som na tvojom mieste neexperimentoval. Ak ju zničíš druhej 55 ročnej marhuľa sa už nemusíš dožiť!
Pri takto starej marhule pravdepodobne nebude možné znížiť výšku kmeňa... teda možné je všetko len to čo bude nasledovať nemusí byť úspechom...
Rád by som ju videl, vieš ju odfotiť? Takto odomňa viac lepšíchj rád než je opatrnosť v rezaní asi nezískaš... Platí dvojnásobne stará pravda, radšj nerež vôbec, než rezať zle! A za týmto si stojím!
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

wabi pri tvojich cestach mozno pojdes okolo Ulan nad zitavou smerom na Vrable , hned ako vychadzas z Ulan nad zitavou asi po 100m mozno trochu viac je po pravej strane marhula min. odhadujem vek na 70 rokov.co je krasne na nej ze netrpi ziadnou moniliou.nik ju nikdy nestrieka a ma krasne plody ja ju uz mam naockovanu...daj vedet ked pojdes okolo
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

V úľanoch som bol naposledy pred 9 dňami v jednom veľmi zaujímavom sade. Chcel by som tam behnúť behom týždňa, asi cez výkend, ak sa mi podarí dohodnúť z majiteľom. Rád sa ti ohlásim, len mi pošli číslo aby som ti mohol predtým brnknúť...
Veľmi rád ťa poznám. Si z Úľan. Vlasne nepoznáme sa náhodou?
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

ja som zo surian a bol si v sadde u peta___???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať