Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pozeral som to na mape. Určite tam rád niekedy zájdem. Daj vedieť termín a pridám sa aby som nepoblúdil.
Prekvapuje ma trocha stále ako je možné že ľudia nepoznajú tak perfektné ovocie ako je drieň! Na tvojej fotografii je totiž práve drieň. Je veľmi chutný čerstvý aj konzervovaný na všetky spôsoby rastie na našom území už tisíce rokov a naši predkovia ho zbierali a poznali. Je neuveriteľné ako sa dá naň takto zabudnúť. Našťastie na Ukrajine nielenže nezabudli, ale vyšľachlily veľkoplodé odrody, ktoré majú plody takmer ako bystrické slivky - myslím len veľkosťou a tvarom, chuťou a kvalitou zostali verné svojemu druhu a je to plnohodnotný drieň so všetkými vitamínami a dobrími vlastnosťami ako sa patrí. Odporúčam tento kríček do každej záhrady!
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

A máš ten ukrajinský drieň?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám 5 odrôd veľkoplodého drieňa, boli vyšľachtené na Ukrajina. Všetky majú veľké plody typickej chuti a vlastností líšia sa len v drobnostiach a príchuti trochu tiež v tvare plodu.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

naozaj zaujimava tema! skusim sa pridat aj ja s jednou otazockou - mame na dvore domu staru morusu (vek zial neviem odhadnut). rodi hojne krasne velke plody, ktore dozrievaju postupne cele leto.

problem je, ze morusa je na mieste, ktore zvazujem zastavat. momentalne riesim otazku, ci morusu vytat a zasadit niekde inde novu, alebo radsej prehodnotit stavebne plany. nie som si totiz isty, ci sa novozasadena morusa chyti (udajne to byva problem) a ci bude kvalitativne porovnatelna...
0 0
dominika dominika

dominika je offline (nepripojený) dominika

Ja by som tiež rada išla.
Chcem založiť sad a mám veľa otázok.
Naposledy upravil dominika : 23.09.09 at 08:14
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

tak to si ma potesil, ze je to nieco jedle a chutne, ja som toto ovocie este v zivote nevidel, ale som rad, ze su ludia, ktori sa vyznaju. Mam otazku: Ako by som ho mohol co najjednoduchsie rozmnozit? Da sa zo semena, vegetativne alebo do niecoho zastepit? a ak ano, tak do coho?
Co sa tyka navstevy toho miesta, dalo by sa dohodnut, ale len na nejaku sobotu, lebo cely tyzden som uplne inde. Mozeme sa dohodnut aj cez mail: alchstuip/zavinac/gmail.com
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

ucetni_fantozzi Pozri príspevok
naozaj zaujimava tema! skusim sa pridat aj ja s jednou otazockou - mame na dvore domu staru morusu (vek zial neviem odhadnut). rodi hojne krasne velke plody, ktore dozrievaju postupne cele leto.

problem je, ze morusa je na mieste, ktore zvazujem zastavat. momentalne riesim otazku, ci morusu vytat a zasadit niekde inde novu, alebo radsej prehodnotit stavebne plany. nie som si totiz isty, ci sa novozasadena morusa chyti (udajne to byva problem) a ci bude kvalitativne porovnatelna...
Staré morušové stromy sú vzácnosť a je ich čím ďlaej menej. Navyše podľa toho čo píšeš jedná sa o morušu čiernu MOrus Nigra, ktorá je ešte vzácnejšia. Ja ju síce množím, ale rastie pomerne pomaly. Pokiaľ by šlo o mňa určite by som ten strom zachoval! Ak ti zavadzajú, môžež konáre ľubovolne osekať a spíliť, ale strom nevyklčuj! Ce veľmi cenný! Stojí za to radšej ho zo stavbou trochu nejako obísť! Je len málo ľudí ktorí sa môžu popíšiť takouto morušou v záhrade! Máš veľké šťastie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

dominika Pozri príspevok
Ja by som tiež rada išla.
Chcem založiť sad a mám veľa otázok.
Prečo nie, rád pomôžem. Budem teraz síce 4 dni v zahraničí ale potom budem po dohode k dispozícii. Bývam v Nitre ale občas chodím cez Trnavu do Blavi napríklad v pondelok ráno, alebo si myslela ten výlet od tých zrúcanín kláštora?
0 0
santini santini

santini je offline (nepripojený) santini

wabi Pozri príspevok
To o tej oskoruši môžem potvrdiť. Ale nie je to zas tak hrozné, čo sa týka vzácnosti...
Málo kto ju pozná a ten kto aj áno, nechodí často po chotároch s dosť otvorenými očami...
Viem o dvoch oskorušiach ktoré nikto neoberá, nepatria nikomu... chodím občas na ne. Tento rok som si z nej narobil domáci ovocný ocot. Je mimoriadne kvalitný a aromatický...
Na jeseň už budem mať okolo stovky stromčekov vhodných na odpredaj a zaočkovaných oskorúš...
Takže prijímam objednývky...
Dobry den, chem sa spytat, napriek tomu, ze tento prispevok je este z minuleho roka, ci je stale moznost objednat si zaockovanu oskorusu a aky je rozdiel medzi zaockovanou a nezaockovanou? je pravda, ze zacina rodit az po 30 rokoch? Dakuje.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
wabi Pozri príspevok
Staré morušové stromy sú vzácnosť a je ich čím ďlaej menej. Navyše podľa toho čo píšeš jedná sa o morušu čiernu MOrus Nigra, ktorá je ešte vzácnejšia. Ja ju síce množím, ale rastie pomerne pomaly. Pokiaľ by šlo o mňa určite by som ten strom zachoval! Ak ti zavadzajú, môžež konáre ľubovolne osekať a spíliť, ale strom nevyklčuj! Ce veľmi cenný! Stojí za to radšej ho zo stavbou trochu nejako obísť! Je len málo ľudí ktorí sa môžu popíšiť takouto morušou v záhrade! Máš veľké šťastie.
Ono v oblasti Pukanec- je týchto stromov ešte dosť, plody sú vynikajúce a zdravé .... ale ten bordel!!! a tie fľaky to nejde ani poriadne vyčistiť!!!
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Jednu taku morusu mam u suseda cez ulicu, je to obrovsky strom, kmet ma priemer vyse 80 cm
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

santini Pozri príspevok
Dobry den, chem sa spytat, napriek tomu, ze tento prispevok je este z minuleho roka, ci je stale moznost objednat si zaockovanu oskorusu a aky je rozdiel medzi zaockovanou a nezaockovanou? je pravda, ze zacina rodit az po 30 rokoch? Dakuje.
Na začiatok musím povedať, že vek v ktorom strom začína rodiť je záležitosť veľmi individuálna a u každého stromu sa to môže hore dole o niekoľko rokov líšiť.
Vo všeobecnosti sú semenáče typické okrem iného tým, že začínajú rodiť neskôr než stromy naočkované či naštepené. U oskoruší som pozoroval vek v prvej úrode u semenáčov okolo 20 rokov.
U štepených na oskorušovom semenáči potom približne 15 rokov.
U štepených na mukini sa predpokladá vek prvej úrody o 10 rokov.
Tieto údaje sú len orientačné a pri veku niekoľko 100 rokov, koľko sa bežne oskoruše dožívajú pár rokov nič neznamená.
0 0
santini santini

santini je offline (nepripojený) santini

dakujem za vysvetlenie, a teda ta moznost zakupenia je? lebo ja som v zahradnictve uplny amater, ale pocula som, ze ovocne stromceky sa maju vysadzat na jesen, je tak?
ako som to tu zbezne precitala, tak ponukate aj ine netradicne stomy, je moznost dat vam mail, ze by ste mi poslali blizsie informacie aj co sa tyka ceny? my staviame teraz dom a chceme si zalozit okrasnu zahradu a tak zhanam informacie. myslim, ze zahrad navrhnutych zahradnymi architektmi je uz privela, aspon ja som nimi presytena, paci sa mi neco "netradicne tradicne" dom bude stat na polosamote a chceli by sme aby tam zahrada zapadla a velmi ma zaujala tato diskusia o starych druhoch stromov. v nasom okoli je hned niekolko oskorusi..
a aj spominana morusa ma velmi inspirovala. Ma tu niekto skusenosti aj ohladom zakladania zahrad? pripadne kde by sa dali vidiet nejake inspiracie zahrad vidieckeho typu?dakujem.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

santini Pozri príspevok
dakujem za vysvetlenie, a teda ta moznost zakupenia je? lebo ja som v zahradnictve uplny amater, ale pocula som, ze ovocne stromceky sa maju vysadzat na jesen, je tak?
ako som to tu zbezne precitala, tak ponukate aj ine netradicne stomy, je moznost dat vam mail, ze by ste mi poslali blizsie informacie aj co sa tyka ceny? my staviame teraz dom a chceme si zalozit okrasnu zahradu a tak zhanam informacie. myslim, ze zahrad navrhnutych zahradnymi architektmi je uz privela, aspon ja som nimi presytena, paci sa mi neco "netradicne tradicne" dom bude stat na polosamote a chceli by sme aby tam zahrada zapadla a velmi ma zaujala tato diskusia o starych druhoch stromov. v nasom okoli je hned niekolko oskorusi..
a aj spominana morusa ma velmi inspirovala. Ma tu niekto skusenosti aj ohladom zakladania zahrad? pripadne kde by sa dali vidiet nejake inspiracie zahrad vidieckeho typu?dakujem.
To víte my vidiečaná sme sedláci od prirodzená my sa neinšpirujeme my makáme...
Samozrejme mám k dispozícii všetky druhy ktoré poznáte a možno aj niektoré ktoré nepoznáte...
Ide o to aby to bolo pekné a chutné a otužilé a všetko vydržalo a najlepšie bez roboty... Máme aj také a radi poradíme na telefón aj na mail sme tu pre vás. Vygúglite ma pod menom Andrej Danek ak chcete.
0 0
hochelka hochelka

hochelka je offline (nepripojený) hochelka

Ahoj, práve by som chcela založiť malinky ovocný sad na malinkom kúsku a hľadám práve zaujímavé odrody. Veľmi ma zaujal tvoj popis "Tureckej marhule" - mala by som záujem čo s tým? Som z Nitry, takže sa viem aj zastaviť ked ti to bude vyhovovať a aspoň by si mi poradil aj iné odrody ovocia. Ďakujem
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

hochelka Pozri príspevok
Ahoj, práve by som chcela založiť malinky ovocný sad na malinkom kúsku a hľadám práve zaujímavé odrody. Veľmi ma zaujal tvoj popis "Tureckej marhule" - mala by som záujem čo s tým? Som z Nitry, takže sa viem aj zastaviť ked ti to bude vyhovovať a aspoň by si mi poradil aj iné odrody ovocia. Ďakujem
Iste rád sa s tebou zoznámim osobne. Zavolaj alebo napíš...
0 0
Dianag Dianag

Dianag je offline (nepripojený) Dianag

Dobrý deň!
som veľmi rada, že bola založená táto téma. Pred tromi rokmi sme kúpili chalupu. Na záhrade máme staré odrody hrušiek, po dlhom pátraní a opisoch na stránke starých odrôd /Bojkovice/ si myslím, že je to Praskuľa /Vinohradská/. Máme dve tieto hrušky vo veku cca 80-100 rokov. V neďalekom sade je jedna stará odroda hrušiek, dozrieva len v tomto období plus 2 týždne a netuším čo je to za odroda. Skúsim pofotiť. Je taká sýto žltá a chutí po dozretí fantasticky, nedá sa uskladniť, ale robila som malému z nej výživu bez cukru a je super. Tiež máme v obci morušu čiernu, jednu sme si aj zasadili, a teraz chceme postupne dosadiť a skúsiť naštepiť či naočkovať čo sa nám bude z okolia páčiť. Tú tureckú marhuľu by som aj ja rada skúsila, sme síce vyššie cca 475 m.n.m ale susede sa marhuľa v chránenej polohe darí. Do tej Nitry by sa dalo aj prísť, manžel je z Nadlíc pri Topoľčanoch.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Dianag Pozri príspevok
Dobrý deň!
som veľmi rada, že bola založená táto téma. Pred tromi rokmi sme kúpili chalupu. Na záhrade máme staré odrody hrušiek, po dlhom pátraní a opisoch na stránke starých odrôd /Bojkovice/ si myslím, že je to Praskuľa /Vinohradská/. Máme dve tieto hrušky vo veku cca 80-100 rokov. V neďalekom sade je jedna stará odroda hrušiek, dozrieva len v tomto období plus 2 týždne a netuším čo je to za odroda. Skúsim pofotiť. Je taká sýto žltá a chutí po dozretí fantasticky, nedá sa uskladniť, ale robila som malému z nej výživu bez cukru a je super. Tiež máme v obci morušu čiernu, jednu sme si aj zasadili, a teraz chceme postupne dosadiť a skúsiť naštepiť či naočkovať čo sa nám bude z okolia páčiť. Tú tureckú marhuľu by som aj ja rada skúsila, sme síce vyššie cca 475 m.n.m ale susede sa marhuľa v chránenej polohe darí. Do tej Nitry by sa dalo aj prísť, manžel je z Nadlíc pri Topoľčanoch.
Teší ma že sa objavil ďalší ovocinár z môjho rodného kraja. Ja som sa tiež v Nitre nenarodil. Rád sa zoznámim aj osobne a vymeníme vrúble...
0 0
Dianag Dianag

Dianag je offline (nepripojený) Dianag

Chalupu sme kúpili pri Rimavskej Sobote /Horné Zahorany/ a v okolí /Lukovištia, Drienčany/ je dosť extenzívnych sadov, ktoré ale plodia nad očakávania a sú tam zaujímavé odrody, budem rada keď sa zachovajú. V okolí sa darí dobre aj drienke /mimochodom výborný lekvár/, tak ideme rýchlo zasadiť. Skúšame aj broskyňu, no zatiaľ sa jej veľmi nedarí, predsa je to len vysoko. A vinič plánujeme zasadiť nejaké osvedčené samorodáky. Teším sa na nové príspevky.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tie drienky si iste vysaďte tie veľkoplodé Ukrajinské, alebo Bulharské.
Sú niekoľkokrát väčšie než tie obyčajné Slovenské a to hovorím dokonca o tých odrodách z Bojníc. Sú takmer tak veľké ako slivky a veľmi chutné. Lepšie sa zbierajú a keď to dá človek do úst, tak už cíti naozaj kus ovocia - vitamínová bomba.
Veľmi dobrý je aj Amelanchier, nezabudni naň. Je tiež veľmi odolný a netrpí chorobami ani škodcami a chuť je fakt vinikajúca!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať