Zavrieť

Porady

Obrat 35000 EUR pre registráciu DPH

peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Zaujímalo by ma, či do obratu na povinnú registráciu DPH sa rátajú aj príjmy zo služieb (poradenstvo) dodaných do iných členských štátov EU. Zatiaľ som to pochopil tak, že pojem "obrat" sa vzťahuje len na tuzemské aktivity. Navyše, služby dodané do iných členských štátov EU sú v tuzemsku od DPH oslobodené. No z tých pokrivených paragrafov a odstavcov som si nikdy nie celkom istý... Vďaka za každú radu.
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem za tabulku, je super zatiaľ mu nevychádza sa registrovať, ale nahodila som tam len pokladňu 2008, ale neviem z výpisov z účtu zistiť, aké príjmy sú to, nie sú tam značené, ako ja si značím čísla faktúr. Ešte otázka, on je aj zamestnaný, odvody odvádza zamestnávateľ, nemal by si aj zo živnosti platiť odvody?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
odovzdá papier na SP, akmu vyjde povinnosť platiť odvody, tak platí polovicu v prípade, že zo zamestnania je príjem vyšší ako zo živnosti.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

nemám všetky papiere, ani potvrdenie zo zamestnania ani daňové, tak neviem, aký príjem, musím vypýtať, kde by som sa dočítala ako vyrátať odvody v prípade zamestnania a SZČO? ani neviem, či mu účtovníčka odovzdávala do sociálky výpis z daňového.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KEJKA Pozri príspevok
odovzdá papier na SP, akmu vyjde povinnosť platiť odvody, tak platí polovicu v prípade, že zo zamestnania je príjem vyšší ako zo živnosti.
Pri súbehu zamestnania a živnosti - ak zo zamestnania neplatí odvody z max. vymer. základu, platí živnostník odvody najmenej z min. mzdy ak jeho príjem = tržby za predch. kal. rok presiahol 12-násobok min.mzdy.

Ak príjem za rok 2008 presiahol 12-násobok min.mzdy, odvod si vypočíta :
základ dane : 2 : počet mesiacov podnikania.
Vymeriavací základ je najmenej 295,50€
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasila by som, ale ani z minimálmnej mzdy nemusí ak súčet odvodov zo zamestnania a z minimálnej mzdy by prekročil maximálny vymeriavací základ. Treba požiadať písomne o vykonanie súbehu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sybila3 Pozri príspevok
nemám všetky papiere, ani potvrdenie zo zamestnania ani daňové, tak neviem, aký príjem, musím vypýtať, kde by som sa dočítala ako vyrátať odvody v prípade zamestnania a SZČO? ani neviem, či mu účtovníčka odovzdávala do sociálky výpis z daňového.
no ale to už je jeho problém, tak daleko by som nešla. Ty mu robíš účto a nie poradcu.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

sybila3, tuším máš ďalšie neporiadne účtovníctvo na krku (ak je to ďalšie po tom, čo si riešila ELDP).....v záujme zachovania svojho duševného zdravia zruš tých tzv. pánov podnikateľov. Bez možnosti "čistých" dokladov a možnosti nahliadnutia do dokladov z minulosti sama veľa nezmôžeš. Všetky Tvoje počty budú iba odhadom a nikdy v poriadku a ten neporiadok sa s Tebou povlečie a Ty sa nikdy poriadne nevyspíš od strachu z kontroly a ešte neporiadok z neporiadku bude niekto v budúcnosti hádzať na Tvoju hlavu. Je iné Ti tu pomáhať, ak občasná zrada vyskočí, no nedá sa pomôcť, ak nemáš doklady v ruke a všetko je len v rovine "asi, možno, nemám možnosť nahliadnuť" , atp. Nech si pán podnikateľ zamestná pána Columba.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

máš pravdu, to som sa len tak informatívne informovala, ja bez dokladu v ruke tiež nič nerobím-už som sa poučila, teraz čakám na dotyčného, tu je problém, že on býva v jednom meste, tam kde ja ale chatové-rekreač.zariadenie má na východnom slovensku. ale už mám prac. zmluvy dvoch pracovníkov, robím výplatu za marec-dorábam, odvody-výkazy do SP,ZP, registračný list prac.ktorý nastupil v apríli, len tam potrebujem ešte údaje doplniť. Urobím mu výplaty, dohodím si do počítača pracovníkov, čo pracovali od začiatku roka a už dali výpoveď, aby som mohla spraviť prehľad zrazenných preddavkov, ten som zistila, že nebol za I.Q odovzdaný. Len ešte mám problém, kam sa odovzdávajú výkazy, do akého mesta, či trv. bydliska szčo alebo trv. bydliska zamestnancov aj ZP. Asi zamestnancov.
Už som si vypísala neuhradené vystavené faktúry, prijaté faktúry.Prehliadla pokladňu, ale napríklad tam nie sú účtované mzdy. Na min. rok mu kašlem, nahodím si počiatočný stav pokl. a BU. Začala som vypisovať tabuľku na registráciu dph, k decembru tam mal 1.178.000 ale v janári skoro nič, takže podľa tabuľky sa zatiaľ nemusí registrovať, február a ost. mesiace ešte nemám. Neviem či do tržieb pre registráciu zarátavam aj dotácie od štátu na to rekreač.zariadenie? asi áno. Už som z toho trocha múdrejšia. ale bude tam dosť roboty. ale každopádne vám budem vďačná ak mi poradíte.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Som si podebatovala s ním, účtovníčka od neho nikdy nič nechcela, nekontrolovala, ale on je ochotný to zmeniť. Že mi dodá všetko čo potrebujjem. Prosím Vás tie výkazy do SP, ZP zasielam podľa sídla zamestnávateľa, aj daňový úrad?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, miestne prislusnym uradom podla sidla firmy.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

no ešte k tým odvodom za szčo.
Aj keby mal zo zamestnania maxim.VZ a prekročí zo živnosti 12-násobok min.mzdy, tak síce väčšinu odvodov do SP platiť nemusí, no odvod do rezervného fondu platiť musí (po novom tuším 2,75%? predtým 4,75%). Ako zamestnanec tento odvod do RF neplatí (len zamestnávatel), takže tento odvod do SP szčo v prípade vzniku povinného soc.poistenia platí, aj ked v zamestnaní platí z maxima.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

aj keď je sídlo firmy napr. v trnavskom kraji ale prevádzka rekreač.zar. na východnom slovensku a zamestnanci sú tiež z okolia východu?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, neviete ako je to s tou posunutou hranicou pre registraciu, este to nie je schvalene?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Bolo to schválené, ale prezident zákon vrátil do parlamentu.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Dakujem. Tak len zase cakat.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ahojte už som tu zase, tak som nazrátala tie tržby za minulý rok, už som sa vysomárila aj z výpisov z účtu a vyšlo mi podľa tabuľky na registráciu dph, že mu vznikla povinnosť už v januári, mne účto doniesol v máji. ale k dnešnému dňu už mu obrat klesol na31000 eur. Má sa registrovať, alebo počkať, kým zvýšia hranicu, čo s tým?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa má splniť povinnosť podľa platného zákona. Aj tak je v omeškaní.
Vela závisí od prechodných ustanovení v novej úprave.
Ja by som neriskovala, a radšej registráciu podala. Teda pripravila by som ju klientovi, vysvetlila úskalia a riziká - konečné rozhodnutie je na ňom.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

lenže teraz ešte sa hrabem a zisťujem tie tržby, napríklad v decembri tam má dotáciu od štátu cez 100 tis. sk, či aj dotácia sa zarátava do tržieb pre registráciu dph.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

sybila3 Pozri príspevok
lenže teraz ešte sa hrabem a zisťujem tie tržby, napríklad v decembri tam má dotáciu od štátu cez 100 tis. sk, či aj dotácia sa zarátava do tržieb pre registráciu dph.
Do tržieb pre registráciu DPH za započítavajú tržby, ktoré podliehajú DPH a dotácia nepodlieha DPH, čiže podľa mňa sa to nezaratúva
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže ak všetky dotácie za rok 2008 odrátam, tak potom mu nevzniká povinnosť registrovať sa. určite dotácie nepodliehajú?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať