Zavrieť

Porady

skladová evidencia

Dobrý deň, mám obchod s výpočtovou technikou, podnikám už 9 mesiacov a doposiaľ som si neviedla skladovú evidenciue. Ako na to?, AKé náležitosti to musí mať? Ďakujem
Usporiadat
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Vďaka, aj som si to myslela.
0 0
eboda@azet.sk eboda@azet.sk

eboda@azet.sk je offline (nepripojený) eboda@azet.sk

Podla mna je najlepsi FEDOR. Pouzivam ho uz dlhsie, ma vsetko co treba a dobru podporu. Vyskusaj si ho zadarmo. Stiahni na www_tahaj_sk alebo www_fissoft_sk. Lenka
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
...ahojte,
viete mi niekto poradiť, prosím s problémom pri sklade v omege

Ďakujem
0 0
vanlenka vanlenka

vanlenka je offline (nepripojený) vanlenka

Som žena
re: Prosím o radu. Začínam viesť účtovníctvo živnostníkovi - SZČO. Otvoril si obchod na rozličný tovar. Musí viesť skladovú evidenciu?? Má tam od klinca po neviem čo - cez kuchynské potreby a kozmetiku po .... slonov. Mám faktúry a dlhé zoznamy tovarov na 100 strán. Navyše preberal ten obchod a tovar čo preberal je na 60 A4 dodac.listoch. Aké sú možnosti neviesť sklad.evidenciu??? A čo ma čaká . aká agenda??? Vopred ďakujem
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

vanlenka Pozri príspevok
re: Prosím o radu. Začínam viesť účtovníctvo živnostníkovi - SZČO. Otvoril si obchod na rozličný tovar. Musí viesť skladovú evidenciu?? Má tam od klinca po neviem čo - cez kuchynské potreby a kozmetiku po .... slonov. Mám faktúry a dlhé zoznamy tovarov na 100 strán. Navyše preberal ten obchod a tovar čo preberal je na 60 A4 dodac.listoch. Aké sú možnosti neviesť sklad.evidenciu??? A čo ma čaká . aká agenda??? Vopred ďakujem
Na túto tému som už písal asi 3 krát v to zmysle...že netreba viesť. Povinnosť vedenia pre JÚ je v § 15, ods.1, písm. a, ZoÚ, s tým, že....ak je potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva /aj zásoby/ v účtovnej závierke. Zásoby do závierky možno preukázať aj z inventúrneho súpisu tovaru v predajni a na sklade, bez porovnania s evidenciou, ktorý sa ocení cenami z posledných nákupov v roku. Mal som dve daňové kontroly maloobchodných predajní v JÚ v rokoch 2005 a 2006 a vedenie zásob ani len nespomenuli. O to viac ich zaujímala kniha jázd a tá inventúra. Obidve kontroly skončili bez dodanenia a nálezu, aj keď evidencia zásob, okrem inventúry nebola. Nikdy som za celé roky nepočul, že by niekto dostal nejakú sankciu za nevedenie priebežnej evidencie zásob....možno niekto príde s inou, opačnou skúsenosťou.
Naposledy upravil a_je_to : 13.01.10 at 22:02 Dôvod: upresnenie
0 0
vanlenka vanlenka

vanlenka je offline (nepripojený) vanlenka

Som žena
Díky moc pomohlo mi to. V tom veľkom chaose sa mi začína rozjasňovať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Môjmu klientovi skončila kontrola pred polrokom, kontrolovali rok 2007
Chceli po nás aj skladové karty a dokonca klientovi vytkli, že sme na sklade neevidovali náhradné diely na opravu HIM, ale nakoľko § 11 v Postupoch o účtovaní JU začal platiť až od 1.1.2008, tak uznali, že sme v r. 2007 ešte nemuseli náhradné diely evidovať v skladovej evidencii.

Tu je § 11
§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.


...tak si vyber
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Milá Muška ....
Platforma ultras zase pritvrdila...No...ťažkééé....stručne odpovedať na tento príspevok, ktorý si umiestnila ako náhradu za môj č. 107, poslaný do tmy /už druhýkrát/. Myslím, že neprávom, lebo....za tie desaťročia, čo nevediem skladovú evidenciu tam, kde by som ju podľa Teba rozhodne mal viesť....som svojím klientom ušetril cca 3,5 milióna korún, tisíce hodín a tony papiera pri vypisovaní zbytočných príjemiek a výdajok....ako podklad pre spracovanie do zbytočnej evidencie zásob....a spôsobil som im sankcie 0 /slovom nula/ korún ! Toľko k pragmatickému oceneniu mojich skúseností....a možno aj budúcej ceny mojej rady, aj „ocenenia škody“ z opačného rozhodnutia.
Ja netvrdím, ani slovom, ani činom, že Porada by mala byť stránkou, kde sa nezodpovedne radí....ako čo najľahkovážnejšie a najhazardnejšie porušovať predpisy. Nie je to však stránka zaručených riešení, ale diskusné fórum...a Ty iný názor, než Tvoj posielaš do tmy. Ale aj daňová, alebo účtovná rada má cenu vtedy, keď vie poradiť, ako ušetriť zbytočné výdaje, námahu na bezcenný produkt, ktorého prínos sa nikdy nevyrovná vynaloženej námahe a výdavkom.....hoci aj za cenu náhodného budúceho rizika. Určite že od nej nemožno očakávať, že bude platiť plošne...ako rada typu....odpoveď na Tvoj problém je v zákone o účtovníctve....a čítaj ! Ja osobne aj v iných témach na základe pragmatickej skúseností a očakávanej pravdepodobnosti radím .... „ustáť riziko“. A nemám pocit, že radím nezodpovedne a zle. Veď už pri vstupe do akéhokoľvek podnikania vstupuje človek do omnoho väčšieho hospodárskeho rizika, ako náhodná sankcia za nevedenie skladu v dedinskom rozličáku, alebo butiku.
Ja pri daňovej kontrole netŕpnem strachom v ústraní, ale spolupracujem, rovnocenne komunikujem, poskytujem náhradné a alternatívne dôkazy, vyvraciam podozrenia, prezentujem dosť silný arzenál argumentov počas kontroly...a nemám problém. Kto to nerobí, alebo nedokáže, tomu hrozia aj sankcie.
Vedeniu evidencie zásob u malej SZČO vo všeobecnosti bráni pasívny mohutný neprekonateľný odpor prostredia a minimálna ústretovosť. Zadavateľka príspevku, na ktorý som odpovedal asi dobre pozná svoju firmu a podľa tónu otázky jej oprávnene pripadalo neskutočné, že by evidenciu zásob v rozsahu postupov JÚ ultimatívne mala robiť. Zjavne nestála o radu, ktorá apeluje s príchuťou nekompromisnosti a ....trochu aj ukážkovo jemného staroúčtovníckeho sarkazmu. Vedenie zásob v jej firme je reálne uskutočniteľné len tak, že majiteľ si obstará počítač so skladovým softom a fiskálnym modulom /investícia cca 3,5 tis. €/, do ktorého by zadával príjem, aj výdaj tovaru, ak je to pri 12 a viac.... hodinovom pracovnom čase majiteľa vôbec realizovateľné. Iné riešenie je iba horlivá improvizácia rádovo drahšieho účtovníka, vyrábajúca dodatočne z dokladov ERP prácnu evidenciu, s fasádami Potemkinovej dediny.....ktorú podľa celkovej povahy veci nemožno naozaj nazvať inak, než....náplasť na oči, prípadnej daňovej kontrole.
Majiteľovi treba dať vybrať z dvoch alternatív....mojej, Tvojej, vyčísliť pracnosť, investičné aj bežné výdavky, mieru rizika....a nech sa rozhodne sám. Čo rozhodne, to je pre účtovníčku záväzné. A ja už teraz viem predpovedať ako sa rozhodne, aj keď nie som veštec.
Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu ....sorry, ale inak by sa stratil kontext .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nemá asi zmysel reagovať na príspevok, musím uviesť :jeden palec dole som dal ja. Uvediem jeden príklad z mojej praxe (dosť dlhej) . Zákazník má obchodík, prvá otázka pri DK bola "pripravte skladovú evidenciu a kópiu pások z ERP" ....
Je absolútne jedno, či je to "malá" SZČO alebo "veľká"

p.s. čo preukážeš inventúrou v Tvojom podaní? Skutočný stav na sklade. Máš uvedený účtovný stav? Nemáš. Všetko je rozdieloch medzi účtovným a skutočným stavom..Máš prebytok, manko ?.....Účtovný stav dosiahneš jedine vedením skladovej evidencie......
Naposledy upravil ekopo : 15.01.10 at 17:14 Dôvod: pridané p.s.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

waaaauv, ... či ako sa to píše :-)
Milý a_je_to
priznávam bez mučenia, že nerozumiem prečo toľko ohňa na mňa a o palcovaní skoro netuším na čo slúži

Tak ako Ty, tak aj ja som vyjadrila moje znalosti a moje presvedčenie. Ak sa niekto rozhodne ísť Tvojou cestou nesotím ho z nej.

Myslím, že aj moja odpoveď bola v duchu Tvojej vety:
dovolím si Ťa citovať:
"Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno ".

..... čo sa o Tvojej reakcii na moju odpoveď nedá povedať /ale opäť je to môj názor/
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
a_je_to Pozri príspevok
Majiteľovi treba dať vybrať z dvoch alternatív....mojej, Tvojej, vyčísliť pracnosť, investičné aj bežné výdavky, mieru rizika....a nech sa rozhodne sám. Čo rozhodne, to je pre účtovníčku záväzné. A ja už teraz viem predpovedať ako sa rozhodne, aj keď nie som veštec.
Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu ....sorry, ale inak by sa stratil kontext .
Pre objektivitu by si mal aj pridať zo zákona o účtovníctve §38 aby aj ostatní vedeli čo riskujú

§ 38

(1) Za porušenie ustanovení tohto zákona, s výnimkou podľa odseku 2, môže daňový úrad uložiť pokutu do 1 % celkovej sumy majetku

a) zisteného zo súvahy zostavenej za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3 účtovnej jednotke účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva,
b) vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva.
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

ekopo Pozri príspevok
Nemá asi zmysel reagovať na príspevok, musím uviesť :jeden palec dole som dal ja. Uvediem jeden príklad z mojej praxe (dosť dlhej) . Zákazník má obchodík, prvá otázka pri DK bola "pripravte skladovú evidenciu a kópiu pások z ERP" ....
Je absolútne jedno, či je to "malá" SZČO alebo "veľká"

p.s. čo preukážeš inventúrou v Tvojom podaní? Skutočný stav na sklade. Máš uvedený účtovný stav? Nemáš. Všetko je rozdieloch medzi účtovným a skutočným stavom..Máš prebytok, manko ?.....Účtovný stav dosiahneš jedine vedením skladovej evidencie......
Díky za palec dolu....nehnevám sa. Viem že všetko je nedorozumenie z toho, že v žiadnom príspevku nemožno publikovať úplnosť názoru a informácie, iba je výrokové torzo. Ja som v svojom príspevku nevyzval tých, čo pri daňovej kontrole dostali otázky typu.....a prečo nevediete aj náhradné diely.... alebo pripravte skladovú evidenciu. Ale tých, čo za nevedenie evidencie pohybu zásob dostali zápis do protokolu z kontroly a následne závažnú pokutu, ktorá by významne prevýšila výdavky na vedenie evidencie zásob. Poraďácku výzvu týmto posúvam....
Ak malá SZČO nepodá daňové priznanie....je to to isté, ako keď nepodá veľká, ale náročnosť niečoho .....ako významnosť a pracnosť evidencie zásob sa zohľadňuje. Chcel by som vidieť, či predajca zeleniny na trhu vedie ručne po príchode domov príjem a výdaj zeleniny, ktorú nakúpi a predá a či by bolo od neho primerané požadovať napr. fiskálny počítač, ktorý by mu to uľahčil, alebo aby robil pre externú účtovníčku príjemky a výdajky.
Inventúrou v mojom podaní preukážem to, čo v zmysle § 15, ods. 1, písm. d musím preukázať - skutočný stav zásob do účtovnej závierky JÚ. Účtovný stav nemám, na preukázanie stavu podľa § 15/1/d ho nepotrebujem, mám skutočný....preto som akcentoval v príspevku, že ....bez porovnania. Ja mám od svojich klientov problém dostať aspoň ten koncoročný súpis zásob, oceňujem ho potom pracne sám. Vedenie zásob v JÚ nie je účtovníctvo, ale neúčtovná operatívna evidencia, nemá prepojenie s hlavnou knihou účtovníctva /PD/. Význam účtovníctva v JÚ netreba odvodzovať od významu účtovníctva A v PÚ. V účtovníctve zásob nie som mimo....nielen že ich vediem v PÚ /A aj B/, ale som pre ich vedenie spôsobom A aj profesionálnym konzultantom. Aj preto mám na to argumenty a ten názor, ktorý mám.
Na ostatné neodpovedám, už som na každý odpovedal v svojich príspevkoch, kto chce, tak nájde a pochopí...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
treba uviesť aj druhý odsek, pretože ten bude okrem iného skôr použitý:
§ 38
(2) Daňový úrad môže uložiť pokutu za porušenie povinností ustanovených v § 4 ods. 1, § 6, § 7 ods. 1, § 8 ods. 1, § 17 ods. 3 a 4, § 17a , § 19, § 19a, § 20, § 21, § 22,§ 22a, § 24, § 37a, § 37b, § 37c a § 37d do 3 % celkovej sumy majetku

Dávam do pozornosti § 29-30 zákona o účtovníctve

p.s. ak sa niekomu zdajú pokuty podľa zákona o účtovníctve banálne, stačí si preštudovať § 35 starého zákona o správe daní a poplatkov, resp. § 154-155 nového zákona. To je o inom.
Prečo? Na to prídete , keď bude neskoro....(našepkám: pri DK sa dá veľmi ľahko zistiť prírastok a úbytok tovaru - a môže to byť aj skupina tovarov..)
Naposledy upravil ekopo : 15.01.10 at 18:46 Dôvod: pridané p.s.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
a je to , na Porade je zaužívané písať pod svoj príspevok , o ktorom si myslím ,že je ten najsprávnejší ako napr: tu Tvoja odpoveď http://www.porada.sk/1256012-post106.html a v danej téme ďalšie .........že je to môj názor , takto to chápem ja , nemusíte sa so mnou stotožniť /súhlasiť/resp. nechcem nikoho uviesť do omylu atď.............

Je trúfalé takto zavádzať , že sa skladová evidencia v prípade dopytujúcej vanlenka nemusí robiť .

Je to môj názor , s ktorým sa nemusíš stotožniť .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Evidencia majetku (a zásoby sú majetkom), je povinná, ak je pre ňu nápň, tak ako aj pre všetky ekonomické evidencie.

Naša klientka nedávno zaplatila 1700 euro pokutu zato, že nevedela predložiť skladové karty (v celku ale bola spokojná ...)

Len tak na okraj: Ak nemám zamestnancov, nemusím viesť mzdové listy.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
a_je_to Pozri príspevok
Milá Muška ....
Platforma ultras zase pritvrdila...No...ťažkééé....stručne odpovedať na tento príspevok, ktorý si umiestnila ako náhradu za môj č. 107, poslaný do tmy /už druhýkrát/. Myslím, že neprávom, lebo....za tie desaťročia, čo nevediem skladovú evidenciu tam, kde by som ju podľa Teba rozhodne mal viesť....som svojím klientom ušetril cca 3,5 milióna korún, tisíce hodín a tony papiera pri vypisovaní zbytočných príjemiek a výdajok....ako podklad pre spracovanie do zbytočnej evidencie zásob....a spôsobil som im sankcie 0 /slovom nula/ korún ! Toľko k pragmatickému oceneniu mojich skúseností....a možno aj budúcej ceny mojej rady, aj „ocenenia škody“ z opačného rozhodnutia.

Okrem uvedeného som sa už vyjadril a tu... Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) .... aj tu Re: Sklad v JÚ (materiál, tovar) Nejde mi o názorový ani osobný boj a výhru, ale o možnosť prezentácie a pluralitu názorov rozhodne áno Unikol som trochu ....sorry, ale inak by sa stratil kontext .

Tak aj ja

Už iba čakám, kedy sa tu objaví napr. príspevok vraha Tupého, a tiež bude tvrdiť, že vražda je niečo bežné "normálne", lebo podľa jeho skúseností sa jemu nič nestalo.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Aj ja som dostala za chýbajúcu skladovú evidenciu v JU pokutu a slušnú.
Už ju robím.
0 0
vanlenka vanlenka

vanlenka je offline (nepripojený) vanlenka

Som žena
No, tak už sa teším, keď poviem podnikateľovi, že musí mať sklad.evid., to bude "radosti". A aj pre mňa. Budem kôli tomu nútená kúpiť program na sklad. Dúfala som, že sa tomu dá vyhnúť, ale zákon je zákon. Mám rada poriadok v papieroch. Síce neviem ako to nahodím tých cca "len zanedbateľných" 500 sklad. položiek. "Dala som sa na boj, tak idem bojovať. Nech zvíťazí pravda, zdravý rozum a zákon."
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

vanlenka Pozri príspevok
No, tak už sa teším, keď poviem podnikateľovi, že musí mať sklad.evid., to bude "radosti". A aj pre mňa. Budem kôli tomu nútená kúpiť program na sklad. Dúfala som, že sa tomu dá vyhnúť, ale zákon je zákon. Mám rada poriadok v papieroch. Síce neviem ako to nahodím tých cca "len zanedbateľných" 500 sklad. položiek. "Dala som sa na boj, tak idem bojovať. Nech zvíťazí pravda, zdravý rozum a zákon."
Vanlenka,
vôbec netuším prečo toľko kriku za sklad.
Ja robím mojim klientom aj sklady.

Neviem čo stál soft MRP /to si už fakt nepamätam, ale určite ma to nepoložilo/, upgrade ma na tento rok stál 26 EUR. Mám stále MRP, lebo majú neobmedzené karty a tzv. zložené karty.
Robím aj reštauráciu. Klient mi dal "normy" a ja som si založila tzv. zložené karty.
Na konci mesiaca mi vytlačí tzv. "tovarovú pásku"....a ja asi tak za 30 minút "nahodím" v skladovej evidencii.......napr. 420 x presso, 350 x presso s mliekom......atd.

Keď mi prinesie doklady za nákup tovaru, tak zaevidujem na sklad "príjem tovaru".

Začiatok je trošku náročnejší, kým si založíš karty, ale potom to už je pohodička. A finančne to nie je náročné ani pre klienta a ani pre mňa.

Mne sa nezdá správne dať klientovi na výber , či chce robiť skladové karty, alebo či radšej raz príjme pokutu za nevedenie.

Poviem klientovi, že ak má náplň aj pre pomocné knihy a podľa postupov JU mu vyplýva povinnosť viesť takúto evidenciu, tak je len na ňom či túto evidenciu bude viesť on, alebo za úhradu ja.
Zatiaľ všetci klienti chcú, aby som im tieto sklady "viedla" ja.
Žeby ich to až tak veľa nestálo???

Asi by som sa mala nad sebou zamyslieť
Naposledy upravil Muška : 17.01.10 at 11:55
0 0
vanlenka vanlenka

vanlenka je offline (nepripojený) vanlenka

Som žena
Muška, ja sa ani tak nesťažujem, ako skôr konštatujem. Ide o to, že ma uprosila moja známa, aby som jej viedla účto. Dala som sa uprosiť. Už viem , čo ma čaká. Aj to, že keď nabehnem na systém, bude to OK. Ale ja mám full klientelu - v rámci mojich možností - a toto je nadrámec. Takže mne ide skôr o čassss........ A keďže tento typ účtovníctva som ešte nerobila budem ho potrebovať na hĺbanie v zákonoch a postupoch. Ale som už na dobrej ceste. Ahoj a dík za pomoc
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať