Zavrieť

Porady

cesťák a možnosť odpočtu DPH

Mohol by mi niekto potvrdiť ,či uvažujem spávne o nároku na odpočet DPH pri cesťákoch ?
Keď si zamestnanec vypíše cesťák,firma si uplatňuje DPH takto :
vstupenka (napr.na výstavu)= áno
parkovné služ.autom = áno
parkovné vlast.autom = nie
ubytovanie =áno ak je faktúra/iný doklad na firmu
ubytovanie =nie ak je na zamestnanca
iný príklad ma už nenapadá....

ďakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ucb
Firma toho, kdo vystavil paragon tam je. Neni tam uvedena nase firma.
Omlouvam se, ze se tak nepresne vyjadruji. V tom pripade si odpocet mohu uplatnit, ne?
Z parkovného je možné odpočítanie dane v prípade, že nie je súčasťou cestovných náhrad. T.j. ak zamestnanec parkuje autom na služobnej ceste v BA pri hoteli - mal by byť doklad o parkovnom pri CP a vtedy nie je nárok na uplatnenie odpočítania dane. Všeobecne platí (ale to už bolo v rámci tejto témy uvedené), že nie je nárok na odpočítanie DPH z cestovných náhrad - skrátene - to čo patrí k cestovnému príkazu.
Parkovné často firmy účtujú s odpočítaním DPH - ale len v prípade krátkych jázd po meste t.j. napr. do banky atď., keď nevzniknú zamestnancovi iné cestovné náhrady.
Doklad však musí mať všetky náležitosti, t.j. IČ DPH, základ dane, sadzbu dane, výšku dane atď..
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

ucb, už to tu bolo pekne rozobrané, kedy je možné uplatniť DPH aj z ubytovania. Dávam do pozornosti, pokiaľ ti to uniklo, keďže píšeš, že z ubytovania "nie" a pýtaš sa na názor.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Čítam tie príspevky a chcem sa uistiť prosím. Mám cesťák:zamestnanec vyučtováva okrem stravného aj ubytovanie, doklad znie na firmu a parkovné-súkr.vozidlo. Nie je možný odpočet DPH z ubytovania a parkovného?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Valika
Čítam tie príspevky a chcem sa uistiť prosím. Mám cesťák:zamestnanec vyučtováva okrem stravného aj ubytovanie, doklad znie na firmu a parkovné-súkr.vozidlo. Nie je možný odpočet DPH z ubytovania a parkovného?
Pozri príspevok 17 a následne Evina, je to tam dosť jasne rozpísané.
0 0
arasidka arasidka

arasidka je offline (nepripojený) arasidka

Prosím viete mi niekto povedať, kde bolo uverejnené že z cestovných náhrad sa DPH nedá odpočítať (ide mi o parkovné, ubytovanie ... ktoré vyúčtovavam v rámci cesťáku). Mrvím sa tu v tejto porade ale nenašla som to. Ďakujem.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Ďakujem takže nie, aj si zároveň skúšam svoj podpis či sa mi to podarilo upraviť. Asi nie ked si dávam prezrieť si text pred odoslaním správy a podpis tam nevidím.
Hurá a predsa je tam!!!!
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
a ked ide konatel firemnym autom zaplati benzin zo svojich penazi a potom si to necha preplati....ide to do cestaku? alebo je lepsie uviest zalohu na PHM pretoze potom neviem ako to dostat do knihy jazd ked je to v cestaku...lebo ja mam fixnute ak to ide na 501 ide do knihy jazd ale ak to ide na 512 tak to do knihy jazd nejde(alebo ide a ako to tam uviest)....no a po druhe ide konatel na sluzobku do rakuska do viedne a nacerpa vo viedni PHM(neuplatni si dph z toho) ale nacerpa napr plnu nadr za 50 EUR(int. smernici je ze sa mu to prepocitava kurzom NBS pri vyuctovani a preplatene v SK korunach)- logicky precerpa mozno benzin za 10 EUR....firma mu preplati plnu vysku 50 EUR(podotykam ide o firemne autoooooooooooooooooooo, neviem asi mi praskne hlava)
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

[QUOTE=Vladimír Ozimý]a ked ide konatel firemnym autom zaplati benzin zo svojich penazi a potom si to necha preplati....ide to do cestaku? alebo je lepsie uviest zalohu na PHM pretoze potom neviem ako to dostat do knihy jazd ked je to v cestaku...lebo ja mam fixnute ak to ide na 501 ide do knihy jazd ale ak to ide na 512 tak to do knihy jazd nejde(alebo ide a ako to tam uviest)....no a po druhe ide konatel na sluzobku do rakuska do viedne a nacerpa vo viedni PHM(neuplatni si dph z toho) ale nacerpa napr plnu nadr za 50 EUR(int. smernici je ze sa mu to prepocitava kurzom NBS pri vyuctovani a preplatene v SK korunach)- logicky precerpa mozno benzin za 10 EUR....firma mu preplati plnu vysku 50 EUR(podotykam ide o firemne autoooooooooooooooooooo, neviem asi mi praskne hlava)[/QUOTE

Dal si stráááášne vela problémov do jednej otázky. Ale skúsime postupne.
Ak ide konatel alebo zasmestanec na pracovnú cestu firemným autom, tak blok o nákup PHM dáva do firmy na preplatenie. Kilometre na auto sa robia v knihe jázd./ robíme odvolávky aj na cesťáky/
Cestovné náhrady zamestnancovi platíš len vedľajšie to znamená: ubytovanie,stravné atď., tie čo sa netýkajú vašeho auta.
Čo sa týka nákupu PHM v zahraničí na firemnom aute,síce píšeš, že mu firma preplatí celý blok aj keď v zahraničí najazdí menej, ale ten benzín predsa ostáva vo firemnom aute a jazdí sa ďalej na ňom v tuzemsku.
Tak,že PHM účtuješ priamo na 501/ak môžeš/ mení sa ti len cena nákupu PHM. Pozor na povinnosť poskytovania záloh na pracovnú cestu do zahraničia v cudzej mene.
Dal si toho nejak moc,asi už neviem čo si sa vlastne pýtal?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
uz si mi pomohla moc, no a tie zalohy musia byt fakt?....kde to je v zakone o cestovnych nahradach...lebo myslim ze som to preberal a nikto mi to nevedel potvrdit ze ci mozem mat smernicu kde mam uvedene spôsob preplacania nakladov v zahranici po prepocte NBS...ja mam pocit ludkovia ze uctovnik by mal zarabat ako prezident pretoze to fakt sa neda stihat sledovat vsetky zmeny
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Vladimír Ozimý
uz si mi pomohla moc, no a tie zalohy musia byt fakt?....kde to je v zakone o cestovnych nahradach...lebo myslim ze som to preberal a nikto mi to nevedel potvrdit ze ci mozem mat smernicu kde mam uvedene spôsob preplacania nakladov v zahranici po prepocte NBS...ja mam pocit ludkovia ze uctovnik by mal zarabat ako prezident pretoze to fakt sa neda stihat sledovat vsetky zmeny
Je to par.36 zákona o cestovných náhradách odst.2.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ja osobne som nikdy neuvažovala o tom, že by som si z cesťáku uplatňovala odpočet DPH. Vždy keď máme nejaké vedľajšie výdavky, účtuje sa to vo výške spolu s DPH na 512. Tu ide vlastne o to, že to zamestnanec vyplatil zo svojich prostriedkov a firmu mu to len prepláca. Je jedno, či je to s DPH alebo nie (myslím či bol vystavený s DPH alebo bez ten doklad) Cesťák nie je celkom ako VPD. Ja si myslím, že to robím dobre, ak nerobím, tak som sa mýlila. Iné je, keď je faktúra platená kartou z BÚ, zvyčajne je to vypísané na firmu, takže vtedy sa DPH uplatňuje. A koniec koncov, čo zamestnanec platil, je len jeho vedľajší výdavok, ktorý mu zamestnávateľ preplatí. Čo s tým má DPH spoločné?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ano isto mas pravdu, ale predsa sa snazime najst cestu ako prave tomu statu co najmenej dat nie, pretoze ta dph co tam je tym padom ide statu takze je ovela lepsie ked ide zamestnanec niekam aby to vybavila firma a fakturovalo sa to na firmu...nie...ale urcite ak to vsetko ide na cestak tak potom dph je nepodstatne lebo sa neuplatnuje
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Anonymka
Ja osobne som nikdy neuvažovala o tom, že by som si z cesťáku uplatňovala odpočet DPH. Vždy keď máme nejaké vedľajšie výdavky, účtuje sa to vo výške spolu s DPH na 512. Tu ide vlastne o to, že to zamestnanec vyplatil zo svojich prostriedkov a firmu mu to len prepláca. Je jedno, či je to s DPH alebo nie (myslím či bol vystavený s DPH alebo bez ten doklad) Cesťák nie je celkom ako VPD. Ja si myslím, že to robím dobre, ak nerobím, tak som sa mýlila. Iné je, keď je faktúra platená kartou z BÚ, zvyčajne je to vypísané na firmu, takže vtedy sa DPH uplatňuje. A koniec koncov, čo zamestnanec platil, je len jeho vedľajší výdavok, ktorý mu zamestnávateľ preplatí. Čo s tým má DPH spoločné?
Anonymka, Vladimír hovoril o firemnou aute použitom pri pracovnej ceste.
Náhrada za PHM nepatrila zamestnancovi ,ale je to náklad firmy.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Sorry, ja som sa nevyjadrila k tomu príspevku ale ešte k prvému, zabudla som citovať.
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

ja si tiez myslim, ze pri cestaku nie je narok na dph, zamestnanec zaplatil vsetky vydavky ako konecny spotrebitel s dph a firma mu len preplaca tieto naklady.
0 0
bobiko bobiko

bobiko je offline (nepripojený) bobiko

Evanka
Áno zaúčtovať na účte 518 – Ostatné služby.
myslim si, ze nie je rozdiel, ci si to zauctujes na 518, alebo na 512 (tieto ucty sa nachadzaju v uctovnej skupine 51-SLUZBY, dokonca sa nevykazuju osobitne vo vykaze ziskov a strat, a pochybujem ze bol niekto za to postihnuty alebo napomenuty zo strany DU), ale pre pouzivatela ma lepsiu vypovedaciu schopnost ked vsetky naklady, vznikajuce z titulu sluzobnych ciest sa zauctuju na ucet 512 - ubytovanie, parkovne, stravne a diety, vedlajsie naklady.
ak to nikto nesleduje, je to uplne jedno, na ktory ucet sa tieto naklady rozuctuju. ale sa samozrejme, zalezi na internej smernici, ako si ju kto zvoli.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

bobiko
myslim si, ze nie je rozdiel, ci si to zauctujes na 518, alebo na 512 (tieto ucty sa nachadzaju v uctovnej skupine 51-SLUZBY, dokonca sa nevykazuju osobitne vo vykaze ziskov a strat, a pochybujem ze bol niekto za to postihnuty alebo napomenuty zo strany DU), ale pre pouzivatela ma lepsiu vypovedaciu schopnost ked vsetky naklady, vznikajuce z titulu sluzobnych ciest sa zauctuju na ucet 512 - ubytovanie, parkovne, stravne a diety, vedlajsie naklady.
ak to nikto nesleduje, je to uplne jedno, na ktory ucet sa tieto naklady rozuctuju. ale sa samozrejme, zalezi na internej smernici, ako si ju kto zvoli.
Ak si v správnej téme tak len toľko:
Náhrady výdavkov pri pracovných cestách poskytované zamestnancom sa do nákladov na účte 512 účtujú vrátane dane z pridanej hodnoty. V zmlysle usmernenia MFSR platiteľ, ktorý vypláca náhrady nemá nárok na odpočet DPH, pretože nejde o zdaniteľné plnenie prijaté platiteľom /zamestnávateľom/.
Ostatné už v téme rozoberané predtým ohľadne vystavovania dokladov
Naposledy upravil Denda : 29.09.05 at 12:27
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať