Zavrieť

Porady

Prenos nevyčerpanej dovolenky

Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako je to s nevyčerpanou dovolenkou a jej prenosom do ďalšieho roka. Viem že tu bolo toho veľa popísané no prosím nejak si neviem pomôcť!

Tak zamestnancovi sa do roka 2009 môžu preniesť max 4 týždne nevyčerpanej D z r. 2008, bez ohľadu na to či má nárok na 5 týždňov D?

Ako je to s preplácaním???

Príklad: Zamestanec má 45 dní nevyčerpanej D. Nárok má na 5 týždňov. Teda je to 25 dní z r. 2008 a 20 z r. 2007.
4 týžne sa mu prenesú a preplatí sa mu ničo z r. 2007??? Alebo ako to je?
Prosím ak môžte napíšte mi a čo najskôr, aby som si urobila poriadok. Vopred pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    gven75 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať ako je to s nevyčerpanou dovolenkou a jej prenosom do ďalšieho roka. Viem že tu bolo toho veľa popísané no prosím nejak si neviem pomôcť!

    Tak zamestnancovi sa do roka 2009 môžu preniesť max 4 týždne nevyčerpanej D z r. 2008, bez ohľadu na to či má nárok na 5 týždňov D?
    Toto si sa kde dočítala? O takom niečom som nepočula. Z roku 2008 si môže do roku 2009 preniesť úplne celú dovolenku.

    Ako je to s preplácaním???

    Príklad: Zamestanec má 45 dní nevyčerpanej D. Nárok má na 5 týždňov. Teda je to 25 dní z r. 2008 a 20 z r. 2007.
    4 týžne sa mu prenesú a preplatí sa mu ničo z r. 2007??? Alebo ako to je?
    Prosím ak môžte napíšte mi a čo najskôr, aby som si urobila poriadok. Vopred pekne ďakujem.
    Takže podľa mňa, dovolenku z roku 2008 mu prenesieš celú do roku 2009, a z roku 2007, kde má zostatok ešte 20 dní, preplatíš 5 dní /prepláca sa časť nároku na dovolenku presahujúcu základnú výmeru dovolenky, čo je 20 dní. Keďže má nárok na 25 dní, preplatila by som tých presahujúcich 5 dní.
    Aj keď myslím, že na toto tu boli rôzne názory, tak skús počkať či sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
    Opodvede v texte

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    gven75 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať ako je to s nevyčerpanou dovolenkou a jej prenosom do ďalšieho roka. Viem že tu bolo toho veľa popísané no prosím nejak si neviem pomôcť!

    Tak zamestnancovi sa do roka 2009 môžu preniesť max 4 týždne nevyčerpanej D z r. 2008, bez ohľadu na to či má nárok na 5 týždňov D?

    Ako je to s preplácaním???

    Príklad: Zamestanec má 45 dní nevyčerpanej D. Nárok má na 5 týždňov. Teda je to 25 dní z r. 2008 a 20 z r. 2007.
    4 týžne sa mu prenesú a preplatí sa mu ničo z r. 2007??? Alebo ako to je?
    Prosím ak môžte napíšte mi a čo najskôr, aby som si urobila poriadok. Vopred pekne ďakujem.
    Dovolím si upozorniť na porušovanie § 111 Zákonníka práce :
    § 111
    Na začiatok

    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

    Do r.2009 prenesieš celú dovolenku za rok 2008, dovolenka za rok 2007, keďže nepresiahla 4 kal. týždne, zamestnancovi prepadla.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    gven75 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať ako je to s nevyčerpanou dovolenkou a jej prenosom do ďalšieho roka. Viem že tu bolo toho veľa popísané no prosím nejak si neviem pomôcť!

    Tak zamestnancovi sa do roka 2009 môžu preniesť max 4 týždne nevyčerpanej D z r. 2008, bez ohľadu na to či má nárok na 5 týždňov D?

    Ako je to s preplácaním???

    Príklad: Zamestanec má 45 dní nevyčerpanej D. Nárok má na 5 týždňov. Teda je to 25 dní z r. 2008 a 20 z r. 2007.
    4 týžne sa mu prenesú a preplatí sa mu ničo z r. 2007??? Alebo ako to je?
    Prosím ak môžte napíšte mi a čo najskôr, aby som si urobila poriadok. Vopred pekne ďakujem.
    Zostatok dovolenky z roku 2008 môžeš preniesť celý - teda 25 dní.

    Zostatok z roku 2007 sa nemôže prenášať, preplatiť sa môže len časť, ktorá presahuje nárok nad 4 týždne. Ak by teda mal nárok na 5 týždňov za rok 2007, tak týždeň sa mu preplatí a zvyšok, bohužiaľ, prepadne. Ak má nárok len 4 týždne, tak celý prepadá, nič sa nepreplatí. Dovolenka by sa mala vyčerpať, a to najmenej v rozsahu 4 týždňov, nie stále prenášať.

    gven75 je offline (nepripojený) gven75

    Večne nespokojný človek :D gven75
    takže ak mal v r. 2007 nárok na 25 dní a z toho roku mu ostalo 20 dní nevyčerpanej D nič sa mu nepreplatí lebo nepresiahol tú základnú výmeru 4 týžne. Ak by mal napr. 23 dní tak 3 dni sa preplatia.
    A ak by mal v tej dobe nárok len na 20 dní tak mu celá prepadne.
    Tak je to správne?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    gven75 Pozri príspevok
    takže ak mal v r. 2007 nárok na 25 dní a z toho roku mu ostalo 20 dní nevyčerpanej D nič sa mu nepreplatí lebo nepresiahol tú základnú výmeru 4 týžne., tak sa mu preplatí 5dní, lebo tie sú nad výmeru 20dní. Ak by mal napr. 23 dní tak 3 5 dni sa preplatia. Ak by mu ostalo z 25dnového celoročného nároku na dovolenku dovolenka v rozmedzi 5 až 25dní, tak sa mu preplatí 5dní. Ak mu ostalo menej ako 5, tak sa preplatí tolko dní, kolko ostalo.
    A ak by mal v tej dobe nárok len na 20 dní tak mu celá prepadne. áno
    Tak je to správne?
    v texte
    Naposledy upravil brčko : 05.01.09 at 22:23

    gven75 je offline (nepripojený) gven75

    Večne nespokojný človek :D gven75
    Ja som tomu porozumela trocha inak, no nechcem byť otravná no stále tomu nerozumiem ja som myslela, že ak má z r. 2007 dovolenku 20 a viac tak to sa mu preplatí a tých 20 dní základ stále prepadne nie???

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    gven75 Pozri príspevok
    Ja som tomu porozumela trocha inak, no nechcem byť otravná no stále tomu nerozumiem ja som myslela, že ak má z r. 2007 dovolenku 20 a viac tak to sa mu preplatí a tých 20 dní základ stále prepadne nie???
    Výmera dovolenky z roku 2007 - 25 dní pozostáva z 20 dní základnej, plus 5 dodatočnej dlhšej (zrejme z dôvodu dlhšieho trvania pracovného vzťahu).
    Takže do konca r. 2008 si z tejto dovolenky vyčerpá napr. 8 dní, t. j. (20-8)+5, stále mu tých 5 dní ostáva a preplatia sa.
    Ak vyčerpá 2 dni, t. j. (20-2) + 5, preplatiť 5 dní,
    ak vyčerpá 23 dní, t. j. (20-20) + (5-3), preplatiť 2 dni.

    T. j., treba brať tak, že najprv sa čerpá tá základná a až potom tých dodatočných dlhších5 dní.
    Aspoň ja to tak chápem.
    Naposledy upravil Gabi03 : 06.01.09 at 13:22 Dôvod: spresnenie pojmov :D

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabi03 Pozri príspevok
    Výmera dovolenky z roku 2007 - 25 dní pozostáva z 20 dní základnej, plus 5 dodatočnej (zrejme z dôvodu dlhšieho trvania pracovného vzťahu).
    Takže do konca r. 2008 si z tejto dovolenky vyčerpá napr. 8 dní, t. j. (20-8)+5, stále mu tých 5 dní ostáva a preplatia sa.
    Ak vyčerpá 2 dni, t. j. (20-2) + 5, preplatiť 5 dní,
    ak vyčerpá 23 dní, t. j. (20-20) + (5-3), preplatiť 2 dni.

    T. j., treba brať tak, že najprv sa čerpá tá základná a až potom tých dodatočných 5 dní.
    Aspoň ja to tak chápem.
    Gabi, dodatková dovolenka je definovaná v § 106 a je niečo iné ako nárok na dovolenku zvýšený o 1 týždeň, ako má zamestnanec odpracovaných najmenej /alebo viac ako/ 15 rokov. Preto s tvojim spôsobom výpočtu nesúhlasím.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    veronikasad Pozri príspevok
    Gabi, dodatková dovolenka je definovaná v § 106 a je niečo iné ako nárok na dovolenku zvýšený o 1 týždeň, ako má zamestnanec odpracovaných najmenej /alebo viac ako/ 15 rokov. Preto s tvojim spôsobom výpočtu nesúhlasím.

    Áno, áno.... ako sa to teda volá? Tých 5 dní navyše?
    Inak som použila slovo dodatočná a nie dodatková zámerne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabi03 Pozri príspevok
    Áno, áno.... ako sa to teda volá? Tých 5 dní navyše?
    ZP to definuje : 4 týždne - základná výmera, 5 týždňov - dlhšia dovolenka

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Dobrý deň, podľa ZP je zamestnávateľ povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v roku. Takže zamestnanec, ktorý má nárok na 20 dní dovolenky by si ju mal vyčerpať celú a ten ktorý má nárok na 25 dní si môže preniesť max. 5 dní do roku 2009. Ak si napr. zamestnec vyčerpal z 20 dní iba 10, tých zvyšných 10 mu jednoducho prepadne? Je to takto správne?

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    KatarínaL Pozri príspevok
    Dobrý deň, podľa ZP je zamestnávateľ povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v roku. Takže zamestnanec, ktorý má nárok na 20 dní dovolenky by si ju mal vyčerpať celú a ten ktorý má nárok na 25 dní si môže preniesť max. 5 dní do roku 2009. Ak si napr. zamestnec vyčerpal z 20 dní iba 10, tých zvyšných 10 mu jednoducho prepadne? Je to takto správne?
    Ak mal nárok v roku 2008 iba na 20 dní dovolenky (z roku 2007 sa mu nič neprenieslo) a v roku 2008 si vyčerpal 10 dní, do roku 2009 sa mu prenáša zvyšných 10 dní.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Ale tým pádom si zamestnávateľ nesplnil svoju povinnosť-určiť mu čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky podľa § 111 ZP, nie?
    Naposledy upravil KatarínaL : 20.01.09 at 07:43

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.