Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad
Vyplnená príloha na str. 12 DP typu B zdr.poisťovni nestačí ?
veru nie ... a ešte aj tak sú stále problémy - napr pri súbehu ..
0 0
chuty chuty

chuty je offline (nepripojený) chuty

Prosím o radu. Mam dcéru ZTP. pred 5 rokmi jej nebola priznaná OA len opatera (taký je zákon). Pani čo je jej opatrovateľka dosiahla dôchodkový vek, a ide do dôchodku. Preto mám otázku. Môže dôchodkyňa poberať príspevok za opatrovanie, a v akej výške. A, ešte jedná otázka. Dcéra dovrší tohoto roku 18 rokov. Požiadame o Inval. dôchodok. Aké su potom pravidlá. Keď si nájdeme novu pani čo bude opatrovať dcéru, bude dostávať príspevok na opatrovanie v plnej výške, alebo bude krátený. Podľa čoho sa počíta výška dôchodku pre dcéru ktorá je od narodenia ZTP(DMO). Ďakujem za odpovede a pomoc.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Výška ID sa u takýchto detí počíta takto :
Ak jej priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%, tak ID = 0,67 x 44 x 10,6865 = 315,10 + zvýšenie, ktoré bolo teraz k 1.1.2015.
Ak by mala pokles menej ako 70%, tak priznané percento z vyššie uvedenej sumy.
Ešte otázka - kedy dovŕši 18 r. ? Ak by to bolo v novembri/ decembri, stálo by za úvahu, či nepožiadať o ID až od 1.1.2016 (kóli lepšiemu navyšovaniu novopriznaných ID voči navyśovaniu už priznaných ID)
Opatrovateľský príspevok napíše niekto iný.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

K ID už máš ... je to tzv invalidita z detstva (§ 70 odst 2 zák o SP)
k príspevku za opatrovanie :
to, či priznajú opatrovanie, alebo OA závisí od zdravotného stavu a potrieb ŤZP - a čo sa vlastne tou kompenzáciou dosiahne - viď zák 447/2008. (posudková komisia)
....
Ak je opatrovateľka dôchodkyňa - môže opatrovať aj ďalej - ale výška príspevku je v tom prípade vždy 46,38 % (momentálne okolo 90 eur). a pre výpočet nie je dôležitá výška príjmu ŤZP. Táto varianta je výhodná pre tých ŤZP, ktorí majú vysoký dôchodok.
Ak by bola opatrovateľkou nedôchodkyňa - tak v tom prípade je dôležitá aj výška dôchodku dcéry ... bude mať vyše 300 eur ... takže už tam prichádza do úvahy krátenie príspevku - ale nebude to až tak veľa základný príspevok - nekrátený je vo výške 111,32 % ŽM (okolo 220 eur).
pozri hlavne § 39 a 40 - tam máš podrobne - ako sa kráti
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

info k výške odmeny za OA:
Keďže ani tento rok sa ŽM nemení - zostáva hodinová sadzba za OA stále rovnaká (2,76).
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Dobré ráno, chcela som vedieť, mám známu, ktorá má dieťa s cystickou fibrózou a momentálne známa je na predĺžnenej RD do 6. rokov veku dieťaťa - platenej, k 2/2016 ukončí PPV so zamestnávateľom a pôjde na UPSVaR do evidencie nezamestnaných na 6 mesiacov, na obdobie nároku na PvN.
Moje otázky sú:
aké sú možnosti opatrovania dcéry?
ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak myslíš konkrétne príspevok za opatrovanie - tak to je jedna z kompenzácíí (možno aj iné prichádzajú do úvahy??) ... opatrovať môže hlavne rodinný príslušník, alebo blízka osoba ... § 40 z 447/2008. k diagnóze sa vyjadriť neviem, ale podmienkou je posúdenie (UPSVaR) - miera funkčnej poruchy aspoň 50% a zároveň nutnosť opatrovania podľa prílohy zák 448/2008.
tuto pár tém o opatrovaní (aj viac ich je)
http://www.porada.sk/t236110-opatrov...ok+opatrovanie
http://www.porada.sk/t224194-opatrov...ok+opatrovanie
http://www.porada.sk/t233483-opatrov...ok+opatrovanie
1 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dobrý deň, prosím vás o radu - naša osobná asistentka ukončila činnosť OA k 30.6.2015 a odišla do zahraničia. Na DÚ nezrušila registráciu, lebo počítala s tým, že keď nenájde prácu, tak sa vráti a bude naďalej robiť OA. Prácu má a tak ma poprosila, aby som ju odhlásia na DÚ ja. Chcem sa spýtať, či bude platiť nejakú pokutu za oneskorené odhlásenie, ak ju odhlásim teraz niekedy, prípadne ak ju odhlásim až na konci roka.
Prajem pekný deň.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

S dohodou o ukončení činnosti OA s dátumom 2.7.2015 ju môžeš "odregistrovať" do konca augusta. - a bude to v termíne. (§49 a)
neviem, či dávajú teraz pokuty pri nedodržaní termínu
...
ZP nech si nezabudne poriešiť ak pracuje v zahraničí
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Katy a R, ďakujem za radu, zdravotné poistenie je poriešené . Prajem pekný deň.
0 0
chuty chuty

chuty je offline (nepripojený) chuty

Poprosím ešte o jednu radu.
Pri určení výšky príspevku na opatrovanie, podľa §40 ods.7, 111,32% životného minima, vychádza dnes 220,52€. Schvaľuje je sa automaticky aj §40 ods.13 zvýšenie o 49,80€? Dcéra síce už ma 18 rokov ale ešte nepoberá ID,( lebo ešte nemáme vybavene ani na sude zbavenie na právne úkony. Čakáme na pojednávanie.)
Ide o ten odstavec 13 §40. Dnes sme dostali rozhodnutie o opatrovateľskom príspevku a to zvýšenie tam nieje, a predošlá osoba ktorá opatrovala dcéru do teraz ten príspevok mala priznaný. Preto prosím o radu, kým si to pôjdem na úrad dať vysvetliť.
Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pripomínam povinnosť OA - oznámenie príjmov do ZP (za chvíľku je koniec mája)
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Len informácia - že ani tento rok sa ŽM nemení - takže odmena za OA ostáva v nezmenenej výške. Aj všetky príspevky naviazané na ŽM .
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

len informácia - že tento rok sa mení ŽM - takže odmena za OA sa ZVYŠUJE!! - o 2 centy
- z 2,76 na 2,78 eura.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Informácia - viacej zmien v kompenzáciách od 1.7.2018: vyberám najdôležitejšie pre OA:
- odmena za OA - hodinová sadzba sa zvyšuje na 3,82 eur
Odmena za OA (aj príspevok za opatrovanie) už nebudú naviazané na životné minimum (a vraj sa môže zmeniť nariadením vlády?).
A príspevok sa už nebude krátiť z dôvodu vysokého príjmu ŤZP osoby (užívateľa OA).
0 0
cinika cinika

cinika je offline (nepripojený) cinika

A neviete poradit ako treba nahlasit po ovom od 1.7.2018počet odpracovanych hodin pre osobneho asistenta? Treba podla nejakej tabulky od-do? Je to pravda? Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

cinika
A neviete poradit ako treba nahlasit po ovom od 1.7.2018počet odpracovanych hodin pre osobneho asistenta? Treba podla nejakej tabulky od-do? Je to pravda? Dakujem.
Tak - ako doteraz. Výkaz nájdeš v zákone 447/2008 - resp je to príloha č. 16
1 0
cinika cinika

cinika je offline (nepripojený) cinika

Pekne dakujem.
0 0
cinika cinika

cinika je offline (nepripojený) cinika

takže takto : https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx...&MasterID=6790
0 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať