Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

danka101 Pozri príspevok
Ak je os. asistent zároven zivnostnik a vlastni DIC, potrebuje este nejaké speciálne prihlasenie na DU?
... ohlasuje každú zmenu na DU...
0 0
danka101 danka101

danka101 je offline (nepripojený) danka101

Problém je v tom, ze zivnostnik sa neprihlásil a príjmy nezdanoval uz niekolko období hoci mal zmluvu a teraz nevie ako to ovplyvní spatne, resp. bude stacit, ked sa prihlási teraz od roku 2010 alebo este teraz dohlási rok 2009 a uvedie aj príjmy za rok 2009? Mozu to nejak spatne kontrolovat, myslím okrem riadnej kontroly, ktorú by náhodou mal?
Znamená to teda, ze mu to ovplyvní aj odvody do SP, ktoré doteraz neplatil, pretoze ,,nedosahoval z podnikania,, vysku prijmov, ktorá podmienuje platit SP?
Ak by sa od budúceho mesiaca zamestnal, tak by sa na neho nevztahovali odvody do SP od júla, je to tak? vopred dakujem asi prilis vela otázok....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

danka101 Pozri príspevok
Problém je v tom, ze zivnostnik sa neprihlásil a príjmy nezdanoval uz niekolko období hoci mal zmluvu a teraz nevie ako to ovplyvní spatne, resp. bude stacit, ked sa prihlási teraz od roku 2010 alebo este teraz dohlási rok 2009 a uvedie aj príjmy za rok 2009? Mozu to nejak spatne kontrolovat, myslím okrem riadnej kontroly, ktorú by náhodou mal?
Znamená to teda, ze mu to ovplyvní aj odvody do SP, ktoré doteraz neplatil, pretoze ,,nedosahoval z podnikania,, vysku prijmov, ktorá podmienuje platit SP?
Ak by sa od budúceho mesiaca zamestnal, tak by sa na neho nevztahovali odvody do SP od júla, je to tak? vopred dakujem asi prilis vela otázok....
... no čo na to to je na ňom. ja by som doporučila dať si to do poriadku.
je možnosť podať aj dodatočné DP .. aj si teraz splniť registračnú povinnosť ... ale DU má sankcie - či ich dajú, ťažko povedať (je možnosť sa aj odvolať, ak je dôvod). Ale neznalosť - neospravedlňuje.
Kontrola je možná .. lebo zmluva o OA je na UPSVaR.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy a R Pozri príspevok
Osobný asistent môže viesť účtovníctvo - nemusí byť len "paušalista".

Ako je to konkrétne s autom ..... ak sa vyjadrí niekto z účtovníkov.
Ale predpokladám, že ak auto zaradí do majetku .... odpisuje ho ...

.. teraz pozerám, že zuzanka je učtovníčka ... tak bude vedieť presne

No, ak by si asistenti mohli pre výkon OA kúpiť auto, tak by potom asi ZŤP nemali problém zo získaním asistentov.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
No, ak by si asistenti mohli pre výkon OA kúpiť auto, tak by potom asi ZŤP nemali problém zo získaním asistentov.

.... ak to auto potrebuje a vie si to obhájiť - napr, že denno-denne vozí ZŤP na aktivity, do práce...... tak prečo nie.
Ale väčšinou, ak už ZŤP je odkázaný na prepravu autom, tak má priznaný buď príspevok na auto, alebo prepravné ..... takže v skutočnosti to nie je veľmi reálne

Ja som len reagovala hlavne na to, že nemusí vždy uplatniť paušálne výdavky .
A ak už je aj iný príjem a tam vedie účtovníctvo ... tak rovnako musí postupovať aj pri príjmoch z OA.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Katy, odpovedala si ako skúsená poraďáčka.

Mňa by ešte zaujímalo, ak by sa pri OA uviedli preukázateľné výdavky či by ich výška nemala podliehať osobitnému predpisu?
Ak, áno uveď názov,číslo.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo ... tak pre výdavky platí § 19 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2010-a.html#19

No a hlavne každý výdavok musí vedieť pri kontrole aj obhájiť ... aj tu na Porade sa nájde niekoľko zaujímavých (až úsmevných) prípadov, čo všetko si niektorí dávajú do nákladov (zuby, alimenty, veštenie...)
Ja len ako "nesamostatný účtovnícky tovariš" by som pri OA uprednostnila tie paušálne výdavky. mám aj praktickú skúsenosť ... a tie výdavky skutočné veľmi ťažko výjdu nad 40 percent (telefón..).. ale samozrejme to pri každej činnosti môže byť rôzne..
Cestovné náhrady by pri takejto činnosti mohli prichádzať do úvahy - iné mi momentálne nenapadá..

.. a možno nám pomôže niekto skúsenejší
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mili poradaci.

Nema niekto z vas vzor naplne prace osobneho asistenta TZP osoby, na cca 8-10 hodim denne?
Neviem, ako to vypracovat. Dakujem, pekny den.
0 1
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Mili poradaci.

Nema niekto z vas vzor naplne prace osobneho asistenta TZP osoby, na cca 8-10 hodim denne?
Neviem, ako to vypracovat. Dakujem, pekny den.
Univerzálny vzor náplne práce osobného asistenta neexistuje. Náplň je predsa v každom prípade iná. Rozhoduje postihnutie, ktoré spôsobuje odkázanosť na pomoc inej osoby.

Výpočet hodín je potrebné urobiť podľa prílohy č.4 zákona 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu..... , kde sú uvedené činnosti pri ktorých FOs´TZP je odkázaná na pomoc osobného asistenta.

No a či to bude 8 alebo 10 hodín ukáže výpočet. Pochopiteľne, že si výpočet musíš obhájiť pred úradom

skúste si to vypracovať podľa prílohy
Naposledy upravil Dana 22 : 09.04.10 at 07:34
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jedno upozornenie ...
Skontrolujte si prosím tí, ktorí máte druhý pilier a štát odvádza poistné z titulu OA .. či tam tie odvody aj naozaj sú.
píšem z vlastnej skúsenosti ... predsa len to bola vlani novinka - a chyba sa môže stať. Ale stačilo upozornenie - a dalo sa to v SP do poriadku
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak , dostali sme 2300hodin osobnej asistencie na rok. Vyslo mi to cca 6, 36 hodin na den. Za mesiac, ak pocitam 30dni vychadza cca 490euro. Neviem, ci pocitam dobre.
Ake povinnosti na studentka dennej formy VS, ktora bude vykonavat asistenciu, kde sa ma prihlasit ? Dakujem.
Naposledy upravil alaya1 : 21.05.10 at 12:31
0 1
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
Tak , dostali sme 2300hodin osobnej asistencie na rok. Mne to na den vyslo cca 2 hodiny. To sa vobec oplati ta kopa paierovaciek? Aka je ta hodinova mzda pre OS? Sme zaskocene tym poctom, no neviem, ci som to dobre vyratala.
.. ako počítaš (už je tam oprava).. veď je to 190 hodín na mesiac ... povedala by som, že slušné..
http://www.porada.sk/1155868-post30.html

prečítaj tému .. všetko tu je... len či to bude sama stíhať - aj štúdium, aj OA
Naposledy upravil Katy a R : 21.05.10 at 12:35 Dôvod: odkaz
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Je to sikovne dievcatko. dakujem, len som to chcela mat potvrdene, co a ako.Kde sa ma prihlasit a tak.
Naposledy upravil alaya1 : 21.05.10 at 13:01
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

.
Naposledy upravil alaya1 : 23.05.10 at 14:24
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chcem sa opytat, prijem studentky VS denne studium sa zapocitava do prijmu rodiny s ktorou zije v domacnosti, ak napr. pridu o zamestanie
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
alaya1 Pozri príspevok
Chcem sa opytat, prijem studentky VS denne studium sa zapocitava do prijmu rodiny s ktorou zije v domacnosti, ak napr. pridu o zamestanie
- príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevýši 1,2 násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu;

a štipendium;
sa pre výpočet hmotnej núdzi do píjmu rodiny nezapočítava
1 0
otil otil

otil je offline (nepripojený) otil

Vykonávam osobnú asistenciu 5,5 mesiaca , nad 140 hodín mesačne, mám nárok na nejakú pomernú platenú dovolenku?
Požiadala som si o 3 dni neplateného voľna lebo mi
bolo povedané že nárok mám iba na 2,58 EUR x počet hodín čo odrobím, nič viac.
Nechce sa mi veriť že ak by niekto vykonával OA plných 12 rokov v kuse že by nemal nárok na žiadnu dovolenku... za ten dlhokánsky čas.
Starám sa o dementného Alzhaimera v štádiu 9 z 10 a nutne potrebujem vypnúť. Ako sa to dá?
napadá ma alternatíva :
Ukončím OA, oddýchnem si dva týždne na úrade práce a znovu podpíšem s tým istým ZŤP zmluvu o osobnej asistencii? Alebo je ešte iné riešenie ktoré mi nenapadlo?
vďaka
Naposledy upravil otil : 17.06.10 at 02:36 Dôvod: kozmetické vylepšenie, zmazanie opakovane napísaných slov
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
otil Pozri príspevok
Vykonávam osobnú asistenciu 5,5 mesiaca , nad 140 hodín mesačne, mám nárok na nejakú pomernú platenú dovolenku?
Požiadala som si o 3 dni neplateného voľna lebo mi
bolo povedané že nárok mám iba na 2,58 EUR x počet hodín čo odrobím, nič viac.
Nechce sa mi veriť že ak by niekto vykonával OA plných 12 rokov v kuse že by nemal nárok na žiadnu dovolenku... za ten dlhokánsky čas.
Starám sa o dementného Alzhaimera v štádiu 9 z 10 a nutne potrebujem vypnúť. Ako sa to dá?
napadá ma alternatíva :
Ukončím OA, oddýchnem si dva týždne na úrade práce a znovu podpíšem s tým istým ZŤP zmluvu o osobnej asistencii? Alebo je ešte iné riešenie ktoré mi nenapadlo?
vďaka
Žiaľ je to tak - osobný asistent nemá nárok n a dovolenku.

Zmluva o výkone OA sa uzatvára podľa Občianskeho žákoníka a ten asistentovi nezaručuje nárok na dovolenku ani žiadne iné výhody ale len odmenu za vykonanú prácu. Tieto výhody má len zamestnanec, ktorý uzatvára Pracovnú zmluvu podľa Zákoníka práce ale osobnému asistentovi neumožňuje uzavrieť tento typ zmluvy zákon č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch....

Ak si platíte v SP odvody na nezamestnanosť dostatočne dlhý čas a vznikol by vám nárok na podporu v nezamestnanosti, tak môžete urobiť riešenie možnosti oddychu tak ako uvažujete.


ALE
ak budete evidovaná na ÚPSVaR,tak si budete musieť platiť odvody do SP na dôchodkové poistenie sama lebo zrušením zmluvy nárok na oslobodenia stratíte.

Možno výhodnejšie je zmluvu nezrušiť a voľný čas si vytvoriť tak, že mesačne odpracujete len 140 hodín ako to požaduje zákon aby odvody do SP a ZP za vás štát. /každý mesiac si správnym rozvrhnutím pracovného času môžete vytvoriť aj týždeň voľna/
Naposledy upravil Dana 22 : 17.06.10 at 11:36 Dôvod: doplnenie ALE
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre otil:
... veď ZŤP môže mať viacerých asistentov ... a hlavne ak je to také náročné... Môžeš si dohodnúť OA napríklad na dva týždne a potom týždeň voľna ... alebo ako uznáš za vhodné..

... a ešte doplním: do SP (v prípade evidencie na UPSVaR) nie je nutné platiť - môže, ale nemusi
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

a ešte pre otil ...
Ak by si sa chcela zaregistrovať na dva týždne na UPSVaR ... a potom znova robiť OA, tak by si okrem papierovačiek na UP musela riešiť aj odhlásenie na DU, na SP, ZP ... a potom znovu s novou zmluvou poprihlasovať sa ...... to by som veru nerobila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať