Zavrieť

Porady

rodičovská dovolenka

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne rodicovskej dovolenky. Nasa zamestnankyna poziadala o rodic.dovolenku do 3 rokov veku dietata. Teraz ma dieta rok a ona by sa chcela vratit. Je to mozne? Moze zamestnavatel ju zobrat spat aj skorej, cize pred dovrsenim 3 rokov?
Mam z toho chaos.

dakujem
Usporiadat
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Zamestnankyňa nastúpila po materskej na rodičovskú dovolenku 9/2003

Zamestnáveteľ ju neodhlásil z sociálky ani zo zdravot.poisťovne

Poradí niekto ,čo teraz ?
Máme ju odhlásiť dnes s dátumom 9/2003 ?
ďakujem
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

tak vraj to bola povinnosť len podľa nového zákona nahlásiť ju na sociálku,že je na RD alebo MD k 1.1.2004
Pomôže mi niekto aspoň teraz
potrebujem vedieť keď tam vypíšem na ňu Registračný list FO - zmena -do kolonky dátum začiatku MD uvediem 1.1.2004 alebo ten skutočný dátum :
a to začiatok RD 14.9.2003 alebo začiatok MD 02.3.2003?

Pekne prosím ,ozvite sa niekto kto to vypisoval k 1.1.2004....alebo kto bol na školení
prosííííííííím
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

mimuška
tak vraj to bola povinnosť len podľa nového zákona nahlásiť ju na sociálku,že je na RD alebo MD k 1.1.2004
Pomôže mi niekto aspoň teraz
potrebujem vedieť keď tam vypíšem na ňu Registračný list FO - zmena -do kolonky dátum začiatku MD uvediem 1.1.2004 alebo ten skutočný dátum :
a to začiatok RD 14.9.2003 alebo začiatok MD 02.3.2003?

Pekne prosím ,ozvite sa niekto kto to vypisoval k 1.1.2004....alebo kto bol na školení
prosííííííííím
Ja som tam podľa inštrukcií SP dávala dátum 1.1.2004.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

moc moc moc ďakujem
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Podľa môjho názoru je zamestnávateľ povinný prijať späť do zamestnania, t.j. ukončiť rodičovskú dovolenku, aj keď príde ráno do práce a zahlási, som tu, chcem pracovať.
Nikde v ZP som nevidel nič, čo by návrat z rodičovskej dovolenky upravoval, v podstate len § 166 hovorí o odchode na rodičovskú dovolenku (myslím tým tú "riadnu" do troch rokov veku dieťaťa). Aj mňa tento prípad zaujíma, pretože manželka bude mať pravdepodobne problém presne v tejto veci. Pracuje na "zastupovanie" počas rodičovskej dovolenky a pani sa vyjadruje spôsobom, asi prídem, asi v septemri, ale možno nie. Je to podľa mňa nefér voči "zatupovačom", ale je to pravdepodobne v súlade so zákonom a "zastupovač" sa tak môže zo dňa na deň ocitnúť na ulici. A dokonca tej pani potom nič nebráni v tom, aby si hneď druhý deň "požiadala" o nástup na rodičovskú dovolenku, resp. skôr to len oznámila, pretože na základe §166 zamestnávateľovi vzniká povinnosť poskytnúť rodičovskú dovolenku. Len tak na okraj, je to úplne ideálny nástroj pre postichtivé kolegyne, ako strpčovať život iným (teda ak by ho chceli takto využívať). manželka mi hovorila, že vraj majú v kolektívnej zmluve, že nástup do zamestnania musí "dovolenkujúca" nahlásiť 3 mesiace vopred, ale kolektívnu zmluvu nevidela. Osobne ale dosť pochybujem, že take niečo môže v kolektívnej zmluve byť, pokiaľ viem, v kolektívnej zmluve sa môžu dohodnúť "veci" nad rámec zákona, nie zákon podliezať.
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

suhlasím s tebou,že zastupovanie je veľmi nevďačné
ale skús sa vžiť do pozicie tej dovolenkujúcej matky,pravdu povediac dnes je praveže velky problem si miesto udrzat a vacsinou sa zeny po materskej (zákon-nezákon) namajú kam vrátiť. Potom si hľadať prácu s deťmi nooooo... bez komentára.
0 0
kazisvet kazisvet

kazisvet je offline (nepripojený) kazisvet

vždy sa rád niečo nové naučím ...viac
Mimuška

máš pravdu, že je to nevďačne. žialbohu je to pravda, že dnes je materská obvykle pre zamestnavateľa horšia "choroba" ako AIDS a nikto také ženy nechce. Ale na druhej strane to tiež nie je spravodlivé, ak zastupuješ a naraz ti niekto povie, zbal si veci, zbohom a zajtra už nechoď, lebo sa náhle vrátila žena z materskej.
Podľa mňa by aj v tomto prípade mala platiť "výpovedná lehota", aby sa zastupujúci človek mal šancu nejak prispôsobiť. Pretože toto je asi jediny legalny právne nespochybniteľný prípad, ako človeka na hodinu vyzeriť na ulicu (myslím tým prípad, keď je v pracovnej zmluve formolácia ... na dobu určitú, počas zastupovania materskej dovolenky...)

Peter
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať