Zavrieť

Porady

Predseda SVB a zaroven uctovnik SVB?

Prepacte za moju mozno blbu otazku, ale neviem to nikde najst...moze predseda SVB robit sucasne aj uctovnika toho isteho SVB?Popripade ak ano, kto schvaluje to, kto bude uctovnictvo spolocenstvu robit..? spolocenstvo, rada alebo snad sam predseda?

Dakujem za odpovede..
Usporiadat
hanni hanni

hanni je offline (nepripojený) hanni

Teraz si ma trochu zmiatla...je konatelom SVB a zaroven uz od noveho roka robi uctovnictvo...ci ma zmluvu neviem, ak ano, podpisal si ju sam so sebou ako konatel SVB??? Moze? A na zaklade coho...podpisov, ktore si obehal bez toho,aby sme o tom vsetci vedeli?..moze?

Podla zakona musi na poziadanie dat nahliadnut do dokladov kedykolvek. V spolocenstve sa odsuhlasilo,ze to bude po kazdej schodzi, bohuzial to tak nefunguje.

Ci ma zmluvu o vykone spravy?O ziadnej neviem..a pokial som Ta spravne pochopil, tak vlastne ked spravcom je spolocenstvo a on je jeho konatelom,je aj spravca...ide skor o to, ze uctovnictvo doteraz robil p. Z. z TN a uz ho nerobi, On mal zmluvu, o tom viem..ale ako je to teraz ani srnky netusia.

Preverit jeho znalosti....no to si ma pobavila. Nema uctovne vzdelanie, nikdy s tym nerobil a nema ziadnu prax...myslis,ze je to vhodny uctovnik?Ja teda nie. Mame tu jednu mladu babu, je uctovnicka..bez problemov by to uctovnictvo robila.

...mas pravdu,je to zlozite.... a uz sa v tom aj ja zamotavam.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Mňa by zaujímalo,keďže sa v týchto témach motám už asi 5 hodín a nenašla som žiadnu originálnejšiu :..správca domu má alebo nemá právo zverejňovať informácie o stave meračov tepla v bytoch a o stave na vodomeroch a tiež odpisovať mesačne spotrebu elektriny na jednotlivých bytoch a potom tieto údaje zverejňovať na domovej schôdzi?
(Patríme pod bytové družstvo,pre ktoré odpisy robia správcovia,príp. iné osoby,ktoré nášmu správcovi tieto údaje poskytnú, alebo tieto údaje získa z Vyúčtovania za dom a byt,ktoré rozdáva on ako otvorený list.)
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pepsikova Pozri príspevok
Mňa by zaujímalo,keďže sa v týchto témach motám už asi 5 hodín a nenašla som žiadnu originálnejšiu :..správca domu má alebo nemá právo zverejňovať informácie o stave meračov tepla v bytoch a o stave na vodomeroch a tiež odpisovať mesačne spotrebu elektriny na jednotlivých bytoch a potom tieto údaje zverejňovať na domovej schôdzi?
(Patríme pod bytové družstvo,pre ktoré odpisy robia správcovia,príp. iné osoby,ktoré nášmu správcovi tieto údaje poskytnú, alebo tieto údaje získa z Vyúčtovania za dom a byt,ktoré rozdáva on ako otvorený list.)
Nie nemá pravo to zverejňovať , podpísal prehlásenie o ochrane osobných údajov...aspoň teda mal...podľa zákona. A to , že dostane otvorený list vo forme vyučtovania, tam je len to čo on predložil vrámci odpisov, alebo na zaklade odpisov dohodnutých osôb
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
slavica Pozri príspevok
Nie nemá pravo to zverejňovať , podpísal prehlásenie o ochrane osobných údajov...aspoň teda mal...podľa zákona. A to , že dostane otvorený list vo forme vyučtovania, tam je len to čo on predložil vrámci odpisov, alebo na zaklade odpisov dohodnutých osôb
..

..nie tak...vyúčtovanie nám robí bytové družstvo,on to ide prevziať,doma poštuduje,povypisuje si tých,čo mali najviac platby za kúrenie a vodu a tieto údaje potom verejne na schôdzi rozpráva(vykrikuje)
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
robertkk Pozri príspevok
Že sú márnotratníci ?
..


...no vieš,keby bol taký dobrý správca,a platil naše účty za teplo a vodu,tak ..no,hádam by som aj súhlasila,že ma zaujímajú susedove stavy vodomera a merača tepla...ale každý si platí sám za svoje a teda prečo to má vedieť celá dedina???
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Aj mňa by zaujímalo to zverejňovanie alebo aspon prístup k informáciám o všetkých stavoch meračov tepla v byt. dome.

Je možné, aby vlastníci alebo aspoň zástupca vlastníkov bol informovaní o ročných stavoch odobratého tepla podľa jednotlivých pomerových meračov pre účely zhodnotenia prípadnej zmeny pomeru alebo uplatňovania koeficientov znevýhodnených miestností? Mali by sa na tom dohodnúť všetci vlastníci na schôdzi nadpolovičnou väčšinou a tak žiadať tieto informácie od správcu?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Všetci vlastníci určite nie. To je každého vlastná vec koľko tepla odoberie. Ale zástupca by o tom mal vedieť, aby mohol vo včeobecnosti oboznámiť ostatných a prijímať opatrenia. U nás v SVB prehľad má predsedníčka a ja ako ekonóm - údaje nezverejňujeme.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Údaje vodomerov alebo PRVN sú pomerové a slúžia na výpočet skutočných úhrad. Preto na požiadanie ktoréhokoľvek vlastníka musí správca umožniť si ich pozrieť. Iná vec je ich vyvesenie niekde na chodbe a pod. Takisto sa môžu vlastníci dohodnúť, že na schôdzi chcú byť s nimi oboznámení, lebo sú to podklady pre vyúčtovanie.
Mimo otázky - prečo sú takéto "superintímne" údaje problémom?
0 0
lpopi lpopi

lpopi je offline (nepripojený) lpopi

Óho !
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Nahliadnúť samozrejme môže, ako do všetkej dokumentácie SVB. Nám napr. údaje z PRVN odčítá firma aj nám robí vyúčtovanie pre každého vlastníka. Až s tým potom dostaneme údaje o každom byte. Jednotliví vlastníci majú o svojom odpise kópiu. My tejto firme dodávAME potrebné údaje - zaplatené fa, počet GJ , cenu za GJ a ďalšie.
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Aj keď robí výpočet firma, vlastník má právo ho prekontrolovať a tým pádom by sa jednotlivé použité údaje o ostatných vlastníkoch dozvedel. Vlastníci majú právo hlasovať o spôsobe spravovania a ak neporušia odhlasovaným rozhodnutím zákon, predseda alebo správca ho musia rešpektovať. Prečo by nemohli poznať susedov (ale nie formou vyvesenia zoznamu), ktorí sa dajú vykurovať ostatnými alebo opačne, ktorí prekurovaním zvyšujú náklady všetkých. Alebo ináč, prečo by nemohli uvažovať "väčší" spotrebovači o úsporách, ak sa dozvedia, že susedovi to ide. Pre každé hospodárenie je porovnávanie dôležité.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

K tomu aby sa podľa chovania vlastníkov navrhoval systém rozúčtovania je v SVB predseda, ekonóm a rada. Keď daktoré byty by veľmi šetrili, navrhne sa napr. zmena pomeru 60/40 na 50/50 a už sa to "šetrilkom", alebo "eskimákom" neoplatí. Ale na to nepotrebujú vedieť konkrétnu spotrebu druhého. To by ste mohli zrovna zverejňovať spotrebu vody, či sa umývajú či nie, ďalej plynu na varenie aj elektrinu. Na vyúčtovaní dostanú súhrnný počet dielikov tepla a koľko spotrebovali oni, akým pomerom sa podielajú. To im musí stačiť. Komu nie, nech sa pýta susedov sám, koľko majú spotrebované.
A z čoho iného ako zo zoznamu by sa tie údaje mali dozvedieť?
Každý má právo kúriť ako chce, aj keď to nie fér vôči ostatným - viď tému Temperujem susedov byt!!!
Naposledy upravil svojar : 20.01.09 at 12:06 Dôvod: doplnenie ďalšej podobnej témy
0 0
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

Cieľom nie je zisťovať umývanie a podobné nezmysly ale správnosť vyúčtovania.Pre SV,TÚV a kúrenie(ak sú PRVN) sú pomerové jednotky najprv sčítané, vypočítaná cena jednej a následne násobená počtom u jednotlivého vlastníka.Správnosť výpočtu sa nedá kontrolovať bez znalosti všetkých údajov a predovšetkým údajov meradiel všetkých vlastníkov. Na toto má každý vlastník právo. Čo na tomto môže byť tajné? Aký môže mať niekto dôvod na utajovanie jeho spotreby TÚV ? Jedine ak má obavy z odhalenia nejakých fígľov.
Návrh systému rozúčtovania síce navrhuje napr. predseda, ale schvaľujú ho vlastníci.Ako môžu zodpovedne hlasovať ak nemajú informácie.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Podľa V 630/2005 je presne stanovené čo musí byť uvedené v rozrátaní tepla na kurenie ako aj na ohrev vody. Tieto údaje za celý dom aj jeho domácnosť by mali byť postačujúce. Môže si sám vyrátať % akým sa podieľa.
Správnosť vyýčtovania je daná tým, že ho vykonáva, aspoň u nás, nezávislá firma, ktorá sa touto činnosťou zaoberá nielen pre nás, ale pre viacej organizácií. Čo by získali keby to robili zle? Iba, že by stratili klientov.
Nie je pravdou, že sa jedná o sčítanie, delenie a násobenie zistených jednotiek. Do hry vstupujú aj koeficienty radiátorov a koeficienty nevýhodnosti polohy. Takže asi by sme každého, kto chce vedieť o našej spotrebe mali pozvať na návštevu a ukázať mu aké typy radiátorov máme a následne mu ešte predložiť ich koeficienty aby to potom dal do kopy.
Teda záverom - počet nameraných jednotiek môžete komukoľvek ukázať, aj tak nebude mať prehľad o tom ako sa podieľate na celkovej spotrebe tepla. Len môže seba a druhých uvádzať do omylu.
Naposledy upravil svojar : 20.01.09 at 20:05
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Predchádzajúce doložím príkladom. Zrovna dnes nám robili odpočet tepla. V byte mám nameraných 76, ktoré by som aj zverejnil, tak ako aj ostatní. Mohol by sa rátať akýsi pomer.
Ale po vynásobení jednotlivých dielčich spotrieb na radiátoroch koeficientmi radiátorov počet upravených dielikov v mojom prípade bude 119,86. A u každého to bude inak, takže aj nový pomer z týchto upravených dielikov bude iný. A ten nikto nemôže vyrátať, pretože SVB dostane odpočet skutočný a iba jedntoliví vlastníci konečné vyúčtovanie s upravenými dielikmi a z dôvodu preberania pošty to vedia aj tí o ktorých som písal už skôr - teda predseda a ekonóm, ktorí to využijú na podanie návrhu na prípadný iný spôsob alebo pomer pri rozrátavaní.
Samozrejme pomer jednotlivých bytov vie aj nezávislá firma ktorá robí rozúčtovanie, ale tej to môže byť jedno - oni len rátajú.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

K tejto teme by som mala otázku. Pokiaľ je zvoleny v SVB predseda - je to štatutár, dostáva mesačne odmenu. Moja otázka znie musí mať predseda - štatutár uzatvorenú nejakú pracovnú zmluvu s SVB?? Akú? Pokiaľ by predseda robil aj účtovnictvo tak tiež na to musí mať zmluvu?
Naposledy upravil Ofélia : 04.09.09 at 11:18
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať