Zavrieť

Porady

Zavet, alebo darovacia zmluva???

Dobry den, chcem sa spytat na radu, ako je lepsie postupovat v situacii, ked moja babka - otcova matka/otec uz davno zomrel/ nechce, aby sa majetok po jej smrti delil tak, ako to urcuje zakon, to znamena, po otcovi by sme mali dedit ja a moja sestra a dalsi dedic je otcova sestra, ktora stale zije...
K babke sa vsak otrasne sprava, pije atd., babka by si vsak priala zanechat dedicstvo zvacsa mne, mojej sestre a mojej krstnej mame...
Co je podla vas lepsie??? Uz za zivota urobit darovaciu zmluvu, alebo staci ked zanecha zavet???
Avsak, ak by zanechala zavet a odkazala jej povedzme cca 50 000,- a nam ostatnym dedicom majetok v ovela vacsej hodnote /cca 1 000 000,- /, moze to po babkinej smrti moja teta napadnut???
Vopred dakujem za kazdu radu. M.
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

anonym222 Pozri príspevok
Maria, prečo to zamotávaš? Prečo spájaš darovanie z dedením? Je potrebné majetok (aj nehnuteľný) darovať prostredníctvom kvalitnej darovacej zmluvy. Je treba si dať pozor, aby nemohla byť v budúcnosti napadnuteľná na súde (viď. čo píše sarasara).
Ja ako vlastník, môžem predsa všetok svoj majetok darovať predsa komu chcem ja nie? Samozrejme ak som právne spôsobilý.
Vydedenie nie je jednoduchá vec a dá sa na súde ľahko spochybniť a záveť je iba polovičné riešenie.
Myslím, že nikto z prispievajúcich nespochybnil ten fakt, že babka ako vlastníčka za svojho života môže svoju nehnuteľnosť darovať alebo predať komukoľvej, teda jednému vnúčikovi, dvom vnúčikom, krstnej, alebo všetkým dohromady v podieloch, v akých sa babke zažiada. A ak babka je svojprávna a zmluva nebude z iného dôvodu neplatná, tak je v podstate nenapadnuteľná. Ale práve preto, že babka je svojprávna, tak by som sa jej veľmi čudovala, že len preto, aby svoju nehodnú dcéru potrestala, tak sa zbaví svojho asi jediného väčšieho majetku. Babka si nepýta radu , ale je potencionálni dedičia. Preto ak zakladateľovi tejto témy niekto doporučuje ako najlepšie riešenie prevod babkinej nehnuteľnosti na nových vlastníkov darovaním ešte za jej života, následkom čoho sa babka rýchlo môže stať bezdomovkyňou, potom by bolo korektné doplniť túto radu ďalšou radou, aby svoj život mohla v tomto darovanom dome v pokoji dožiť.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Petra Nová Pozri príspevok
Myslím, že nikto z prispievajúcich nespochybnil ten fakt, že babka ako vlastníčka za svojho života môže svoju nehnuteľnosť darovať alebo predať komukoľvej, teda jednému vnúčikovi, dvom vnúčikom, krstnej, alebo všetkým dohromady v podieloch, v akých sa babke zažiada. A ak babka je svojprávna a zmluva nebude z iného dôvodu neplatná, tak je v podstate nenapadnuteľná. Ale práve preto, že babka je svojprávna, tak by som sa jej veľmi čudovala, že len preto, aby svoju nehodnú dcéru potrestala, tak sa zbaví svojho asi jediného väčšieho majetku. Babka si nepýta radu , ale je potencionálni dedičia. Preto ak zakladateľovi tejto témy niekto doporučuje ako najlepšie riešenie prevod babkinej nehnuteľnosti na nových vlastníkov darovaním ešte za jej života, následkom čoho sa babka rýchlo môže stať bezdomovkyňou, potom by bolo korektné doplniť túto radu ďalšou radou, aby svoj život mohla v tomto darovanom dome v pokoji dožiť.
Petra, Babka chce určite v kľude dožiť starobu a iné ju nezaujíma. Hádam nečakáš že tu bude písať 70-ročná babka? Toto čo si tu zdôraznila ako problém sa bežne rieši zriadením vecného bremena na právo dožitia v tejto nehnuteľnosti. Pozri si na katastri koľko bytov a domov má takéto vecné bremeno zriadené. Starší ľudia si bežne vysporiadajú majetok za života a zriadia si takéto vecné bremeno ako poistku a je úplne jedno, či ho darujú jednému, dvom resp. všetkým deťom. Je to iba na nich a keď to chcú, prečo im brániť.
0 0
safecom safecom

safecom je offline (nepripojený) safecom

Dobrý večer,
budem síce trocha mimo témy závetu, ale predsalen to súvisí s darovacou zmluvou. prosím Vás o radu ako postupovať, teda aké sú povinnosti obdarovaného po nadobudnutí nehnuteľnosti darovacou zmluvou, kde a dokedy to treba hlásiť, čo vypísať a či treba niečo platiť, (daň, akékoľvek poplatky), či je nejaká sankcia za prípadné nedodržanie termínu nahlásenia zmeny.Za odpoveď ďakujem vopred.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

safecom Pozri príspevok
Dobrý večer,
budem síce trocha mimo témy závetu, ale predsalen to súvisí s darovacou zmluvou. prosím Vás o radu ako postupovať, teda aké sú povinnosti obdarovaného po nadobudnutí nehnuteľnosti darovacou zmluvou, kde a dokedy to treba hlásiť, čo vypísať a či treba niečo platiť, (daň, akékoľvek poplatky), či je nejaká sankcia za prípadné nedodržanie termínu nahlásenia zmeny.Za odpoveď ďakujem vopred.
Jediné, čo musíš spraviť z hľadiska daní (a nielen pri darovacej zmluve) je prihlásiť nehnuteľnosť správcovi dane, aby ti mohol vyrubiť daň z nehnuteľnosti.
0 0
safecom safecom

safecom je offline (nepripojený) safecom

pokúsim sa dopátrať ku kompetentným, pretože so slov. úradmi už mám bohaté skúsenosti. Je nejaká lehota, ktorú musím dodržať? a ak nedodržím, hrozí nejaká pokuta?
Vďaka za odpoveď. Uistila ma v mojom doterajšom konaní.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Správcom dane z nehnuteľnosti je miestne príslušný obecný/mestský úrad.

Do 30 dní odo dňa zmeny alebo nadobudnutia je potrebné vykonať oznamovaciu povinnosť. Oznamovacia povinnosť sa vzťahuje aj na tých, ktorí nehnuteľnosť predali alebo darovali. (Obecné/mestské úrady majú zväčša vzory tlačív na stiahnutie na internete.)

Vseobecne o dani z nehnutelnosti, vzniku/zaniku danovej povinnosti a danovej povinnosti, najdes tu: http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/D...ype=-1&aid=929
0 0
OKAA OKAA

OKAA je offline (nepripojený) OKAA

žena
mino.k Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa spytat na radu, ako je lepsie postupovat v situacii, ked moja babka - otcova matka/otec uz davno zomrel/ nechce, aby sa majetok po jej smrti delil tak, ako to urcuje zakon, to znamena, po otcovi by sme mali dedit ja a moja sestra a dalsi dedic je otcova sestra, ktora stale zije...
K babke sa vsak otrasne sprava, pije atd., babka by si vsak priala zanechat dedicstvo zvacsa mne, mojej sestre a mojej krstnej mame...
Co je podla vas lepsie??? Uz za zivota urobit darovaciu zmluvu, alebo staci ked zanecha zavet???
Avsak, ak by zanechala zavet a odkazala jej povedzme cca 50 000,- a nam ostatnym dedicom majetok v ovela vacsej hodnote /cca 1 000 000,- /, moze to po babkinej smrti moja teta napadnut???
Vopred dakujem za kazdu radu. M.
Lepšie bude, ak babka za života u notára spíše darovaciu zmluvu.Závet je napadnutelný,ale-darovacia zmluva NIE!!!!!!Presne takto to urobila moja ,,nebohá mamka,,ked svoju polovicu domu, darovala mne.Tvoja teta potom nemá šancu Vela štastia.......
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

safecom Pozri príspevok
pokúsim sa dopátrať ku kompetentným, pretože so slov. úradmi už mám bohaté skúsenosti. Je nejaká lehota, ktorú musím dodržať? a ak nedodržím, hrozí nejaká pokuta?
Vďaka za odpoveď. Uistila ma v mojom doterajšom konaní.
Pozri v tejto téme môj posledný príspevok:

http://www.porada.sk/t39414-dedicstvo.html
0 0
kuratko kuratko

kuratko je offline (nepripojený) kuratko

Dobrý deň,
chcem sa spýtať na niečo podobné. Moja babka chce darovať pozemky, ktoré vlastní mojej mame na základe darovacej zmluvy. Máme však obavy napadnutia tejto zmluvy zo strany brata mojej mamy a dcér po zosnulej sestre mojej mamy. Tieto dcéry majú už aj vlasné deti.
Ak uvedie babka v darovacej zmluve aj formulku, že týchto príbuzných zároveň vydeďuje stáva sa táto zmluva nenapadnuteľná?
Dôvodov na vydedenie má dosť, nestarajú sa o ňu, ani ju nenavševujú, väčšinu času býva u mojej maminy alebo u mňa.
Alebo by bolo lepšie keby to moja babka predala mojej mame napr. za 1€ ?
Je treba k takejto kúpno predajnej zmluve aj znalecký posudok na tieto pozemky?

Ďakujem Vám za radu.

Kuratko
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

kuratko Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa spýtať na niečo podobné. Moja babka chce darovať pozemky, ktoré vlastní mojej mame na základe darovacej zmluvy. Máme však obavy napadnutia tejto zmluvy zo strany brata mojej mamy a dcér po zosnulej sestre mojej mamy. Tieto dcéry majú už aj vlasné deti.
Ak uvedie babka v darovacej zmluve aj formulku, že týchto príbuzných zároveň vydeďuje stáva sa táto zmluva nenapadnuteľná?
Dôvodov na vydedenie má dosť, nestarajú sa o ňu, ani ju nenavševujú, väčšinu času býva u mojej maminy alebo u mňa.
Alebo by bolo lepšie keby to moja babka predala mojej mame napr. za 1€ ?
Je treba k takejto kúpno predajnej zmluve aj znalecký posudok na tieto pozemky?

Ďakujem Vám za radu.

Kuratko
do darovacej zmluvy ziadnu klauzulku o vydedeni netreba
napadnut darovanie moze len ten, kto daroval, nie jeho pribuzni alebo pozostali

ak vsak mame pozemky daruje mozu pri dedicskom konani ostatni dedici ziadat, aby sa ich cena zapocitala do dedicskeho podielu tvojej mamy /a tym padom zdedi menej zo zvysku majetku/

V takom pripade sa kuno-predajna zmluva zda lepsim variantom
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
darovacia zmluva nemá nič spoločné s vydedením -

babka môže darovať vašej matke čokoľvek čo vlastní - napadnúť /zrušiť /takúto zmluvu môže jedine darca a aj to za určitých podmienok
0 0
kuratko kuratko

kuratko je offline (nepripojený) kuratko

Veľmi pekne ďakujem ivke70 a hanelie za odpoveď.
V prípade kúpno- predajnej zmluvy je potrebné mať aj znalecké posudky na tieto pozemky? A ak môžem ešte jedna otázka teraz máme možnosť jeden z týchto pozemkov predať. Od babky mám slnomocnenie na plné zastupovanie v tomto predaji. Je potrebné oznámiť túto skutočnosť daňovému úradu a zaplatiť nejakú daň z predaja pozemku a koľko to asi je?
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Znalecké posudky ku kúpnej zmluve mať nemusíš. Daň z predaja nehnuteľnosti sa priznáva iba v prípade, že babka pozemok vlastnila kratšie ako päť rokov. Ak babka vlastnila pozemok dlhšie ako päť rokov, daňové priznanie sa nepodáva, to znamená, že ani daň sa neplatí.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať