Zavrieť

Porady

Posvätenie príbytku

Ahojte,

viem, že trošku netradičná požiadavka, ale potrebujem poradiť. Sedela som tri dni za PC a googlovala, prešla množstvo cirkevných linkov, navštívila predajne s tématickou literatúrou, prehľadala JKS, ale nič som k posväteniu príbytku nanašla. Hladám popis, alebo aspoň modlitbu ku tomuto aktu. Viem, že je možné vyžiadať návštevu kňaza, ale napriek tomu by som rada niečo o tom vedela a rovnako viem, že môžem konať tak, ako má v úmysle konať cirkev a toto si v byte vykonať sama. Prosím, poraďte.
Vďaka vopred.
Usporiadat
day day

day je offline (nepripojený) day

Gustaffson pozor na fanatizmus, fanatizmus nema miesto ani v krestanstve. Bibliu teda Slovo Bozie, napisali ludia.

Ked mi to nabozenstvo umoznuje tak si dam pribytok posvatit, co je na tom zle, mozno budem mat vacsi pokoj na dusi a budem lepsim clovekom.

Nabozenstvo postupilo za tie roky velku zmenu, ked je to zmena k ludom nevidim dovod aby sa v tom nepokracovalo .
1 0
hnedoočka hnedoočka

hnedoočka je offline (nepripojený) hnedoočka

snažím sa brať prácu zodpovedne,ale ináč som veselá kopa ...viac
ak si dobre pamätám vysvetlenie kňaza, posvätenie domu sa nezakladá na pokropení múrov ,či nábytku svätenou vodou...pri tomto akte by malo byť účastných čo najviac ľudí, ktorí tam budú bývať, aby v ich spolunažívaní prebývala viera, pokoj a láska.
0 0
Snoopie Snoopie

Snoopie je offline (nepripojený) Snoopie

"V prípade, že by ste si svoje príbytky chceli so svätenou vodou požehnať sami, ponúkame vám kompletný text tejto súkromnej pobožnosti."

Zdroj: http://sekcov.fara.sk/archives/759

Požehnanie príbytku

Všetci členovia rodiny sa na požehnanie pripravia nielen vnútorným úmyslom, ale je vhodné, aby aj slávnostnejšie oblečenie napomáhalo vydvihnúť význam chvíle požehnania. Zhromaždia sa na jednom mieste, napr. pri stole, na ktorý postavia zažatú sviecu a ak je možné aj kríž. Ak visí na stene, nemusí sa dávať dole. Taktiež je na stole položená aj nádoba so svätenou vodou a krieda. Modlitbu požehnanie vedie (ak je to možné) otec ako hlava rodiny. Samotný obrad môže začať spoločným spevom niektorej z vianočných kolied.

O: V mene, Otca i Syna i Ducha Svätého.- Amen.
O: Pokoj nášmu domu a všetkým, čo v ňom bývame. - I s duchom tvojím.
O: Počúvajme slová sv. Evanjelia podľa Matúša (Mt 2, 1-12):

„Keď sa za čias kráľa Herodesa v judejskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci od východu. A hľa hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Ako zbadali viezdu, nesmierne sa zaradovali. Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a klaňali sa mu. Potom otvorili svoje pokladnice a dali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.“

(Chvíľa ticha, alebo krátky príhovor)

O: S radosťou za dar Božieho Syna velebme nášho Spasiteľa a prednesme mu svoje prosby:

1. Pane Ježišu, Boží Syn, žil si s nami ako človek, aby sme sa my mohli stať Božími deťmi, daj, aby sme boli dobré deti nášho dobrého Boha.
2. Pane Ježišu, ty si sa v nazaretskej rodine vzmáhal v múdrosti a bol si v obľube u Boha i ľudí, daj, aby otcovia a matky boli prvými učiteľmi a svedkami viery pre svoje deti.
3. Pane Ježišu, Kráľ pokoja, ty si nám priniesol svoj pokoj, daj, aby všetci, čo v tomto dome bývajú, tešili sa zdraviu i pokoju a žili v láske a svornosti a boli ti za všetko vďační.
4. Pane Ježišu, priniesol si radostnú zvesť trpiacim a chudobným a uzdravoval si pokorných srdcom, chráň nás od prílišných starostí a otvor naše srdce pre trpiacich a núdznych.
5. Pane Ježišu, Život veriacich, ty si prijal Máriu a Jozefa k sebe do nebeskej vlasti, prijmi aj zosnulých z našej rodiny (možno spomenúť aj mená) medzi svojich spravodlivých v nebi.

O: A teraz sa spolu modlime, ako nás naučil náš Pán, Ježiš Kristus: Otče náš, ...
O: Ako znamenie vzájomnej lásky, úcty a pokoja, dajme si znak pokoja. Pokoj a bratská láska nech je medzi nami.

Modlitba požehnania: Všemohúci Bože a Otče, ty si nás v krste prijal za svoje deti a urobil si nás bratmi a sestrami tvojho Syna; posilňuj naše spoločenstvo s ním a daj, aby sme v našej rodine žili vo svornosti a láske. Bože, ochraňuj náš dom pred zlom a hriechom, požehnávaj ho i všetkých, čo v ňom bývajú, aby sme ti ako domáca cirkev prinášali duchovné obete: zlato lásky, myrhu utrpenia a kadidlo modlitby. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.

Otec/matka pokropí svätenou vodou prítomných i celý dom, pričom povie: Táto požehnaná voda nech nám pripomenie náš krst i Ježiša Krista, nášho Spasiteľa, ktorý nás vykúpil svojím krížom a zmŕtvychvstaním.
Na horné veraje dvier kriedou napíše: 20 - C + M + B - 12, čo znamená Christus Mansionem Benedicat (Kristus nech po*žehná náš príbytok).

O: Prosme teraz spoločne Pannu Máriu o pomoc a ochranu: Zdravas, Mária... ; Pod tvoju ochranu sa utiekame ...
O: Dnes prišla spása do nášho domu. Pokoj a požehnanie nech spočíva na ňom a nech napĺňa všetkých nás.
O: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen.

(Určené pre súkromnú pobožnosť)
2 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Najlepšie vysvätíte dom/byt vtedy,keď tam budete žiť ako ľudia,v láske a nie ako sotony bažiace po mamone....
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
Aj my sme dali po pár rokoch tentoraz posvätiť dom na Troch kráľov, náš pop až také veľké ceremónie s tým nerobil, voľakedy u rodičov nám svätil dedo/kantor. Ale keď som kúpil auto zakaždým ho manželka posvätila a mama mi doňho nanútila ruženec alebo svätý obrázok...Neochotne to priznávam ale po troch dňoch ma kamión vytlačil pri predbiehaní do 120 cm priekopy a dodnes nechápem ako som zo 140 km rýchlosti zbrzdil, šmykol bokom do priekopy a zastavil vedľa nej s vyfučanou gumou a poškriabaným blatníkom?! Žeby ten ruženec na prístrojovke?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

lapejko Pozri príspevok
Aj my sme dali po pár rokoch tentoraz posvätiť dom na Troch kráľov, náš pop až také veľké ceremónie s tým nerobil, voľakedy u rodičov nám svätil dedo/kantor. Ale keď som kúpil auto zakaždým ho manželka posvätila a mama mi doňho nanútila ruženec alebo svätý obrázok...Neochotne to priznávam ale po troch dňoch ma kamión vytlačil pri predbiehaní do 120 cm priekopy a dodnes nechápem ako som zo 140 km rýchlosti zbrzdil, šmykol bokom do priekopy a zastavil vedľa nej s vyfučanou gumou a poškriabaným blatníkom?! Žeby ten ruženec na prístrojovke?
Možno keby si ho tam nemal,tak ani tá guma ti nevyfučí.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
0 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

veríme akejakým vešteniam, amuletom, snárom a neviem akým bludom, ale posvätenie našich príbytkov sa nám už v tejto chaotickej dobe zdá skôr smiešne, priťahuje nás mágia, ale chápeme tým silám okolo nás? .......a pre toto je potrebné v dnešnej dobe viac ako kedykoľvek pred tým posväcovať príbytky, verte tomu
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a mozno keby si ten ruzenec nemal tak ta ziaden kamion nevytlaci..

kazdy veri tomu comu chce.. ludia sa obracaju na vieru hlavne ked su v srackach.. si myslia ze ich nieco spasi.. zrazu.
predpokladam ze 99% dnesnych veriacich su pokrytci co nedodrzuju ani desatoro.. sak sa staci vyspovedat.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
neprovokuj, ja som bol takto vychovaný a tiež sa dosť búrim voči rodine a na spoveď veľmi nechodím, keďže ak chcem prežiť ako živnostník určite poruším svetské zákony a aj z toho sa treba spovedať...Posvätenie príbytku je ale jednoduchý, tradičný rituál.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať