Zavrieť

Porady

DPH z pohonnych hmot

Prosim o radu: stal som sa platcom dph a pri podnikani pouzivam vozidlo, ktore nemam zaradene v majetku firmy, ako je to s narokom na odpocet dph z pohonnych hmot? prosim o skoru odpoved je to surne zachvilku podavam prve danove priznanie vdaka
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

počkaj PHM ako vôbec??? alebo len PHM bez náhrady za km a opráv atď
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

je to na stranke http://www.hnonline.sk/index.php?p=k02100
0 0
nana nana

nana je offline (nepripojený) nana

Do nakladov si mozes dat celu sumu t.j. zaklad plus dph, spotrebovanych phm, na ktore mas doklad. Nemozes si uplatnit dph na vstupe. Stale to tak bolo a myslim si, ze aj zostalo. Ved keby nebol rozdiel medzi " sluzobnym " a "sukromnym" automobilom naco by sa to rozlisovalo. Prepac, blbne mi klavesnica.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

nana
Do nakladov si mozes dat celu sumu t.j. zaklad plus dph, spotrebovanych phm, na ktore mas doklad. Nemozes si uplatnit dph na vstupe. Stale to tak bolo a myslim si, ze aj zostalo. Ved keby nebol rozdiel medzi " sluzobnym " a "sukromnym" automobilom naco by sa to rozlisovalo. Prepac, blbne mi klavesnica.
Náš zamestnanec používal svoje vlastné vozidlo s tým, že bola urobená zmluva o výpožičke na firmu. Kolegyňa uplatňovala aj DPH, bola aj daňová kontrola na daň z príjmu aj na DPH a nič nenamietali, len chceli vidieť originál zmluvy o výpožičke. Žeby platilo staré známe, že aký kraj - taký mrav? Myslím tým na pracovníkov DÚ.
0 0
nana nana

nana je offline (nepripojený) nana

Je rozdiel medzi požičaným autom a autom FO, súčasne SZČO, ktoré nie je vložené do obchodného majetku SZČO.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ozývam sa až teraz, lebo som si skôr neprečítala tento príspevok. Ja som národ na odpočet DPH z PHM auta, ktorén nie je v majetku firmy konzultovala s DÚ. Dostala som odpoveď, že nárok na odpočet DPH nemám. Môžem si PHM včetne DPH uplatniť len do daň. nákladov / samozrejme prepočet podľa tehcnického preukazu/.
Zdravím Vás.
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Samozrejme, že nie je nárok na odpočet DPH, keď auto nie je vložené do firmy, načo by chystali novelu o "paušali", keď by si SZČO mohla i bez nej uplaňovať všetky náklady /odpisy, DPH, poistky, atď/? Veď je to nelogické. Viď ďalšie nejasnosti pri výklade zákonov! Prečo sa neozvú kompetentní "vykladači" zákona?
0 0
Sisa Sisa

Sisa je offline (nepripojený) Sisa

Nie je mi to z diskusie celkom jasné, takže ako firma-s.r.o. keď mám prenajatý osobný automobil od inej s.r.o. mám nárok na odpočet DPH z prenájmu a tiež aj pri kúpe PHM??????
0 0
ikula ikula

ikula je offline (nepripojený) ikula

Mne DPH-čku tiež uznali, veď "použité na zdaniteľné príjmy a doložené bločkami. A toho Poradcu som s Vami chcela už dávno rozobrať, ale mi nikto neodpovedal. Teda či sa toho môžem držať, alebo nie. Lebo o zákon to opreté je. Takže to už potom fakt záleží na kontrolórovi, pod ktorého patríme, nie? Len si myslím, že to súkromné auto, ak si chce uplatniť všetky uvedené výdavky v Poradcovi, musí podnikateľ používať výlučne na svoju podnikateľskú činnosť a toto aj doložiť záznamom z parc. ciest a tak. V opačnom prípade iba percentuálne. To by sa dalo obhájiť nie?
0 0
ikula ikula

ikula je offline (nepripojený) ikula

A ešte Sise: pri prenajatom máš nárok na odpočet DPH z PHM aj DPH z prenájmu.
0 0
Sisa Sisa

Sisa je offline (nepripojený) Sisa

Ikula, veľmi pekne ti ďakujem za pomoc. Nemala som v tom jasno. Poplietol ma zákon o DPH, kde sa píše, že platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobili. Ešte raz díky.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Neviete ako to je ak SZCO ma auto na leasing a PHM si dava podla nakupu do nakladov. Kazdy nakup PHM je u neho danovy vydaj ak auto vyuziva na pracovne ucely alebo treba tuto nakupenu PHM davat ako nedanovu a potom prepočitavat cez spotrebu a dat len tu ako danovu. Vedieme JU.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Mikolajova
Neviete ako to je ak SZCO ma auto na leasing a PHM si dava podla nakupu do nakladov. Kazdy nakup PHM je u neho danovy vydaj ak auto vyuziva na pracovne ucely alebo treba tuto nakupenu PHM davat ako nedanovu a potom prepočitavat cez spotrebu a dat len tu ako danovu. Vedieme JU.
Ja to robím tým druhým spôsobom - bločky ako nedaňový výdaj a prepočítanú spotrebu ako daňový výdavok. Dá sa to aj prvým spôsobom, ale pri uzávierkových operáciách treba tieto výdavky na PHL účtované ako daňové znížiť do výšky prepočítanej spotreby.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

andrej_rv
Ja to robím tým druhým spôsobom - bločky ako nedaňový výdaj a prepočítanú spotrebu ako daňový výdavok.
Tiež robím takto a ten daňový výdavok zaúčtujem do réžie jedným interným zápisom 31.12. Teda za celý rok úhrnom.
0 0