Zavrieť

Porady

Valorizácia dôchodkov.

Neviete mi niekto poradiť, môj pracovný pomer skončil 30.6.08, od toho času som na výsluhovom dôchodku. Či mi patrí valorizácia dôchodku platná od 1.1.2009, alebo to platí iba pre civilný sektor.

vďaka.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dad111 Pozri príspevok
Pôvodne sa tu malo písať o valorizácii výsluhy. Vôbec ma ten problém nezaujíma.Pobúrila ma ale tá diskusia a prekrúcanie. Ak má byť niekto platený za zásluhy a schopnosti, tak táto skupina to rozhodne nemá byť.
Ano, pôvodne bola o tom tá téma. Lebo všade v médiach sa rozpitvávalo zvyšovanie dôchodkov k 1.1.2009 z dôvodu prechodu na euro a tiež aj o tom, že aj vdovy a vdovci budú mať ten "vianočný príspevok". Ale v médiach chýbali info, ako na tom budú práve výsluhový dôchodci a tiež vdovy a vdovci. Ja sama som hľadala info o tejto skupine. Lebo mne sa dôchodok (ID) zvýšil, aj mi prišli domov papiere. No mojej mame neprišlo domov nič, takže som hladala info ako to je s tou valorizáciou dôchodkov. Táto téma ma usmernila, kým tu neprišli ludia a nezačali nadávať a zosmiešňovať. A na toto sa nedalo nereagovať. Takže sa to zvrlho k tomuto tu nadávaniu.
Každý si máme právo a možnosť vybrať ten smer, ktorým v živote pôjdeme. Tak ako ja nepôjdem do zahraničia ( ty zrejme si tam lebo sa to píše v tvojom profile ) , ale nebudem závidieť ľudom, ktorý tam pracovali tuším stačí 5 či 10 rokov legálnej práce aby časť dôchodku šla z cudzieho štátu. A tie dôchodky nie sú zanedbateľné. Tiež potom budeme osočovať ľudí, ktorý si zvolili odísť od rodín do cudzieho sveta, aby zarobili aby sa ich blizky mali lepšie? Budeme závidieť tebe dad111 ked ti bude chodiť vysoký dôchodok zo zahraničia? Nie nebudeme, tak prečo vy závidíte dôchodky v silových zložkách. Prečo Vás to tak dráždi? Ved tý ludia čo tam pracovali, si to vybrali sami, a zákon je postavený tak ako je. Bola to zodpovedná práca, a stále je. Tak prosím nechajme túto tému ležať ľadom.
0 0
slimo2 slimo2

slimo2 je offline (nepripojený) slimo2

Neviem, k zvláštnym reakciám ľudí, ktorý nikdy nechceli, alebo z nejakého dôvodu (nechcelo sa im, bol proti ich presvedčeniu, zdravotného, psychologického, alebo fakt o ňom nevedeli...) nemohli vstúpiť do sociálneho systému ozbrojených zborov v SR

Pracujem v OS SR a mám odslúžených iba 16 r. a nárok na dôchodok okolo 400€, relatívne vysokú hodnosť a aj funkciu (o ktorej sa môže bežnému vojakovi iba snívať). Vysokoškolské vzdelanie bohužiaľ iba 1. a 2. st. (vojenské) + 2 x postgraduálne po 2 roky popri zamestnaní (civilné) + 4 x po 2-4 mesiace popri zamestnaní (vojenské). Nemal som šťastie dostať sa na misiu, keďže vo vyšších hodnostiach je aj vyšší pretlak a väčšinou sa dbá na ten správny jazyk (angličtinu - nemčina a ruština je zbytočná) a skúsenosti z predchádzajúcej misie. Od roku 2000 zažívania v každom roku reorganizácie (80% kolegov je už v civile) som prešiel iba 4 posádky z ktorých bola najbližšia iba 100 km od pôvodného miesta bydliska (som z východ a v súčasnej dobe som na západe) v poslednej som chvalabohu vymenil v rámci reorganizácie 4 miesta na 2 útvaroch v mieste súčasnej posádky (aby som sa vyhol premiestneniu do inej posádky - vždy mi to ešte pred premiestnením ponúkli). Moja manželka ma zakaždým po pár mesiacoch od premiestnenia nasleduje do posádky (vždy nový byt na hypotéku aby sme boli spolu - nie legendy o armádnych bytoch) tiež vysokoškolské vzdelanie 2 st. + doktorát + rozširujúce vzdelanie 2 roky (momentálne pracuje v školstve) bohužiaľ predtým pri presunoch a premiestneniach buď na materskej, alebo nezamestnaná v cudzom meste bez rodiny a známych. Ako väčšina kolegov chcem zostať pracovať a neodchádzať aj keď máme také sociálne výhody, pretože treba platiť účty, hypotéky, pôžičky a živiť rodinu (bohužiaľ v súčasnej dobe je to už niekoľko rokov neistota do kedy zostaneme).

Keď som tam vstupoval ako presvedčený mladý vojak (napr. behal z guľometom po poli a v zime do zmrznutej zeme som sa zakopával - okrem bežného štúdia na vojenskej akadémií - viac ako polovička spolužiakov odišla po odkrútení vojny), všetci priatelia a spolužiaci, ktorý boli na civilnej vysokej škole, alebo sa im tam nechcelo ísť a zostali iba tak vraveli:
- ja by som tam nebol (spôsob života, nechcem obmedzenia na intrákoch, v škole, z ústavy, zo zákona, keď mám prázdniny tak ty si ešte v škole a pod.),
- ta buzerácia, šikanovanie - hneď by som išiel preč (podľa tých čo boli na vojne),
- nikdy by som tam nevstúpil a máš zabitú mladosť,
- ponúkali mi tam vstúpiť po skončení vojny, nechcel som a odmietol som to.

V súčasnej dobe keď ich stretnem:
- vy darmožráči, ho... pracujúci, žijete z našich daní a pod. (nadávajú aj predajcovia alkoholu, nezamestnaný, poberatelia soc. dávok, zmenárnici, kšeftári, podnikatelia, štátny a verejný zamestnanci a pod. ),
- máte samé výhody, vysoké platy a pod. (lepšie zarábajúci ako ja a všetci moji kolegovia),
- prečo máte vy to a ja to menám (aj keď sú iné výhody ako zo soc. zákona pre ozbrojené zbory - služobné auto na súkromné účeli, neobmedzený telefón, preplácanie benzínu, nižšie úročenie pôžičiek, daňové odpisy aj na najnižších stupňoch a pod.)
- prečo tam zostávaš keď máš nárok na dôchodok, veď v civile by si si privyrobil a bol by si na tom tak isto, možno aj lepšie (veď nie si až taký neschopný).

Teraz "dobrovoľne" čakám v robote - veď vybral som si ju dobrovoľne a živý mi to rodinu, (ktorá je môj "koníček" od 06,00 do 17,00 a niekedy aj do 18,00 hod. a viac - nehovorím o hotovostiach a službách cez víkend, keďže to máme už započítané v platoch bez príplatkoch) kedy ma vykopnú do dôchodku (aj keď s tým neurobia nič nadriadený, lebo to nechcú nakoľko sú so mnou zatiaľ spokojný, urobí to teraz nastavený systém).
Moja manželka si dobrovoľne zobrala z muža vojaka aj keď vedela že si s ním berie celú armádu a túto povinnosť automaticky prebrali na seba aj deti, kým nebudú dospelé (všetko sa robí iba pre nich). Rozhodnúť sa v správnej dobe mohol každý!!!
0 0
levandule levandule

levandule je offline (nepripojený) levandule

Viem, že to tu nepatrí, ale prosím chcela by som sa opýtať čo sa započítavá do odpracovaných rokov pri starobnom dôchodku. Myslím tým koľko rokov sa započítava na dieťa,či sa započítava do odprac.rokov podpora v nezamestnanosti a práce neschopnosť. Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň. lea
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

levandule Pozri príspevok
Viem, že to tu nepatrí, ale prosím chcela by som sa opýtať čo sa započítavá do odpracovaných rokov pri starobnom dôchodku. Myslím tým koľko rokov sa započítava na dieťa,či sa započítava do odprac.rokov podpora v nezamestnanosti a práce neschopnosť. Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň. lea
istotne ti odpovedia na tel. čísle (je zadarmo aj z mobilných sietí ) 0800 123 123
viem, že na dieťa sa započítava max. 3 roky, záleží kedy sú narodené, resp. či medzi ich narodením je viac či menej ako 3 roky.....
a evidencia na UP už sa nezapočítava do dôchodku....ale asi do r. 2000 tomu tak nebolo, aj evidencia na UP patrila do započítateľnej .....
a PNS by mala byť započítaná, ale ak vznikla v prac. pomere....
popr. napíš e-mail na.....poradna@socpoist.sk
a požiadaj o informáciu, kt. sa ťa týka.....
Naposledy upravil Mila123 : 09.10.11 at 15:10
0 0
levandule levandule

levandule je offline (nepripojený) levandule

Veľmi pekne dakujem za rýchlu odpoveď, mám iba jedno dieťa, a tú dobu som myslela iba tých 9 mesiacov čo som poberala podporu či sa započítava do odpracovaných rokov a potom som nejaký čas marodovala tak to som chcela vedieť či sa i to započítava. Ste Mila veľmi zlatá moc vám ďakujem. dakujem za váš čas a prajem všetko dobré. lea
0 0
levandule levandule

levandule je offline (nepripojený) levandule

Ešte som sa chcela opýtať to tel. číslo to je na soc.poisťovňu? ďakujem
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

slimo2
Neviem, k zvláštnym reakciám ľudí, ktorý nikdy nechceli, alebo z nejakého dôvodu (nechcelo sa im, bol proti ich presvedčeniu, zdravotného, psychologického, alebo fakt o ňom nevedeli...) nemohli vstúpiť do sociálneho systému ozbrojených zborov v SR

Pracujem v OS SR a mám odslúžených iba 16 r. a nárok na dôchodok okolo 400€ buď rád, si na tom akurát, relatívne vysokú hodnosť a aj funkciu (o ktorej sa môže bežnému vojakovi iba snívať). Vysokoškolské vzdelanie bohužiaľ pravda iba 1. a 2. st. (vojenské) v civile prd platné - ale titul si na navštívenku vycapiť môžeš + 2 x postgraduálne po 2 roky popri zamestnaní (civilné) už trochu lepšie + 4 x po 2-4 mesiace popri zamestnaní (vojenské) ako som písal vyššie. Nemal som šťastie dostať sa na misiu, keďže vo vyšších hodnostiach je aj vyšší pretlak a väčšinou sa dbá na ten správny jazyk (angličtinu - nemčina a ruština je zbytočná) a skúsenosti z predchádzajúcej misie.Pokiaľ si sa nedostal - holt -smola Od roku 2000 zažívania v každom roku reorganizácie (80% kolegov je už v civile) som prešiel iba 4 posádky z ktorých bola najbližšia iba 100 km od pôvodného miesta bydliska (som z východ a v súčasnej dobe som na západe) v poslednej som chvalabohu vymenil v rámci reorganizácie 4 miesta na 2 útvaroch v mieste súčasnej posádky (aby som sa vyhol premiestneniu do inej posádky - vždy mi to ešte pred premiestnením ponúkli). Toto pri reorganizácii je "normálny" kolotoč Moja manželka ma zakaždým po pár mesiacoch od premiestnenia nasleduje do posádky (vždy nový byt na hypotéku aby sme boli spolu - nie legendy o armádnych bytoch) tiež vysokoškolské vzdelanie 2 st. + doktorát + rozširujúce vzdelanie 2 roky (momentálne pracuje v školstve) bohužiaľ predtým pri presunoch a premiestneniach buď na materskej, alebo nezamestnaná v cudzom meste bez rodiny a známych. Ťažký to život oficierských polovičiek. Ale mohol si využívať iný spôsob - keď už som od polovičky preč, tak cvakajte, byt by ti zostal na jednom mieste, polovička by mala robotičku. Ako väčšina kolegov chcem zostať pracovať a neodchádzať aj keď máme také sociálne výhody, pretože treba platiť účty, hypotéky, pôžičky a živiť rodinu (bohužiaľ v súčasnej dobe je to už niekoľko rokov neistota do kedy zostaneme). Prinajmešnom dovtedy, kým sa opäť nepôjde so stavmi dole - zatiaľ si to "užívaj" (aj tie "sociálne" výhody")

Keď som tam vstupoval ako presvedčený mladý vojak (napr. behal z guľometom po poli a v zime do zmrznutej zeme som sa zakopával - okrem bežného štúdia na vojenskej akadémií - viac ako polovička spolužiakov odišla po odkrútení vojny), všetci priatelia a spolužiaci, ktorý boli na civilnej vysokej škole, alebo sa im tam nechcelo ísť a zostali iba tak vraveli:
- ja by som tam nebol (spôsob života, nechcem obmedzenia na intrákoch, v škole, z ústavy, zo zákona, keď mám prázdniny tak ty si ešte v škole a pod.), ich názor, neokúsili, nepochopili
- ta buzerácia, šikanovanie - hneď by som išiel preč (podľa tých čo boli na vojne), nie všade je "buzerácia" - tá väčšinou bola vo vzťahu voj.z povol. vs. záklaďák - neuplatňoval som,lebo to väčšinou nikam neviedlo - skôr som používal "niečo za niečo"
- nikdy by som tam nevstúpil a máš zabitú mladosť, tak to ešte nezažili vojnu v 50-tych rokoch - 2 r ZVS, isté "odbornosti" 3 r. ZVS
- ponúkali mi tam vstúpiť po skončení vojny, nechcel som a odmietol som to. ich sloboné roznodnutie, potom nech nepindá.

V súčasnej dobe keď ich stretnem:
- vy darmožráči, ho... pracujúci, žijete z našich daní a pod. (nadávajú aj predajcovia alkoholu, nezamestnaný, poberatelia soc. dávok, zmenárnici, kšeftári, podnikatelia, štátny a verejný zamestnanci a pod. ), nech si kričia, aj ja som to počúval, kým som jednému takému povedal, že keď bude zle, tak sa na neho zvysoka vyser*iem, nech skape. Inak, kto to nezažil a neskúsil - nevie- preto pindajú.
- máte samé výhody, vysoké platy a pod. (lepšie zarábajúci ako ja a všetci moji kolegovia), výhody vyvážené iným nedostatkom
- prečo máte vy to a ja to menám (aj keď sú iné výhody ako zo soc. zákona pre ozbrojené zbory - služobné auto na súkromné účeli, neobmedzený telefón, preplácanie benzínu, nižšie úročenie pôžičiek, daňové odpisy aj na najnižších stupňoch a pod. = toto za mojich čias nebolo, jediné čo sme dostali, bolo "zariadenie" na zvolávanie pri bojovej pohotovosti - jednosmerná vysielačka)
- prečo tam zostávaš keď máš nárok na dôchodok, veď v civile by si si privyrobil a bol by si na tom tak isto, možno aj lepšie (veď nie si až taký neschopný). Ten vyšší si to možno bude môcť dovoliť - nie je unavený, ten na spodku pyramídy je už vyťahaný.

Teraz "dobrovoľne" čakám v robote - veď vybral som si ju dobrovoľne a živý mi to rodinu, (ktorá je môj "koníček" od 06,00 do 17,00 u nás bolo 6:00-16:00 a niekedy aj do 18,00 hod. a viac no niekedy od nevidím do nevidím, často v zime, v noci i tri dni v kuse- nehovorím o hotovostiach a službách cez víkend pokiaľ neprepláciali služby v So a Ne, bola za trest , keďže to máme už započítané v platoch bez príplatkoch na toto sú tam isté kolonky nočné, sviatky a pod.) kedy ma vykopnú do dôchodku (aj keď s tým neurobia nič nadriadený, lebo to nechcú nakoľko sú so mnou zatiaľ spokojný, urobí to teraz nastavený systém ale aj ten má určité pravidlá - nemôžu len tak šup padaj.).
Moja manželka si dobrovoľne zobrala z muža vojaka aj keď vedela že si s ním berie celú armádu a túto povinnosť automaticky prebrali na seba aj deti, kým nebudú dospelé (všetko sa robí iba pre nich). Rozhodnúť sa v správnej dobe mohol každý!!!
.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

levandule Pozri príspevok
Ešte som sa chcela opýtať to tel. číslo to je na soc.poisťovňu? ďakujem
na ústredie SP .....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mila123 Pozri príspevok
na ústredie SP .....
To obdobie nezamestnanosti, či sa počíta, resp. nepočíta do obdobia poistenia nájdeš tu http://www.socpoist.sk/486/1209s?prm2=14366

Obdobie, po ktoré bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov po 31. decembri 2003, sa nepovažuje za obdobie dôchodkového poistenia, iba ak si za to obdobie dodatočne doplatí.

Ak bol poistenec zaradený do evidencie nezamestnaných občanov v období od 1. januára 2001 do 31. decembra 2003, na účely dôchodkového poistenia sa mu započíta len to obdobie, po ktoré súčasne poberal podporu v nezamestnanosti.


Obdobie vedenia v evidencii nezamestnaných občanov získané pred 1. januárom 2001 sa na dôchodkové účely započítava, bez ohľadu na skutočnosť, či poistenec súčasne poberal podporu v nezamestnanosti.
2 0
levandule levandule

levandule je offline (nepripojený) levandule

Ďakujem milá Kvaka ja som tú podporu poberala v roku 2001 takže by sa mi to malo zarátať do odpracovaných rokov, možem sa ešte opýtať keď som marodovala o v ochrannej lehote to by sa mi malo zarátať? To znamená, že marodovať som začala po výpovedi v čase ochrannej lehoty. Ďakujem veľmi za odpoveď. Lea
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

levandule Pozri príspevok
Ďakujem milá Kvaka ja som tú podporu poberala v roku 2001 takže by sa mi to malo zarátať do odpracovaných rokov, možem sa ešte opýtať keď som marodovala o v ochrannej lehote to by sa mi malo zarátať? To znamená, že marodovať som začala po výpovedi v čase ochrannej lehoty. Ďakujem veľmi za odpoveď. Lea
V ktorom roku si maródovala v ochrannej dobe? Ak do konca roku 2003, tak to bola náhradná doba na účely dôchodkového poistenia. Ak to bolo od roku 2004, tak doba poskytovania nemocenského počas pracovnej neschopnosti po skončení zamestnania, resp. v ochrannej lehote sa nevykazuje ako náhradná doba.
0 0
levandule levandule

levandule je offline (nepripojený) levandule

Milá Kvaka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Maródovala som v r.2001 tak by sa to malo zarátať. Ešte raz veľká vďaka a všetko dobré.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať