Zavrieť

Porady

Zmluva o vytvoreni autorskeho diela

Prosim Vas o radu, lebo neviem ako dalej. Som studentka denneho studia a pracujem v jednom casopise na "Zmluvu o vytvoreni autorskeho diela". Tuto zmluvu mam uzatvorenu jednorazovo na rok 2005 v sume 140 000,- Sk. Vobec neviem ake mam odvodove povinosti a ci mam z tohto prijmu platit aj dan z prijmu, resp. ake ma povinnosti zamestnavatel. Okrem toho pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o vykonani prace kde dostavam po zdaneni 2850,- Sk mesacne. Za zrozumitelnu odpoved Vam budem velmi vdacna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Skús si dať vyhľadať na porade. Je tu na túto tému veľa dobrých príspevkov od takých naslovovzatých odborníkov ako je napr. p. Jozef Mihál.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže vykonávaš práce na základe Zmluvy o vytvorení autorského diela, mala si sa do 8 dní odo dňa začiatku tejto zmluvy prihlásiť do ZP ako SZČO a platiť preddavky na poistné vo výške 910 Sk. Zo sumy 140000 by mal platiteľ odviesť 2% do literárneho fondu. Preddavky na daň z tejto sumy neplatíš.
    Neviem ako to dopadne s ročným zúčtovaním poistného, možno ho budeš musieť robiť, možno nie, sleduj poradu.
    Po skončení roka by si si mala urobiť daňové priznanie, kde uvedieš hrubý príjem z dohody do príjmu zo závislej činnosti (predpokladám, že poistné Ti nestŕhajú, nemali by), a príjem z autorskej zmluvy uvedieš pod príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti (§6 ods.2a zákona o dani z príjmu). Z príjmu z autorskej zmluvy si môžeš uplatniť výdavky - zaplatené preddavky na poistné alebo poistné na ZP a zaplatený príspevok do literárneho fondu (mali by Ti ho strhnúť vo výške 2 %). Z rozdielu ešte vypočítaš 25%, to je ďalší výdavok, ktorý si uplatníš poďla §6 ods.10.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Súhlasím so somij až na malú drobnosť, 2% literárnemu fondu sú výdavkom vrámci 25% paušálnych výdavkov nie plus k paušálnym výdavkom.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nike, tak to bolo do r.2004, od r.2005 je to plus k paušálnym výdavkom. Pozri §6 ods.10 zákona o dani z príjmu - cit.".. v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť ..."

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    somij
    Nike, tak to bolo do r.2004, od r.2005 je to plus k paušálnym výdavkom. Pozri §6 ods.10 zákona o dani z príjmu - cit.".. v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť ..."
    Somij to čo hovoríš je OK a platilo to už za rok 2004. Ja hovorím len o 2% LF to určite nie je plus k 25% paušálnych výdavkov. Plus sú len poistné na ZP, SP, SZ, SDS.
    Toto sa tu riešilo dosť búrlivo už v marci a je to tak, ja osobne mám písomné stanovisko DR.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nike, v tej časti zákona, ktorú som citovala, v r. 2004 neboli uvedené "príspevky, ktoré je daňovník povinný platiť", tie sú tam doplnené od r.2005. A príspevok do LF je povinný príspevok, takže, ten si odrátam mimo 25%.
    A máš pravdu, v marci sme to tu rozoberali.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Takže, somij, moja posledná reakcia. "príspevky, ktoré je povinný platiť.." - v tomto znení to je od začiatku a platí to od 1.1.2004 t.j. už za rok 2004 bolo možné uplatniť 25% paušálne výdavky a + poistné a príspevky.
    To ktoré príspevky si môže uplatniť + v preukázateľnej výške sú tie, ktoré sú vymenované v § 5/7e ZDP. Ak nesúhlasíš tak si to aspoň prever.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zamiešam sa do toho po funuse, a teda len potvrdím stanovisko Nike. Odvod 2% do LF je už započítaný v 25%-tách paušálnych výdavkov.

    henriettka je offline (nepripojený) henriettka

    henriettka
    lucy1
    Prosim Vas o radu, lebo neviem ako dalej. Som studentka denneho studia a pracujem v jednom casopise na "Zmluvu o vytvoreni autorskeho diela". Tuto zmluvu mam uzatvorenu jednorazovo na rok 2005 v sume 140 000,- Sk. Vobec neviem ake mam odvodove povinosti a ci mam z tohto prijmu platit aj dan z prijmu, resp. ake ma povinnosti zamestnavatel. Okrem toho pracujem u ineho zamestnavatela aj na dohodu o vykonani prace kde dostavam po zdaneni 2850,- Sk mesacne. Za zrozumitelnu odpoved Vam budem velmi vdacna.
    Mne sa zdá, že príjem autorov za príspevky do novín, časopisu, rozhlasu atď.... podliehajú §43 ods3 pís h.) zákona o dani z príjmu. T.j., ide o zrážkovú daň, ktorú má vysporiadať platiteľ dane / redakcia časopisu/ a odviesť z nej 2% do LF.
    Takže zo 140.000,-Sk by mala redakcia časopisu za príjemcu odviesť 2.800 sk do LF, zrážkovú daň zo 105.000,-Sk t.j. 19.950,-Sk a vyplatiť netto odmenu 117.250,-Sk. Alebo sa mýlim?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Príjem autorov sa zdaňuje zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. h) ZDP.
    Súhlas s predchádzajúcim príspevkom, daň 19950,00 zráža ten, kto honorár vypláca.
    Zrazená daň je považovaná za preddavok, ktorý je potrebné si vysporiadať v daňovom priznaní.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 16.06.05 at 15:07

    henriettka je offline (nepripojený) henriettka

    henriettka
    AVO
    Príjem autorov sa zdaňuje zrážkovou daňou podľa § 43 ods. 3 písm. h) ZDP.
    Súhlas s predchádzajúcim príspevkom, daň 19950,00 zráža ten, kto honorár vypláca.
    Zrazená daň je považovaná za preddavok, ktorý je potrebné si vysporiadať v daňovom priznaní.
    Ďakujem Avo za potvrdenie. Už som si aj ja istejšia.
    Ahojte,
    pridam sa este do tejto diskusie, lebo moje otazky s nou maju vela spolocneho.
    Som student, zivnost nemam a vsade pracujem na dohodu. Pre jednu firmu som na Zmluvu o vytvoreni diela vytvoril personalny program, ale problem je s vyplatenim penazi. Velmi nerad by som sa prehlasil za SZCO a tak ma zaujima, ci sa daju tieto peniaze, konkretne 20.000 brutto, vyplatit na dohodu?
    A este jedna vec je ta, ze tento personalny program budem musiet servisovat. Servisne vykony mam spoplatnene v cenniku, ktory je sucastou Zmluvy o vytvoreni diela a tak ma zaujima, ci sa daju aj tieto servisne zasahy zaplatit formou Dohody o vykonani prace.

    Vopred dakujem za reakcie a pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.