Zavrieť

Porady

Starostlivosť o psa

Veľa poraďákov má doma psa a nenašiel som tu žiadnu tému, ktorá by sa venovala výhradne týmto nádherným stvoreniam, kde by si poraďáci navzájom pomohli a podelili sa so svojimi skúsenosťami ohľadom výživy, kŕmenia, výcviku, chorôb, alebo len tak pokecali o bežných starostiach a radostiach, poprípade sa aj pochválili svojimi miláčikmi.
Naposledy upravil jaros5 : 18.01.09 at 18:48
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Ahoj, Alaya,

na začiatok musím povedať, že tí, čo týrajú havinov alebo aj iné zvieratá, by som zavesila za gule do prievanu (dúfam, že za toto spojenie, neoznačíte môj príspevok za nevhodný).
Čo sa týka toho chovateľa PP psíkov, tak ich naozaj chová a predáva s PP, má teda svojich psíkov uchovnených, a z toho, čo viem, že šteniatka od neho nedisponujú práve zdravím, tak buď rodičia sú ok, ale sú prenášateľmi nejakých vád a teda by s tým mal niečo robiť, hlavne ak má spätnú reakciu od tých, ktorí si od neho šteniatka kúpili. Alebo aj on nakrýva viackrát - aj iným psom, ako je uvedené. Tým som sa nezaoberala. Pravdepodobne však takto dlho nevydrží a nemusím ho ani udávať. Tipujem, že predáva psíkom hlavne tým, ktorý nechcú chodiť na výstavy a na to aj stavia, že v prípadne, že psík nebude tip-top, nebude z toho veľké haló. Ani ten pán, ktorý si od neho šteniatko kúpil, nevyzeral, že by sa šiel sťažovať aj niekam inam. Len sa uspokojoval, že má psíka s PP a že je prešľachtený... (môj ty Bože). Na záver tejto kapitoly len toľko, že kupujúci by tiež mali vedieť, že aj keď si kupujú psíka s PP, neznamená to, že ho budú mať chovného, že nebude mať predkus, podkus, dobrú pigmentáciu a pod. Mali BY však mať aspoň istotu, že je čistý.
K tomu zákonu, ja sama by som ho nepodporila, pretože s tým jednoducho nesúhlasím. Podľa mňa stačí zákon o týraní. Nemám rada zovšeobecňovanie akože chovatelia s PP sú tip-top a tí, bez PP sú všetci tyrani. Práve som sa vrátila z chovateľskej burzy v NR, bolo tam všeličoho, aj sliepočky, aj psíci. Zastavím sa pri tých psíkoch. Boli tam takí, ktorých majiteľov by som najradšej opľula, psíci špinavučkí, agresívni aj letargickí - adekvátne k tomu, ako sa k nim pristupovalo. Boli tam však aj takí, ktorí boli veselí,hraví, čistučkí a majitelia sa k nim aj tak správali. Všetko boli bez PP. No a ten, kto si ich kúpi, od toho tiež veľa záleží. Mám psíka s PP, nekúpila som ho však z chovateľskej stanice, ale až od následného majiteľa. Keď som ho išla kúpiť, našli sme ho na pol metrovej retiazke, upršaného, zagubateného, dali mi ho za polovičnú cenu. Neverila som vlastným očiam. Vytasili za neho peniažky a takto ho nechali žiť. Písala som aj do jeho chovateľskej stanice, že už je u mňa. Majiteľka mi povedala, že dotyční sa jej nezdali, ale že už bolo všetko spísané a tak prebehla kúpa. Tým, chcem povedať, že aj PP psík sa nemusí mať len dobre. Poznám tyranov aj z jednej, aj z druhej strany a taktiež aj dobrých ľudí, ktorí sa o svojich havinov starajú. Aj tých - ako ich nazývate - množiteľov. Dávajú im kvalitnú papinu, vitamíniky, majú veterinárnu starostlivosť a žijú si v perinkách a rovnako aj u nich dožívajú starobu. Všetko je o ľuďoch. Hlavne nezovšeobecňujte.
Čo sa týka ešte toho zákona - ak by sa zakázal chov bez PP, potom zakážte aj chov iných zvierat bez PP, ako sú napr. sliepky. Zdá sa ti to reálne a správne?
Že nastal buuum chovu bez PP, áno, veď dnes už má každý nejakého chlpáčika aj v činžiakoch, ale tiež si myslím, že dnes aj útlm, pretože už ich každý má a to možno zastaví spomínaných tyranov, ktorí vidia za všetkým len peniaze.
Stále však nie som zástancom zákona proti množeniu bez PP. Zdá sa mi to buzerácia obyvateľstva. Každý má právo rozhodnúť sa, či chce z útulku alebo toho svojho, hoci aj bez PP a tiež, či jeho sučka bude mať maličké, ktorým bude musieť nájsť pánov, alebo nie. To, na čo nemá právo, je týranie a to už zákonom upravené je.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

asi si zle pochopila zakaz mnozenia bPP psov...

ja som za povinnu sterilizaciu ci kastraciu kazdeho NECHOVNEHO psa... t.j. pes ktory nie je uchovneny... teda aj ti s PP, ktori nesplnaju pravidla standardu...

ide "len" o genetiku chovu... aby sa povodne plemeno zachovalo... nie, ze vdaka mnozitelom a ludom, ktory genetike a chovu absolutne nerozumia, a k nakrytiu im staci "ze sak je peknyyyy... alebo ma vybornu povahu" ... to hold nestaci... nikto nevie aku genetiku pusta dalej... nevie ci su neni sparene psy pribuzne... a povaha rodica nezarucuje skvelu povahu stenata, zabuda sa, ze rodicia su 2!

potom sa necudujme, ze o par rokov nase deti budu poznat 0,5 kg akoze mini yorky (absolutny nezmysel, ked niekto umyselne vytvara zakrpatene psy a este sa tym pysi!!!! ) alebo druhy extrem... polmetrove yorky, ci maltezaky... alebo ked mi niekto na takeho medveda povie ze to je toy pudel... ten psik zato nemoze... je to obraz ludi...

zajdem trosku do extremu a prirovnam to k nam ludom... tiez sa neparime s pribuznymi... a ak sa to v spolocnosti stane, tak ide o velmi nizku socialnu skupinu a tie chudence deti su take ake su... zit si zasluzia... ale spolocnost je proti a standardne si hladame aj my ludia vhodny geneticky material a zamyslame sa nad tym...

a je mi skutocne luto, ked vidim ako niekto kto sa prd rozumie do chovu a genetiky... ze vedome przni povodne krasne plemeno... toto by malo byt trestne... nejde o vytvaranie novej rasy, nato su tu chovatelia a ine kapacity... nie daky ferko jozko co chce ryzovat na psoch... zdaleka ich ten pes nestoji co nas... a ked mi niekto povie, ze nie kazdy ma tolko penazi, aby si kupil PP psa, tak si myslim, ze naco si ho vobec chce kupit... pretoze mat psa stoji dost penazi!!! navyse ked kupi choreho psa, kde sa mu mnozitel otoci chrbtom a neposkytne ziadny "servis"... s kupou stenata s PP dostavate celozivotny servis chovatela... pomoze s cimkolvek, zabezpeci upravu srsti, ci handling (ak sa rozhodnete chodit na vystavy) ... a ziskavate tak vlastne nielen psa ale aj jeho povodnu rodinu ... takisto mi je luto ked vidim psy s predkusmi ci zakusmi... zato mozu podakovat mnozitelovi...

a k tomu pripadu chorych psov... pokial o tom viete, tak sa cudujem, ze tuto informaciu neposuniete dalej...

kym budu mnozitelia mnozit, tak budu utulky prepchane nechcenymi psikmi bez domova, co raz musi dospiet do stadia, kedy sa zacnu vo velkom utracat... ... a takisto kym stat nezakroci v zakone a neprikaze povinne kastrovat/sterilizovat nechovne psy, a nezakaze pod hrozbou vysokej pokuty mnozenie dalsich bPP psov, tak tie utulky budu stale a stale plnsie ... a v konecnom dosledku, ak by sa ludia nehrali na chovatelov a pristupovali k tomu zodpovednejsie, tak by takyto zakon ani existovat nemusel...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

So vsetkym suhlasim, co napisala Andrea a je to aj moja odpoved. len by som doplnila- aka buzeracia je ten zakon??
Ide o to, ze mnozenie bastardikov b PP je nekontrolovatelne, nakryvaju feny kazde haranie a je to neumerny narast poctu bastardikov.Naproti tomu, chov s PP ma urcite pravidla, chovatel nemoze nakryvat ako sa mu paci a kedy sa mu paci.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Mila, Andrea,

je pekne, ze ti je luto psikov s predkusmi a podkusmi, ale taki sa najdu aj u steniatok s PP ;-) a keby len taki... ten moj znamy ma psov s PP, jeden nevie chodit, ma nieco s klbami a druhy zije v akomsi vegetativnom stave, to je prosim genetika!!!
Pes nieco stoji? Samozrejme. Ale to, ze niekto nechova psika tymi najdrahsimi granulami, ze nenosi znackovu mikinu, atd. este neznamena, ze sa nema dobre. Ja si v poslednej dobe vsimam - a to nielen psikoch, ale aj u inych zvierat - psychiku. Ci je psik, zivy, stastny, nestresovany - a to moze byt aj vtedy, ked nema taku kvalitnu stravu, skratka, ked nevyjde majitela az tak draho. Asi tolko.
Ja som napr. proti Tesco granulam - asi rovnako ako ty. Je to sajrajt. Myslim si vsak to iste o tesco tvarohu, tesco parkoch, tesco zeleniny, ktora je cela nastriekana, aby dlho vydrzala a bola krasna, pritom je plna dusicnanov.To, ze niekto da psikovi Tesco granule - je hotovy zlocin, alebo zvysky z kuchyne, ked vsak da mama dietatu tesco vyrobok, vobec nikto sa nad tym nepozastavi... Trosku nepomer.
Podla mna je najlepsia zlata stredna cesta a posudzovat treba jednym metrom, avsak jednotlivo. Tot vsetko z mojej strany.
Kastracia vsetkych nechovnych PP, vsetkych orieskov? Kastrujte vsetko bez PP! Aj sliepocky, prasiatka... Nech maju vsetci ciste tvory a ked na to nemajú, lebo taký chovný kohút stojí 50 E (cerstva cena z tej burzy , tak nech nechovajú. ;-)
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Nemoze nakryvat ako sa mu paci? dovol mi zasmiat sa hahahaha
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Cakam, ze mi na tie Tesco vyrobky napisete, ze taki, co nemaju na bio veci, nemaju mat deti... lol
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Chokma- ano nemoze nakryvat, ako sa mu paci- existuje nieco, ako pripustacie povolenie, kde je povolene nakryvat a vydava sa len so suhlasom poradcu chovu daneho plemena.
Ak niekto nakryva mimo- stence nemaju PP a ak o niekom takom vies, ako tu uvadzas, myslim,ze je tvojou povinnostou to nahlasit, ak si proti tomu. Hoci aj na FCI, ak tu na Slovensku neuspejes, co sa mi nechce verit.
Dalej nema vyznam sa s tebou bavit na tuto temu, nazor mas svoj, napisala si ho, ja som link prilepila pre tych, ktori v tom jasno nemaju a velmi dufam, ze aspon jeden citatel sa nad tym zamyslel. Ak ano, splnilo to svoj vyznam. Zelam ti pekny den a vela radosti a malo starosti s tvojimi zvieratkami.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

alaya1 Pozri príspevok
Chokma- ano nemoze nakryvat, ako sa mu paci- existuje nieco, ako pripustacie povolenie, kde je povolene nakryvat a vydava sa len so suhlasom poradcu chovu daneho plemena.
Ak niekto nakryva mimo- stence nemaju PP a ak o niekom takom vies, ako tu uvadzas, myslim,ze je tvojou povinnostou to nahlasit, ak si proti tomu. Hoci aj na FCI, ak tu na Slovensku neuspejes, co sa mi nechce verit.
Dalej nema vyznam sa s tebou bavit na tuto temu, nazor mas svoj, napisala si ho, ja som link prilepila pre tych, ktori v tom jasno nemaju a velmi dufam, ze aspon jeden citatel sa nad tym zamyslel. Ak ano, splnilo to svoj vyznam. Zelam ti pekny den a vela radosti a malo starosti s tvojimi zvieratkami.
Ako si napisala, Alaya, kazdy si nazor spravi sam, esteze tu mame demokraciu a na porade nie je cenzura. Nie je krasna ta plejada nazorov?
K tomu nakryvaniu - akurat, ze ten pripad, co som spominala, nakryval nasledne po nakryti inym psom :P zeby mal to povolenie? V podstate ma to ani nezaujima, preto sa nejdem stazovat. Verim vsak, ze nejaky kupujuci to spravi. Zaujima ma len to, aby nik nesudil jednostranne. Aby sme neupadli do extremu. To je vsetko.
Aj ja tebe prajem pekny den!
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

nechce sa mi zakladať novú tému nakoľko môj problém sa týka domáceho miláčika... a je nasledovný:
môj trojročný doberman začal mať v poslednej dobe túlavé labky... má k dispozícií 10 árový dvor, avšak keď ho spustím čo i len na moment z očí tak prelezie 1,7 m vysoký pletivový plot a už uteká k susedovej fene... (neviem či je to len teraz kvôli obdobiu hárania) vždy keď prídem nato kadiaľ uteká, tak plot zvýšim, a on si nájde nové miesto...toto sa však nedá robiť donekonečna...
neviete ako by sa dali tieto jeho pudy potlačiť, nakoľko nerád by som bol kebyže na týchto svojich výletoch spôsobí voľajakú škodu, alebo by ho mali zastreliť poľovníci ako túľavého...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ice dive: haraju sa feny, takze jedine psa uviazat, kym toto obdobie neskonci... a to uviazanie myslim poriadne... nejedenkrat som pocula prihody typu, ze pes v snahe odist za fenou vytrhol retaz aj s budou a pri preliezani plotu sa obesil, lebo buda sa zahakla tak, ze pes ostal visiet na plote

chokma: sliepky, kravky a ine hospodarske zvierata, ktore mimochodom ludia bezne jedia... porovnavat s cistokrvnostou psa... to je uz moc... alebo su tieto tvory premnozene? alebo su nebodaj utulky s kravickami, sliepockami??? alebo mame zacat jest psov ked ich je tak vela??? chov psov - spolocenskeho tvora porovnavat so zvieratami, ktore jeme??? navyse na mile vzdialene naroky oboch skupin... ci uz vyznam, alebo peniaze...

takisto som nikde nepisala, ze treba psa krmit najdrahsimi granulami... tak ako tesco granule su slusny bordel, taky isty bordel je pedigree, friskas, alebo u mna na rovnakej urovni je eukanuba alebo royal canin... psovi by som ich nikdy nedala... my mame svoj stred... denna davka pre dvoch psov ma stoji 0,67 eura... a to krmim kanadskymi holistickymi granulami... na tie peniaze som narazala preto, pretoze zakladne veci pre psa stoja dost... dan za psa 50e/rocne... granule 130e rocne... veterinar = povinne ockovanie proti besnote 20e rocne... zacipovanie 45e jednorazovo... a teraz nieco z mojho vystavneho sudka... jedna vystava s cestou cca 100e jednodnova... trojdnovka 200e /ubytovanie/ ... stolik na upravu psa, strojcek, noznice, kefy (koniec koncov lacnejsie ako davat psa do salonu, kde nemaju ani sajnu o vystavnom strihu), klietka, sampony, kondicionery (rok som hladala ten vhodny sampon, takisto vyhodnejsia kupa vystavnych samponov oproti beznym v hyper super marketoch, pretoze ide o silne koncentraty)...

a prilozim ti podmienky chovnosti mojho plemena... pre predstavu, ze to nie je take jednoduche...

1
Fyzický vek u psov aj sučiek: 15 mesiacov

2
Tri výstavné ocenenia po dovršení 12 mesiacov veku klubovej alebo špeciálnej výstavy.
PSI
- hodnotenie 3x výborný od dvoch rôznych rozhodcov
SUČKY
- hodnotenie minimálne 3x veľmi dobrá z výstav, organizovaných pod záštitou SPZ a SKJ, z toho z ocenení započítavaných na chovnosť minimálne jedno výstavné ocenenie z
od dvoch rôznych rozhodcov
3
U psa aj sučky je predpísaný pravidelný nožnicový zhryz, toleruje sa chýbanie maximálne 4 zubov z kategórie P alebo M. Pri párení musí byť vždy jeden AMI z chovného páru plnochrupý.
4
Vo výstavnom posudku z jednej z výstav je potrebné mať uvedenú výšku uchovňovaného AMI a zaznamenanú skutočnosť, či je jedinec plnochrupý alebo neplnochrupý. V prípade výskytu chýbajúcich zubov s uvedením presného označenia polohy a kategórie chýbajúcich zubov.
5
Výška uchovňovaných psov - od 36,83 cm do 39,37 cm, výška uchovňovaných súk od 34,29 cm do 36,83 cm.
6
Atest o absolvovaní špeciálneho očného vyšetrenia očného pozadia:
Platnosť atestu je jeden kalendárny rok odo dňa jeho vystavenia.
a) uznávajú sa atesty od MVDr. Miroslava Fagu alebo MVDr. Alexandry Trbolovej
b) v prvom ateste pri uchovnení musí byť
PRA/Retinal Dysplasia/Cataract congenital (dedičná)/Cataract non-congenial (nededičná) – NEGATÍV

V prípade, že už v prvom ateste je zaznačená kataraktna nededičná ako pozitívna, majiteľ psa musí výboru klubu zdokladovať získanie tejto katarakty tj. následkom choroby, úrazu atď... V tomto prípade musí byť atest IBA od MVDr. FAGU.
c) v každom ďaľšom ateste môže byť pozitívna Cataract non-congenial (nededičná) avšak pri takto
uvedenom náleze je platný atest IBA od MVDr. FAGU
d) V prípade doloženia atestu po dovŕšení 8 roku psa s výsledkom
- PRA/Retinal Dysplasia/Cataract congenial/ Cataract non-congenial – NEG., od MVDr. Fagu alebo MVDr. Trbolovej, majiteľ psa už viac nemusí robiť nové atesty, tento platí psovi doživotne
- PRA/Retinal Dysplasia/Catarac congenial – NEG., IBA od MVDr. FAGU, majiteľ psa už viac nemusí robiť nové atesty, tento platí psovi doživotne
7
Uchovňovaný jedinec nesmie vykazovať vady, uvedené v platnom štandarde F.C.I. ako diskvalifikujúce.
Poznámka poradkyne chovu AKK k bodu 6 podmienok chovnosti pre nových členov AKK:
Podmienka absolvovania špeciálneho očného vyšetrenia očného pozadia vyplýva z poslania nášho klubu, ktorého úlohou je rozvíjat geneticky zdravý chov plemena americký kokeršpaniel cieľavedomým zlepšovaním jeho chovnej hodnoty v súlade s jeho plemenným štandardom a predpismi F.C.I., SKJ a SPZ.
Je významným preventívnym opatrením v rámci uplatňovania kontroly genetického zdravia našich AMI v nadväznosti na dedičné založenie väčšiny ochorení očného aparátu u plemena americký kokeršpaniel.
Potvrdenie o vyšetrení očného pozadia je
- jednou z podmienok zaradenia jedinca do chovu, pričom doba jeho platnosti pre potreby klubu v oblasti chovnosti jedincov AMI je jeden kalendárny rok odo dňa jeho vystavenia,
- podmienkou aj daľšieho pôsobenie jedinca AMI v čistorkvnom chove chovní psi využití v chove, musia mať v čase krytia vždy potvrdenie o vyšetrení očného pozadia nie staršie ako jeden rok, doložené fotokópiou atestu u poradkyne chovu. U chovných sučiek je situácia obdobná, atest je potrebné doložiť pri uchovnení a musí byť platný vždy v čase krytia. na pôde klubu. To znamená, že aby mohli byť

K uchovneniu: poplatok klubu za uchovnenie, plus SKJ za zapis uchovnenia do rodokmenu...

Rocne navyse: clenske a ocny atest ...

Podotykam, ze nevystavujem pre peniaze... mam psa... ale mam psa, ktory je typyckym predstavitelom plemena a farebnej variety a bola by skoda, aby sa do dalsieho chovu nedostal...

Uchovnovanie ma caka cca za mesiac, kedze vystavne vysledky sa pocitaju od jedneho roka.

0 0
Sedulacka Sedulacka

Sedulacka je offline (nepripojený) Sedulacka

Takovaaa sedaaa myyys :)
andreaS Pozri príspevok
chokma: sliepky, kravky a ine hospodarske zvierata, ktore mimochodom ludia bezne jedia... porovnavat s cistokrvnostou psa... to je uz moc... alebo su tieto tvory premnozene? alebo su nebodaj utulky s kravickami, sliepockami??? alebo mame zacat jest psov ked ich je tak vela??? chov psov - spolocenskeho tvora porovnavat so zvieratami, ktore jeme??? navyse na mile vzdialene naroky oboch skupin... ci uz vyznam, alebo peniaze...

[/SIZE]
Chcela by som len podotknut, ze ked sa clovek rozhodne jest maso, nemal by odsudzovat ine kultury pre jedenie ineho masa. Je to zive stvorenie tak ci onak, a predstavovat si, ze zjest kravu ci ovcu je v poriadku ale zjest psa ci macku uz nie je ok je scestne. Ano, rozumiem, vyrastli sme v prostredi, kde sa psy a macky maju za domace zvieratka a z sliepok sa vari polievka, ale z moralneho hladiska je to rovnake zabitie. Ide len o uhol pohladu. Keby si sa narodila niekde medzi sikmookymi, je velmi pravdepodobne, ze by si si denne pochutnavala na vyprazanom psom stehne a doma hladkala domaceho kvicka-prasiatko a keby ti niekto chcel vziat a zjest to prasa, tak by si nesuhlasila.

Aby sme sa rozumeli, ja mam tiez domace zvieratka psy a macky a vedome by som ich nechcela konzumovat, ale uvedomujem si, ze ich zabitie a zjedenie by bolo to iste ako zabitie a zjedenie kravy ci prasata.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Andrea, no neviem, ci vypoctom nakladov na chov PP psa si ludi skor neodradila, ako presvedcila o vhodnosti takeho psa
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Andrea,

som velmi rada, ze si jednou z tych, ktori chovaju psikov s preukazom povodu a nerobia to pre peniaze. Myslim si, ze sa to ani pre peniaze robit neda. Ak niekto chova akekolvek zviera cisto iba pre peniaze, myslim, ze sa mu darit nebude a ze neuspech ho v tom zastavi. Vobec si nemyslim, ze to mate lahke, napokon cena PP psika je neporovnatelne vyssia, hoci to pre peniaze nerobite, je dobre, ze vam pokryva naklady.
Jednoducho povedane - odsudzujem ludi, co tyraju zvierata (akekolvek) a je mi jedno, ci je to PP alebo bez PP. Avsak nepovazujem automaticky za tyranie, ked ma niekto bPP psika a da ho naparit. Nejde mi to takto jednoducho.
S tym ostatnym - sliepockam, kravickam... suhlasim so Sedulackou - plus, ver mi, ze ti, co chovaju PP sliepocky (aj take jestvuju by boli tiez rady, keby sa chovali len take. A ze nie su premnozene, to je dosledok tej nasej mentality, ze ich eliminujeme papanim. Sliepocka moze byt rovnaky milacik ako psik, pre mna urcite. Mala som stareho kacera, ktory u mna zomrel na starobu, ked bol maly, jeho mama sa o neho a jeho surodencov odmietla starat, tak som mu robila n ahradnu maminu a on si na mna zvykol a bol krotky, nechali sme si ho ne plemeno. Takisto mam oblubenca kohuta.
Mam tri macky, jedneho kocura (pre info bPP), kocur je tak dvojrocny, prisiel odneviemkial a zostal, dve macky k nam doniesol ujo, niekto mu ich do zahrady vyhodil, ked mali sotva tri tyzdne, ani papat nevedeli este. Nedam ich kastrovat, bud budu mat malicke a postaram sa im o majitela, alebo ich v case harania zavriem.
Troch psikov - westika, bisonika a spica som zachranila z ulice, ostrihala som ich ako som vedela, odblsila, odcervila a darovala.
Ver mi, ze nemam negativny vztah k zvieratam, ale opakujem - zakon o povinnej kastracii sa mi nezda v pohode, rovnako ako s nim spojeny zakaz chovu bez PP. Je prilis idealisticky a uzkoprsy. Preto si myslim, ze nema sancu prejst... bodka.
Myslim, ze sme si to vyjasnili ako sme najlepsie vedeli a nech kazdy cini podla svojho svedomia.
0 0
Sedulacka Sedulacka

Sedulacka je offline (nepripojený) Sedulacka

Takovaaa sedaaa myyys :)
Chokma Pozri príspevok
...ktori chovaju psikov s preukazom povodu a nerobia to pre peniaze. Myslim si, ze sa to ani pre peniaze robit neda. Ak niekto chova akekolvek zviera cisto iba pre peniaze, myslim, ze sa mu darit nebude a ze neuspech ho v tom zastavi....

Bodaj by si pravdu mala!
Zial, je az prilis vela chovatelov, ktori to robia len a len pre peniaze - ja sama mam cistokrvneho chovneho psa, lebo bol krasny a typicky predstavitel plemena, ale mnohi chovatelia, ktori sa zucastnovali vystav spolu so mnou to robili len a len pre peniaze. Nik ma nepresvedci, ze rozvedena matka 2 malych deti do 10 rokov ma cas sa naplno venovat 27 psom, ktore ma vo svojej chovatelskej stanici. Tam ide len o to, aby im dala zrat a odpratala vykaly v tych klietkach, kde ich drzi, ale sa fyzicky nemozne, aby uspokojila vsetky ich potreby (cvicit ich, vychovavat, hrat sa s nimi, chodit na prechadzky). Napriek tomu je tato pani ''uznavana chovatelka'' (v mojich ociach len bezcitna mnozitelka), lebo rocne vyprodukuje okolo 150 steniat na tych chovnych fenach. Aspon keby to boli pekne predstavitelky plemena, ale nie- su to jedince s vaznymi chybami v povahe, vzhlade, so zdravotnymi problemami (dysplazie, vady srdca), ale ona chodi tolko na tie uchovnenia, az kym jej to daju. Proste tato pani to ma ako biznis na zarabanie prachov a psy a ich ''wellbeing'' su jej ukradnute.

Este ma napadol incident z veterinarnej kliniky, kde som pocula jednu pani hovorit druhej:'' No, tento rok musime stihnut este aspon 2 vrhy, aby som mohla zaplatit tie plavajuce podlahy a jakuzzi.''

Takze asi tak, praveze ti, co to robia bezcitne a pre peniaze, tym sa zvacsa dari.
0 0
juke juke

juke je offline (nepripojený) juke

Naša sučka zlatého retrievera "vyrastala" na Eukanube, no po rokoch sa jej znepáčili a občas mala aj žalúdočné problémy. Vyriešili to 2x denne podávané mäsové vývary( cca 4 naberačky)+ mäso + suchý rožok zadrobený do tejto "polievky" Misku vylizuje aj zvonku aj po okrajoch a potom je ochotná schrúmať aj granule. No a ako ppíše jaros5 , cestoviny, ryža,acidko, tvaroh - tak to jej chutí tiež :-)
A samozrejme každé kávičkovanie na terase musí byť skombinované s 5-6 piškótami !
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

juke Pozri príspevok
Naša sučka zlatého retrievera "vyrastala" na Eukanube, no po rokoch sa jej znepáčili a občas mala aj žalúdočné problémy. Vyriešili to 2x denne podávané mäsové vývary( cca 4 naberačky)+ mäso + suchý rožok zadrobený do tejto "polievky" Misku vylizuje aj zvonku aj po okrajoch a potom je ochotná schrúmať aj granule. No a ako ppíše jaros5 , cestoviny, ryža,acidko, tvaroh - tak to jej chutí tiež :-)
A samozrejme každé kávičkovanie na terase musí byť skombinované s 5-6 piškótami !
Podla mna je BARF najlepsi, pripadne varena strava alebo zastudena lisovana. Je prirodzena... Granule uz svoju slavu prezili. Su sice prakticke, ale pochybujem o ich kvalite. Viaceri psici z mojho okolia, ktori boli len na granuliach, mali aj rozne nadory. Ja si myslim, ze je to z granul... Podla mna ani tiez najlepsie nenahradia cerstvu stravu, aj ked sa diskutuje o jej vyvazenosti... napokon ani my ludia nejeme len vyvazenu stravu ;-)
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

alaya1 Pozri príspevok
Andrea, no neviem, ci vypoctom nakladov na chov PP psa si ludi skor neodradila, ako presvedcila o vhodnosti takeho psa
alaya: to boli naklady na chovneho, vystavneho psa... pre vysvetlenie, preco su tie PP psy take drahe... mne to moj pes nikdy nevrati... ja mam vystavy ako hobby, utek pred cislami a beznou pracou a stresom

len ludia stale nechcu pochopit, ze aj PP psy sa daju kupit za lepsie peniaze... predsta vsetky psy z vrhu nie su nikdy chovne... takze tie ktore neostanu v chove, resp. chovatel urci, ze si ich pre chov nenecha, preda za ovela lepsiu cenu len preto, aby sa dostali do milujucej rodiny...

bohuzial aj medzi chovatelmi PP psov su rozni ludia... navyse vsetko co pocujete v tychto kruhoch treba vydelit aspon dvomi a niekde tam je pravda...

ak budem niekedy kupovat dalsieho PP psa, tak jednoznacne mimo SR ... a tak, ze budem trvat na osobnej navsteve chovatela, vidiet ako ziju psy...

a respektujem ine kultury, ale aj tak si myslim, ze chov spolocenskeho zvierata sa neda porovnavat s uzitkovymi... a tiez verim, ze pre niekoho ma rovnaku cenu jeho kozicka, kravka, ovecka, ci sliepocka ako pre mna psik len je to oblast, kde tie zvierata nie su premnozene a nepotrebuju regulaciu... ale toto bezcielne mnozenie psikov by malo dostat nejaky poriadok...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

http://www.cas.sk/clanok/193150/brat...ovu-ulavu.html

konecne rozumne riesenie
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Z článku:
"Peniaze treba hľadať v únikoch za daň za psa, ktoré vznikajú kvôli nedôslednému evidovaniu zvierat a chýbajúcej kontrole,"

Peniaze treba vybrať na pokutách od tých, ktorí vyhodia (opustia) svojho psa, alebo sa o hafana riadne nestarajú a je potrebné im ho odobrať, a dať ich útulkom. A ešte by títo tiežchovatelia mali platiť všetky náklady, ktoré vzniknú útulku s pobytom ich psa.

"Slovensko je jedna z mála krajín Európskej únie, ak nie jediná, ktorá nemá od roku 2002 žiadny zákon o ochrane zvierat,"
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Peniaze treba hľadať aj na pokutách za nezbieranie psích exkrementov. Keď ich množstvá denne obchádzam, vždy vidím 16,6€, toľko euráčkov na zemi sa váľa a nikto ich nechce?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať