Zavrieť

Porady

Zdanenie podielov na zisku

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako iste viete, predmetom dane nie sú podiely na zisku. Viď § 3 ods.2 písm.c) zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmu.

V týchto dňoch je však v NRSR novela zákona o dani z príjmu (tlač 1095), zmyslom ktorej je zvýšenie daňového bonusu zo 4800 Sk ročne na 5400 Sk ročne. Účinnosť novely je navrhovaná k 1.9.2005.

Súčasťou novely je i poslanecký návrh, aby predmetom dane neboli len podiely na zisku, vyplácané osobám majetkovo zainteresovaným na príslušnej obchodnej spoločnosti alebo družstve. Pre bežného zamestnanca budú podiely na zisku predmetom dane.
Usporiadat
JANAKU JANAKU

JANAKU je offline (nepripojený) JANAKU

Môj názor je taký, že keď vyplatíme zamestancom podiely zo zisku r. 2004, v tomto období, tak ušetríme na odvodoch do soc.poisťovni.
Z vyplatených podielov zrazíme len do ZP. Daň sa už nezráža.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Práve ze sa zraza, pozri 1. prispevok.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JANAKU
Môj názor je taký, že keď vyplatíme zamestancom podiely zo zisku r. 2004, v tomto období, tak ušetríme na odvodoch do soc.poisťovni.
Z vyplatených podielov zrazíme len do ZP. Daň sa už nezráža.
Zamestnanec bez majetkovej účasti na imaní, ktorému boli vyplatené podiely na zisku musí zaplatiť daň z podielov, až v novej novele sa hovorí o tom, že sú oslobodené od dane, čiže pri ročnom zúčtovaní sa táto zaplatená daň vráti.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

JANAKU
Môj názor je taký, že keď vyplatíme zamestancom podiely zo zisku r. 2004, v tomto období, tak ušetríme na odvodoch do soc.poisťovni.
Z vyplatených podielov zrazíme len do ZP. Daň sa už nezráža.
Aj môj názor je taký, že je výhodné na konci decembra 2005 vyplatiť
bežným zamestnancom bez účasti na základnom imaní podiely na zisku
za rok 2004, pretože takýto príjem je od dane oslobodený, a vykoná sa
len odvod do zdravotnej poisťovne.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Podľa Zákona o DzP 595/2003 v znení neskorších predpisov a citovaného § 3 ods.2, písm. c) predmetom dane nie je :
§ 3
Predmet dane
(2) Predmetom dane nie je
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní,alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti,


Ale v knihe : Účtovné súvzťažnosti rok 2006 od Ing.Kaletovej a Ing.Turóciovej vydanej Poradcom podnikateľa na strane 182 – účtovanie účtovej skupiny 43 je príklad k rozdeleniu zisku :
- odmeny členom štatutárnych orgánov MD 431/ D 379
- zdanenie odmien členov štatutárnych orgánov podľa zákona o DzP MD 379/ D 342


No a teraz som v pomykove, podľa ZoDzP táto odmena nie je predmetom dane,
podľa autoriek tejto publikácie áno. Čo urobiť, zdaniť aj keď nie je predmetom dane, alebo úplne odložiť všetky ostatné knihy a študovať len PORADU ?
0 0
gabina gabina

gabina je offline (nepripojený) gabina

Platí teda, že podiely na zisku spoločnosti ...majiteľovi a štatutárovi zároveň..... nezdaňujeme, neplatíme odvody do zdravotnej poisťovne, neplatíme odvody do sociálnej poisťovne ?

len zúčtujem 428 / 211 ?

0 0
gabina gabina

gabina je offline (nepripojený) gabina

dobre, dobre......
tak mi to neprezraĎte.......
len jemnúčko naznačte kde si to mám pozrieť

0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gabina Pozri príspevok
dobre, dobre......
tak mi to neprezraĎte.......
len jemnúčko naznačte kde si to mám pozrieť

Tu na porade je to viackrát pretriasaný problém- otázka aj odpoveď
http://www.porada.sk/t41915-podiel-n...hlight=podiely
Naposledy upravil liba2 : 15.02.07 at 17:47
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ondrejvla Pozri príspevok
....Ale v knihe : Účtovné súvzťažnosti rok 2006 od Ing.Kaletovej a Ing.Turóciovej vydanej Poradcom podnikateľa na strane 182 – účtovanie účtovej skupiny 43 je príklad k rozdeleniu zisku :
- odmeny členom štatutárnych orgánov MD 431/ D 379
- zdanenie odmien členov štatutárnych orgánov podľa zákona o DzP MD 379/ D 342


No a teraz som v pomykove, podľa ZoDzP táto odmena nie je predmetom dane,
podľa autoriek tejto publikácie áno. Čo urobiť, zdaniť aj keď nie je predmetom dane, alebo úplne odložiť všetky ostatné knihy a študovať len PORADU ?
asi áno - viď začiatok témy, príspevky p.Miláha č. 1 a č. 6 - prešlo to určitým legislatívnym vývojom - a zrejme do uvedených publikácií sa nedostalo posledné znenie: nezdaňovať
0 0
gabina gabina

gabina je offline (nepripojený) gabina

http://www.porada.sk/t41915-podiel-n...hlight=podiely

tam je toho ale málo.......
a ja to chcem mať ošetrené aj zo strany odvodov do ZP aj do SP

a keď sa to nezdanuje......kde sa to dostane ..napr.záujemcovi o úver....... do príjmu ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gabina Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t41915-podiel-n...hlight=podiely

tam je toho ale málo.......
a ja to chcem mať ošetrené aj zo strany odvodov do ZP aj do SP

a keď sa to nezdanuje......kde sa to dostane ..napr.záujemcovi o úver....... do príjmu ?
Gabi, a načo máš zaplateného draka ? Tak zato že ho máš zaplateného si dovoľujem ti pripojiť link. Je tam toho viacej, prečítaj si.
http://www.porada.sk/t36198-podiely-na-zisku.html
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
liba2 Pozri príspevok
asi áno - viď začiatok témy, príspevky p.Miláha č. 1 a č. 6 - prešlo to určitým legislatívnym vývojom - a zrejme do uvedených publikácií sa nedostalo posledné znenie: nezdaňovať
Aj ja som toho názoru už 2 roky, ale to vydanie je vážne z roku 2006!
Čo všetko dokáže babu domýliť...
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Mám jednu otázku. Ak sa vypláca podiel na zisku po zdanení zamestnancom bez účasti na ZI obchodnej spoločnosti je takýto príjem oslobodený od dane? Vzťahuje sa na to §5 ods. 7 písm. i? Platí to do konca roka 2007, alebo nie? Ide o zúčtovanie miezd za december 2007.
Naposledy upravil kalkulka : 09.01.08 at 09:17
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kalkulka Pozri príspevok
Mám jednu otázku. Ak sa vypláca podiel na zisku po zdanení zamestnancom bez účasti na ZI obchodnej spoločnosti je takýto príjem oslobodený od dane? Vzťahuje sa na to §5 ods. 7 písm. i? Platí to do konca roka 2007, alebo nie? Ide o zúčtovanie miezd za december 2007.
POZOR Zlá informácia

Do zákona o dani z príjmu dopracovali zdanenie takéhoto príjmu u zamestnancov. Máme len jednu sadzbu dane. Ja by som to riešil tak, že každému zamestnancovi dám to čo mu patrí a hotovo. Peniaze sú zdanené a zaúčtoval by som výdaj z pokladne ako podiel na zisku spoločníka.


Je to presne naopak

apo
Naposledy upravil apo : 10.01.08 at 11:17
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
A kedy to dopracovali? Vieš, nie som si istá, ale mám dojem, že § 5 ods 7 písm. i, platí k 31.12.2007 a podľa toho by zamestnanci takýto príjem nemali mať zdanený. Neviem, skús ešte mrknúť prosím ťa. Odvody samozrejme idú, ale daň by podľa mňa nemala byť.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

kalkulka Pozri príspevok
A kedy to dopracovali? Vieš, nie som si istá, ale mám dojem, že § 5 ods 7 písm. i, platí k 31.12.2007 a podľa toho by zamestnanci takýto príjem nemali mať zdanený. Neviem, skús ešte mrknúť prosím ťa. Odvody samozrejme idú, ale daň by podľa mňa nemala byť.
Žiaľ nie som mzdár, bude dobre ak sa pripojí do diskusie niekto aj s takouto kvalifikáciou.

Podiel na zisku vyplatený zamestnancom, ktorí nemajú podiel v spoločnosti sa zdaňuje už niekoľko rokov to viem celkom určite. Ako je to s odvodmi nech nám poradí niekto ďalší. Ak sa nik neohlási skús cez Poradu o mzdách.

apo
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kalkulka Pozri príspevok
A kedy to dopracovali? Vieš, nie som si istá, ale mám dojem, že § 5 ods 7 písm. i, platí k 31.12.2007 a podľa toho by zamestnanci takýto príjem nemali mať zdanený. Neviem, skús ešte mrknúť prosím ťa. Odvody samozrejme idú, ale daň by podľa mňa nemala byť.
dobre hovoríš , nezdaňuje sa.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

apo Pozri príspevok
Žiaľ nie som mzdár, bude dobre ak sa pripojí do diskusie niekto aj s takouto kvalifikáciou.

Podiel na zisku vyplatený zamestnancom, ktorí nemajú podiel v spoločnosti sa zdaňuje už niekoľko rokov to viem celkom určite. Ako je to s odvodmi nech nám poradí niekto ďalší. Ak sa nik neohlási skús cez Poradu o mzdách.

apo
Naposledy bola táto problematika upravená v zákone o DP č. 595/2003 Z.z. novelou č. 534/2005 Z.z. s účinnosťou od 15.12.2005 takto:
§ 5 <o:p></o:p>

„(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako.....
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva....“<o:p></o:p>

§ 52<o:p></o:p>

„(42) Na podiely na zisku bez majetkovej účasti vyplatené po 1. januári 2005, z ktorých bol vybraný preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti do nadobudnutia účinnosti tohto zákona, sa
a) použije § 3 ods. 2 písm. c) tohto zákona, ak ide o člena štatutárneho a dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva,
b) použije § 5 ods. 7 písm. i) tohto zákona, ak ide o zamestnanca obchodnej spoločnosti alebo družstva okrem písmena a), a .
c) vybraná daň do nadobudnutia účinnosti tohto zákona vysporiada najneskôr pri ročnom zúčtovaní podľa § 38 alebo pri podaní daňového priznania podľa § 32.“<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>
Teda od 1.1.2005 sa podiely na zisku vyplatené zamestnancom bez majetkovej účasti považujú za oslobodené a sa nezdaňujú.<o:p></o:p>
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

liba2 Pozri príspevok
Naposledy bola táto problematika upravená v zákone o DP č. 595/2003 Z.z. novelou č. 534/2005 Z.z. s účinnosťou od 15.12.2005 takto:
§ 5 <o:p></o:p>

„(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako.....
i) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva....“<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

No predsa sa nedá spoliehať iba na na pamäť. Keď som si prečítal aj §-ové znenie §5/7/i som si spomenul na daňový seminár a našiel som to v poznámkach zo seminára, kde nám oznamovali, že bola odstránená povinnosť odvádzať daň.

Ospravedlňujem sa za prvú zlú informáciu.

apo
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Hlavne, že sme sa nakoniec zhodli.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať