Zavrieť

Porady

Sukromne auto konatela a Dan z MV

Dobry den,

Precital som tu viacej tem a asi som sa aj dopatral odpovede, len som si nie na 100% isty, tak sa skusim opytat konkretne.

Ak konatel SRO pouzije na sluzobnu cestu sukromne vozidlo:
1.) Dan z MV musi zaplatit SRO a to alikvotnu cast odo dna prvej sluzobnej cesty do konca roka.
2.) Do 30 dni od prvej sluzobnej cesty oznamit na DU, ze auto je pouzivane na podnikanie.

Pochopil som to spravne?

Dakujem.
R.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

zuzkadzugi Pozri príspevok
Prosím Vás, konateľ využíva auto, ktoré je písané na jeho brata /ten vo firme nefiguruje/. Môže si uplatňovať náhrady a bude platiť daň z MV?
Konateľ si môže uplatňovať cestovné náhrady - presne ako zamestnanec (a pritom nemusí byť zamestnancom). Je to v súlade so zákonom o cestovných náhradach.

Nakoľko v dokladoch MV nefiguruje ako držiteľ, v tomto prípade automobil nepodlieha dani z MV a firma daň z MV pllatiť nebude.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Prijali sme zamestnanca, ktorý bude použivať svoje súkromné vozidlo/napísané na neho/ na služobné účely. Neviem čo a ako ďalej. Čo, kde, kedy nahlásiť? Čo a koľko platiť? Aké sú jeho a naše povinnosti? Môžete mi napísať akýsi postup polopate, čo sa týka dane, CP, knihy jázd a čo ja viem čoho ešte všetkého? Ďakujem vopred, že ste sa mi venovali!
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

psps Pozri príspevok
Prijali sme zamestnanca, ktorý bude použivať svoje súkromné vozidlo/napísané na neho/ na služobné účely. Neviem čo a ako ďalej. Čo, kde, kedy nahlásiť? Čo a koľko platiť? Aké sú jeho a naše povinnosti? Môžete mi napísať akýsi postup polopate, čo sa týka dane, CP, knihy jázd a čo ja viem čoho ešte všetkého? Ďakujem vopred, že ste sa mi venovali!
Zamestnavateľ sa so zamestnancom dohodnú, že na služobné cesty bude používať súkromné motorové vozidlo, schváli mu cestovný príkaz.

Zamestnanec bude zamestnávateľovi predkladať vyúčtovanie služobnej cesty.
Zamestnanec má nárok na základnú náhradu za používanie motor. vozidla + na náhradu za spotrebované PHM.(podľa počtu vykázaných km a normovanej spotreby).

Vzhľadom k tomu, že v dokladoch v TP je uvedený zamestnanec, toto auto podlieha dani z MV.
Pri použití súkromného auta na SC nie je povinnosť zamestnávateľa oznamovať na DÚ používanie takého auta na podnik. účely.
Po skončení roka zamestnávateľ podáva DP k dani z MV a platí daň za dané vozidlo.(podľa počtu mesiacov, v ktorých bolo používané).
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Ďakujem za odpoveď. Môže sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť, že mu bude preplácať len jednu pevnú čiastku na 1 km. Totižto, keď to prerátam základná náhrada je 0,183E/km a spotreba PHM vychádza 0,10E /8,4l/100kmx1kmx1,22E/lit/ spolu je to 0,285 Eura na km, ale on mu chce dať len 0,209Eur. A zamestnanec s tým súhlasí. Môžu sa dohodnúť, aj keď podľa zákona má nárok na viac?
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Neodpovie mi nikto?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať