Zavrieť

Porady

temperujem susedov byt!!!!

Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
a čože taký podgurážený? nebojíš sa metanolu?
Ivko, kde si? Nebudeš mi veriť, ale keď som si dnes prečítal príspevok č. 37 hneď som pátral kto ho napísal? Samozrejme som zistil, že sito, cez to čosi pretečie, zasa sai bol pod obraz boží. Ale organizmus má takú schopnosť, odbúravať, aj etanol, s jeho pomocou aj metanol. Ale tomu sa treba vyhnúť, zďaleka!

Aby som ťa potešil, takže už som odbúraný.

A čo ty? Nie, nie, to sa ti nepodarí! To sa nedá odbúrať.

Vieš, bytový dom, klasický panelák je vykurovaný zo zákona ako celok, vykurovaný objekt, teda každý byt, vlastník bytu, prípadne nájomník sa má podieľať na rovnomernom vykurovaní objektu. No vieš paneláky, sama diera, ale však teplo bolo za babku pri ich projektovaní, zo zmenami klimatických, ani politických sa nepočítalo. Počítať sa začalo až po roku 1989! Za nemalé peniaze sa objekty zatepľujú, aby sa znížila spotreba tepla v objekte. Je pravda, že sa zníži spotreba tepla. Ale podstatnú úsporu tepla v dome prinesie hydraulické vyregulovanie a jeho efektívne využívanie.

Niekde sa rozhodnú vlastníci, potom aj pre PRT, Pomerové Rozdeľovače Tepla, dodaného do objektu. A to je voda ma mlyn niektorým špekulantom. Sú dva druhy, prvý, neodoberám teplo cez radiátory v byte, neplatím za kúrenie. Druhý, odoberám teplo ako zmyslov zabavený a nech ho zaplatia ostatní. Teda všetci vlastníci bytov. S takými môže vybabrať jedine väčšina, objektívnym, kvalitným spôsobom rozpočítania nákladov za teplo. Peniazmi, peniazmi preto to vlastne robia. Ale, ako môže byť kvalitné, ak sa dohodnú na doporeučnom 60 : 40 %?

K tomu tvojmu názoru na samostatné vykurovanie bytov, nie domu. ?o?o????

Je pravda, že by sa byty dali odizolovať, zamedziť prestupom tepla medzi bytmi. Ale keď zateplenie domu stojí okolo 250 000 - 350 000 € podľa veľkosti objektu. A aj napriek tomu sú ešte z domu úniky tepla. Koľko by stalo odizolovanie tých bytov a kto by to zaplatil? A aký by to malo finančný efekt a návratnosť?

Betón je betón, pohlcuje teplo, a už taká papierová tapeta je tiež izolant. Ak je natretý nejakým reflexným náterom, tiež zamedzuje pohlcovaniu tepla, nie sú zadarmo. Ale zadarmo môže človek, ľudia porozmýšľať, ak si v bytoch zabezpečujú teplotu optimálnym nastavením hlavíc na zákonom určenú teplotu 21 °C, teda radiátormi v ich bytoch, prestupy medzi bytmi sa minimalizujú.

Takže je to v hlavách spoluvlastníkov domu. Spoločnom rozhodnutí.

Ale, ak sa rozhodnú podľa teba, už je to na rozhodnutí každého ako sa správa k vykurovaniu objektu, domu. Ak čítaš pozorne, už tu bolo dosť takých prípadov, povolili v objekte samostatné vykurovanie bytov a potom nariekajú, že nemajú na ne, nich vplyv, nemôžu ovplyvniť to aby sa podieľali na vykurovaní objektu, domu.

Takže ten tvoj názor, *****inu neodbúra nič, ako som si všimol v tvojich minulých príspevkoch k teplu na Porade. Ale nič si s toho nerob, nie si sám.

Hruškovicu, áno!

A všimol som si, že keď som to napísal naplno, tak porada to automaticky vyhviezdičkovala, ale pochopíš, či nie?
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

jaroslavs napísal. že každý má samostatné plynové kúrenie- nepamätám sa aby sa paneláky takto projektovali- predpokladám, že ide o menšiu murovanú bytovku. Malé plynové kotly v každom byte , je už samozrejmosťou v novostavbách- v nich sú akési pomerové merače, či vyregulovanie ÚK systému, úplne mimo. Nemajú spoločný zdroj tepla.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
jaroslavs napísal. že každý má samostatné plynové kúrenie- nepamätám sa aby sa paneláky takto projektovali- predpokladám, že ide o menšiu murovanú bytovku. Malé plynové kotly v každom byte , je už samozrejmosťou v novostavbách- v nich sú akési pomerové merače, či vyregulovanie ÚK systému, úplne mimo. Nemajú spoločný zdroj tepla.
jaroslavs Pozri príspevok
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Teda šesť bytov na prvom poschodí, ktoré je nad nevykurovanými spoločnými priestormi. Nad ním je tiež šesť bytov, ten dom má minimálne 12 bytov.

?úrva! Developer chcel všetkým dobre, vraj samostatné kúrenie, pre spravodlivé riešenie v dome. A na takúto situáciu nemyslel? Svoje už má. A svoje obchodné zmluvy na odber plynu má aj každý vlastník bytu, ktorý je v tom dome.

Ivanko, ešte raz, ak je postavený bytový dom a má minimálne štyri byty, individuálne vykurovanie v bytoch je pre dom najhorším riešením. Ak nastane problém aký uviedol jarosloas, tak nie je žiadna právna možnosť ju riešiť. Ale, ak majú spoločné vykurovanie, už sa dá.

Teda je jedno či murovaný, alebo panelový bytový dom, samostatné vykurovanie všetkých bytov, alebo časti bytov, alebo len jedného je s pohľadu všetkých spoluvlastníkov, prípadne väčšiny, *****ina. Môj názor, ale ten sa nemusí zhodovať s väčšinou v konkrétnom dome. Podstatný je názor a rozhodnutie, ich!


0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať