Zavrieť

Porady

Nedostatok peňazí na výplaty

úspech je rebrík, po ktorom sa nedá kráčať s rukami založenými vo vreckách ...viac
Podnikateľ v kamenárstve a tento rok má slabý. Zamestnáva 3 ľudí. Potreboval by nejako vyriešiť, aby mohli pracovať podľa potreby. Vraj sa platia odvody vždy z min. mzdy?
Naposledy upravil a-nick-a : 10.06.05 at 05:28
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja vidím riešenie v pracovnom pomere na kratší pracovný čas
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
A čo urobíš, keď nebude mať minimálnu mzdu-dáš mu to ako absenciu?, alebo ho odhlásiš z poisťovní, ako čo prerušenie, absenciu....
Predsa ako má min.hodinovú mzdu, musí mať aj odpracovaný mesačný fond, inak ho určite musí poodhlasovať ako prerušenie!!! Teda, pokiaľ je to zamestnanec na plný prac.fond a nie podľa §49!

Dúfam, že sa ozvú mzdári, a poradia v tomto probléme!
Naposledy upravil ondrejvla : 07.06.05 at 20:05
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Ja by som to riesila tiez tym uvazkom na kratsi pracovny cas, lebo ak ma plny pr. uvazok, musi mat min.mzdu a z nej aj odvody, alebo dat neplatene volno, ale myslim ze s tym je viac ostary ako uzitku...
ak sa niekedy robi viac hodin, potom nahrane volno...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Takže Anicka, po dohode so mzdármi navrhujeme: zmeniť pracovnú zmluvu podľa §49 ZP na kratší prac.čas, hod.mzda musí byť dodržaná podľa plat.triedy(pravdepodobne to aj tak mal) mala by byť vyššia ako minimálna hodinovka, ak sa jedná o vyučených zamestnacov v odbore. V tom prípade môže mať hrubú mzdu nižšiu! Lenže, čo ten zamestnanec, tomu to nebude chýbať, či má ešte aj iné zamestnanie? - treba ľutovať aj zamestnanca, nie len zamestnávateľa! Ten zamestnanec raz bude aj dôchodcom!!!!!!!
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Poľutovať zamestnanca tu môžme všetci spoločne ale kto mu zaplatí mzdu ak zamestnávateľ nemá zákazky a peniaze?
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
nedá mi nenapísať - iste je to problém, o ktorom ja nič moc neviem - ale na mieste toho "skoročlenarodiny" by som sa skorej sústredil na nové zakázky a získanie práce pre mojich zamestnancov ako na šetrenie na mzdových nákladoch. neviem či robí len v kamenárstve - ale inovoval by som, propagoval sa...samé nič nepríde.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Pri neplatenom voľne sa sociálne poistenie neodvádza, dokonca aj pri čerpaní čo i len 1 dňa musíš zamestnanca odhlásiť.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ja by som postupovala pr. zmluvou na kratší pr. čas. Súhlasím s tým čo radí Ondrejvila
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Ja by som to tiež riešila s kratším pracovným úväzkom.
0 0
gabri gabri

gabri je offline (nepripojený) gabri

no aj ja určite tak, ako Lenka a spol.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Nie som mzdárka, ale narazila som na jednu informáciu, ktorú je však treba bližšie overiť a pozrieť.

"Zamestnanci majú nárok na náhradu 60% mzdy pokiaľ zamestnávateľ nemá pre nich prácu."
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
No asi sme pochopili všetci, že je to číro čisté špekulantstvo, ako neplatiť! No, ale kto chce kam...
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

endrju
Také ustanovenie existuje v Zákonníku práce (§142 - prekážky na strane zamestnávateľa).

Ak som správne pochopil predchádzajúcu diskusiu v tejto téme, tak sa zadávateľ témy pokúša nájsť najlacnejšie východisko zo situácie keď zamestnávateľ nechce prepúšťať pri poklese príjmov.
A tebe sa náhrada 60% mzdy namiesto 100% mzdy nezdá ako východisko pri poklese príjmov dosť dobré?
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

endrju
Ako zamestnanec môžem povedať, že mám rád mzdu vyplatenú na 100% nezávisle od poklesu príjmov môjho zamestnávateľa.

Riešenie problémov zamestnávateľa s poklesom príjmov môže mať rôzne alternatívy. A o týchto alternatívach sa tu diskutuje.
Moje rozhodnutie v prípade, že by sa môj zamestnávateľ pokúšal riešiť takúto situáciu znižovaním mzdových nákladov bez znižovania počtu zamestnancov, by bolo dosť jednoznačné.
Rožok mi v obchode nepredajú lacnejšie len preto, že môj zamestnávateľ nebude mať dostatok príjmov na vyplatenie zamestnancov, pre ktorých nedokáže zabezpečiť prácu.
Všetko je však relatívne a každý sa v konkrétnej situácii rozhoduje predovšetkým tak, aby ublížil čo najmenej sebe a tým na kom mu záleží. Takže ani neodsudzujem a ani nechválim. Prispel som do diskusie na citlivú tému svojim názorom. Nie je v mojej moci ovplyvniť čo si z tohoto názoru vyberie zadávateľ témy a ostatní diskutujúci.
Prajem všetkým príjemne strávený čas na Porade.

:p
No však aj ja diskutujem ...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Čo chceš vedieť ohľadom PP s kratším pracovným úväzkom.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Niečo o kamenárstve viem, a dokonca ešte pred r.1989!
Keď niekto píše o takom poctivcovi, sa mi to nezdá!!! Aj keď je to skoro rodina, nehnevaj sa, ale ako si môhol byť taký istý a zamestnať 3 ľudí, to by si nedovolil ani Kaník...Neviem čo je vyučený, ale pri takomto podnikaní, doporučujem iba zmluvy s vyučenými odborníkmi, ktorí majú živnosť, potom nemôže prísť k takémuto problému. A prečo nechce prepúšťať, keď nemá
zákazky? Veď podľa mňa nemá inú možnosť! Určite robia aj nejaké fušky, nech si to zistí! Ak neurobí rázne a bohužiaľ aj nepopulárne opatrenia, dostane sa do väčších problémov. Je podnikateľ, alebo sociálny ústav? Na podnikateľa
je nerozhodný!!!

Viem o tom ako rodina nedávno zdedila veľké dlhy v tomto obore

Držím palce, nech to dobre dopadne na obe strany
Naposledy upravil ALDA : 08.06.05 at 14:25
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Treba ich dat na dohodu a bude pokoj.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

a-nick-a
Shaman, dohody by boli v tomto prípade dosť priehľadný podvod, a to ja nemám rada. Ale aj tak Ď.
Anička, už je tu vela príspevkov ale Ty stále razíš svoju cestu. Možno si myslíš, že 100x opakovaná lož bude pravdou. Asi najlepšie to vystihla ALDA. Nemôžeš ísť hlavou proti múru. Podnikanie nie je charita ani zaopatrovací ústav, hoci to znie tvrdo, inak sa podnikatel potopí. Musí to pochopiť aj Tvoja "skororodina".
Peký večer...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

a-nick-a
Manual, nehnevaj sa, ale znovu zopakujem: keby som potrebovala spoločnosť inkvizítorov, idem počas stránkových hodín do inej inštitúcie. Podľa seba súdiš mňa?
Ja sa nehnevám a za akvizítora sa nepovažujem a na názor má právo každý. Lenže Ty staváš problém do polohy, že kto nie je s Tebou je proti Tebe. Podobné heslá boli aj za minulého režimu. Chceš platiť a nemáš čím tak čo s tým chceš robiť ??? Alebo chceš vytrhnúť z dlane chlp ?
Pekný večer...
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

a-nick-a
lenkak, prosím Ťa, ak vieš, poraď mi:

a/ tí terajší traja sezónni zamestnanci sú sociálne prípady, berú sociálnu podporu, ani nárok na nezamestnanecké dávky nemajú, sú radi, keď si privirobia, je to v mieste ich bydliska - to aby si si nemyslela, že ich nejako manipuluje. Títo ľudia uzatvorili na dobu určitú pracovný pomer 40 h/týždeň, do 31.10.05. Teraz po zmene situácie, keďže inde nepracujú, môžu oni mať len skrátený úväzok? Aké písomnosti treba vyhotoviť?
Anička chápem Ťa, že to chceš urobit slušne. Chápem aj ostatných, že sa snažia poradiť podľa svojich skúseností a varovať pred rizikom a krachom.
čo nechápem: berú aj sociálku aj pracujú?
Táto stránka sa volá PORADA a preto tu chodíme aj my menej zdatní !!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať