Zavrieť

Porady

Kontrola z inšpektorátu práce

anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Popíšem včerajšiu kontrolu z inšpektorátu práce.

Včera sme mali kontrolu z inšpektorátu práce. Prišli dvaja, muž a žena, a nasilu sa chceli dostať do prevádzky. Pracovníčka na vstupe ich nechcela pustiť, že musí to oznámiť konateľovi. Kedže konateľ som ja, tak prišli ku mne a legitimovali sa a boli vyslovene drzí, že prečo nemôžu ísť do prevádzky. Tak som im povedal, že môžu, ale len s mojím sprievodom. Tak tam vtrhli, začali kontrolovať našich ľudí, a tí sa naraz všetci zobrali a odišli na šatňu, pretože mali pracovnú prestávku na kávu. Kontrolóri sa obuli do mňa, prečo som ich poslal preč, tak som im odpovedal, že či počuli niečo také odo mňa, aby som ich posielal preč. Teraz majú zákonný nárok na prestávku a tak ju aj robia. Tak mali také dlhé nosy, lebo s tým sa ešte nestretli. Potom hľadali v pracovných zmluvách, chceli evidenciu dochádzky, tú máme elektronickú, potom chceli vidieť zástupcu zamestnancov a pýtali sa ho na pracovné oblečenie, kedže niekoľko dní predtým sme vydávali nové montérky, každý mal nové montérky, potom padlo ešte niekoľko otázok a nakoniec komentár od nich - tu sme vôbec ani chodiť nemuseli.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

akozuchova
Dnes sa mi ohlásila kontrola z inšpektorátu práce. Prídu 30.08.2006. Ten pán mi povedal, že budú kontrolovať pracovné zmluvy, mzdové listy, výplatné pásky, evidenciu dochádzky..Lenže na tých strediskách, ktoré budú kontrolovať robia nasi zamestnanci na zmeny...ale v pracovných zmluvách majú zakotvenú jednozmennú prevádzku.Mám im prerobiť evidenciu dochádzky? A aké dlhé obdobie zvyknú kontrolovať? Prosím poradte mi
Takto to robí veľa firiem, moja známa pracuje pre takú firmu, je to kaviareň, tam sa strieda dlhý a kráky týždeň. Robí si aj druhú dochádzku, kde eviduje každý pracovný deň 8 hodín, a mala kontrolu z IP a uznali jej to, ani sa tým nezapodievali. U nás tiež boli asi rok dozadu, keď bola akcia Vietor, nabehli do prevádzky, od všetkých zamestnancov si vypýtali obč.preukazy, napísali si mená a potom išli so mnou do kancelárie, a tam kontrolovali, či každý z nich má riadnu pracovnú zmluvu a či bol v termíne prihlásený do SP. Všetko bolo OK, tak len spísali nejaký papier, a odišli. Ale žasla som pri tom tvorení toho zápisu, ten čo to písal, sa neustále pýtal toho druhého, či tá a tá veta tak môže byť, či dáva zmysel, no bolo mi do popuku.... aj takí sú. Inak boli v pohode, aj sme si pokecali. Takže držím päste. A tie dochádzky chýbajú aj mne, tak ich musím dorobiť.
0 0
tina76 tina76

tina76 je offline (nepripojený) tina76

mhm, ale co mozu skontrolovat u dohodara? zmluvu a dochadzku. je este nieco ine?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

tina76
mhm, ale co mozu skontrolovat u dohodara? zmluvu a dochadzku. je este nieco ine?
Určite aj to, ale viac ich zaujíma, či vôbec tú činnosť, ktorú vykonáva na dohodu, môže byť ako dohoda. Je v tom dosť veľké obmedzenie, ak sa jedná o opakujúcu sa činnosť, tak to dohoda nemôže byť. Ďalej, aby nepresiahol stanovený počet hodín v roku podľa zákonníka práce.
0 0
Luciaa Luciaa

Luciaa je offline (nepripojený) Luciaa

Ahojte, musím sa s Vami podeliť aj ja, ak dovolíte o svoje skúsenosti s kontrolou z tohto úradu - včera nabehli k môjmu klientovi dvaja úradníci, spočítali zamestnancov a chceli vidieť dohody o VP, pracovné zmluvy a prihlášky do Sociálnej poisťovne. Má na pracovisku dohody a pracovné zmluvy, reg. listy do SP mám ja. Tak volali mne, že ich chcú vidieť aj s podacími lístkami ich odoslania. Dnes ráno som im to priniesla a začali s ich kontrolou. Čo ma zarazilo, bolo to, že ich nezaujímal dátum, od ktorého sme príslušného zamestnanca prihlásili do Soc. poisťovne, ale dátum na pečiatke prijatia Soc. poisťovňou a dátum na poštovej pečiatke - deň odoslania. Podľa mňa by toto mala kontrolovať Sociálny poisťovňa. Keďže som niektorých zamestnancov prihlasovala najprv e-mailom, aby som dodržala termín nahlásenia na SP a až potom odoslala reg. list FO - do 3 dní, tak samozrejme dátum poštovej pečiatky nesedel s dátumom na pracovnej zmluve a musela som vytlačiť maily a ukázať dátum ich odoslania do SP. Všetko som mala doložené a kontrola dopadla ako som očakávala dobre.
No napadlo ma, ako by som dokladovala prihlásenie zamestnanca do SP pred jeho nástupom do práce napr. sms - kou? Na to mi kontrolór odpovedal dosť nezrozumiteľne - "vraj to mali v počítači, ale im to zmazali a Bratislava im tieto informácie nechce dať". A napokon to uzavrel - že "dokazovacia činnosť je aj tak na mne".
Neviete náhodou, čo všetko môžu títo zamestnanci inšpektorátu práce kontolovať? Mohli by mi dať pokutu aj za to, ak by som nedodržala termín zaslania reg. listu FO do SP? Ja som si myslela, že to partí do kompetencie len Soc. poisťovne.
Lucia
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Mali sme včera kontrolu z IP všetko bolo O.K., ale vyžadujú dodatky pracovných miest s charakteristikou pracovného miesta. Vôbec neviem čo tam mám uviesť. Pomôžte prosím.
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

simonka
Mali sme včera kontrolu z IP všetko bolo O.K., ale vyžadujú dodatky pracovných miest s charakteristikou pracovného miesta. Vôbec neviem čo tam mám uviesť. Pomôžte prosím.
Je to bližšie určenie výkonu práce ktorú má pracovník na danom prac.mieste alebo profesii vykonávať. Napr. murár - výkon jednoduchých odborných stavebných prác a výkon rutinných stavebných prác, a pod.
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

Akú charakteristiku by ste dali pre predajcu mobilných telefónov. Prosím. súrne. Vôbec nič ma nenapadá.
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
simonka
Akú charakteristiku by ste dali pre predajcu mobilných telefónov. Prosím. súrne. Vôbec nič ma nenapadá.

skús toto:
http://www.istp.sk/charlie/expert2/a...t?lh=0&id=2018

prípadne sa na tej stránke trochu povŕtaj.

http://kpm.istp.sk/charlie/kpm/act/k...nove.act?typ=I
dana
0 0
simonka simonka

simonka je offline (nepripojený) simonka

ďakujem za pomoc.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bv_alexandra
chcem sa opýtať je zamestnávateľ povinný preukázať inšpektorátu práce že zamestnanca prihlásil vtedy a vtedy. ?
Zákon 125/2006
§ 2
Rozsah inšpekcie práce
1/ Inšpekcia práce je a) dozor nad dodržiavaním 1. pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, najmä ich vznik, zmenu a skončenie, mzdové podmienky a pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých, domáckych zamestnancov, osôb so zdravotným postihnutím a osôb, ktoré nedovŕšili 15 rokov veku,
2. právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ) vrátane predpisov upravujúcich faktory pracovného prostredia,
3. právnych predpisov, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania,
4. záväzkov, ktoré vyplývajú z kolektívnych zmlúv,

b) vyvodzovanie zodpovednosti za porušovanie predpisov uvedených v písmene a) a za porušovanie záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv,

....
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

bv_alexandra
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
No asi najskôr tým podacím lístkom. Ale keď chcú aj staršie roky, čo sa už ťažšie hľadá tak neviem. Veď pre nich je dôležité kedy boli prihlásení, odhlásení... či nie, a ten dátum tam je.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Skús si vypýtať zo sociálnej poisťovne zoznam pracovníkov, ktorý keď Ti vytlačia obsahuje aj dátum kedy ktorý zamestnanec bol prijatý.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

bv_alexandra
jedná sa o to že mame kontrolu z IP a my nemáme orážené reg. llisty prihlášky zo socialky pretože ich posielame poštou. Ako to preukazať. hM?
Zákon nehovorí o povinnosti preukazovať RL orazené SP. K dôkazu Ti môže slúžiť napr. aj lístok o doporučenom zaslaní..
O.i. prihlášky, resp. odhlášky sa dajú overiť na SP...

P.s. neviem pod ktorú pobočku SP patríte, ale ja musím vysloviť na bratislavskú pobočku aspoň jednu chváľu. Posielam prihlášky a odhlášky poštou a vracajú mi ich obratom orazené
Naposledy upravil evina : 10.01.07 at 13:23
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
P.s. neviem pod ktorú pobočku SP patríte, ale ja musím vysloviť na bratislavskú pobočku aspoň jednu chváľu. Posielam prihlášky a odhlášky poštou a vracajú mi ich obratom orazené [/quote]

Teraz si pripadám, že ste v rozprávke. U nás v SP orazia prihlášky i odhlášky a často sa stáva, že si ich ani nenahrajú do PC a potom obháňajú podnikateľov.....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

mysimis
Teraz si pripadám, že ste v rozprávke. U nás v SP orazia prihlášky i odhlášky a často sa stáva, že si ich ani nenahrajú do PC a potom obháňajú podnikateľov.....
Aspoň v jednom prípade som v tej rozprávke...
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
mysimis
Skús si vypýtať zo sociálnej poisťovne zoznam pracovníkov, ktorý keď Ti vytlačia obsahuje aj dátum kedy ktorý zamestnanec bol prijatý.
ja som to pár krát skúsila so žalostným výsledkom...sociálka nemala nahodené minimálne 2-3 mesiace...hlavne že sa pokutami obháňajú...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Tak mne ich orazené nevracajú už riadne dlho. A s prihláška mií mám v BA na SP tiež problémy. mám prípad, keď SZČO si osbne podala RL zamestnávale+a aj zamestnanca s prilož.dokladmi, všetko orazili a stále ho nemajú v databáze podchyteného. Dokonca mu za tie 3 mesiace neboli schopní prideliť ali len IČZ. Tak má 1 dohodára, formálne prihláseného, ale prakticky nie. Nemôže mu spraviť mzdu, lebo nemá ako odviesť odvod a výkazy za 3 mesiace asi budem podávať nulové odmenu dostane naraz. A to len kvôli tomu, že podľa ich vyjadrenia na pobočke, keď som zisťovala, tak "nie sú ľudia". Odmenu musí baba dosťať vyplatenú naraz a aj odvod bude naraz, lebo inak to neviem.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A budúci týždeň, ak nebude riadne zaevidovaný, podávam písomnú sťažnosť s podaním cez ich podateľňu. Som zvedavá, čo spravia. A IP si nás ešte aj zgustne, ak kvôli SP niečo nesedí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať