Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

anklar

Železná košeľa

Hodnotiť článok
by , 22.02.08 at 15:51 (5041 Videní)
Zvyk je železná košeľa – vraví sa. Takouto železnou košeľou sú aj mnohé slovné spojenia alebo výrazy. Čiže, nezameriavajme sa na gramatické nedostatky – na to je tu založená téma „Slovenčina“ - ale na chyby, ktoré „páchame“ písaným, či hovoreným slovom. Teda v prípade, že nastáva situácia, keď nám na tom záleží.

Mnohí z nás tvoríme písomnú korešpondenciu. Sú medzi nami takí, ktorí si na výrazy a formulácie príliš nepotrpia, pre nich je dôležitý obsah. Určite majú pravdu. Obsah musí byť jasný a zrozumiteľný.
Sú však aj takí, ktorým veľmi záleží aj na správnej formulácii vo vyjadrovaní sa, a to aj v písanom texte. Aj pekný a bezchybný list považujú za svoju vizitku.

Dovoľte mi preto navrhnúť, aby sme v spolupráci, pomáhajúc si navzájom tvorili bezchybne formulované listy (ak chcete, samozrejme), ktoré odosielame našim partnerom.

Pochopiteľne, nezabudneme pritom pestovať „poraďácky“ slang - Vaše zaužívané výrazy. Lebo, pre vzájomné pochopenie sú dôležité – v mene rýchleho – ešte lepšie - súrneho získania želanej informácie. A, samozrejme, nezabudnúť na „mrník“, ktorý je veľmi príjemným oživením každej témy na Porade.

Pre začiatok uvádzam ako príklady všeobecne používané výrazy a spojenia, ktoré mi „vyďobávajú oči a trhajú uši“:

-doporučujem-
Komentár: Je to čechizmus – doporučuji. Správne je odporúčam, odporúčame.

-ospravedlňujem/e sa-
Komentár: Toto počujeme často, však? Pozreli ste sa už na osobu, ktorá považovala za potrebné podať vysvetlenie niečoho, s myšlienkou: prečo sa vlastne ospravedlňuješ? Asi iba máloktorí z nás.
Ak mi niekto povie „ospravedlňujem sa“, ja si v duchu pomyslím: tak, vieš čo, milý môj? Ty sa ospravedlňuj (sám pred sebou) koľko chceš, ja ťa veru neospravedlním.
Správne je ospravedlň ma, ospravedlňte ma. A, ak sa chceme vyjadriť vyberane, nasleduje slovíčko „prosím: ospravedlňte ma, prosím.

-napadla ma myšlienka-; -napadlo ju poslať to poštou-;
Komentár: Hm, čím/akým spôsobom ťa tá myšlienka napadla? Hodila do teba PC? ? Myšlienky nás nenapádajú. Aj keď, znenazdajky nás občas prepadnú, zaskočia tie naše vlastné myšlienky, však?
Správne je: ...napadla mi myšlienka...; ...napadlo jej poslať to poštou...; ...napadlo mu, že dnes si určite nezabudne svoju pravú ponožku v kúpeľni a ľavú v predsieni...;

-potrebujete poradiť?; potrebujete požičať?; chcete požičať?;
Komentár: Takéto, či podobné otázky vidíme na reklamách o pôžičkách, ak sa nemýlim – ako slogan.
Vyjadrujú však úplne iné, než to, čo tým chceli naznačiť.
Ak mi niekto položí takúto otázku, aká odpoveď mi napadne? Takáto: - potrebujete poradiť? Moja odpoveď: nie, necítim potrebu radiť niekomu, najmä, ak ma nik o to nepožiadal.
- potrebujete požičať? Moja odpoveď: nie, nepotrebujem požičať (necítim potrebu ponúkať peniaze), svoje peniaze viem veľmi rýchlo minúť aj sama . - chcete požičať? Moja odpoveď: nie, nechcem požičať nikomu / zo zásady nepožičiavam peniaze / prečo by som chcel niekomu požičať? atď..
Čiže, ak už kvôli sloganu, tak formulácia mala/mohla byť: potrebujete radu/rady?; potrebujete pôžičku?; chcete si požičať?

Pokračovanie v téme nie je podmienené zachytávaním našich vyjadrovacích zlozvykov.

Categories
Nezaradené

Reakcie

  1. avatar
    Ak môžem doplniť, tak sem pridám to, čo trhá uši mne - a najmä ak mám pri uchu telefón.
    -nie je tu, príde za päť minút
    Komentár: za päť korún si môžem kúpiť možno dva rožky alebo lacnejšiu žuvačku. Ale ak viem, že príde (niekto alebo hoci aj ja) neskôr, tak príde, prídem o päť minút
  2. avatar
    Áno, Eulalia, presne takto som si to predstavovala.
    Pridala si vynikajúci príklad.
  3. avatar
    Mňa tiež "vytáča", keď sa niečo prevádza (namiesto vykonáva). Naša slovenčinárka nás učila, že sa prevádzajú len koza cez jarok a peniaze z jednej strany na druhú. Taktiež nemám rada slovo "prehlasujem" napr. na svoju česť. Prehlasuje sa len trvalý pobyt (zas múdrosť našej slovenčinárky).
  4. avatar
    Mne sa páči každé "najoptimálnejšie riešenie", ktoré často ponúkajú naši politici. Ak je niečo optimálne, tak už to nemôže byť lepšie, inak by to predsa nebolo optimálne. Toto slovo nemá zmysel stupňovať.
  5. avatar
    Pohovka, nie je správne má to byť hovítko, lebo v ňom hovieš. ,teda tak som aspoň počula
    A skúste sa opýtať ako sa povie odborne pohárik na vajíčko
    bodaj by všade mali len takéto prehrešky voči slovenskému jazyku zapneš TV a musíš sa zhroziť o parlamente a našich ministroch... mali by si mnohí zopakovať učivo S.J základnej školy.
  6. avatar
    S týmto mám skúsenosti

    Tiež som nerozlišoval medzi odporúčam a doporučujem. Potom som bol na to upozornený (už dávnejšie) a odvtedy mi "doporučujem" príde divné...
    23.02.08 Aktualizoval o 20:46 Richard
  7. avatar
    Pridám sa : irituje ma slovo "razítko"
    Tiež čechizmus.
    Odporúčam používať pečiatku...
  8. avatar
    Keby sme tie čechizmy spočítali tak by nám vyšla slovenčina ako jeden z najbohatších jazykov na slovnú zásobu a synonymá
    23.02.08 Aktualizoval o 20:54 Richard
  9. avatar
    že pri túlaní sa "poradou" a pri čítaní príspevkov nerozmýšľam nad tým,či niekto "odporúča" alebo "doporúča",alebo podobnými vyjadreniami našich myšlienok,nakoniec,veď počítač nás podčiarknutím upozorní na nespisovné slová,ale čo ma vie vytočiť až do vrtule je to,že ten počítač podčiarkne nesprávne vložený ypsilon,prípadne mäkké "i" a i ,tiež zle rozdelené slovo a i tak to nechávame tak. A s týmto sa stretávame denne a nie iba tu,ale aj v rôznych časopisoch,denníkoch,ktoré sa pýšia tým,že reprezentujú kultúru nášho národa aj v zahraničí...
  10. avatar
    Ospravedlňte ma,prosím,"ušiel"mi začiatok vety.Priznám sa dobrovoľne,že:::
  11. avatar
    Ako Vám zneje výraz "preposlať"?
    Dosť často ho počuť. Napr.: "Túto správu som dostala e-mailom, prepošlem vám ju."
    Viem, že napr.: prerozdeliť (opať rozdeliť), prerozdeľovať (znovu rozdeľovať) je správny výraz - je to činnosť, výkon, pri ktorom sa znovu rozdeľuje to, čo už raz rozdelené bolo.
    Viete o tom, že aj výraz -preposlať- by mohol byť správny?
    Ja o tom zatiaľ neviem.
    Ak sa správne pamätám, posledné PSP (Pravidlá...) vyšli v r. 1998, v ktorých kodifikátori zaznamenali niektoré zmeny. Nie je ich veľa. Uvedený výraz v nich nefiguruje, resp., nenašla som ho.
    Nechýbal mi, lebo v mojej vyjadrovacej výbave som ho nemala. Tento výraz považujem zatiaľ za škaredého prišelca. Nechcem ho používať. Ako ste na tom Vy?
    Aký je Váš názor? Mýlim sa vo svojom postoji?
  12. avatar
    pridám aj ja niečo z nášho ekonomického slovníka:
    dať k úhrade, dať k podpisu, dať k nahliadnutiu, a i. sú to tiež čechizmy.
    správne je dať na úhradu, na podpis....
  13. avatar
    ...neviem ako Vy, ale ja hromžím, keď počujem že je čosi za lacnú cenu. Podľa mňa cena je buď vysoká, primeraná alebo nízka...ale lacná cena???
  14. avatar
    Ahoj, LubicaN.
    Pobavila ma tá "lacná cena". Ešte som to nezachytila.
    Napadlo mi, žartom, že by sa toto slovné spojenie mohlo vzťahovať na prácu radcov na Porade. Niekedy pracujú-radia za ďakujem, niekedy musia čeliť útokom (viď blog Ermon). Takže tu poraďáci "fungujú za lacnú cenu!. Žiaľ.
  15. avatar
    a čo zvrat "poriešiť"?? mňa neskutočne irituje...je predsa rozdiel medzi vy...kakať sa a po...kakať sa...čo vy na to?
  16. avatar
    A čo by ste povedali na slovo zabáčať. Zdá sa mi divné, ale poznám veľa ľudí, ktorí toto slovo používajú. Logicky je to odvodené od slova zabočiť ale neviem... akosi i nejde do uší.
  17. avatar
    Super blog. Človek sa niekedy až dodatočne zahanbí, čo za hlúposti hovorí. Prosím, nebrať osobne - vravím len za svoju osobu
  18. avatar
    a čo tak "odbavovacia hala" na letisku?
  19. avatar
    Vrátim sa ešte k cenám. Vždy sa musím smiať, keď vidím na výklade napísané: "Zľavy až -90%". Podľa mňa iba hlupák by kupoval niečo za 190% pôvodnej ceny. A ďalšia perlička nasleduje: "Likvidácia tovaru". Tak si predstavujem, ako ten úbohý tovar melú na prášok.
  20. avatar
    brm
    niektoré "perly" sú neodolateľné